Newsroom vydavatelství Economia. Foto: Václav Vašků

Kolem Economie zájemci nadále krouží, na prodej ale není a nebude, říká Bakalová

Napsal/a Robert Břešťan 28. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vydavatelství Economia je nyní v Česku nejviditelnější značkou a prakticky poslední velkou tuzemskou investici finančníka Zdeňka Bakaly. On a jeho žena Michaela Bakalová se už před dvěma lety stáhli z představenstva vydavatelství, ujišťují ale, že jde jinak o dlouhodobé angažmá. I když opakují i to, že Economia není na prodej, nabídky na odkup vydavatelství prý chodí opakovaně.

Osm let byla v představenstvu vydavatelství Economia i Michaela Bakalová. Když se před dvěma lety rozhodla společně s manželem z vedení společnosti odstoupit, vnímala to prý jako demonstraci toho, že jejich cílem je redakční nezávislost.

Je to spíše filantropie

„Vlastnictví médií někým, kdo v daném teritoriu už nemá žádný zásadní byznysový vliv, je celkově jednodušší. Podstatné pro nás je udržet kvalitu a nezávislost. V našich investicích to spadá spíše do té filantropie, než čistě investiční příležitosti. Zároveň ale má Economia svou hodnotu, protože jsme pravidelně kontaktováni s tím, kdy už ji konečně prodáme. To vám potvrzuje její hodnotu bez ohledu na aktuální hospodářské výsledky,“ říká Bakalová v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Jak říká, zájem je, navzdory opakovaným ujišťováním, že Economia na prodej není. „Pořád to opakujeme, ale nabídky stejně pořád přicházejí. Economia dnes v České republice hraje nezastupitelnou roli a její hodnota a značka se potvrzuje. Dlouhodobě se ukazuje, že to byla správná investice,“ říká Bakalová, i když na druhé straně připouští, že víc než o investici jde v případě dnešní situace na mediálním trhu o svého druhu filantropii.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V roce 2019 skončila Economia své hospodaření ve ztrátě 45 milionů korun, o rok dříve to bylo mínus 39 milionů. Podle předsedkyně představenstva společnosti Zuzany Řezníčkové by společnost měla být od letošního roku v plusu a tedy soběstačná.

„Vývoj posledních let ukazuje, že Economia asi už nikdy nebude vydělávat velké peníze, ale soběstačnost je určitě možná,“ říká Bakalová, která se v posledních letech realizuje hlavně jako předsedkyně správní rady rodinné nadace Bakala Foundation. Ta mimo jiné poskytuje talentovaným českým studentům stipendia, díky kterým mohou studovat na zahraničních univerzitách.

Apel pro střední Evropu

O dalších mediálních aktivitách nyní Bakalovi neuvažují. „Musely by nějak zapadnout do konceptu, do něčeho, co by v celkovém portfoliu investic mého muže dávalo smysl,“ uvažuje Bakalová. Vloni Zdeněk Bakala přispěl darem 200 000 eur (tedy přes 5,5 milionu Kč) na rozjezd nového maďarského zpravodajského webu Telex.hu, který vznikl po odchodu části redakce z předního maďarského portálu Index.hu.

„Když vidíme, že se lidé někde potýkají s omezováním svobody slova, vidíme náznaky uzavírání se světu, zpochybňování demokratických hodnot, tak to bylo trochu spontánní rozhodnutí, spontánní pomoc, gesto i apel na to, že si střední Evropa musí dávat pozor a že je třeba vstát a říct, že toto se nedělá,“ říká Bakalová.


Celý rozhovor s Michaelou Bakalovou přineseme zítra: o tom, jak vnímá odraz jména Bakala v české společnosti a politice, o působení jejího muže v OKD, vydavatelském byznysu i pomoci nadaným českým studentům

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)