Milion lidí, kterým vláda hrozí pokladnami EET
Už počtvrté se tento pátek scházejí poslanci, aby rozhodli o osudu milionu a 158 tisíců svých spoluobčanů (plus jejich rodinných příslušníků). Koaliční zákonodárci chtějí odhlasovat zákon, který pod heslem „Kde neplatí daně, ten krade“ nařídí všem podnikatelům a živnostníkům, aby své zboží a služby účtovali na elektronických registračních pokladnách on-line připojených na finanční úřad.
Do deseti měsíců od prezidentského podpisu si budou muset koupit pokladnu, která stojí ve Slovinsku od pěti set do tisíce eur, všichni hospodští a provozovatelé maloobchodu i velkoobchodu. Na řemeslníky, zemědělce, lékaře, advokáty, projektanty a další profese povinnost dolehne, až o tom rozhodne tato nebo příští vláda. Vyhnout se může pouze ten živnostník, který všechny platby přijímá i odesílá bankovním převodem.
Tak vysoký počet lidí zasažených povinností pořídit si EET vysvětluje, proč se zdánlivě okrajové téma stalo hlavní agendou současné sněmovny, kvůli které opozice pořádá obstrukce a vládní koalice hodlá změnit jednací řád.
Přesný výčet živnostníků v polovině prosince nabídli analytici společnosti CRIF. Počet podnikajících fyzických osob, jejichž živnosti mají nějaký obrat, dosahuje celkem 894 tisíc, přitom zaměstnávaly dalších 264 tisíc lidí. Ministerstvo financí ovšem odhaduje, že povinnost zavést pokladny bude mít jenom 550 tisíc z nich. V prvním kole 46 tisíc hospodských a 255 tisíc obchodníků.
Riziko zvláště v chudých krajích
Obecně data společnosti CRIF připomínají, že zdejší živnostníci se svými zaměstnanci tvoří víc než pětinu všech ekonomicky aktivních obyvatel. Proto bude mít vládní zásah proti daňovým únikům větší rozměry než v Bulharsko, Chorvatsku a Slovinsku, kde on-line pokladny zavedli ještě před Čechy. Ve třech balkánských zemích živnostníci tvoří 10-15 procent pracovního trhu a dohromady jich je méně než v samotné České republice. Pokud se bude opakovat bulharský či chorvatský efekt, kde během zavedení pokladen ubylo dvanáct resp. pětadvacet procent živnostníků, může to způsobit značné ekonomické a sociální otřesy.
Celkem 89 procent živnostníků nemá zaměstnance, dalších 10 procent vystačí maximálně s pěti pracovníky, prozrazují data společnosti CRIF. Přesto analytik portálu informaceofirmach.cz Jan Cikler upozorňuje: „Nejde pouze o drobné podnikatele. Najdeme mezi nimi totiž také živnostníky, kteří evidují stovky zaměstnanců, anebo vykazují roční tržby přesahující miliardu korun.“ Víc než pět lidí pracuje v deseti a půl tisících živnostech a víc než stovku pracovníků má k dispozici 44 živnostníků.
Přísnější daňový dohled nad živnostníky proto může připravit o práci i tisíce zaměstnanců. Takové riziko zdůrazňují další data od CRIF. Právě v krajích s největší nezaměstnaností a sociálními problému nabízejí živnostníci nejvíc pracovních míst. Aspoň jeden člověk pracuje u každého sedmého živnostníka v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, naopak v blahobytné Praze jen u každého patnáctého. Víc než osm procent práceschopného obyvatelstva zaměstnávají živnostníci v odlehlých regionech, vedle Ústecka a Ostravska na Olomoucku, Zlínsku, Vysočině a v jižních Čechách.
Psali jsme též:
Josef Stehlík: Evidence tržeb poškodí venkov a rozšíří šedou ekonomiku
Šlo by to ještě přísněji
Dopady zavedení pokladen může proti balkánským státům zmírnit v některých detailech přece jen opatrnější postup Sobotkovy vlády. Živnostníci budou mít povinnost rozdávat účtenky, zákazníci si je však nemusí vzít a předkládat v okruhu sta metrů od provozovny případné kontrole celní správy. Tuzemská reforma místo toho spoléhá, že lidé budou živnostníky udávat na speciálním webu, případně se zúčastní loterie, která rovněž umožní účtenky kontrolovat.
Chorvati a Slovinci také nezaváděli pokladny postupně, od jednoho data na nich museli povinně účtovat v zásadě všichni živnostníci. Například Chorvati nepřipouštějí trvalé výjimky pro některé obory, jakými jsou v Česku provozovatelé veřejných toalet nebo obor podnikání přítele ministra financí Radima Jančury, tedy přeprava osob v autobusech a vlacích. Bulhaři zase na rozdíl od Čechů připojili na finanční úřady všechny automaty, kde se prodávají například bonbony, káva nebo cigarety.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš všechno říká naplno a na nějaké ALE si nehraje. ALE…
Účtenková loterie skončí fiaskem jako na Slovensku, odhaduje behaviorální ekonom
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
No nic, dá se předpokládat že EET „přinejlepším“ stihne podobný osud jako důchodový druhý pilíř, než se to pořádně rozjede, tak to nová vláda zruší. Takhle prostě u nás funguje demokracie. Nutno připomenout jedno z hesel minulé doby-
Že budování rozvinuté společnosti bude radostné, to jsme věděli předem,ale že to bude takhle groteskní to jsme fakt nečekali
Jenom doufám, že to snad nebude ODS nebo TOP.
EET je promyšlený tah, jak získat voliče pro spolek ANO. Kapitalismus je tvrdý ale spravedlivý systém. Ale kapitalismus, který zavádí komunističtí zbohatlíci jako miliardář Babiš je horší systém než Husákuv socialismus. Kapitalismus podle komunistického miliardáře znamená stejné podmínky pro každého manuálně pracujícího. Jedno zda majitel nebo zaměstnaný. Oba budou makat da západu slunce pod dohledem techniky, tajné policie a finančních úřadu. A běda jak ne! Jsem zvědavý jak dlouho to voliči ANO a levice vydrží.
Tak kapitalimsus je spravedlivý, i když tvrdý…
Jak tvrdý někdy je ?
Můžete uvést pár příkladů mírné tvrdosti a pár příkladů hodně velké tvrdosti – a jak tedy tyto projevy tvrdosti byly spravedlivé ?
Přiznám se, že humbuk kolem EET mě už začíná trochu urážet. Kontrolní hlášení, která už platí teď od nového roku, jsou podstatně složitější a plátce DPH více zatěžující záležitostí …
Vypadá to, že Vás se to netýká. Tak proč se rozčilujete?
„Jan Cikler upozorňuje: ‚Nejde pouze o drobné podnikatele. Najdeme mezi nimi totiž také živnostníky, kteří evidují stovky zaměstnanců, anebo vykazují roční tržby přesahující miliardu korun.‘ … Přísnější daňový dohled nad živnostníky proto může připravit o práci i tisíce zaměstnanců.“
Velmi zajímavá logika – takže miliardoví živnostníci by neměli platit daně, protože zaměstnávají hodně lidí – to nemá chybu.
Neplacení DPH není vůbec v zájmu podnikatelů, každý by jen nejradši vybral od zákazníka a odevzdal a měl pokoj. Jenže tím se zdražují jeho služby a sami zákazníci tlačí na slevy. Takže jak vzrůstá DPH, přibývá lidí co nechtějí doklad od řemeslníků, oprav aut atd. atd.
Neplatit DPH je eminentní zájem zákazníků!
A podobně smýšlejících lidí přibývá s tím, jak se DPH zvyšuje a jak sám pak vyhazuje peníze z okna.
Takže další etapa toho aby se lidé nemohli domluvit s obchodníky bude špiclování a udávání. A jsme tam, kde estébák Babiš je jako doma.
Docela mě těší sledovat, jak se tahle společnost začíná sama utápět, jsme společnost blbců, ale dobře nám tak, když volíme estébáky.
… jak sám tento český stát pak vyhazuje peníze z okna….
Principialně je správné a moudré platit daně (takovou či onakou měrou je vadná každá další redistribuce výnosů, ČR je víceméně z obliga, např. už tím že do světa neevyváží chaos…ale bez daní by nebylo komplexní společnosti , základu to civilizace). A šidit na daních by mělo být stíháno (ale ne tak, že dotyčného sociálně zničí, zlikvidují – viz kauzy exekucí ve vztahuu k bagatelním dluhům).
Otázkou je, která vrstva obyvatel tlačí na to, aby v prostředí pokřiveném dotacemi miliardářům či místním oligopolům (respektive oligotvorebné dotace), což není nic jinéh než vybírání daní také od chudých obyvatel a jejich předávání těmto miliardářům a oligopolistům – tedy morální selhání, pouze to opačného toku než je přímý dańový podvod….tedy která vrstva obyvatel to vystupuje na veřejnsti s hlásáním údajného to zákonně-morálního principu.
O tom, nakolik je pak (nejen takto, vezměme např. i v úvahu stálý to problém firemních residentur , žalostnou proregionální politiku ministerstva pro regionální úpadky apod.) pokřivené tržní prostředí obektivně zdrojem a nakolik je pouze důsledkem švindlů spojených s celým systémem výběru a distribuce daní…to by měla umět syntetizovat vláda, takovýto popis. Pokud je vládou rozumu, a ne ideologických předsudků. Tedy vidět v lidech apriori nikolivěk podvodníky, ale spíše oběti, zatím víceméně reagující a udržující se při životě – kdy ve skutečné oběti se ale mohou proměnit paradoxně to v okamžiku, kdy údajně zvítězí fér přístup a morální krédo, což je lež. Pokud se něco nestane s dalšími toky veřejných peněz (antagonizující dotace, spíše než by pomáhaly budovat socioekonomickou kohezi….to je jen jeden z příkladů, dalším může být manipulace měnovým kurzem), jde paradoxně o znásobení nespravedlnosti, o morální selhání…..a o propagandu lživou, pokryteckou.
Chce to jedno, vystrčit nos z Prahy – ale trochu detailněji, než tomuu bývá u papalášů zvykem.
Dovedu si představit , že pro některé investory to může být velká příležitost – dohrabat se levně např. k řetězci lokálně monopolních hospod a ještě mít údaje o jejich nákupech a prodejích. takový řetězec se dá střelit za mnoho peněz, poté, co s etrochu zainvestuje. A že u nás je zralá dova, pro tvorbu takovýchto řetězců (komické je, že kdysi již de facto existovaly, ale prý je bylo nutné rozbít – aby vznikla třída kapitalistická)…to dosvědčují příkady nejmenovaných, prý i na Babiše napojených , investorů.
Takže ano, daně platit poctivě..ale pak se vší důsledností,jiné je podfuk, paskvil, bouda na lidi, populismus maligního obsahu. A rozhodně by to němělo být tak, aby velký zloděj chytal malé zloděje, to je minimálně nevkusné.
Tím nijak nemířím na pana Babiše, on jistě ví co dělá.
—————————————————-
Měl být v každé sebemenší vesničce už dávno mikropivovar…a nemusili by se bát místní hospodští -pivovarníci, nemusil by se ztrapňovat Babiš, nemusil by se jitřit duch pivařův.
(v této souvislosti by mě zajímalo, kam se poděla kreativní inteligence všech těch proromských “ neziskovek“ – že neexistuje ještě ani jeden cikánský mikropivovar, udržitelná to na trhu docela dobře ekonomická jednotka….cožpak například panu Gabalovi nešmakuje pívo ?)
EET je poslední zoufaláý Babišův nápad, jak zjistit, kam si živnostníci, co neplatí daně ulejvaj peníze. Protože kdo neplatí daně, MUSÍ si ty peníze někam ulejvat, když on si je ulejvá taky. Nepochopí, že živnostníček, který neplatí daně, je neplatí proto, že mu daňovou povinnost zruší sleva na dani cca 24000,- a té odpovídá daňová povinnost z ročního zisku 160000,-. Z toho má živnostník necelých 13500,- měsíčně a obrat musí mít 2250,-DENNĚ ! S počtem zaměstnanců se ale všechny ty částky prostě násobí.
A problém je v tom, že Babiš nikdy nepochopí a neuvěří, že tolik lidí vystačí s 13500/měsíčně.
EET je zbytečnost! Pokud prodávající nevydá účtenku na požádání ani dnes, tak ani potom. Bude někdo tak odvážný, aby žaloval? Proč nežaluje již dneska? To odstraní pouze důkladné kontroly v terénu, a již dnes jsou na to zákony, které nikdo nevyžaduje. Jak je možné, že ve velkoobchodu ( a že jich je spousta na jednom místě, od MF vzdáleny cca. 15km) Vám ani na požádání neposkytnou doklad? A když nenakoupíte právě tam, nejste cenově konkurenceschopný.