Máme traktory a né že né, prapodivná doba Marie Benešové a jak Miloš Zeman oslavil výročí okupace

Napsal/a Robert Malecký 25. srpna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Stejně jako každý rok koncem srpna politici osedlali své železné oře a vydali se do Budějovic na Zemi živitelku. Oba poslední prezidenti tam přijeli obdivovat oba poslední prezidenty, každý sám sebe. Vy se jistě ptáte, jak to souvisí s titulní fotografií ministryně financí – nijak. Sluší jí to a hezky ilustruje krásnou dobu, kterou společně žijeme.

  • Ostatně, kdo z nás by ještě před pár lety řekl, že se dočkáme chvíle, kdy americký prezident zruší návštěvu Dánska, protože mu nechce prodat Grónsko? „Je to zvláštní, ale žijeme ve zvláštní době. Dějí se tady prapodivné věci.“ Ne, toto není povzdech unaveného satirika, který týden co týden musí sepisovat tyto smutné řádky a vidí, jak realita daleko předbíhá jeho nejdivočejší vize. Jsou to slova ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která po 100 dnech ve vládě zjišťuje, do jakého rychlíku nasedla. Nezmiňujeme ji náhodou. Nestává se často, aby politik v jednom rozhovoru pokryl tak široké spektrum problematiky, jako se to paní ministryni přihodilo v povídání pro TV Seznam.

„No tak KSČM je normální strana demokratická, která je v parlamentu, tak nevím, co na tom vadí. Pan Okamura je také v parlamentu, tak také nevím.“
(ministryně spravedlnosti Marie Benešová, Seznam Zprávy, 22. srpna)

Ono to s tou účastí v parlamentu coby měřítkem „normálnosti“ bývá ošemetné. V Německu měli kdysi stranu, která získala třeba v roce 1928 dvanáct mandátů v Říšském sněmu, o dva roky později už jich bylo 107, pak 230 a v takovém roce 1933 už jich měla 661. Jmenovala se Národně socialistická německá dělnická strana, známější pod zkratkou NSDAP, a tak úplně normální zase nebyla. Přiléhavě to v roce 1945 v rámci tzv. Norimberského procesu zhodnotil Mezinárodní vojenský tribunál, který ji prohlásil za zločineckou organizaci. S těmi našimi komunisty se to má tak, že se hrdě dál hlásí k režimu, který český parlament pojmenoval jako zločinný a protiprávní:

„Komunistická strana Československa byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou obdobně jako další organizace založené na její ideologii, které ve své činnosti směřovaly k potlačování lidských práv a demokratického systému.“
(ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu, Parlament České republiky, 1. srpna 1993)

Na druhou stranu samozřejmě chápeme, že se Marie Benešová celkem pragmaticky nebude vymezovat proti straně, která si předsedu vlády, normalizačního komunistu, vodí jak loutku na divadle.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Vládní operetka kolem výměny ministra kultury skončila. Není celkem podstatné jak, nám postačí vědět, že Jan Hamáček nasadil svůj smutný pohled č. 17 – a svolal grémium. To pak rozhodlo, že ČSSD ve vládě zůstává – ministrem bude Lubomír Zaorálek.

„Když já potkám Zaorálka, tak ho vždy pošlu do pr*ele. Že je debil, neschopnej, ale já mu to řeknu i veřejně.“
(Andrej Babiš na nahrávce skupiny Šuman, 2017)

Babiš ještě dodal cosi o kokotech, co jen žvaní, čili předpokládáme, že ve vládě teď bude ještě veseleji. Kdyby došlo na nejhorší, Hamáček svolá grémium a bude zase dobře.

  • Pražská, resp. pekingská Slavia vstoupila do závěrečné fáze bojů o vysněnou fotbalovou Ligu mistrů. V Česku se na tom pokusila přiživit televize O2 nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která ve vidině nových zákazníků rozdala přístup k placenému kanálu zdarma každému. Dopadlo to, jak muselo:

Udělali si televizi zadarmo, ale chodili jim tam lidi. V praxi tak došlo na varovná slova, která Kellner jen před pár dny vetknul do výroční zprávy své skupiny PPF.

„Evropa je stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot.“
(Petr Kellner ve výroční zprávě PPF, Aktuálně.cz, 27. července)

Rovnostářství ve své krystalické podobě. Takto dopadá každý socialistický experiment – přenos nakonec neviděl skoro nikdo – neplatící ani platící. Nebo jinak, jak ukázaly už dřívější pokusy s máslem „v akci“, dejte Čechům něco zadarmo a pokusí se to nacpat do mrazáku. Petr Kellner správně pochopil, že z didaktického hlediska není nic lepší než názorná ukázka.

  • Prošlo nám výročí 21. srpna. Prezident Miloš Zeman nejprve nechal poslal květiny na hrob Františka Kriegela, který jako jediný odmítl podepsat souhlas s okupací, a pak výročí oslavil s komunisty.

Víc k tématu nemáme, líp už to vymyslet nešlo. Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)