S končícím šéfem protikorupčního fondu Soukenkou o Čapím hnízdě, miliardové arbitráži a generálu Randákovi

Napsal/a Robert Malecký 27. dubna 2016
FacebookXPocketE-mail

ROZHOVOR. Nemyslím si, že by to byla tak zásadně závažná kauza, aby se kolem ní musel strhnout takový humbuk. Slova končícího šéfa Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky vzbudila velký ohlas a řadu nesouhlasných reakcí. „Je mi lhostejné, kdo a jak si rozhovor vykládá. Ten kdo chce vidět podstatu toho, o čem jsem hovořil, tak ji vidí. Kdo chce vidět, že hájím Babiše, ať si to klidně takto interpretuje,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

  • Mezi ministry Dienstbierem na straně jedné a Babišem s Pelikánem na straně druhé se strhla pře o zákon o ochraně whistleblowerů. Z vašeho pohledu – skutečně byl ministr Dienstbier liknavý, nebo je to třeba číst jako formu boje uvnitř koalice?
Plán legislativních prací vlády na rok 2016 hovoří jasně. Návrh zákona má předložit Jiří Dienstbier. Cituji: „Návrh zákona o ochraně oznamovatelů; Stanovený termín předložení vládě: 09.16“ (zdroj zde). Kdybychom vycházeli z tohoto materiálu, tak Jiří Dienstbier není liknavý. Legislativní aktivita hnutí ANO by se dala interpretovat různě, například předvolebním bojem, koaliční roztržkou nebo nespokojeností s dosavadním legislativním vývojem v dané problematice.
  • Jiří Dienstbier navrhuje dvě varianty, obě jsou rozprostřeny do víc zákonů, Pelikán s Babišem samostatný zákon. Co je lepší cesta?

Varianta jednoho zákona je přehlednější zejména pro veřejnost, ale i odborníky. Řešení cestou více zákonných norem sebou navíc přináší i rizika, která jsou spojená s různými snahami o dodatečné dílčí novely v neprospěch věcné podstaty problému.

  • O whistleblowingu se v Česku hodně mluví, bývá zmiňováno pár známých příkladů – třeba příběh nynějšího senátora Libora Michálka. Jaká je vlastně kolem nich situace? Jsou dostatečně chráněni?

soukenka

Statistiky jednoznačně hovoří v neprospěch oznamovatelů, přesněji řečeno nesetkal jsem se s případem, ve kterém by nebyla snaha oznamovatele nějakým způsobem postihnout. Fond od roku 2011 do současnosti ocenil Cenou za odvahu dvanáct lidí. Jejich současná životní situace je velmi rozdílná: Libor Michálek je senátorem, Ondřej Závodský je náměstkem na ministerstvu financí; naproti nim stojí např. Jiří Chytil, který je pravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu nebo Vladimír Sitta ml., který přišel spolu s otcem o prosperující firmu a je nepravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu.

  • Vy jste nositelem myšlenky, že se zde vlastně ještě klasický, definiční whistleblower neobjevil. Můžete to blíž  vysvětlit?

Dovolím si vás opravit. Klasičtí oznamovatelé se u nás již objevili, jde třeba o případ Jakuba Klouzala, ale absentují oznamovatelé, nebo my o nich alespoň nevíme, z komerční oblasti, např. farmaceutického průmyslu, automobilového průmyslu, zbrojního průmyslu. Tito oznamovatelé nemusí nutně poukazovat na finanční ztráty či korupční trestné činy, ale může se jednat o problematiku s dopadem na zdraví a život lidí, na životní prostředí atd. Umím si představit oznamovatele, který poukáže například na škodlivost určitého léku, byť je lék oficiálně prezentován s minimálními vedlejšími účinky. Odvaha takových oznamovatelů může mít pozitivní dopad na stovky milionů lidí.

  • Jaká je situace v regionech, v menších kolektivech, v oblastech, kde není tak snadné sehnat práci – máte signály, jak se daří či nedaří oznamovatelům korupce tam? Je to složitější?

Nemám k dispozici žádná statistická čísla, ale naše zkušenost říká, že čím menší město či obec, tím je situace pro oznamovatele nebo pro člověka, který bojuje proti nějakému nezákonnému nebo nežádoucímu jednání ze strany úřadů nebo konkrétních osob, horší. Obrovský problém jsou různé sociální a klientelistické sítě napříč všemi oblastmi. Běžný občan má nulovou nebo minimální šanci uspět. Jediné řešení je spojit síly s více stejně smýšlejícími občany a utvořit nějaké sdružení nebo hnutí. Jsou ovšem i výjimky, např. Leo Steiner (odkaz na jeho příběh zde).


Psali jsme: Bývalý důstojník BIS Soukenka končí v čele Janečkova protikorupčního fondu. Povede jej Linda Majerová

Zaplaťte mi úkryt v Bibione, žádal po protikorupčním fondu whistleblower Čadek


  • Jak složité je vyhledávání, ověřování a „očišťování“ informací od nepravd?

Práce s informacemi je standardní proces získávání, shromažďování a vyhodnocování informací a hodnocení zdrojů. Žádná stoprocentní pravda neexistuje. To bychom se museli pohybovat v oblasti matematiky. Dospěje se k nějakému závěru či zjištění, kterému se přiřadí určitá míra pravděpodobnosti. Prakticky stejně postupuje policejní orgán a nakonec i soud. Míra pravděpodobnosti je přímo úměrná kvalitě a kvantitě informací a zdrojů. Při hodnocení informací posuzujeme jak informaci samotnou, tak zdroj informace.

  • Jak často si člověk „naběhne“?

V případě informací nebo kauz, které byly určeny k publikování, jsme si žádnou chybu dovolit nemohli. Pakliže jsme měli pochybnosti o svých závěrech a nebyli jsme schopni je rozptýlit doplňujícími informacemi, tak jsme takové informace nepublikovali.

  • Co bylo pro vás vůbec největším zklamáním?

Nevybavuji si, že bych takový pocit zažil. Očekávání musí korespondovat s reálnými možnostmi a kompetencemi fondu. Zároveň nežijeme v ideálním světě a nemůžeme očekávat žádná skoková zlepšení – například v oblasti vymahatelnosti práva.

  • A z čeho máte, když se ohlédnete, největší radost?

S výrazným přispěním fondu již neexistují některé klientelistické sítě kolem pražského dopravního podniku nebo Nemocnice na Homolce. Také si neskromně dovolím tvrdit, že některým oznamovatelům jsme alespoň částečně pomohli – a stále pomáháme – v jejich boji s korupcí, a to buď finančně nebo alespoň radou. Dokonce se opakovaně stalo, že oznamovatelé s námi komunikovali, aby si mohli tzv. „ulevit“ neboť neměli ve svém okolí nikoho, s kým by mohli o kauze alespoň mluvit.

  • Dvěma viditelnými personami v čele fondu jste byli s gen. Randákem coby bývalí pracovníci tajných služeb. Může to vyvolávat různé reakce – v čem je práce ve fondu podobná? Náhoda to přece nebyla…

Generála Randáka znám více jak dvacet let. Nebylo nic překvapujícího, když mne Karel Randák oslovil s nabídkou vybudovat analytické pracoviště v nově vznikajícím fondu. V době, kdy nabídka přišla, jsme se Karlem Randákem běžně stýkal a sdíleli jsme na některé věci stejné názory. Navíc si Karla Randáka velmi vážím a bylo pro mne ctí s ním pracovat.

  • Rozhodně, aspoň z mediálního pohledu, pro vás nedopadl dobře nedávný rozhovor v Lidových novinách. Na sociálních sítích i na některých serverech jste to schytal za obhajobu kauzy Čapí hnízdo. Měnil byste něco na svých slovech?

Na svých vyjádřeních v rozhovoru trvám. Je mi lhostejné, kdo a jak si rozhovor vykládá. Ten, kdo chce vidět podstatu toho, o čem jsem hovořil, tak ji vidí. Kdo chce vidět, že hájím Babiše, ať si to klidně takto interpretuje. České dráhy musely vyplatit soukromé společnosti Škoda Transportation přibližně 1,1 miliardy korun, neboť tak rozhodl rozhodčí soud. Okolnosti prohrané arbitráže jsou více jak podivné. Dalo by se říci, že občané této země přišli o více jak dvacetinásobek částky, kolem které se vášnivě diskutovalo několik týdnů. Nepostřehl jsem, že by ti, kteří tak horlivě zastávali zájmy lidu či Evropské unie v kauze Čapí hnízdo, stejně, ba dokonce více hájili zájmy státu v případě prohrané arbitráže.

  • Co se týče odchodu z čela fondu – co vás k tomuto kroku vedlo?

Již jsem se k této otázce vyjadřoval. Pouze zopakuji: poslední cca dva roky se potýkám s opakovanými zdravotními problémy, které mohou souviset s prací ve fondu. Již zhruba v půlce roku 2015 jsem se rozhodl, že práci ve fondu nejpozději ke konci roku 2016 ukončím. Přicházely ovšem stále nové kauzy a také bylo nutno řešit kauzy stávající, a tak jsem svoje rozhodnutí stále odkládal. Na začátku roku 2016 mne opět potkala zdravotní komplikace, a tak jsem se definitivně rozhodl.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)