Ministr Havlíček se zlobí a stěžuje si u Zaorálka. Nelíbí se mu kroky ministerstva zahraničí
Ministerstvo zahraničních věcí si u auditorské společnosti PwC zadalo audit u všech hlavních aktérů české podpory exportu. Resort průmyslu tím ale značně zaskočilo, ministr Havlíček si kvůli tomu osobně stěžoval u ministra zahraničí Zaorálka.
Na probíhající schůzce českých ekonomických diplomatů v Praze zněla většina zpráv o spolupráci různých ministerstev v ekonomické diplomacii takřka idylicky. Až do chvíle, kdy dostal slovo ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.
Nechci dále jitřit rány
„Chtěl bych důrazně varovat před vzájemným překvapováním a dělání jednostranných kroků, kroků, které by mohly narušit naši vzájemnou důvěru,“ řekl poněkud nekonkrétně Havlíček.
Adresáti tohoto výroku však pochopili. Ministr Havlíček při odchodu ze sálu na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že jeho slova mířila právě na překvapivý audit, který si zadalo MZV. Blíže však téma komentovat nechtěl s tím, že „že nechce jitřit rány“.
V debatě s ekonomickými diplomaty nicméně Havlíček zmínil, že se „nijak nebrání debatě o zlepšování systému, ale měl by to být společný proces v souladu s poptávkou firemních reprezentací“.
Podle ohlasů z ministerstva průmyslu byl příchodem auditorů z PwC ministr Havlíček nejen překvapen, ale i značně rozezlen.
Podle ministerstva zahraničí ale k rozčilování není důvod. „Je to procesní analýza, který vyplývá z kompetenčního zákona. Myslím si, že se není čeho obávat. Zadáním je popsat efektivnost systému. Rozhodně to není zaměřené proti jedné instituci či organizaci,“ říká náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.
Související články
Ekonomické sankce proti Rusku ne všichni v Evropské unii dodržují, zní z Česka
Stát dává na podporu exportu tři miliardy ročně. Efektivita je ale pod úrovní Bulharska
Ministerstvo chce naučit diplomaty správně twítovat
Audit má probíhat vedle MPO i na ministerstvu obrany či zemědělství (které již vyslalo první zemědělskou diplomatku do Ruska a následovat mají USA, Libanon, Japonsko, Írán a Mexiko s akreditací pro Kubu.) A ministr Jurečka prý hodlá najaté auditory osobně přijmout.
„Ministerstvo zahraničí má v rámci kompetenčního zákona na starosti koordinaci vnějších vztahů a myslím si, že po těch 25 letech, kdy systém podpory exportu vznikl, je dobré se podívat, zda by se nedal nějak zjednodušit a zefektivnit,“ říká Tlapa.
Miliardy na podporu exportu
Hlavním smyslem je možné snížení počtu českých státních organizací podporujících export, jejich sloučení, úspory i větší efektivita.
Právě náměstek Tlapa už dříve veřejně zopakoval, že by tuzemská podpora exportu měla být rozdělena mezi méně institucí.
Státem financované agentury a příspěvkové organizace, rady a útvary ministerstev zaměřené na podporu exportu zaměstnávají celkem bezmála 1600 lidí a na mzdových a sociálních nákladech spotřebují 1,15 miliardy korun.
Další více než dvě miliardy korun (bez výdajů na útvary ministerstev) jdou na provozní náklady. Efektivita takto vynaložených peněz je ale podle MZV sporná.
„To je známá debata o tom, jestli třeba potřebujeme současně Českou exportní banku a EGAP a jak bychom mohli lépe, jednodušeji a levněji připravovat akce v zahraničí,“ podotýká Tlapa.
Audit by měl být hotový „někdy na přelomu července a srpna“, závěrečná zpráva by měla být k dispozici na konci srpna.
Není to ale jediný aktuální rozpor mezi MPO a MZV. Ministerstvo průmyslu nelibě nese i výroky o tom, že by Česku prospělo přeskupení kompetencí mezi oběma ministerstvy.
Nepodléhat resortismu…
Ministerstvo zahraničí by podle ministra Lubomíra Zaorálka mělo – především s ohledem na zahraniční ekonomické vztahy – sloučit agendu zahraničí a obchodu.
MPO by se podle této vize mělo v budoucnu transformovat na ministerstvo hospodářství a soustředit se hlavně na domácí agendu.
Takový – byť stále jen uvažovaný – přesun kompetencí však kritizují zástupci Svazu průmyslu, Hospodářské komory i Asociace malých a středních podnikatelů.
Ministerstvo průmyslu a ministerstvo zahraničí se v minulosti dlouhé roky přetahovalo o to, kdo má mít a bude mít hlavní slovo ve věci podpory tuzemského exportu, v otvírání dveří českým firmám do zahraničí.
Klid zbraní je – přinejmenším v tuto chvíli – poněkud narušen. Před takzvaným resortismem na poradě ekonomických diplomatů varoval i premiér Bohuslav Sobotka.
„Snažíme se na minimum omezovat resortismus, aby tu nebyly žabomyší války mezi jednotlivými ministerstvy,“ konstatoval Sobotka s tím, že spolupráce mezi MZV a MPO podle něj dnes už dobře funguje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Vtipne, ale ceska klasika, agenda je rozprostrena mezi x instituce a zodpovědnost nedohledatelna. Nezavidim auditorum, az se budou prokousavat popisem cinnosti jednotlivých akteru. Ale myslim ze velmi dobra a prospesna aktivita.
Vzhledem k tomu že jak v článku psáno „..Audit by měl být hotový „někdy na přelomu července a srpna“, závěrečná zpráva by měla být k dispozici na konci srpna.“ tak o „obtížích pracovníků auditu až se budou prokousavat popisem cinnosti jednotlivých akteru.“ nemusíte mít starost, to se totiž na tu krátkou dobu nedá ani naplánovat. Tak to jediné co najatá firma může stihnout udělat, že do závěrečné zprávy napíše přesně to co jim Zaorálek nadiktuje a co potřebuje – a nechají si za takový audit dobře zaplatit..
Zaorálek ani netuší co se mu tam děje. přece by před volbami nešel do steče se stranickým kolegou a novou tváří ČSSD Havlíčkem. Je to práce náměstka Tlapy. Tomu odpovídá i tendenční zadání a termín auditu. PWC napíše přesně to, za co dostali zaplaceno, na objednávku. Vsadila bych se, že už to mají v mailu. CtrlC+CtrlV.
Dobrý začátek. MPO by místo držkování mohlo zveřejňovat plné seznamy podnikatelů, kteří jezdí na zahraniční cesty s Mildou a kolik nás ta turistika stojí. Pak bychom si udělali obrázek o užitečnosti takového počínání.
Což o to, systémově to není špatná myšlenka – pokud by se na ní shodla celá koalice a byl čas jí celou zanalyzovat a taky ve shodě provést. Ale udělat to natruc pár měsíců před volbami když si jdou vládní strany po krku?
Je to nepochopitelné, ale Zaorálek se úporně snaží o to co se Sobotkovi nepodařilo, totiž shodit ještě do voleb vládu.