Facebook: Miloš Zeman - prezident České republiky, zdroj

Lubomír Vejražka: Babišismus – zemanismus si rozvracet nedáme

Napsal/a Lubomír Vejražka 7. června 2019

Státem placený úředník, toho času mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, si pravděpodobně pořídil křišťálovou kouli. Na svém Twitteru věští to, k čemu prý povedou akce Milionu chvilek (nenávisti, jak sám dodává): prý k pokusům o blokády vybraných ústavních institucí a vyvolání střetu s bezpečnostními složkami.

Pomiňme jeho pocit, že každý, kdo má jiný názor než on, premiér Babiš či prezident Zeman, je motivován nenávistí. Pomiňme i fakt, že stále máme ústavou zaručené právo na demonstrace a zatím se nestalo, že by někdo v minulosti toto právo zpochybňoval. Jde o něco jiného – o záměrné strašení ze strany mluvčího nejvyššího ústavního činitele a o průmět jeho slov do let kolem roku 1948.

Demokraté jako kriminální živly

Před rokem 1948 i po něm komunisté průběžně děsili občany tzv. „reakcí“, která zvedá hlavu. Reakce se prý snaží převzít moc ve státě, zrušit (údajný) sociální pokrok, anulovat znárodnění, k němuž došlo v roce 1945, přestat spolupracovat se Sovětským svazem, upozadit a zavírat komunisty, vrátit Němcům majetky, omilostnit Čechy odsouzené za kolaboraci s Němci (i když někteří byli odsouzení neprávem, jako např. bývalý premiér Rudolf Beran).

Po roce 1948 k té hantýrce přibyly řeči o reakci, která nás chce zaprodat americkým imperialistům a německým revanšistům a snaží se nám bránit v klidné práci, usiluje zhatit vzkvétání našeho lidově demokratického zřízení v čele s KSČ.

 

 

Reakcí byli myšleni všichni, komu šlo o demokracii, dále pak ti, kdo přišli v roce 1945 masivním a mnohdy bezhlavým znárodněním o majetky, samozřejmě takoví, kteří chtěli, aby Československo udrželo dobré vazby na Západ a nešlo cestou východní despocie.

Nejen že komunisté v té souvislosti podprahově i slovně vzbuzovali tíseň z možných násilností. Oni rovnou vyhrožovali, že socialismus uchrání se zbraní v ruce.

KSČ v tu dobu využívala provokace a kriminalizovala odpůrce. Před pučem v roce 1948, kdy u nás existovala ještě jakás takás polodemokracie, rozbíjeli komunisti schůze jiných stran svými provokatéry.

Po roce 1948 jejich provokatéři stáli za různými činy, které pak KSČ hodila na tzv. nepřátele socialismu, a získala tím záminku k zakročení proti nim. Snažili se tímto postupem občany usilující o svobodu kriminalizovat.

O jaké činy šlo? Provokatér sloužící režimu například zmlátil komunistického funkcionáře, nebo hodil kámen do okna tajemníka národního výboru, místního velkého komunisty, popřípadě vložil nábojnici v kůlně komunistického funkcionáře do polínka, které si později funkcionář přiložil do kamen.

Připadá mi, že Ovčáček záměrné leká občany obdobně jako dřív KSČ. Proč spekuluje o údajné snaze odpůrců Babiše, Zemana a spol vyvolat střet s bezpečnostními složkami?

Je to tísnivé a pochmurné varování, vyvolávání běsů. Má snad někdo z přívrženců Babiše a Zemana v plánu zneužívat přibývajících demonstrací k vyprovokování střetu?

Lidé vyškolení komunismem

Už nyní slyšíme výkřiky o tom, jak demonstranti (pomýlenci, sluníčkáři, pravdoláskaři…) nerespektují volby, že brání v pokojné práci pro lidi a pro rozvoj země…

Už to je přesně podle komunistického vzoru: vysvětlit ostatním občanům, že aktivita demonstrantů podkopává ústavní pořádek a prostor, který premiér potřebuje pro makání pro všechny osmnáct hodin denně.

Komunisté mluvili takto: „Socialismus si nenecháme rozvracet, potřebujeme klid na budování nové, socialistické a spravedlivé společnosti.“ Šli po odpůrcích, zatýkali je a mučili, odsuzovali je na desetiletí do žalářů, budovali otrocké lágry, likvidovali rodiny svých odpůrců, zastrašovali běžné občany, uvrhli zemi do hlubokého temna.

Našlo by se vícero paralel mezi dobou poválečnou a dnešní. Dnes nás do podivných vod nevedou ti, kdo demonstrují za demokracii a proti jednomu oligarchovi, jenž soustředil do svých rukou moc politickou, ekonomickou a mediální a který se tváří jako lidumil.

Na šikmou plochu nás vedou ti, kdož se odklánějí od demokracie a začínají poznenáhlu budovat autoritářský systém, v němž panuje jiné právo pro občany a jiné pro mocné, v němž oligarchové jsou napojeni přímo na státní rozpočet, kde výrazná většina mediálních struktur bude poplatná mocným a oligarchům, přičemž nezávislá žurnalistika a nezávislé zpravodajství budou skomírat.

Systém, kde vládce navenek ponechá právní stát a svobodné volby, avšak ovládne justici, policii a další složky státu, jedny voliče koupí, druhé zmasíruje propagandou, další postraší.

Nepochybuji o tom, že mocným tohoto státu by se hodilo převést demonstrace do kriminální pozice. Tento tah komunisté používali celou dobu svého panování. Je to tah osvědčený. Mnozí mocní tohoto státu, ti viditelní i ti ze zákulisí, jsou ostatně komunisty vyškoleni. V čele s Andrejem Babišem.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

21 komentářů

 1. petrph napsal:

  A když si tu úvodní otázku položíme stejně
  „k čemu prý povedou akce Milionu chvilek“ ?
  Jaká je na ní smysluplná odpověď?
  Protože, to že politici po takových masových demonstracích neodstoupí, si přece odzkoušeli už za vlády ODS a TOP09 (Nečas, Kalousek). Tudíž tudy cesta nevede – a pořadatelé těch akcí by to měli vědět a sami říct čeho chtějí skutečně dosáhnout. Ta série vygraduje 23.6. na Letné – a co pak?

  • PETR PAN napsal:

   Spravedlnost existuje jen ta Boží. Za komančů jsem si intenzivně četl Švejka, abych to duševně přežil a nyní jsem ho opět vytáhl z kouta a oprašuji. Je ho potřeba.

 2. Demonstrovat mohou, ale ostatní mají možnost zvolit ve volbách koho chtějí u moci a koho nikoliv. Volby nejsou povinné a proto mnohdy vítězí nespravedlnost nad spravedlností, taková je již zvrácenost demokracie. TEOKRACII ODMÍTÁTE TAK JAKOU VLÁDU LIDU BY JSTE SI PŘÁLI? TU CO VYHOVUJE KOMEDIANTŮM? LID JI NECHCE A TEČKA.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  My, co jsme zazili demonstrace v listopadu ’89, jeste porad verime, ze se nam podari Babise donutit k demisi. Ale je jasne, ze tentokrat jde o mnohem silnejsiho soupere nez byli neschopni tajemnici UV KSC. Navic Babis ma dnes na sve strane velkou cast volicu a ovladnul statni spravu. Musime vydrzet, ikdyby to znamenalo demonstrovat az do voleb 2021. A verit, ze pyramida lzi, kterou tady vybudoval, se casem zacne drolit. I v AgroFert-u pracuji normalni lidi – nejenom byvali STB-aci.

  • PETR PAN napsal:

   To srovnání demonstrací z r. 1989 a ted je úsměvné. Copak nyní je uzákoněna vláda jen jedné strany? Sorry jako, ale to Babiš se sám pasoval na premiéra aniž by proběhly svobodné volby?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    A co Adolf Hitler, ten se pasoval sám? Ne vyhrál svobodné Německé federální volby 1933. Nebo Gottwaldovi komunisté ti také vyhráli svobodné volby v roce 1946. Svobodné volby jako takové, pokud máte na mysli volby v ČR, bez povinnosti jít volit, jsou na nic. Stačí, když prší, nebo je naopak hezky a všichni jedou se rekreovat mimo bydliště a kdo by se obtěžoval běhat po úřadech kvůli nějakému voličskému průkazu.
    V Belgii například, na to přišli už dávno, proto jsou v Belgickém království volby povinné a to pod sankcemi.

    • Standa napsal:

     S tímto názorem jistě mnoho lidí souhlasí. Demokracie je křehká a nedokonalá. Lumpové toho dokáží zneužít. Proto je třeba občanských akcí, které působí alespoň preventivně. Zachovat nezávislost státních zástupců a soudců, aby i mocní měli strach ze zneužití svých funkcí ve svůj prospěch. Vždyť funkce jim byla svěřena pouze na určitou dobu s možností předčasného ukončení!

 4. Dušan napsal:

  Poprvé od založení ČSR r.1918 máme nepřetržitý vývoj už 30 let. Pravda s komunisty v zádech. Věřím že tahle nemoc přejde. Národ je čím dál víc sebevědomý. Mladí se rodí a staří umírají. To nikdo nezastaví. Držím nám všem zodpovědným palce a jak pravil T.G.Masaryk chce to trpělivost, toleranci a čas.

  • petrph napsal:

   Víte, problém je v tom, že Masaryk to řekl jinak -a mínil to taky úplně jinak. On řekl „..Potřebujeme padesáti let nerušeného vývoje, a budeme tam, kde bychom chtěli být už dnes.“.. A i ty další věty potom ukazují co tím mínil, https://cs.wikisource.org/wiki/Hovory_s_T._G._Masarykem/L%C3%A1ska_k_n%C3%A1rodu
   cituji „..každý uvědomělý Čech a Slovák musí udělat třikrát tolik co členové národů velikých a výhodněji položených. Vemte si jen, že každý vzdělaný našinec se potřebuje naučit aspoň dvěma cizím jazykům – co to stojí času a práce, ale jaký to je také zisk nejen pro vzdělání, ale i pro praktický styk s národy! A tak je to ve všem: máme-li se ctí obstát, musíme všechno své úsilí politické a kulturní pořádně zintenzívnit. Ano, dá to práci; ale kdo si ji nechce dát, ať nepovídá o národě a vlastenectví.“..
   A když to porovnáte se současným polistopadovým vývojem v tomto státě, zjistíme že jsme těch 30 let v řadě oblastí proflákali – a těm západním státům jsme se moc nepřiblížili. A ani těmi demonstracemi aktivistů se jim moc nepřiblížíme .Ty by mohly vést nejvýše k pádu Babišovi vlády – a nikdo nedokáže ani říct co bude potom,,,

   • ČERT napsal:

    Trocha ironie a nadsázky… S těmi demonstracemi se tedy možná můžeme spíš přiblížit té Evropě východní (Ukrajina a Majdan), právě kdyby Babišova vláda padla, než té západní, kde přece tzv. Žluté vesty ve Francii také měsíce vyzývaly presidenta Macrona k demisi a ten tak dosud neučinil…

    • petrph napsal:

     Jistěže, ono jednání Macrona je podobné.Taky připomeňme jednání naší vlády Nečas – Kalousek (2010-2013), i proti ní se pořádala řada demonstrací – a neodstoupila (až nakonec Nečas po zásahu policie na úřadu vlády),
     Připomeňme že Trump v USA taky neodstupuje, i když proti němu jdou tvrdě demonstrace i média..
     Ono je skutečně asi západním stabilizačním pravidlem že vláda neodstupuje.. A že naopak přijmout onen bojkot ulice by nás poslal do politické nestability Východu…

   • Dušan napsal:

    Za 30 let jsme ušli kus cesty. Byla taková, jaká byla. Přesto, jsme šikovní! Masaryk myslel těmi 50 lety též to, že vzroste sebevědomí národa, otupí se hrany a provážeme se ze světem kulturně a finančně.
    A co bude potom? Zdravý, hrdý a sebevědomý národ, který se nebude před nikým hrbit!!!
    (Demonstrace, jsou další vývojový stupeň).

    • petrph napsal:

     Ano, já s Vámi souhlasím s tím požadavkem „..Zdravý, hrdý a sebevědomý národ, který se nebude před nikým hrbit!!!“: jenomže pod tím, asi vidím něco jiného. Stát s dostatkem kvalifikovaných odborníků ve všech oblastech, podnikatele s vlastním kapitálem schopných expandovat i nabízet své zboží celosvětově, taky obchodníky kteří to dokáží prodat. Silnou střední třídu , kvalifikované a dobře placené pracovníky,..atd.. Taky btw silnou armádu s připravenými zálohami, v civilu. Skutečně zdravý národ, na který by bylo možné klást v případě krize i větší požadavky..

     Zatímco tedy. demonstrace, ani nerespektování vysokých zástupců státu za žádný projev kvality onoho „národa“ nepovažuji. Ostatně Masaryk taky ne. Už v roce 1920 u nás vypukly na řadě míst levicové nepokoje a demonstrace. A Masaryk byl s nimi rychle hotov, poslal na ně četníky a vojáky :))

     • Pavel Liška napsal:

      Souhlas. Pro mne budeme opět hrdý a sebevědomý národ až budou firmy v českých rukou lákány německými investičními podmínkami. Až se budou otevírat pobočky a filiálky českých firem v Rakousku, Francii, Německu. Až se německé elity a odborníci začnou stěhovat do ČR za lepší prací a podmínkami . Až se budou hrnout zahraniční studenti na stáže na prestižních českých vysokých školách. Až v českých nemocnicích budou působit špičkoví lékaři z celého světa . Až ….
      Jestli se to někomu zdá jako úsměvná utopie, tak mně ne. Já si opravdu myslím, že tohle MUSÍ být vize ČR za ca. 30-50 let. Jinak budeme stále to co jsme. Zahnívající koloniální periferií EU. Nic víc. Bohužel. A můžeme si za to jen a jen sami.

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  To, že nemám smysl demonstrovat, o tom nás komunisté nenápadně přesvědčovali 40 let. Když se mělo přestat platit tak zvané „vánoční“, bylo to v počátkem padesátých let (1951 -52), demonstrovali dělníci v Brně, Plzni ai v jiných městech. Demonstrace k ničemu nevedly, „vánoční se přestalo vyplácet. Také se nám nepřetržitě sdělovalo, že menšina, což byli „třídní nepřátelé“, se musí podřídit většině, což byla „pracující třída“ – dělnictvo. Říkalo se tomu lidově demokratické zřízení. Dnes je jiná doba a tak dnes se tomu říká parlamentní demokracie. Vítěz voleb si může dělat co chce a demonstrace desítek tisíc občanů proti tomu? Pche!

  • petrph napsal:

   Jenom bych tedy pro úplnost připomenul, že hned o rok později 1953 komunisti udělali měnovou reformu, čímž okradli lidi o to málo co jim ještě zbylo. A když lidi protestovali proti tomu, tak proti nim poslali ozbrojené jednotky a řada lidí pak šla do kriminálu. Za totáče se prostě legálně proti zájmům státu demonstrovat nedalo, tím člověk riskoval kriminál…Berme to jako fakt.
   Teď by tomu sice mělo být jinak, a lidé si můžou bezpečně demonstrovat jak chtějí. Jenže jim to stejně není nic platný.. I to je zkrátka realita demokracie, a nikoliv ta Pravda a Láska o které řečnil pan Havel…

   • PETR PAN napsal:

    To máte pravdu a ještě předtím za nacistů je popravovali a za První republiky do demonstrantů stříleli. Je vidět,že vývoj jde kupředu, dnes policii ani nenapadlo použít slzný plyn a obušky. JE TO SELANKA DNES DEMONSTROVAT ZA TU SPRÁVNOU STRANU

    • petrph napsal:

     Víte, možná k té větě, za První republiky do demonstrantů stříleli. Napsat to tahle je drastické. Ve skutečnosti demonstrovat mohli, za to po nich nikdo nestřílel. Ale současně museli při těch demonstracích respektovat pokyny četniků a uznávat jejich autoritu (což by btw dneska měli taky). No a u té často uváděné demonstrace u Duchcova 1931 to neudělali, a s těma četníkama se srazili do chumlu a poprali a někdo z četníků ve vlastním ohrožení začal střílet.

     Věc druhá, počátek dvacátých let, kdy zde vládl ještě částečně anarchismus po rozpadu Rakouska a projevovala se bolševická ideologie z Ruska. Tehdy třeba drancovali sklady nebo vykrádali ve velkém vagóny. Taky dost často vznikaly vysloveně lupičské bandy ala Nikola Šuhaj-
     A když to přišli policajti vyšetřovat, tak se shlukli do větší party i s lidma kolem a byli schopný i ty policajty zmlátit a vyhnat… Jenomže, jak jsem psal výše, Masaryk jim to netrpěl a byl schopnej na ně poslat vojsko aby udrželo pořádek

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Oprava: To, že nemá…, místo nemám … A ještě se mně vybavuje jako dnes, komunistický premiér Adamec, jak nás vyzývá ke klidu a respektování veřejného pořádku, skoro jako dnes jiní „Adamcové“. Nebýt lživé zprávy o smrti studenta Martina Šmída, kdoví jak by to v tom listopadu 1989 dopadlo.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Reklama