Nenávistí zeď neprorazíš. Aplikaci proti „hejtům“ používá i česká armáda a policie
Hlavním testem toho, jak a zda se podaří účinně odfiltrovat vulgarity, urážky a nenávistný obsah v diskusích na sociálních sítích byly loňské prezidentské volby v České republice. Tehdy vznikající aplikace „zdi proti trollům“, TrollWall, se ve službách týmu Petra Pavla osvědčila. Od té doby ji začala používat média v Česku i na Slovensku, soukromé firmy, ale i armáda a policie.
„Všechny jazykové modely si děláme sami, včetně programování a využití umělé inteligence. U nenávistných projevů musíte umět pracovat s národními jazyky. My nyní umíme češtinu, slovenštinu, polštinu, rumunštinu, němčinu, angličtinu a nově i španělštinu, protože máme nového klienta v Mexiku,“ vypočítává manažer TrollWallu pro Česko Roman Číhalík.
Jeho jméno není v oblasti odhalování dezinformací neznámé. Stojí mimo jiné za projektem Nelež, který zveřejňuje soupis tuzemských dezinformačních webů a jemuž se podařilo prosadit, že veřejní zadavatelé online inzerce musí zohledňovat to, zda tím finančně nepodporují konspirační weby a dezinformátory.
Vybije si svou frustraci, ale zároveň se tím nevytváří toxické prostředí, kde se hejty násobí. Když na trolly nikdo nereaguje, jdou jinam.
Informace o dezinformačních webech ostatně využívá i aplikace TrollWall. „Automaticky se filtrují texty, které odkazují na dezinformační weby,“ říká Číhalík. Vedle toho systém rozpoznává – a všem kromě autora příspěvku – skrývá komentáře obsahující vulgarismy, nenávistné projevy a spam.
Vybít si svou frustraci
„Zeď proti trollům“ funguje jako automatický filtr, respektive jako webové rozhraní, do nějž si klient zadá své účty na sociálních sítích Facebook, TikTok, Instagram nebo YouTube (síť X zatím zahrnuta není) a kde pak může kromě jiného i sledovat a analyzovat množství a druh nenávistných výlevů.
„Podíl správného vyhodnocení a zachycení je nyní na 97 %. Podstatné je, že autorovi nenávistného komentáře se jeho text zobrazuje, ale ostatní jej nevidí. Nestěžuje si tedy na to, že ho někdo maže, vybije si svou frustraci, ale zároveň se tím nevytváří toxické prostředí, kde se hejty násobí. Když na trolly nikdo nereaguje, jdou jinam,“ vysvětluje Číhalík.
Sytém už využívají i některé české firmy, například Innogy, Česká spořitelna a Letiště Praha. Mezi klienty v Česku je i několik médií: týdeník Respekt, Forum 24 nebo Český rozhlas.
Zájemci jsou prý i z některých tuzemských politických stran. „Z etických důvodů pracujeme jen pro některé z nich, pro některé naopak určitě dělat nebudeme. Peníze nejsou všechno.“
Podle Číhalíka prý ale nehrozí, že se ocitnou v „bublině“ stejně smýšlejících, nebo že firmy budou takto mazat i oprávněnou kritiku svých služeb či výrobků: „Třeba podle zkušenosti slovenského Denníku N se ukazuje, že do diskusí chodí lidé, které dříve to toxické prostředí odrazovalo, zvýšil se zájem o jejich obsah a vzniká spíše pozitivní komunita. A pokud jde o firmy, běžné stížnosti to nefiltruje, když ale obsahují vulgarity, tak ano.“
Související články
(Ne)nacházení společné řeči „dezolátů“ a „lepšolidí“
„Sorosova štětko, chudinko.“ Hejtují anonymové, ale i politici, popisuje slovenská novinářka
Na hejty jsem zvyklá, říká žena, kterou do politiky poslala demonstrace na Letné
TrollWall začala testovat a využívat i česká policie a armáda, v jednání je prý možná spolupráce s Europolem. „Umíme detekovat například i výhrůžky typu, že někdo někam půjde a něco vystřílí… Zatím je to primárně detekce a filtrace nenávistných projevů, ale pracujeme i na včasné výstraze. Pokud jde o analýzu nenávistných projevů či výhrůžek, to je již ryze věcí policie, jak s tím dále naloží.“
Zájemci jsou prý i z některých tuzemských politických stran. „Z etických důvodů pracujeme jen pro některé z nich, pro některé naopak určitě dělat nebudeme. Peníze nejsou všechno,“ podotýká Číhalík.
Jako první si TrollWall ještě v „nadšenecké“ fázi vyzkoušel tým bývalé slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, poté i volební tým současného českého prezidenta Petra Pavla: „Třeba u živých přenosů na YouTube to byly desítky tisíc komentářů denně, které se dařilo analyzovat v podstatě v reálném čase. Na základě téhle pozitivní zkušenosti z toho, že to funguje, jak má, firma vznikla.“ Důsledkem bylo rozhodnutí založit start-up, sehnat první financování a zkusit se s ideou prosadit i komerčně.
Průměr je 15 % hejtů
Pro své analytické účely TrollWall monitoroval například i výskyt toxických komentářů po vražedném útoku na FFUK v Praze loni v prosinci. Zanalyzoval 44 722 komentářů, z nichž 14 procent bylo nenávistných. Takové číslo prý odpovídá běžnému průměru nenávistných projevů ve společnosti. „Průměrný podíl hejtů je kolem 15 % z celku,“ říká Číhalík.
Související články
„Svině placené Sorosem a CIA.“ Letmý průvodce světem nenávisti k novinářům a justici
Boj proti fake-news. Trollům může finančně konkurovat jen stát, říká německý novinář
TrollWall nyní každý měsíc zpracuje v rámci monitoringu přibližně deset milionů komentářů. Na žádné důkladnější sledování dlouhodobých trendů prý zatím není čas, některé zajímavé detaily se ale ukazují již nyní:
„Třeba v Polsku se nejvíc nenávistného obsahu objevuje v komentářích mezi čtvrtou a šestou hodinou ranní. Nevím ale, jestli je to kvůli tomu, že tak brzy vstávají, nebo že jdou po náročné noci teprve spát.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Je mi nepochopitelné, proč se tolik úsilí věnuje primitivním dezinformátorům, vulgárním a a priori nenávistným komentářům. Ty ovlivňují jen nevelkou a hlavně málo vlivnou část uživatelů internetu.
Nesrovnatelně větší váhu, vliv a dosah mají komentáře slušné, inteligentní, umně využívající nezpochybnitelná fakta, jejichž cílem je totéž, co u těch primitivních – rozvracet stávající společenský řád.
Ale bojovat s těmi druhými je těžší, že?
Zcela jistě bude dnes „slušně, inteligentně a s využitím nezpochybnitelných fakt“ a současně i pravdivě někdo obhajovat politiku současného pražského či bruselského ansámblu. To je jako kreslení kulatého čtverce.
Vy Pergille/Šimůnku provádíte kreslení kulatého čtverce už co vás znám. Tedy už řadu let.
Jenže já se zpravidla, na rozdíl od vás, opírám o nezpochybnitelná fakta.
Jenže ta vaše „nezpochybnitelná“ fakta byla jak mnou, tak i dalšími čtenáři mnohokrát zpochybněna. Vy nepřinášíte „nezpochybnitelná“ fakta, vy jste pouze pořádně splachovací a když vám někdo vaše „nezpochybnitelná“ fakta zpochybní, na nějaký čas zmlknete a po nějaké době s těmito „nezpochybnitelnými“ fakty opět vylezete na světlo boží a opakujete je jako gramofon s přeskakující jehlou. Jste splachovací jako kovaný putinovský dezinformátor.
Tak jestli tohle už není manipulace, tak je to potom jiného?
„… Podstatné je, že autorovi (?nenávistného) komentáře se jeho text zobrazuje, ale ostatní jej nevidí. Nestěžuje si tedy na to, že ho někdo maže, ..“ atd.
Btw – jistě že se dá shodnout, v tom, že vulgarity ani vyhrožování do diskuze nepatří, jenomže jak se dále píše, mažou se odkazy na jiné (někým určené weby, dezinformace (kdo to určí)?,
ovšem tímto způsobem, že pisatel neví že mu byl ten jeho příspěvek smazán, takže si ani stěžovat nemůže.
Tak to už ale na nějakou transparentní veřejnou diskuzi nevypadá už vůbec, a copak tomu asi říká novinářská etika:)))
A docela groteskní, ve vší té hrůze je to dále . „Pokud jde o analýzu nenávistných projevů či výhrůžek, to je již ryze věcí policie, jak s tím dále naloží.“
Čili, jestli to chápu správně, ten příspěvek vůbec zveřejněn není, ale policie ho dostane a pisatele za něj stíhat může???
Jako k sobě patří den a noc nebo sluníčko a déšť ,tak k sobě patří láska a nenávist či radost a vztek.Jsou to propstě opačné strany škály emocí.
Pokud se vláda rozhodla,že zakáže jeden pól a tím pádem bude existovat jen ten druhý ,pak je buď těžce naivní nebo úplně hloupá.