Náborová kampaň BIS: Přihlásily se tisíce lidí. Finálním sítem jich projde osm ze sta

Napsal/a Robert Břešťan 29. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Příští rok bude kontrarozvědka hospodařit s navýšeným rozpočtem 1,5 miliardy korun. Modernizuje techniku a nabírá desítky nových lid. Otázkou zůstává, jak dlouho ještě v čele BIS zůstane Jiří Lang.

Od června na webových stránkách BIS visí „inzerát“: „Ptáte se: je šance u vás pracovat? Odpovídáme: ANO.“ „Vítáme jak zájemce o operativní práci v terénu, tak zájemce o analytickou činnost,“ stojí dále v textu.

Zájemců o službu v Bezpečnostní informační službě se poté jen za červen přihlásily dva tisíce. „Na naši červnovou výzvu reagovalo celkově několik tisíc zájemců, z nichž se do užšího výběru dostaly stovky,“ sumarizuje zájem ke konci roku mluvčí BIS Jan Šubert.

„Náročný přijímací proces stále probíhá a předpokládáme, že z každé stovky uchazečů přijmeme asi osm lidí,“ dodává Šubert.

Propouštění byla chyba

V loňském roce BIS pracovala se sumou 1,15 miliardy, částkou pod úrovní rozpočtu roku 2005. Po útocích na Charlie Hebdo v Paříži vláda rozhodla o okamžitém navýšení rozpočtu o desítky miliónů a poté schválila i rozpočet na rok 2016 ve výši 1,5 miliardy.

Nově získané peníze půjdou podle Šuberta na „rozšíření operačních týmů a nákup nejmodernější zpravodajské techniky“.

S tím souhlasí i politici. „Na navýšení rozpočtu byla shoda. Je to reakce na dění ve světě i na fakt, že se rozpočet BIS dlouhodobě nenavyšoval,“ říká opoziční poslanec a člen komise pro kontrolu BIS Zdeněk Bezecný (TOP 09)

I další politici připouštějí, že BIS byla dlouhodobě podfinancovaná. „Dostala se i do situace, kdy musela propouštět lidi. Což s sebou vždy nese riziko, protože ti lidé neodcházejí obvykle rádi a zároveň disponují informacemi, jež jsou zneužitelné,“ říká poslanec ČSSD Jeroným Tejc, taktéž člen komise pro kontrolu BIS.

Pozice ředitele BIS Jiřího Langa se zdá být i nadále pevná. „Indicie o tom, že by ředitel Lang chtěl ve své funkci skončit, nemám. A nemyslím, že jsou důvody ani pro jeho odvolání,“ říká Zdeněk Bezecný.

Odpočinek ano, odvolání ne

Týdeník Respekt sice v polovině října napsal, že Lang po 11 letech ve funkci skončí „v polovině příštího měsíce“ a „před odchodem bude povýšen“, ale potvrdila se jen druhá část informace. Prezident Miloš Zeman Jiřího Langa 28. října 2015 povýšil do hodnosti generálmajora.

Debaty o odchodu Langa z čela BIS zatím utichly. Lang je ovšem nejdéle sloužícím ředitelem tajné služby v Evropě a o tom, že „uvažuje o odpočinku“ se spekuluje už poměrně dlouho.

„Nějaké informace mám, ale nebudu je sdělovat veřejně. V obecné rovině můžu říct, že ředitel BIS je jedno z nejexponovanějších a a nejsložitějších míst a chápal bych, kdyby se člověk v této pozici rozhodl po deseti letech takovou funkci opustit,“ poznamenává poslanec Jeroným Tejc.

I když dobrovolný odchod Jiřího Langa mezi řádky nevylučuje, ani on důvody k odvolání dlouholetého šéfa BIS nevidí. „Nemyslím rozhodně, že by byly důvody pro odvolání pana ředitele, to by v této době naopak vedlo k zbytečnému rozkolísání služby,“ říká Tejc.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)