Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ředitel ČTK Jiří Majstr.
Facebook ČTK, zdroj

Mediální rady ve vleku politiků. Na řadě je agentura ČTK

Znalost mediálního prostředí a praktické zkušenosti z médií jsou u členů mediálních rad podružné. Rozhoduje to, co kdo politikům slíbí a jakou podporu si u nich předem vyjedná. Potvrzuje to předvýběr kandidátů do Rady Českého rozhlasu, uvidíme to za nedlouho i u doplnění Rady ČTK.

Minulý týden poslanci volebního výboru zúžili výběr pro Radu Českého rozhlasu z 23 kandidátů a kandidátek na šest postupujících. Poslanecká sněmovna bude o dvojici, která Radu doplní, hlasovat v polovině března.

Do zúžené nominace nepronikli třeba zkušený mediální manažer Michal Klíma, publicista Petr Fischer, bývalý ředitel ČT Jiří Janeček (nula hlasů), dlouholetý šéfredaktor Rádia Praha Miroslav Krupička, pedagog a teoretik médií Jan Jirák… Zato tam nechybí skončivší radní a původce pseudoaféry „porno na Vltavě“ Tomáš Kňourek.

Kňourka mimochodem do boje o post v radě vyslal spolek Tenisový klub Libeňák. I na tom se dá hezky ilustrovat, že nominace z řad neziskových organizací jsou jen notně děravým a formálním fíkovým listem. Volba je stejně ryze politická, odpovídající aktuálnímu složení sněmovny, nikoli odborná.

Upřímnější je proto volba do Rady ČTK, kde nominační mezistupeň „z lidu“ chybí a kandidáty navrhují rovnou poslanecké kluby.

Jen jsem dával k úvaze

Podívejme se na ČTK a její radu blíže. Už poslední doplnění rady o Petra Žantovského (za ANO), Pavla Foltána (také za ANO) a Jany Gáborové (za SPD) totiž ukázalo, že politici (a jejich poradci) pochopili, že kontrola nad de facto monopolní agenturou, jejíž zpravodajství přebírají prakticky všechna česká média, je minimálně stejně zajímavá, jako mít své lidi v radách ČRo a ČT.

Co píše ČTK, je v českém mediálním prostředí klíčové. Stačí se podívat na to, jak podobný je – právě díky „překlápění četky“ – obsah hlavních zpravodajských webů.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Dle pamětníků bývalo zvykem, že v sedmičlenné radě byli vždy maximálně dva členové za jednu politickou stranu. Loňským doplněním tyto nepsané poměry poprvé prolomilo ANO, které má v radě nyní tři lidi. Je pravděpodobné, že si tento poměr bude chtít udržet, ne-li navýšit.

I na dosud bezproblémové „četce“, respektive na politickém složení její Rady, se mohou ukázat změny politických sil a poměrů.

Do roku 2012 byl v ČTK i zástupce KSČM, bude zajímavé sledovat, zda se hlasovací spojenectví s ANO přetaví i v návrat komunistů do Rady ČTK.  

Radní sice nemají formální páky, jak ovlivňovat obsah, ale pokusy tu jsou, jak po svém příchodu ukázal Petr Žantovský. Ten na jednání Rady ČTK kritizoval agenturu za to, že zpravodajsky nepokryla udílení Krameriových cen, aniž se kolegům zmínil, že je jejich organizátorem. Navíc už den po udílení cen zaslal SMS generálnímu řediteli ČTK Jiřímu Majstrovi, kde ho vyzval, aby agentura zpětně Krameriovy ceny zmínila ve svém zpravodajství.

„Nenařizoval jsem panu Majstrovi, co má ČTK psát, jen jsem mu dal k úvaze, zda by nebylo vhodné, aby to ČTK dala do servisu,“ vysvětloval vloni Žantovský na dotaz HlídacíPes.org.

Rada sice nemůže činnost ČTK oficiálně nijak ovlivnit a ředitele, natož konkrétní novináře úkolovat, ale podobných nápadů, návrhů, nabízení k úvaze, či tlaků může s obměnou rady přibýt. Z výjimky se může stát metoda.

Ostatně Žantovský již povýšil, stal se místopředsedou rady a po červnovém odchodu Miroslava Augustina by mohl pomýšlet i na předsedu.

Tři ven, tři dovnitř

V popisu práce má Rada ČTK vedle volby ředitele či schvalování rozpočtu i „dohled nad důsledným plněním poslání ČTK, kterým je poskytování objektivních a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“. 

Může tedy ex post konstatovat, že někdo něco udělal špatně, reaguje na stížnosti, schvaluje rozpočet… Oblíbeným trikem, jak veřejnoprávní médium a jeho vedení znejistit, jsou právě stížnosti občanů. Těch je zatím na produkci ČTK jen minimálně, ale sehnat ekipu rozhořčených občanů v případě potřeby nebude problém.

Když by na to přišlo, radní mohou ředitele odvolat prakticky kdykoli, nemusí to ze zákona ani nijak zdůvodňovat. Stačí k tomu jen pět hlasů ze sedmi, jinak nic.

Už nyní se – zatím v zákulisí, oficiálně žádné jméno známé není – chystají nominace na tři posty po končících radních České tiskové kanceláře.

Miroslav Augustin (za ANO) byl sice koncem února potvrzen jako předseda rady, ale mandát mu končí letos 20. června. Ve stejný den končí i Jakub Heikenwälder (nominován KDU-ČSL), už 7. května odejde Vladimír Cisár (za ČSSD).

Nová tři jména budou důležitá i s ohledem na to, kdo bude v budoucnu ČTK řídit. Funkční období radních je pětileté a takto zformovaná rada bude nejpozději za čtyři roky volit nového ředitele ČTK.

Ten stávající Jiří Majstr (letos mu bude 62 let) už veřejně oznámil, že znovu kandidovat nebude (poprvé byl zvolen v roce 2011, podruhé na další šestileté období v dubnu 2017).

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. scallop napsal:

  Pan Zantovsky se dokaze dostat na dobre placene medialni mistecko za kazdeho rezimu – v 80. letech normalizoval melodii a dnes buduje tu „spravnou“ demokracii v CTK.

  Je imponujici, jak se nas nejslavnejsi turbodocent dokaze pritulit k mocnym za kazdeho rezimu (slo by mu to jiste i za Heydricha). Nemohla by se odstranit pater uplne vsem v ceskem narode? Treba by bylo lip …

 2. liberal shark napsal:

  Tak jako tak, žádná z mediálních rad neplní řádně svou úlohu. Žádné z českých médií nelze nazvat profesionálním, natož dokonce veřejnoprávním. Takže je vlastně jedno, kdo tam sedí :-(.

  • Tondach napsal:

   Z čeho plyne vaše tvrzení „Žádné z českých médií nelze nazvat profesionálním, natož dokonce veřejnoprávním“. nebylo by něco konkrétního? Takhle je to jen obecný blábol….

 3. petrph napsal:

  No vzdyť ano. Role těchto mediálních rad prakticky kopíruje roli poslancû koaličnīch stran v parlamentu. Čistě dle ústavy by měli hlasovat nezávisle, dle svého nejlepšího vědomí a svědomî, prakticky ovšem padivně přijîmajî přîkazy od svŷch partajnîch bossů ve vlâdě. Ergo to samé dnes ty mediální rady. Politici si takto podřîdi vřp mėdia a ani ustavnî soud neřekne ani bû.
  To jediné zatîm nejasné je přîstup tēch takzvanē kulturnîch elit, ke kterym se tito radnî jistê hlăsî. Protože to ted vypadă tak, že když jim politici nabîdnou placenou trafiku, tak se koupit dajî. Nicménê a v tom je ta složitost se dá těžko dohledâvat kolik jim kdo dal.

 4. Tondach napsal:

  Všechno je jen v lidech!
  Zajímavé je, že kdysi generální ředitel ČT pan Janeček, dokázal televizi ubránit před tehdy mocným Ivanem Langerem a Kateřinou Dostálovou z ODS, přestože byl s Langerem v soukromí osobním přítelem a kamarádem…..Janeček byl první, který dostal televizi z červených čísel a ubránil se politickému tlaku na privatizaci II. programu pro Železného od Klause a celé ODS!

 5. Petr Kaminsky napsal:

  1) Zantovsky – bolsevicky politruk. Je s podivem, kolik lidi mu ty jeho manipulace zere. 2) Takze az ANOFert uplne ovladne radu CTK a dosadi si tam i reditele, tak se v agenturnim zpravodajstvi dozvime, ze v Kosteleckych uzeninach vyrobili nejdelsi parek na svete. Nebo ze Babis otevrel novou reprodukcni kliniku a z verejneho zdravotniho pojisteni bude plne hrazeny neomezeny pocet pokusu. Nebo ze sklizen repky prekonala plan o 62,35%. Right?

Přidávání komentářů není povoleno