Kdy spáchá Hamáček harakiri, nejlepší dárek Miloše Zemana a proč ČSSD nesmí vystoupit z vlády

Napsal/a Robert Malecký 30. června 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Doba opět přeje politickým vtipům, zde jedna aktuální variace: To takhle získají socani ve volbách půl procenta a Hamáček smutně volá Fialovi. „Prosimtebe Petře, řekni mi jedinou věc. Jak vy jste to udělali, že jste se od toho dna zvedli a nezničilo vás to?“ A profesor povídá: „No my, když přišla nabídka vládnout s Babišem, tak jsme ji prostě odmítli.“ A Hamáček se zamyslí a povídá: „No jo. Když to se u nás nesmělo.“ Pojďme nyní k detailům.

  • Došlo na nejhorší. Tak dlouho se všeobecně hledalo rozumné vysvětlení sebevražedného počínání sociální demokracie, až pravdu vyjevil sám nejvyšší: Jan Hamáček se považuje za samuraje a už si i zvolil předsmrtné haiku.

To přirovnání nabízí tolik různých obrazů, že se až bojíme některé si vyjevit. Musaši, bojovník, který nepoznal porážky. Šedesát vítězných soubojů, možná až sedm velkých bitev. Musaši o nich podle legendy tvrdil, že to nebyl výsledek správné strategie, ale že to byla jeho přirozená schopnost nebo úděl nebes. Nebo že ti ostatní byli špatní bojovníci. Lidé z klanu Babišů a Zemanů už se jistě třesou.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Jsme povahy jízlivé, proto si občas připomínáme i starší citáty – a pak se nad nimi od srdce řehtáme, až nemůžeme přestat. Jako je třeba tento:

Miloš Zeman, DVTV.cz, 1. března 2019

Miloš Zeman tehdy dodal, že to od něho mají sociální demokraté jako dárek. A v ČSSD zavládlo romantické třeštění.

„Sociálnědemokratická srdce k sobě zase našla cestu.“
(lídr kandidátky ČSSD pro eurovolby Pavel Poc, Lidovky.cz, 1. března)

Jak to dopadlo, víme. ČSSD získala hezká tři procenta, Poc už není europoslancem a mstivý Zeman udělal v souladu se svým dlouhodobým plánem několik dalších kroků k totálnímu zničení své bývalé strany.

  • V praxi to má zhruba následující podobu. Když se ukázalo, že se národ sice dokáže porubat o znovuvztyčení Mariánského sloupu na Staroměstském rynku, ne ale tak, aby to stačilo na odvrácení pozornosti od demonstrací, auditů a trestního stíhání premiéra, přišla na svět ústavní krize. Jde v ní o křeslo nejdůležitějšího člena vlády, ministra kultury Antotnína Staňka.

Miloš Zeman, iDNES.cz, 27. června

Mno. Nikdy neříkej nikdy, zejména pokud to nikdy netrvá déle než dejme tomu nějaké dva roky.

Novinky.cz, 22. května 2017

Tehdy šlo také o výměnu jednoho méně významného ministra, Sobotka požádal o nahrazení Andreje Babiše Ivanem Pilným 5. května, pak přišlo ultimátum v podobě hrozby kompetenční žalobou a za další dva dny bylo vymalováno. Zeman ultimátu sveřepě neustoupil a Pilného 24. května jmenoval. No co už.

  • Ve hře o nahrazení Staňka místopředsedou ČSSD Michalem Šmardou zaznívají nejrůznější argumenty, když už tedy není možné přiznat pravdu plnou, tedy že jde o Zemanovu mstu a odvádění pozornosti od Babišových problémů.

„Pan Staněk je vysokoškolský docent a pan Šmarda má jen gymnázium.“
Miloš Zeman na TV Barrandov, 27. června

Vysokoškolské vzdělání je bezpochyby důležité, však se tím také Miloš Zeman coby premiér vždy řídil. Třeba jeho dlouholetý ministr kultury Pavel Dostál byl divadelní dramaturg, který měl v kolonce dosažené vzdělání střední chemickou průmyslovku.

A tak je to tady poslední dobou se vším. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)