Kde leží ruská „nepřekročitelná červená linie“? Bledne, i když hrozby přibývají
ANALÝZA. Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem upřelo zesílenou pozornost nejen na USA, ale i na Ukrajinu. Trump je těžko předvídatelný, tvrdí například, že válku na Ukrajině ukončí jediným telefonátem. Není jasné komu a nejistá je i finanční a vojenská podpora bojující Ukrajině. Pro vykreslování nových nepřekročitelných červených linií ze strany Kremlu je to ideální čas. V jejich vytyčování a následném opouštění má Vladimir Putin hodně bohatou praxi.
Červená linie je – přeloženo – nepřekročitelná mez. Hranice, po jejímž překonání nastane cosi, co bude mít vážné následky a co by si opravdu nikdo nepřál. Kudy přesně červená linie vede a co přesně by se mělo stát, se ale v ruském podání v čase mění.
Kreml je ve vytyčování červených linií mistr. Mistr je i v jejich opouštění a následném vykreslování nových. Zatím vždy se ukázalo, že jde o plané hrozby.
Začala o to už před 24. únorem 2022.
Tlustá červená linie
Koncem roku 2021 Rusko zveřejnilo svůj ultimativní požadavek na stažení NATO z východní Evropy a uznání ruského vlivu nad Ukrajinou. Byla to ona první, ještě předválečná, jasná červené linie, kterou Západ nesmí překročit. Rusko tehdy požadovalo, aby se NATO vrátilo ke svým hranicím z roku 1997.
Popřelo tedy suverenitu všech následně vstoupivších členů Aliance: České republiky, Maďarska, Polska, Estonska, Bulharska, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Albánie, Chorvatska a Černé Hory.
V lednu 2022 se pak ve švýcarské Ženevě konalo několik kol jednání mezi USA, NATO, OBSE a Ruskem. Moskva se tam domáhala garance, že do NATO nevstoupí Ukrajina, což – opět – by byl krok za červenou linii a pohrozilo „nevyhnutelným zhoršením bezpečnostní situace všech států bez výjimky“.
Zástupci ruské strany tehdy odmítli, že by Moskva měla v úmyslu na Ukrajinu útočit. Brzy poté se stal, jak víme, pravý opak.
Následovala salva dalších červených linií – s tím, jak se ukázalo, že se Ukrajina zvládá účinně bránit a že se žádný ruský blitzkrieg konat nebude.
Po začátku invaze v únoru 2022 Rusko varovalo, že dodávky západních zbraní Ukrajině by byly překročením červené linie. V květnu 2022 Dmitrij Medveděv varoval před možností jaderného konfliktu s NATO, když budou dodávány těžké zbraně.
V červnu 2022 ruské ministerstvo zahraničí dokonce přímo pohrozilo jaderným úderem na Polsko.
V roce 2023 vznikla západní „tanková koalice“, na Ukrajinu putovaly například britské Challengery, německé Leopardy a americké Abramsy. I červená linie Kremlu „žádné západní tanky na ukrajinském území“ rychle padla. Rusko reagovalo jen dalšími hrozbami a prohlášeními, že to je důkaz války Západu proti Rusku.
Důraz na jaderný arzenál
V říjnu 2023 USA dodaly Ukrajině rakety ATACMS, které jsou schopné zasáhnout cíle na vzdálenost 165 kilometrů a umožňují útoky na ruské cíle na okupovaných územích. Podle Kremlu šlo o nepřijatelnou eskalaci. Počátkem roku 2024 byly dodány i verze střely ATACMS s dosahem až 300 kilometrů.
Eskalací a jadernou válkou vyhrožovalo Rusko i v souvislosti s dodávkami stíhaček F-16 ukrajinským ozbrojeným silám. První letouny Ukrajina dostala letos v létě. Červená linie opět vybledla. Podobná varování z Moskvy provázela plánované dodávky vlastně jakékoli další pokročilé vojenské techniky.
V srpnu 2024 Ukrajina zahájila pozemní operaci na ruském území v Kursku, což bylo další překročení dříve vytyčené červené linie: fyzický útok na ruské území a „narušení ruské suverenity“.
Významnou součástí putinovského vytyčování linií je propaganda směřující na západní veřejné mínění: snaha vyvolávat strach ze strašlivé odplaty, či dokonce jaderné války, zvyšování napětí a tlaku na politiky a odsuzování pomoci Ukrajině ve stylu „kdo pomáhá Kyjevu, ohrožuje sám sebe“.
Související články
Ruské sabotáže v Evropě: žhář v Česku, exploze v Lipsku a varování tajných služeb
Česko přitvrzuje pravidla pro cestování Rusů, Orbán brány otvírá
Bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd: Malý průvodce rusko-ukrajinským konfliktem
Důraz na možnost použití jaderných zbraní je nejsilnějším odstrašujícím nástrojem v arzenálu Moskvy. To, že zůstává jen u rétoriky není samozřejmě nic, na co si stěžovat.
Neustálé posouvání ruských červených linií je však potvrzením faktu, že zlu se nemá ustupovat a že na tyrana neplatí chléb a sůl, ale jen větší hůl. Snad to bude chápat i nově zvolený americký prezident.
Na druhé straně – jak upozorňují evropské tajné služby, českou BIS nevyjímaje –, Rusko přešlo v Evropě na nový styl útoků.
V hlavní roli GRU
Kupříkladu v německém Lipsku počátkem tohoto roku předčasně explodoval balíček, který měl být původně naložený do letadla. Informace o nenaplněné katastrofě zazněla od šéfů německých tajných služeb při říjnovém slyšení ve Spolkovém sněmu. Incident podle nich souvisí s ruskými sabotážními aktivitami v Evropě.
Ty nejsou zdaleka ojedinělé a otevřeně před nimi varují mimo jiné Britové, Norové, Poláci či Češi. Představitelé evropských zpravodajských služeb se v hned v několika svých nedávných veřejných vystoupeních shodli: ruské aktivity v Evropě silně překračují oblast dezinformací či kybernetických útoků a mají i svou hmatatelnou podobu sabotáží, útoků i plánovaných vražd.
Za hlavního ruského hráče ruských sabotáží v zahraničí je označována vojenská zpravodajská agentura GRU.
Kupříkladu Poláci letos v dubnu zatkli muže, který se chystal předat ruské GRU informace o letišti v Řešově, které je centrem pro dodávky zbraní na Ukrajinu. Sérii žhářských útoků v Polsku – mimo jiné obchodního centra ve Varšavě – tamní tajné služby připisují také Rusku.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
O válečném zpravodaji, válce a raketách, jejichž výbuchy dopadají až k nám
Z virtuálního hrdiny přímo do války. Kreml vyvíjí počítačové hry a verbuje hráče
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)