Jakub Poláček / CNC / Profimedia,

Marksová jde na ministerstvo zahraničí, Rada ČTK bude hledat nového člena

Napsal/a Robert Břešťan 5. června 2020

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Sobotkovy vlády Michaela Marksová Tominová se vrací do nejvyšší politiky. Od 15. června se stane politickou náměstkyní ministra zahraničí Tomáš Petříčka. Což znamená i to, že bude muset opustit post místopředsedkyně Rady ČTK.

Ministr Petříček zdůraznil, že Michaela Marksová Tominová zná státní správu velmi dobře, a je pro nový post i jazykově vybavená: hovoří anglicky, německy a rusky. „Jsem také velmi rád, že do vedení ministerstva přichází další žena, což pro řadu úřadu státní správy stále není přirozené,“ řekl Petříček s tím, že výběr Marksové za svou politickou náměstkyni konzultoval jak předsedou ČSSD Hamáčkem, tak s premiérem Babišem.

„Mám zkušenosti s vládní agendou, mezirezortními připomínkovými řízení a tak dále. V rámci diplomacie se chci zaměřit především na sociální témata jako je rozvojová a humanitární pomoc, nebo podpora žen v diplomacii,“ vysvětluje budoucí náměstkyně Marksová.

Její nástup na náměstkovskou pozici změní poměry v jedné ze tří rad veřejnoprávních médií. Marksová je od loňskou členkou Rady ČTK, nově její místopředsedkyní. Ve své funkci ale bude muset skončit.

Člen Rady ČTK nesmí být totiž ze zákona mimo jiné poslancem, ministrem nebo náměstkem ministra.

Obsazování mediálních rad je dlouhodobě pod silným politickým tlakem, bude proto zajímavé, jaká nová jména politické strany nyní navrhnou.

„Paní Marksová nás o tom, že se pravděpodobně stane politickou náměstkyní, předem informovala. Nyní se to potvrdilo, s členstvím v Radě ČTK se to neslučuje. Osobně mne to mrzí, pro chod Rady ČTK to bude velká škoda,“ konstatuje místopředsedkyně Rady ČTK Jaroslava Wenigerová.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Korektura – konzultoval jak předsedou. 2) Kdyz se nekdo vydrape az nahoru, uz neni cesty zpatky. Dovede si nekdo predstavit, ze byvaly ministr ridi tramvaj? 3) Ad Marksova – takovi ideologove nemaji v politice/ve statni sprave co delat. Je to jedna z „oranzovych hlav“ (alias clenu Oranzove klubu), nejtvrdsiho jadra socialistu. Moc dobre si pamatuju dopis, ktery coby jako ministryne MPSV posilala vsem zivnostnikum. Bylo to neco jako vystraha, ze budu mit nizky duchod. Diky vydajovemu pausalu jsem vzdycky platit minimalni pojistne. Zadna jednoducha moznost (krome nesmyslneho vedeni ucetnictvi), jak to udelat lepe nebyla. Druhy pilir zrusili jako prilis „kapitalisticky“, takze si lide nemohli presmerovat cast penez na individualni sporeni. Do duchodu bych mel jit cca za 20 let, ale predpokladam ze duchodovy ucet bude uz za 10 let v minusu a ceka nas statni bankrot. 4) Nedivim se, ze se ji v Rade CTK nelibilo. Opruzovat se s Zantovskym a Foltanem musi byt jen pro silne natury. 5) Ale protoze nechci byt uplne zly, preju p. Marksove hodne stesti v novem pusobisti.

 2. Sam - Moravský kreativní komentátor napsal:

  No to je teda něco…..

 3. jaroslav napsal:

  MZV se rozšířuje o další politické kádry, které se nemohou nikde jinde uplatnit, takže nově utvořena politická trafika, dobře nám tak

 4. petrph napsal:

  Vzhledem k tomu že příště rok budou parlamentní volby, tak by si člověk řekl, že ta trafika politického náměstka na ministerstvu paní Marksové moc dlouho nevydrží. Ale asi je pro soc dem každej měsíc ve vysoký funkci pro jejich papaláše potřebnej a musej se v nich víc střídat..

 5. Dvořák napsal:

  Jak se tam jednou dostanou,již se státního koryta tito parazité nepustí.Tento rozežraný přebujelý státní systém je do budoucna ekonomicky neudržitelný.Všechnu svojí energie spotřebuje jen na svůj chod,efekt žádný.Viz.Egypt a doba faraonů,jak říká význ.český odborník na tuto dobu.

Přidávání komentářů není povoleno