I što vy dumajetě o takom kázuse Kóněv? Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v rozhovoru pro ruskou státní televizi

Koněv jako nový Aeroflot, pohlednice pro Babiše juniora a kdy přijedou tanky

Napsal/a Robert Malecký 8. září 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Koněv is the new Aeroflot. Z původně celkem nevinné zápletky kolem pocákané sochy maršála Koněva v Bubenči se rozpoutal slušný masakr. Objevily se v této souvislosti ve veřejném prostoru náznaky, že snad náš prezident Zeman nějak ovládá či jinak řídí ministry ruské vlády. V tom je potřeba se hlavy státu zastat, je to hrubá nepřesnost: V ruské hierarchii má český prezident postavení přednosty okresního úřadu a nikoho neřídí.

  • Rusko je vděčné českému prezidentovi Milošovi Zemanovi, který se vyjádřil ve prospěch zachování památníku maršálu Koněvovi v Praze. Tak začal svůj projev v Murmansku ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. A pokračoval.

„Vděční obyvatelé Prahy postavili Koněvovi památník. A najednou starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter.“
(Vladimir Medinskij v rozhovoru s ruskými movináři, iRozhlas.cz, 6. září)

Podle wikipedie byl gauleiter vůdce regionální pobočky NSDAP nebo stranického vedoucího územního celku Gau nebo jeho části Reichsgau. Gauleiter byla druhá nejvyšší polovojenská pozice v nacistické straně, které byl nadřízen pouze Reichsleiter a Führer. Fajn, to bychom měli. Přirovnání k nacismu nebo rovnou obvinění ze sklonů k němu Rusko používá dlouhodobě tam, kam sahají jeho imperiální choutky, na Ukrajině nebo v Pobaltí by mohli vyprávět. Zajímavá je ovšem Medinského představa, jak bude pražská nepříjemnost nadále řešena:

„Prezident Miloš Zeman jako moudrý a vzdělaný člověk řekl, že jde o nehoráznost a že není možné se takto chovat. My jsme samozřejmě prezidentovi vděčni za podporu. Doufáme, že po jeho vystoupení se radnice rozhodne správně.“

Jak radnice, nevíme, na Hradě ovšem jasno mají.

Deníku N Ovčáček řekl, že tento postoj samozřejmě zastává i prezident republiky. Suma sumárum se řetězcem správných implikací dostáváme ke zjištění, že starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře považuje za nacistu nejen ruský ministr, ale i český prezident. Tím věc dostává nový rozměr, budeme sledovat. Pragováci si již jistě brousí pera.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Křehkou mysl českého lidu ovšem v uplynulých dnech dráždila i jiná témata. Mezi nimi vyniká pokračování trestního stíhání předsedy vlády Andreje Babiše, v některých médiích vydávané za jeho zastavení. Zmatení přirozeně postihlo i politiky, zejména ty z výkonného orgánu Agrofertu dosud známého jako Vláda České republiky.

„Do určité míry je to odvaha rozhodnout se tak, jak chce rozhodnout, ve smyslu toho, že je přesvědčen, že tam k ničemu nedošlo, což do určité míry bylo zřejmé od samého počátku.“
(ministr průmyslu a obchodu Agrofert a. s. Karel Havlíček, Seznam Zprávy, 2. září)

Pokud máte do určité míry rádi kvízy, zde pro vás jeden tradiční máme. Ministr Havlíček měl ve skutečnosti na mysli:

a) nic.
b) do určité míry nic.
c) nic ve smyslu nic.

A tak to taky dopadlo. Správné odpovědi posílejte Andreji Babišovi mladšímu na Krym nebo kam, bude rád, že si na něj doma někdo vzpomněl, když už v tom trestním stíhání zůstane sám.

  • A když už jsme se pustili do záludných kvízů, máme zde ještě jeden. Tentokrát z cyklu Uhodni autora výroku:

„Charismatický velitel oddaný věci, takový, jehož jiní z přesvědčení následují.“

a) Kleopatra o Caesarovi, 47. př. n. l.
b) Naděžda Krupská o Leninovi, 1921
c) Lenka Bradáčová o Robertu Šlachtovi, 2019

Tentokrát správné odpovědi nikam neposílejte, stejně to o vás odpovědné orgány vědí. Můžeme se všichni jen modlit a doufat, že po Robertu Šlachtovi, který prý bude stavět vlastní komunální stranu, uspěje časem v politice třeba i paní vrchní. Náš hlas má předem slíbený.

  • Úplně bychom zapomněli, že ještě existuje hrdina anti-babišovského odporu Jan Hamáček, kdyby se nám sám nepřipomněl dalším ze série tvrdých vyjádření.

Zdroj: iRozhlas.cz, 4. září

Už zase? To ten klid na práci vláda dlouho neměla. Ještě pět demontáží právního státu a Hamáček snad svolá grémium.

Tak klidnou mysl, než přijedou tanky.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)