Česko hledá až 120.000 zaměstnanců. Řešením nejsou jen migranti, ale i starší populace

Napsal/a -pes- 25. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

4. DÍL SÉRIE ČESKO V NOVÉ REALITĚ. Domácí ekonomika po krizovém zaškobrtnutí zařadila vyšší rychlost, trh práce nestíhá. Řada firem tak marně shání zaměstnance a zároveň ve strukturálním vzduchoprázdnu vlaje nemálo těch, kteří v principu nemají co nabídnout. Vzhledem k očekávanému posunu od modelu montovna k něčemu sofistikovanějšímu navíc podobných lidí zřejmě bude přibývat. Podrobnosti probírali proděkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Pavel Hnát a ředitel české pobočky společnosti Hays Ladislav Kučera. Nabízíme hlavní teze průběžně doplněné o expertní hlasy.

Teze 1:

Rostoucí poptávka po zaměstnancích a schopnosti nezaměstnaných se neprotínají. V tuto chvíli evidujeme možná až 120 tisíc neobsazených pracovních míst, o kterých zaměstnavatelé velmi hlasitě deklarují, že na ně nemohou sehnat zaměstnance. Je to přitom napříč pracovním trhem, ať už jde o nekvalifikované nebo kvalifikované pracovní síly, specialisty a skutečné experty v daném oboru. Vedle toho existuje strukturální nezaměstnanost, tedy lidé, kteří jsou k dispozici, ale to, co umí a znají, se nesetkává s poptávkou zaměstnavatelů. Je tak třeba se zaměřit na to, jak je u nás nastaven systém kvalifikací, vzdělávání a rekvalifikací, abychom byli flexibilnější a schopnější reagovat na potřeby trhu. Blížíme se totiž stavu plné zaměstnanosti a firmy volají po stále větším množství lidí, aby mohly plnit zakázky, kterých dnes mají více, než jsou schopny uspokojit. Reakce z pracovního trhu je nicméně velmi pomalá.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

Mezi priority českých vlád by mělo patřit zkvalitnění vzdělávacího systému.

grafika k tezi 2

©©

Stejně tak je třeba aktivní migrační politika. V Česku chybí mnoho odborníků – a přesto se v rámci migrační politiky chováme velmi striktně a restriktivně. Například severské země a jejich přístup k věci by nám mohly být příkladem v tom, jak domácí politiku nějak dlouhodobě nastavit a následně ji také prostřednictvím státního aparátu praktikovat. Další oblastí či prioritou vlády by pak měla být zaměstnanost lidí v progresivním věku. Pro to je třeba, aby fungoval systém školení, přeškolování, je třeba aktivace této skupiny. Česko totiž rychle stárne, je nás málo na to, abychom si mohli dovolit mít nečinnou velkou část populace. Firmy přitom v tomto případě změnily svůj přístup a jsou ochotny starší lidi zaměstnávat. I proto, že jsou obory, které dnes nikdo nestuduje, respektive nenabízí, kde jsou starší a zkušení bráni jako garanti kvality.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

Mezi vítězné obory zítřka budou patřit (nejen) v Česku jednoznačně technologie. IT firmy v podstatě ani nepocítili krizi a dlouhodobě se jim nedostává specialistů. Zároveň má budoucnost sektor služeb s vyšší přidanou hodnotou. Navíc je dobré připomenout, že se na Česko ve stále větší míře zaměřují zahraniční firmy ve chvíli, kdy zvažují vývoj a výzkum svých technologií. Pro nás, jako exportní ekonomiku, která je zaměřená na automobilový průmysl a průmysl jako takový, je to jistý příslib, že bychom se od modelu montovna mohli alespoň trochu posunout dál. To by znamenalo, že by tu výroba nadále zůstala, ale ta nejjednodušší část z ní by se posunula někam dál, na východ. My bychom si udrželi – a nebo nově získali – to, co má přidanou a vyšší hodnotu. Teď jde o to, abychom relevantní investory nalákali a následně zde tyto investice také udrželi, což je neméně důležité.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Předchozí díly série:

Romancov – Špicar: Česko spí na vavřínech. Probuzení bude bolet.

Zamrazilová – Sklenář: Koktejl globálních rizik získává na síle. Česko je v ohrožení

Pfeifer – Nebeský: Češi vyrůstají z podnikatelské puberty. Do fraku ale ještě nedorostli


Diskuze očima Pavla Hnáta

Z komentářů je dobře znát uspokojivý stav českého pracovního trhu, který je na první pohled dobře patrný z mezinárodního srovnáni aktuálních údajů o celkové  nezaměstnanosti. Autoři komentářů jsou si ale dobře vědomi toho, že ne všechny charakteristiky českého pracovního trhu jsou tak příznivé. Celková zaměstnanost odpovídá méně prosperujícím zemím EU a strukturální nezaměstnanost nás trápí více než flexibilní modely trhu práce, jaké najdeme převážně mimo evropský kontinent.

Ze strukturálních problémů si komentáře všímají hlavně žen na mateřské dovolené, kterým v integraci na trh práce bráni zejména rigidní legislativa. Motivovat firmy k moderním přístupům k zaměstnanosti zde bude s přizpůsobením pracovněprávní legislativy jediné řešení. Potenciál lidí, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat v tradičních rámcích strnulého trhu práce si obojí zaslouží.

České republice chybí také řada specifických profesí, které český pracovní trh není ochoten obsadit a vzdělávací systém není schopen pružně na potřeby trhu reagovat. Zde se nabízí kombinace aktivní imigrační politiky s vyšší flexibilitou a kvalitou vzdělávacího systému. Ani v jednom jsme s legislativními změnami zatím příliš nepokročili, přestože novel již zde byla a je celá řada. Možná nám chybí jasná představa, jak se chce naše země v globální ekonomice profilovat.

Posledním aspektem, který komentátory zaujal, je nástup nových technologií, které trh práce v ČR i v Evropě významně promění. Zde bychom se měli zbavit dojmu, že tyto změny dokážeme více či méně přesně odhadnout. Namísto toho bychom měli sázet na pružnost trhů i lidí, schopnost přizpůsobení a měli bychom začít řádně oceňovat kreativitu a podnikatelství.


 

Celý rozhovor Pavla Hnáta a Ladislava Kučery si můžete  poslechnout ZDE.  

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)