Bývalý komunální politik Zbyněk Passer. Jeho spolek nominoval do Rady ČRo Martinu Kociánovou, oba jsou i společníky stejné firmy. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Kupředu do minulosti: zastánci „alternativních názorů“ chtějí posílit i v Radě ČRo

Napsal/a Vojtěch Berger 24. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Z pětice kandidátů do Rady Českého rozhlasu, kteří se dnes představí poslancům, má s rozhlasem intenzivní zkušenost zejména moderátorka Martina Kociánová. Ta z ČRo odešla, když jí současný ředitel René Zavoral zrušil kontroverzní pořad Kupředu do minulosti. Kociánová pak založila stejnojmennou firmu a svůj pořad přesunula na internet. Do Rady ji nominoval jeden z jejích společníků, další z nich vlastní společnost, která má s rozhlasem milionové smlouvy.

Pokud by Kociánová ve sněmovní volbě uspěla, nepatřila by v Radě zřejmě k podporovatelům současného generálního ředitele ČRo Zavorala. V době, kdy se schyluje k volbě nového šéfa rozhlasu, půjde o podstatnou informaci.

Rada ČRo má mít devět členů, aktuálně se vybírá nástupce za Petra Arenbergera, který Radu musel opustit kvůli svému – již ukončenému – ministerskému angažmá.

Musíme vysílat pravdu

Byl to ředitel Zavoral, kdo Kociánové po svém nástupu do funkce v roce 2016 zrušil pořad Kupředu do minulosti na Českém rozhlase Dvojka. Kromě široké základny fanoušků získal pořad i vědeckou anticenu Bludný balvan za „pavědecké díly“ například na téma zdraví a nemoci.

„Onen pořad kdysi výrazně podporoval generální ředitel Duhan, já jako šéf programu jsem byl proti,“ tvrdil několik měsíců před zrušením pořadu v rozhovoru pro server Mediář René Zavoral. Ve stejné době byl členem poroty takzvaných Krameriových cen za nezávislou žurnalistiku udělovaných Asociací nezávislých médií, která sdružuje i některé dezinformační weby, za což šéf rozhlasu čelil kritice.

O tři roky později dostala Krameriovu cenu stejná Martina Kociánová; od poroty, v níž seděl radní Českého rozhlasu Tomáš Kňourek. Právě s ním by Kociánová v Radě jistě našla společnou řeč, zejména v prosazování „alternativních názorů“ ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Kňourek si letos v dubnu na Radě stěžoval, že například v Českém rozhlase Plus „zaznívá strašně málo“ dalších „hlavních názorových proudů této společnosti“, jako jsou podle něj například euroskepticismus, odmítání migrace nebo cenzura na sociálních sítích.

Sama Kociánová svůj rozchod s mainstreamovými médii vysvětluje tak, že „se jí vyrazil vlastní názor“, případně, že jí vedení v rozhlase řeklo, že „veřejnoprávní média přece musí vysílat pravdu“.

Pořad sám sebe definuje na webu takto: „Hledáme staré recepty na nové problémy, i nové recepty na staré problémy. Jsme přesvědčeni, že v moudrosti předků je více dobra, než ve všech módních ideologiích dohromady.“ S hosty prý autoři pořadu „mluví, nevyslýchají je“.

V rozhovorech Kociánové se opakuje téma nesvobody, údajné názorové uniformity a cenzury nepohodlných názorů ve společnosti a v médiích.

Podle vzoru Xaver

V mnohém to připomíná jinou soukromou internetovou platformu, internetový videoportál XTV, kde jsou veřejnoprávní média rovněž častým terčem ironických či vysloveně útočných poznámek. Jeho nejviditelnější tváří je Lubomír Veselý alias Xaver, zároveň radní v České televizi a moderátor v Českém rozhlase.

XTV například loni na podzim zveřejnila rozhovor s Pavlem Černým ze spolku Liga Libe (Černý dnes také kandiduje do Rady České televize). Titulek obsahoval i větu: „ČT se ke mně chová s naprostou arogancí. To, co mi udělali, je u veřejnoprávního média skandál.“

Jindy Veselý na svém youtubovém kanále – který je rovněž součástí XTV – zveřejnil rozhovor s režisérem Jiřím Adamcem pod titulkem „Veřejnoprávní média mají informovat, a ne tvořit příběhy“ nebo nechal na stejné téma vypovídat šéfa SPD Tomia Okamuru:

 

 

„Český rozhlas je špína, vybrané politické strany pomlouvá. Redaktoři o nás říkají, že jsme neofašistická strana, už to řeší naše právní kancelář. Pomlouvají nás za veřejné peníze,“ tvrdil Okamura v XTV v roce 2018 s tím, že veřejnoprávní média by podle něj měla být pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu a koncesionářské poplatky zrušeny.

Moderátor Veselý k Okamurovi tehdy poznamenal: „Vy myslím velmi dobře víte, pane předsedo, že ty mediální rady, to jsou sluhové politiků. Nebo to nevíte? Jeden vedle druhýho.“ Dnes, o tři roky později, sám Veselý sedí v Radě České televize, kam ho nominoval spolek Václava Klause mladšího z hnutí Trikolóra.

Současně moderuje pravidelný rozhovorový pořad Xaver a host v Českém rozhlase. Zároveň v XTV propaguje placení koncesionářských poplatků jen na dobrovolné bázi, opakovaně i kritizuje vedení České televize, byť na samotných zasedáních Rady ČT patří k těm, kteří se do diskuse příliš nezapojují.

Nominace od společníka firmy

Internetové mediální platformy, odkud se v poslední době rekrutují kandidáti do mediálních rad, však nelze omezovat jen na tváře moderátorů. Zajímaví jsou i majitelé. V případě XTV kompletní trojice vlastníků vyšla najevo nedávno, poté, co herec Tomáš Měcháček Veselého v rozhlasovém rozhovoru konfrontoval s nejasnou vlastnickou strukturou „jeho“ televize.

V případě webu Kupředu do minulosti, respektive stejnojmenné firmy Martiny Kociánové, jsou významnými obchodními společníky ještě bývalý komunální politik v Praze Zbyněk Passer a majitel reklamní agentury Proximity Petr Šec.

Právě Passerův spolek Česká společnost přátel Izraele Kociánovou do Rady ČRo nominoval. U Šecovy agentury Proximity zase stojí za zmínku fakt, že tato firma je už dlouho dvorním dodavatelem mnohamilionových reklamních služeb pro Český rozhlas, do jehož Rady teď Martina Kociánová kandiduje.


Sérii textů Mediální rady – věc veřejná podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)