Nejznámější severočeské ghetto v datech. Kupte byt v Mojžíři, určitě vyděláte…
Sídliště Mojžíř se v posledních letech stalo ukázkou toho, kam až může zajít byznys s chudobou, který před lety odstartovala zpackaná privatizace obecních bytů. Už zcela otevřeně se zdejší byty nabízí jako investiční se zaručeným pravidelným výnosem z nájmů. Nájmů, které v nich převážně prostřednictvím příspěvků a doplatků na bydlení platí stát. Kolik jich je, kolik na nich majitelé vydělávají? HlídacíPes.org přináší podrobná data o nejznámější severočeské vyloučené lokalitě.
Počet obyvatel: 2287, z toho 1505 dospělých. Počet bytů: 616. Škola: jedna základní, jedna mateřská. To jsou základní statistické údaje o obyvatelích ulice Jindřicha Plachty neboli také sídliště v ústecké čtvrti Mojžíř.
Na první pohled údaje o běžném sídlišti, jakých jsou v Česku tisíce. Až detailní pohled a data ale ukážou, proč má Mojžíř pověst, jakou má.
Víc než tři čtvrtiny bytů v soukromém vlastnictví jsou v majetku lidí, kteří zde nemají bydliště a z drtivé většiny zde nežijí.
Na sídlišti je 616 bytů, z nichž 437 je ve vlastnictví soukromých majitelů, 167 v majetku bytového družstva a pouhých 12 má město Ústí nad Labem. Až na jeden městský byt, který slouží jako zázemí městské policie, radnice všechny zakonzervovala. Důvod? Nikdo sem nechce jít bydlet.
Holá čísla, která by na první pohled nemusela znamenat nic zvláštního. V případě Mojžíře ale znamenají. Víc než tři čtvrtiny bytů v soukromém vlastnictví jsou v majetku lidí, kteří zde nemají bydliště a z drtivé většiny zde nežijí. U trojice nejproblémovějších vchodů je to dokonce víc než 90 procent bytů. Každým rokem se toto číslo navíc zvyšuje – ještě před čtyřmi lety to bylo 65 procent.
Navíc – někteří majitelé skoupili desítky bytů, do kterých stěhují sociálně slabé odkázané na dávky. Rekordmani Olga a Jurij Sadovských mají 50 bytů, pražská společnost Marolia Trade 25.
Vlastnická struktura se mění téměř nonstop. HlídacíPes.org prošel inzeráty na největším realitním serveru. První říjnový den roku 2024 nabízel 21 bytů v ulici Jindřicha Plachy. Cena? Od 490 tisíc za 1+1 o velikosti 33 metrů čtverečních po skoro stometrové 4+1 za maximálně milion korun.
Téměř u všech inzerátů v popisku stojí – byt je vhodný jako investiční s čistým měsíčním výnosem od 6500 korun výš. Výjimkou není ani to, že makléř nabízí zajištění následné správy bytu a hledání nájemníků.
Byty jsou často v katastrofálním stavu, některé v nezateplených domech bez plastových oken, na samotné byty se od jejich postavení v 80. letech minulého století téměř nesáhlo – společným jmenovatelem jsou umakartová jádra atd.
Pokud bychom tedy vyšli z údajů v inzerátech, tak největší majitel bytů má měsíční čistý výnos nejméně 325 tisíc korun, za rok 4 miliony.
Radnice dosud mohla jen přihlížet tomu, co se s byty na sídlišti děje. Teď jí konečně svitla naděje, že to začne měnit. Radnice neštěmického obvodu získala po letech úsilí prvních 15 milionů na výkup nemovitostí, podobné částky by měly následovat i v dalších letech.
„Výkup domů i jednotlivých bytů je jedinou cestou, jak můžeme jednak zamezit tomu, aby sem tito takzvaní podnikatelé stěhovali další problémové nájemníky, máme tak možnost rozhodovat o tom, koho my si tam případně nastěhujeme sami,“ řekla už dříve starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí). Úřad nechce předem odtajnit, jak bude byty k vykoupení vybírat, aby nenahrál spekulantům.
Nulová vymahatelnost
S kumulací sociálně slabých a problémových lidí na jednom místě přišly i potíže. Dospěly do fáze, kdy po sérii útoků na řidiče přestal na sídliště jezdit přímý spoj MHD. A i když se trolejbusy už vrátily, jsou pod neustálým dohledem kamer, městské policie a asistentů dopravy. Povinný je nástup předem a do spoje se nikdo bez jízdenky nedostane.
Ze statistik vyplývá, že v letech 2014–2023 řešila radnice v Mojžíři 3169 přestupků, asi polovinu spáchaných lidmi s trvalým pobytem v Mojžíři. Jde ale jen o přestupky, které státní nebo městská policie zaevidovala a poslala k projednání. Reálně jich je více. Šlo typicky o hluk, nepořádek, rušení nočního klidu nebo rvačky.
Z dat vyplývá, že na pokutách za přestupky zdejší obyvatelé dluží 900 tisíc. Peníze, které jsou prakticky nevymahatelné – pokud je sami nezaplatí, strhávat z dávek je nelze.
„Velká většina obyvatel lokalit v Neštěmicích a sídlišti Mojžíř je dlouhodobě nezaměstnaných, až na výjimky jsou závislí na sociálních transferech, popř. pracují nelegálně v šedé ekonomice. Nejčastěji mají pouze základní vzdělání, cca 80% dětí ze sociálně vyloučených lokalit nepokračuje v dalším vzdělávání, v lepším případě začne chodit na střední školu/učiliště, ale posléze skončí. Řada obyvatel je zadlužena, nedokáží si, a mnohdy ani nechtějí zajistit bydlení mimo vyloučenou lokalitu. Lidé v lokalitě se orientují na krátkodobé cíle, nedokáží hospodařit s penězi. Neschopnost uspět ve společnosti se navíc mezigeneračně reprodukuje, děti od útlého věku vyrůstají s tím, že jejich údělem je život v sociálně vyloučené lokalitě,“ stojí v analýze radnice.
Škola a školka? (Ne)zájem
V ulici Jindřicha Plachty je trvale hlášeno 782 dětí, 259 do šesti let, 370 od šesti do čtrnácti, 153 od patnácti do osmnácti let. Sídliště má „vlastní“ základní i mateřkou školu. Ani jedna ale zdaleka nenaplňuje kapacity.
Do školky by sem mohlo chodit až 120 dětí, reálně to je zhruba polovina. I tady se potvrzuje, že ve vyloučených lokalitách rodiče raději nechávají děti doma, i přesto, že většinou nemusí platit školkovné. Děti do školek posílají až na poslední, dnes už povinný rok před nástupem do školy.
Neštěmická radnice zkoušela před pár lety ve spolupráci se školkou „nábor“. Její sociální pracovníci obešli rodiny malých dětí, pomáhali jim s veškerými doklady, přihláškami a zápisem. „Z 15 dětí, které měly nastoupit od září k předškolnímu vzdělávání, kdy ředitelka školky vyvinula úsilí a byla připravena otevřít pro tento případ dlouhodobě uzavřenou třídu, nastoupily děti pouze dvě, a i ty přestaly po krátké době školku navštěvovat,“ doplňuje radnice v analýze stavu.
Podobné je to i se základní školou. Její kapacita je 690 dětí, reálně jich má kolem 500, a to včetně dvou přípravných tříd.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Fiala do Mojžíře nic nového nepřinesl, přijel dělat kampaň, říká starostka
Mojžíř je pro většinu místních poslední štace, říká organizátor pomoci chudým
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Důležité je, že „to“ všichni platíme z našich daní a ubožáci v Parlamentu ČR na tak složité věci nemají čas ani schopnosti. Smutné dědictví po Stanislavu Křečkovi, dnes bůhví proč ombudsmanovi a jeho „bytové“ politice po bolševicku.🙄
Neberte si di úst bolševiky. Ti takový bordel rozkrádání v bytové politice neměli, pane Doucho. To je výdobytek svobody a demokracie po kapitalisticku. Kvůli tomu jste přeci cinkal klíči na náměstí, pamatujete?
Za bolševika to bylo mnohem horší, o peníze vás obrali šmejdi přidělující byty. Úplatky se rovnaly ceně bytu, takže dnes 5-10 miliónů. Jen idiot může tvrdit, že to bylo skvělé!!
Vy mi tak budete něco vykládat o bolševikovi.😂
Já nikdy klíčema nezvonil. Naopak jsem vždy hlásal názor „krvavé cesty“, že by se v každé obci mělo pár komoušů zhoupnot pro výstrahu všem do budoucna a všem ostatním přistavit dobytčáky a nemilosrdně je deportovat do té jejich země zaslíbené – Ruska se kterou chtěli vždy žít na věčné časy a nikdy jinak! Bohužel mi lidumil Havel překazil plány a ČR na to komunistické dědictví zemře.
Za kapitalismu bychom z našich daní žádné sociální bydlení obchodníkům s chudobou neplatili. Tohle je Křečkův socialismus odhlasovaný levicovým parlamentem, platit líným a neužitečním bydlení.
Za bolševika nebylo kde bydlet, 3 generace ve 2+1 na sídlišti. Kamarád se chtěl v roce 1970 ženit a bydlet, tak musel v práci podepsat alespoň minimální závazek, členství ve svazu příznivců okupantů – Svaz československo-sovětského přátelství, aby se mohl zapsat do pořadníku, seznamu na podnikový byt a dodnes na to vzpomíná, jako na největší celoživotní hanbu…
Víte, ono by to chtělo rozlišit dvě varianty, a říct si jak se řešily za sociku a dnes.
Ta první
, když ten člověk aktuálně neměl vůbec bydlení (dnes bezdomovci za sociku nebyli). Asi snad každý pochopí že ani komunisti mu hned na úřadě žádný byt nepřidelili, jak to dnes slibuji soudruzi Piráti. To co dostal i za komunistů byla postel na společné ubytovně. Počítám že stejně jako dnes. Tenkrát byly státní, dnes je i z toho byznys. Tečka
A až jako druhá varianta, když ten člověk někde bydlel(ať u rodičů, nebo i na té ubytovně, atd.) a chtěl vlastní bydlení. (rozuměno nájemní od státu)
Tenkrát stát stavěl nová sídliště ale bylo toho málo. Čili na tyhle žádosti byly pořadníky, čekalo se na to řadu let, dost se v tom kádrovalo, dávaly se úplatky, atd. To je pravda. Spousta lidí se nedočkala nikdy, taky pravda. Ale jak píšu to je až ta druhá varianta, když ten člověk někde bydlel alespoň na té ubytovně.
A eurohujeři z Bruselu nám budou vytýkat jak diskriminujeme Romy a segregujeme je do převážně rómsky obsazených škol. Na příkladě tohoto článku je vidět, že oni se vůbec vzdělávat nechtějí!!!
Tohle jsou výsledky tzv, pozitivní diskriminace státem chráněného etnika,jehož členové podle soc. průzkumů už více jak 3 generace nepracují…..
Nemáte to správně, mělo by být:“ kupte si byt v Mojžíři a minimálně devítku protože s holýma rukama do toho slumu radši ani nelezte…“
No v Ostravě se stačí zajít podívat na ulici Palackého. Nejdřív se město zbavilo domů a ted je z toho ghetto.
Co takhle zeptat se soudruha Rychetského, proč zrušil „bezdoplatkové zóny“? To byla snad jediná cesta, jak poněkud omezit obchod s chudobou.
Problém na kterém poctivě pracovali soudruzi Klaus a Zeman.
Ráda bych se zeptala, zdá finanční úřad vymáhá na majitelých bytů daň ze zisku a zda majitelé tuto daň platí. Kontrola j zde snadná .
Nepopulární názor – tyhle místa existovat musí. Lidé co nepracují budou vždy a někde žít musí. Když je necháte na ulici, bude jejich chování stát více peněz, než ty příspěvky co dostávají.