Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Andrej Babiš, Na traktoru

Máme traktory a né že né, prapodivná doba Marie Benešové a jak Miloš Zeman oslavil výročí okupace

PSÍ UŠI. Stejně jako každý rok koncem srpna politici osedlali své železné oře a vydali se do Budějovic na Zemi živitelku. Oba poslední prezidenti tam přijeli obdivovat oba poslední prezidenty, každý sám sebe. Vy se jistě ptáte, jak to souvisí s titulní fotografií ministryně financí – nijak. Sluší jí to a hezky ilustruje krásnou dobu, kterou společně žijeme.

 • Ostatně, kdo z nás by ještě před pár lety řekl, že se dočkáme chvíle, kdy americký prezident zruší návštěvu Dánska, protože mu nechce prodat Grónsko? „Je to zvláštní, ale žijeme ve zvláštní době. Dějí se tady prapodivné věci.“ Ne, toto není povzdech unaveného satirika, který týden co týden musí sepisovat tyto smutné řádky a vidí, jak realita daleko předbíhá jeho nejdivočejší vize. Jsou to slova ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která po 100 dnech ve vládě zjišťuje, do jakého rychlíku nasedla. Nezmiňujeme ji náhodou. Nestává se často, aby politik v jednom rozhovoru pokryl tak široké spektrum problematiky, jako se to paní ministryni přihodilo v povídání pro TV Seznam.

„No tak KSČM je normální strana demokratická, která je v parlamentu, tak nevím, co na tom vadí. Pan Okamura je také v parlamentu, tak také nevím.“
(ministryně spravedlnosti Marie Benešová, Seznam Zprávy, 22. srpna)

Ono to s tou účastí v parlamentu coby měřítkem „normálnosti“ bývá ošemetné. V Německu měli kdysi stranu, která získala třeba v roce 1928 dvanáct mandátů v Říšském sněmu, o dva roky později už jich bylo 107, pak 230 a v takovém roce 1933 už jich měla 661. Jmenovala se Národně socialistická německá dělnická strana, známější pod zkratkou NSDAP, a tak úplně normální zase nebyla. Přiléhavě to v roce 1945 v rámci tzv. Norimberského procesu zhodnotil Mezinárodní vojenský tribunál, který ji prohlásil za zločineckou organizaci. S těmi našimi komunisty se to má tak, že se hrdě dál hlásí k režimu, který český parlament pojmenoval jako zločinný a protiprávní:

„Komunistická strana Československa byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou obdobně jako další organizace založené na její ideologii, které ve své činnosti směřovaly k potlačování lidských práv a demokratického systému.“
(ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu, Parlament České republiky, 1. srpna 1993)

Na druhou stranu samozřejmě chápeme, že se Marie Benešová celkem pragmaticky nebude vymezovat proti straně, která si předsedu vlády, normalizačního komunistu, vodí jak loutku na divadle.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Vládní operetka kolem výměny ministra kultury skončila. Není celkem podstatné jak, nám postačí vědět, že Jan Hamáček nasadil svůj smutný pohled č. 17 – a svolal grémium. To pak rozhodlo, že ČSSD ve vládě zůstává – ministrem bude Lubomír Zaorálek.

„Když já potkám Zaorálka, tak ho vždy pošlu do pr*ele. Že je debil, neschopnej, ale já mu to řeknu i veřejně.“
(Andrej Babiš na nahrávce skupiny Šuman, 2017)

Babiš ještě dodal cosi o kokotech, co jen žvaní, čili předpokládáme, že ve vládě teď bude ještě veseleji. Kdyby došlo na nejhorší, Hamáček svolá grémium a bude zase dobře.

 • Pražská, resp. pekingská Slavia vstoupila do závěrečné fáze bojů o vysněnou fotbalovou Ligu mistrů. V Česku se na tom pokusila přiživit televize O2 nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která ve vidině nových zákazníků rozdala přístup k placenému kanálu zdarma každému. Dopadlo to, jak muselo:

Udělali si televizi zadarmo, ale chodili jim tam lidi. V praxi tak došlo na varovná slova, která Kellner jen před pár dny vetknul do výroční zprávy své skupiny PPF.

„Evropa je stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot.“
(Petr Kellner ve výroční zprávě PPF, Aktuálně.cz, 27. července)

Rovnostářství ve své krystalické podobě. Takto dopadá každý socialistický experiment – přenos nakonec neviděl skoro nikdo – neplatící ani platící. Nebo jinak, jak ukázaly už dřívější pokusy s máslem „v akci“, dejte Čechům něco zadarmo a pokusí se to nacpat do mrazáku. Petr Kellner správně pochopil, že z didaktického hlediska není nic lepší než názorná ukázka.

 • Prošlo nám výročí 21. srpna. Prezident Miloš Zeman nejprve nechal poslal květiny na hrob Františka Kriegela, který jako jediný odmítl podepsat souhlas s okupací, a pak výročí oslavil s komunisty.

Víc k tématu nemáme, líp už to vymyslet nešlo. Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Ivana Vágnerová napsal:

  Je přímo urážející a zarážející, že si zdejší široká obec novinářů nebo pseudonovinářů v podstatě žebrá o příspěvky od lidí, ale za co ???? Za rozdmychávání negativních emocí, negativních hodnocení, špatně skrytou ironii a dehonestaci kdekoho z vrcholných politiků, jen aby bylo co psát, za to peníze brát – i když vůbec není o co stát !!!

 2. Ondřej Dvořák napsal:

  Dva měsíce plus mínus tu trvala hysterie, ve které KSČM byla hlasem rozumu, říkejte si co chcete, kauza Staněk neměla vítěze, vyjma prezidenta a malého vítězství KSČM, která jej po celou dobu obhajovala a stála při něm. Sice si toho nikdo nevšímá, ale když je konečně po tom běsnění, měl se s kým sejít, kdo sdílí jeho názory, kdo mu byl fakticky politicky nejbližší, i když to byli malomocní komunisté…

 3. Mentalista napsal:

  Narodil jsem se v Rusku, tak všechno vím ! Vím také, proč je paní Bradáčová, paní Benešové veřejně pro smích.

 4. Jiří Dostal napsal:

  Zdrženlivost s připomínkou obojího výročí 21.srpna je namístě,
  neboť celý půlstoletí starý humbuk zcela pomíjí nenápadnou,
  ale pamětníky registrovanou souvislost událostí. Inscenované
  předcházející politické události v tehdejší ČSSR ukazovaly na
  iniciativu sovětského KGB, usilujícího pod vedením Jurije Andopova od jara 67. roku o instalaci několika divizí na
  západních hranicích Čech. Tehdejší prezident naší republiky
  Antonín Novotný se iniciativě postavil, proto byl pro zástupné
  důvody odstraněn z funkcí a začala se prosazovat slovenská
  nacionalistická iniciativa, Husák, Biĺak, Colotka, která stála
  za tzv. pozváním vojsk Varšavské Smlouvy.
  Invaze spojeneckých vojsk byla fakticky především cvičným
  blitzkriegem, následovala krátce po stažení armád z cvičení
  Šumava, vojenské plány z prosté logiky předcházely samotné
  první projevy Pražského jara 68. Slovenskou stopu lze nadále
  sledovat Zákonem o československé federaci z 28. října 68″(!),
  rozdílným průběhem normalizačních opatření v Čechách a na
  Slovensku, posílením vlivu slovenské politické reprezentace
  a nápadným hospodářským profitováním Slovenska.
  Obligátní ideologický extrakt o „obrodném procesu“ je
  dílem západní i sovětské propagandy s protikladným a značně
  zkresleným obrazem.

  • OTAKAR JÍRA napsal:

   Není nad fundovaný politologický rozbor. Blahopřeji. Zřejmě jste měl přístup k dosud utajovaným archivním materiálůmSnad jen ty závěry poněkud pokulhávají za skutečností.

   • Jiří Dostal napsal:

    Materiály či zprávy o jednotlivých fázích politického oživení
    v naší republice r.67 – 68 jsou dávno dostupné na IT, rozhledy o mezinárodních událostech byly v oněch časech
    jiné a osobnější, stačilo sledovat ÖRF, DW, Hlas Ameriky atd. vedle domácího dění a zpravodajství. Očekávání sovětsko-československého politického konfliktu bylo
    mezi lidmi od jarní návštěvy Brežněva a Andropova na jaře 67, II. sjezdu Svazu čsl. spisovatelů v červnu téhož roku,
    kdy se objevovaly pochyby „tohle Rusové nedovolí“, nepochybovalo se o našem vazalství ani o tom, že sepětí
    v RVHP a Varšavské smlouvě „obrodu“ pochybného socialismu na hrázi Západu nepřipustí. Žádná politologie,
    pouze či především politické voyeurství aktivního pamětníka doby.

    domácího dění a zpravodajství

  • Evropan napsal:

   Myslím, že události roku 1968 znáte a hodnotíte dobře. Pražské jaro 1968 bylo vlastně slovenské jaro, Slovákům se už tenkrát jednalo o samostatnost, což věděl Novotný a držel slovenské komunisty na uzdě. Husák a jeho slovenská partička nastrčili naivního Dubčeka, aby Novotného nakopl. Novotný však měl nějaké trumfy, kterými dokázal sovětskou armádu z čs. území vždy vyhnat. Snažila se tady usadit od počátku 60. let. Pádem Novotného a jeho prvorepublikové partičky se sovětským maršálům naskytla příležitost dostat se k západoněmeckým hranicím. K tomu, že to provedli idiotským způsobem, je vyprovokovala čs. ulice, která začala diktovat Dubčekovi.
   Těch několik jarních měsíců 1968 ovšem za to stálo. Tomu se nevyrovná ani 30 polistopadových let

 5. wow napsal:

  „americký prezident zruší návštěvu Dánska, protože mu nechce prodat Grónsko?“
  To jako vazne? Proc nejste schopni zjistit fakta? Tohle je dost zkresleny, spis az lzivy vyrok.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Lživý, ale zřejmě skutečně pronesený výrok amerického prezidenta, protože ta dánská premiérka si dovolila moc – považovat jeho přání za špatný vtip.

  • nováček napsal:

   Jsou toto ta požadovaná fakta : „Dánsko je zcela výjimečná země s úžasnými lidmi, ale na základě komentářů premiérky Mette Frederiksenové, že nemá zájem prodej Grónska probrat, naši schůzku plánovanou za 14 dnů přeložím na jindy.” S úctou Donald a dodal : „Tím, že byla takto přímočará, premiérka ušetřila mnoho výdajů a úsilí jak Spojeným státům, tak Dánsku. Poděkoval jsem jí za to a těším se, že se setkání uskuteční někdy jindy v budoucnu.“ ?

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Hamáček není hlupák a došlo mu o co prezidentovi šlo v kauze Staněk – o konečnou likvidaci ČSSD. Mám od počátku toho příběhu stejný dojem.

Přidávání komentářů není povoleno