Lubomír Vejražka: Babišismus – zemanismus si rozvracet nedáme
Státem placený úředník, toho času mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, si pravděpodobně pořídil křišťálovou kouli. Na svém Twitteru věští to, k čemu prý povedou akce Milionu chvilek (nenávisti, jak sám dodává): prý k pokusům o blokády vybraných ústavních institucí a vyvolání střetu s bezpečnostními složkami.
Pomiňme jeho pocit, že každý, kdo má jiný názor než on, premiér Babiš či prezident Zeman, je motivován nenávistí. Pomiňme i fakt, že stále máme ústavou zaručené právo na demonstrace a zatím se nestalo, že by někdo v minulosti toto právo zpochybňoval. Jde o něco jiného – o záměrné strašení ze strany mluvčího nejvyššího ústavního činitele a o průmět jeho slov do let kolem roku 1948.
Demokraté jako kriminální živly
Před rokem 1948 i po něm komunisté průběžně děsili občany tzv. „reakcí“, která zvedá hlavu. Reakce se prý snaží převzít moc ve státě, zrušit (údajný) sociální pokrok, anulovat znárodnění, k němuž došlo v roce 1945, přestat spolupracovat se Sovětským svazem, upozadit a zavírat komunisty, vrátit Němcům majetky, omilostnit Čechy odsouzené za kolaboraci s Němci (i když někteří byli odsouzení neprávem, jako např. bývalý premiér Rudolf Beran).
Po roce 1948 k té hantýrce přibyly řeči o reakci, která nás chce zaprodat americkým imperialistům a německým revanšistům a snaží se nám bránit v klidné práci, usiluje zhatit vzkvétání našeho lidově demokratického zřízení v čele s KSČ.
Reakcí byli myšleni všichni, komu šlo o demokracii, dále pak ti, kdo přišli v roce 1945 masivním a mnohdy bezhlavým znárodněním o majetky, samozřejmě takoví, kteří chtěli, aby Československo udrželo dobré vazby na Západ a nešlo cestou východní despocie.
Nejen že komunisté v té souvislosti podprahově i slovně vzbuzovali tíseň z možných násilností. Oni rovnou vyhrožovali, že socialismus uchrání se zbraní v ruce.
KSČ v tu dobu využívala provokace a kriminalizovala odpůrce. Před pučem v roce 1948, kdy u nás existovala ještě jakás takás polodemokracie, rozbíjeli komunisti schůze jiných stran svými provokatéry.
Po roce 1948 jejich provokatéři stáli za různými činy, které pak KSČ hodila na tzv. nepřátele socialismu, a získala tím záminku k zakročení proti nim. Snažili se tímto postupem občany usilující o svobodu kriminalizovat.
O jaké činy šlo? Provokatér sloužící režimu například zmlátil komunistického funkcionáře, nebo hodil kámen do okna tajemníka národního výboru, místního velkého komunisty, popřípadě vložil nábojnici v kůlně komunistického funkcionáře do polínka, které si později funkcionář přiložil do kamen.
Připadá mi, že Ovčáček záměrné leká občany obdobně jako dřív KSČ. Proč spekuluje o údajné snaze odpůrců Babiše, Zemana a spol vyvolat střet s bezpečnostními složkami?
Je to tísnivé a pochmurné varování, vyvolávání běsů. Má snad někdo z přívrženců Babiše a Zemana v plánu zneužívat přibývajících demonstrací k vyprovokování střetu?
Lidé vyškolení komunismem
Už nyní slyšíme výkřiky o tom, jak demonstranti (pomýlenci, sluníčkáři, pravdoláskaři…) nerespektují volby, že brání v pokojné práci pro lidi a pro rozvoj země…
Už to je přesně podle komunistického vzoru: vysvětlit ostatním občanům, že aktivita demonstrantů podkopává ústavní pořádek a prostor, který premiér potřebuje pro makání pro všechny osmnáct hodin denně.
Komunisté mluvili takto: „Socialismus si nenecháme rozvracet, potřebujeme klid na budování nové, socialistické a spravedlivé společnosti.“ Šli po odpůrcích, zatýkali je a mučili, odsuzovali je na desetiletí do žalářů, budovali otrocké lágry, likvidovali rodiny svých odpůrců, zastrašovali běžné občany, uvrhli zemi do hlubokého temna.
Našlo by se vícero paralel mezi dobou poválečnou a dnešní. Dnes nás do podivných vod nevedou ti, kdo demonstrují za demokracii a proti jednomu oligarchovi, jenž soustředil do svých rukou moc politickou, ekonomickou a mediální a který se tváří jako lidumil.
Na šikmou plochu nás vedou ti, kdož se odklánějí od demokracie a začínají poznenáhlu budovat autoritářský systém, v němž panuje jiné právo pro občany a jiné pro mocné, v němž oligarchové jsou napojeni přímo na státní rozpočet, kde výrazná většina mediálních struktur bude poplatná mocným a oligarchům, přičemž nezávislá žurnalistika a nezávislé zpravodajství budou skomírat.
Systém, kde vládce navenek ponechá právní stát a svobodné volby, avšak ovládne justici, policii a další složky státu, jedny voliče koupí, druhé zmasíruje propagandou, další postraší.
Nepochybuji o tom, že mocným tohoto státu by se hodilo převést demonstrace do kriminální pozice. Tento tah komunisté používali celou dobu svého panování. Je to tah osvědčený. Mnozí mocní tohoto státu, ti viditelní i ti ze zákulisí, jsou ostatně komunisty vyškoleni. V čele s Andrejem Babišem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Evropa chudne a radikalizuje se. Jak to ovlivní vaše investice?
Jan Urban: Jak se ze lží a předstírání stala součást národní identity
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
23 komentářů
A když si tu úvodní otázku položíme stejně
„k čemu prý povedou akce Milionu chvilek“ ?
Jaká je na ní smysluplná odpověď?
Protože, to že politici po takových masových demonstracích neodstoupí, si přece odzkoušeli už za vlády ODS a TOP09 (Nečas, Kalousek). Tudíž tudy cesta nevede – a pořadatelé těch akcí by to měli vědět a sami říct čeho chtějí skutečně dosáhnout. Ta série vygraduje 23.6. na Letné – a co pak?
Spravedlnost existuje jen ta Boží. Za komančů jsem si intenzivně četl Švejka, abych to duševně přežil a nyní jsem ho opět vytáhl z kouta a oprašuji. Je ho potřeba.
Při troše soudnosti i Vy pochopíte rozdíl.
Protesty odborů proti škrtům byly víceméně protesty proti programu, se kterým Nečasova vláda vyhrála volby. Zodpovědný přístup ke státním rozpočtu a omezování zadlužování. Tudíž nebyl žádný logický důvod, aby vláda tyto výzvy vyslyšela.
Demonstrace proti Babišovi jsou úplně jiného druhu. Babiš je v obludném střetu zájmů. Zneužívá své postavení majitele médií. Je trestně stíhán a podezřelý z ohýbání práva a stamilionových dotačních podvodů. Je ohrožením demokracie v zemi.
Jedna jediná věc ve slušné společnosti stačí, aby premiér okamžitě odstoupil. A pokud nemá tu odvahu to udělat sám, tak ho odvolá jeho politická strana, aby nedevalvoval pověst vlastní strany. I voliči ANO by měli požadovat vysvětlení o požadovat jeho odstoupení. Přitom 1/3 jeho voličů ve výzkumech přiznává, že Babiš je lump, ale přesto ho volí. To je ten problém, který celou tuto zemi zatěžuje. Neochota většiny společnosti si přiznat, že morálka je na prvním místě…
Demonstrovat mohou, ale ostatní mají možnost zvolit ve volbách koho chtějí u moci a koho nikoliv. Volby nejsou povinné a proto mnohdy vítězí nespravedlnost nad spravedlností, taková je již zvrácenost demokracie. TEOKRACII ODMÍTÁTE TAK JAKOU VLÁDU LIDU BY JSTE SI PŘÁLI? TU CO VYHOVUJE KOMEDIANTŮM? LID JI NECHCE A TEČKA.
Jsou tu nějací komedianti a pak lid, aha takhle je to… a kdo je podle vás komediant?
Inženýre, vy jste na vysoké tomu češtinovi moc nedali, že ?
My, co jsme zazili demonstrace v listopadu ’89, jeste porad verime, ze se nam podari Babise donutit k demisi. Ale je jasne, ze tentokrat jde o mnohem silnejsiho soupere nez byli neschopni tajemnici UV KSC. Navic Babis ma dnes na sve strane velkou cast volicu a ovladnul statni spravu. Musime vydrzet, ikdyby to znamenalo demonstrovat az do voleb 2021. A verit, ze pyramida lzi, kterou tady vybudoval, se casem zacne drolit. I v AgroFert-u pracuji normalni lidi – nejenom byvali STB-aci.
To srovnání demonstrací z r. 1989 a ted je úsměvné. Copak nyní je uzákoněna vláda jen jedné strany? Sorry jako, ale to Babiš se sám pasoval na premiéra aniž by proběhly svobodné volby?
A co Adolf Hitler, ten se pasoval sám? Ne vyhrál svobodné Německé federální volby 1933. Nebo Gottwaldovi komunisté ti také vyhráli svobodné volby v roce 1946. Svobodné volby jako takové, pokud máte na mysli volby v ČR, bez povinnosti jít volit, jsou na nic. Stačí, když prší, nebo je naopak hezky a všichni jedou se rekreovat mimo bydliště a kdo by se obtěžoval běhat po úřadech kvůli nějakému voličskému průkazu.
V Belgii například, na to přišli už dávno, proto jsou v Belgickém království volby povinné a to pod sankcemi.
S tímto názorem jistě mnoho lidí souhlasí. Demokracie je křehká a nedokonalá. Lumpové toho dokáží zneužít. Proto je třeba občanských akcí, které působí alespoň preventivně. Zachovat nezávislost státních zástupců a soudců, aby i mocní měli strach ze zneužití svých funkcí ve svůj prospěch. Vždyť funkce jim byla svěřena pouze na určitou dobu s možností předčasného ukončení!
Svobodné volby sice proběhly. Ale ne zrovna moc rovné a spravedlivé.
Vyhrál ten, kdo toho nalhal a nasliboval nejvíce. A to mj. z pozice mediálního magnáta v zemi.
Kdo z voličů ANO si ještě pamatuje na tu naprosto vylhanou kampaň Lithium, díky které Babiš ukradl ČSSD 5% hlasů ?
Poprvé od založení ČSR r.1918 máme nepřetržitý vývoj už 30 let. Pravda s komunisty v zádech. Věřím že tahle nemoc přejde. Národ je čím dál víc sebevědomý. Mladí se rodí a staří umírají. To nikdo nezastaví. Držím nám všem zodpovědným palce a jak pravil T.G.Masaryk chce to trpělivost, toleranci a čas.
Víte, problém je v tom, že Masaryk to řekl jinak -a mínil to taky úplně jinak. On řekl „..Potřebujeme padesáti let nerušeného vývoje, a budeme tam, kde bychom chtěli být už dnes.“.. A i ty další věty potom ukazují co tím mínil, https://cs.wikisource.org/wiki/Hovory_s_T._G._Masarykem/L%C3%A1ska_k_n%C3%A1rodu
cituji „..každý uvědomělý Čech a Slovák musí udělat třikrát tolik co členové národů velikých a výhodněji položených. Vemte si jen, že každý vzdělaný našinec se potřebuje naučit aspoň dvěma cizím jazykům – co to stojí času a práce, ale jaký to je také zisk nejen pro vzdělání, ale i pro praktický styk s národy! A tak je to ve všem: máme-li se ctí obstát, musíme všechno své úsilí politické a kulturní pořádně zintenzívnit. Ano, dá to práci; ale kdo si ji nechce dát, ať nepovídá o národě a vlastenectví.“..
A když to porovnáte se současným polistopadovým vývojem v tomto státě, zjistíme že jsme těch 30 let v řadě oblastí proflákali – a těm západním státům jsme se moc nepřiblížili. A ani těmi demonstracemi aktivistů se jim moc nepřiblížíme .Ty by mohly vést nejvýše k pádu Babišovi vlády – a nikdo nedokáže ani říct co bude potom,,,
Trocha ironie a nadsázky… S těmi demonstracemi se tedy možná můžeme spíš přiblížit té Evropě východní (Ukrajina a Majdan), právě kdyby Babišova vláda padla, než té západní, kde přece tzv. Žluté vesty ve Francii také měsíce vyzývaly presidenta Macrona k demisi a ten tak dosud neučinil…
Jistěže, ono jednání Macrona je podobné.Taky připomeňme jednání naší vlády Nečas – Kalousek (2010-2013), i proti ní se pořádala řada demonstrací – a neodstoupila (až nakonec Nečas po zásahu policie na úřadu vlády),
Připomeňme že Trump v USA taky neodstupuje, i když proti němu jdou tvrdě demonstrace i média..
Ono je skutečně asi západním stabilizačním pravidlem že vláda neodstupuje.. A že naopak přijmout onen bojkot ulice by nás poslal do politické nestability Východu…
Za 30 let jsme ušli kus cesty. Byla taková, jaká byla. Přesto, jsme šikovní! Masaryk myslel těmi 50 lety též to, že vzroste sebevědomí národa, otupí se hrany a provážeme se ze světem kulturně a finančně.
A co bude potom? Zdravý, hrdý a sebevědomý národ, který se nebude před nikým hrbit!!!
(Demonstrace, jsou další vývojový stupeň).
Ano, já s Vámi souhlasím s tím požadavkem „..Zdravý, hrdý a sebevědomý národ, který se nebude před nikým hrbit!!!“: jenomže pod tím, asi vidím něco jiného. Stát s dostatkem kvalifikovaných odborníků ve všech oblastech, podnikatele s vlastním kapitálem schopných expandovat i nabízet své zboží celosvětově, taky obchodníky kteří to dokáží prodat. Silnou střední třídu , kvalifikované a dobře placené pracovníky,..atd.. Taky btw silnou armádu s připravenými zálohami, v civilu. Skutečně zdravý národ, na který by bylo možné klást v případě krize i větší požadavky..
Zatímco tedy. demonstrace, ani nerespektování vysokých zástupců státu za žádný projev kvality onoho „národa“ nepovažuji. Ostatně Masaryk taky ne. Už v roce 1920 u nás vypukly na řadě míst levicové nepokoje a demonstrace. A Masaryk byl s nimi rychle hotov, poslal na ně četníky a vojáky :))
Souhlas. Pro mne budeme opět hrdý a sebevědomý národ až budou firmy v českých rukou lákány německými investičními podmínkami. Až se budou otevírat pobočky a filiálky českých firem v Rakousku, Francii, Německu. Až se německé elity a odborníci začnou stěhovat do ČR za lepší prací a podmínkami . Až se budou hrnout zahraniční studenti na stáže na prestižních českých vysokých školách. Až v českých nemocnicích budou působit špičkoví lékaři z celého světa . Až ….
Jestli se to někomu zdá jako úsměvná utopie, tak mně ne. Já si opravdu myslím, že tohle MUSÍ být vize ČR za ca. 30-50 let. Jinak budeme stále to co jsme. Zahnívající koloniální periferií EU. Nic víc. Bohužel. A můžeme si za to jen a jen sami.
To, že nemám smysl demonstrovat, o tom nás komunisté nenápadně přesvědčovali 40 let. Když se mělo přestat platit tak zvané „vánoční“, bylo to v počátkem padesátých let (1951 -52), demonstrovali dělníci v Brně, Plzni ai v jiných městech. Demonstrace k ničemu nevedly, „vánoční se přestalo vyplácet. Také se nám nepřetržitě sdělovalo, že menšina, což byli „třídní nepřátelé“, se musí podřídit většině, což byla „pracující třída“ – dělnictvo. Říkalo se tomu lidově demokratické zřízení. Dnes je jiná doba a tak dnes se tomu říká parlamentní demokracie. Vítěz voleb si může dělat co chce a demonstrace desítek tisíc občanů proti tomu? Pche!
Jenom bych tedy pro úplnost připomenul, že hned o rok později 1953 komunisti udělali měnovou reformu, čímž okradli lidi o to málo co jim ještě zbylo. A když lidi protestovali proti tomu, tak proti nim poslali ozbrojené jednotky a řada lidí pak šla do kriminálu. Za totáče se prostě legálně proti zájmům státu demonstrovat nedalo, tím člověk riskoval kriminál…Berme to jako fakt.
Teď by tomu sice mělo být jinak, a lidé si můžou bezpečně demonstrovat jak chtějí. Jenže jim to stejně není nic platný.. I to je zkrátka realita demokracie, a nikoliv ta Pravda a Láska o které řečnil pan Havel…
To máte pravdu a ještě předtím za nacistů je popravovali a za První republiky do demonstrantů stříleli. Je vidět,že vývoj jde kupředu, dnes policii ani nenapadlo použít slzný plyn a obušky. JE TO SELANKA DNES DEMONSTROVAT ZA TU SPRÁVNOU STRANU
Víte, možná k té větě, za První republiky do demonstrantů stříleli. Napsat to tahle je drastické. Ve skutečnosti demonstrovat mohli, za to po nich nikdo nestřílel. Ale současně museli při těch demonstracích respektovat pokyny četniků a uznávat jejich autoritu (což by btw dneska měli taky). No a u té často uváděné demonstrace u Duchcova 1931 to neudělali, a s těma četníkama se srazili do chumlu a poprali a někdo z četníků ve vlastním ohrožení začal střílet.
Věc druhá, počátek dvacátých let, kdy zde vládl ještě částečně anarchismus po rozpadu Rakouska a projevovala se bolševická ideologie z Ruska. Tehdy třeba drancovali sklady nebo vykrádali ve velkém vagóny. Taky dost často vznikaly vysloveně lupičské bandy ala Nikola Šuhaj-
A když to přišli policajti vyšetřovat, tak se shlukli do větší party i s lidma kolem a byli schopný i ty policajty zmlátit a vyhnat… Jenomže, jak jsem psal výše, Masaryk jim to netrpěl a byl schopnej na ně poslat vojsko aby udrželo pořádek
Oprava: To, že nemá…, místo nemám … A ještě se mně vybavuje jako dnes, komunistický premiér Adamec, jak nás vyzývá ke klidu a respektování veřejného pořádku, skoro jako dnes jiní „Adamcové“. Nebýt lživé zprávy o smrti studenta Martina Šmída, kdoví jak by to v tom listopadu 1989 dopadlo.