Andrej Babiš v moři.

Kde je premiér, když ho člověk potřebuje, kdy svolá Hamáček grémium a polibek smrti pro ČSSD

Napsal/a Robert Malecký 18. srpna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Objevily se zde určité nejasnosti ohledně výkladu Ústavy. Tak nějaká fakta: Přímo voleného prezidenta Zemana a jeho viceprezidenta Ovčáčka volilo 2 853 390 občanů, kdežto Ústavu psal jen prof. Vojtěch Cepl s asi dvaceti dalšími lidmi, většinou bezvýznamnými právními teoretiky, soudci, ústavními právníky atp. Tak co je víc, ha?

  • Nynější boj o dostavbu Dukovan ruskou cestou, který je kdovíproč maskován jako ústavní krize kolem nejmenování Michala Šmardy ministrem kultury, si připomeneme časovou osou. V polovině května ČSSD zjistila, že za ni ve vládě sedí pán, který dělá ostudu sobě i jí. Začalo se chystat odvolání. A protože každý správný velikán ví, že nejkrásnější věc pod sluncem je citovat sám sebe (viz řečnické figury Václav Klaus st. cituje Václava Klause st., Václav Klaus ml. cituje Václava Klause st. apod.), připomeneme si, jak jsme tehdy situaci oglosovali my:

Nespletli jsme se. Začalo nesnesitelně dlouhé kolečko nesnesitelně trapných pokusů ČSSD odejít z vlády, které měly podobu Hamáčkova razantního: „Nezlobte mě, nebo svolám grémium!“

To bylo v červnu. Teď máme polovinu srpna a tzv. premiér Andrej Babiš zjistil, že ministra, kterého prezidentovi sám navrhl, vlastně nechce.

„Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu.“
(Andrej Babiš pro TV Prima, Seznam Zprávy, 16. srpna)

A čo si predstavujete pod takým pojmom absurdný, Kefalín? Ve skutečnosti vysvětlení existuje, a je dokonce velice jednoduché. Andrej Babiš nakonec sám rád musel zjistit, že Šmardu nechce. A teď už jen z Hradu čeká notičky, koho ve vládě chce. Je to silný premiér, kterého nesvazují žádné problémy se soudy a dotacemi a který není na prezidentovi nijak závislý.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Co na to šéf ČSSD Hamáček? To byste neuhodli. Je překvapen.

ČSSD samozřejmě pouze sklízí plody své touhy být ve vládě za každou cenu. O tom, jak moudré rozhodnutí to bylo, rozhodnou příští volby, které se zase o nějaký ten kousek přiblížily. My se opět trochu škodolibě vrátíme do minulosti, tentokrát do března, kdy měli sociální demokraté svůj poslední sjezd.

„Dovolte mi, abych panu prezidentovi poděkoval, že mezi nás přišel. Pane prezidente, děkujeme.“
(Jan Hamáček na sjezdu ČSSD, 1. března)

Tak jo. My taky děkujeme.

  • Ale nežijí všichni jen velkou politikou a divadelním představením, které se kolem Dukovan hraje. Třeba takový Antonín Koláček má do 19. srpna nastoupit do švýcarského vězení, kde si má odpykat 52 měsíců za tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Koláček ovšem oznámil, že ho v pondělí budou na bráně čekat marně.

„Nemohu zklamat své přátele, kteří mi věří, a jednoduše odejít do vězení a ukončit celý příběh Mostecké uhelné společnosti bez odpovídajícího prozkoumání a vysvětlení.“
(Antonín Koláček vysvětluje, proč nenastoupí do vězení, iRozhlas.cz, 12. srpna)

Tomu rozumíme, zklamat přátele je ta vůbec nejhorší věc, která se slušnému člověku může přihodit. Odpovídající prozkoumání sice provedly soudy, což jsou shodou okolností instituce, které jsou k tomu tak nějak zřízeny. Ale co už – byly to soudy švýcarské, které musely zaskočit za české orgány činné v trestním řízení, které doma nedokázaly Koláčka a spol. před soud postavit. A právě na ty se nyní podnikatel odvolává, když chce, aby byl souzen v Česku; je to ovšem jen další hezká vizitka domácích státních zástupců. 

  • Když už jsme se vydali do regionů, zakončíme naše putování v naší oblíbené laboratoři domácí politiky, totiž v Ústí nad Labem. Zde byla na hodinu propuštěna dlouholetá mluvčí ZOO Věra Vrabcová. Údajně poté, co dostal ředitel zahrady pokyn z míst nejvyšších, což v Ústí znamená z magistrátu. To ale nynější náměstkyně a bývalá primátorka Věra Nechybová (dřívě ANO, nyní UFO) odmítá.

„Proč bych, proboha, něco takového dělala? Kdybych to chtěla, mohla jsem ji přece propustit z pozice primátorky.“
(Věra Nechybová pro Ústecký deník, 16. srpna)

Jakože cože? V Ústí nad Labem se s tím dlouhodobě nemažou, to je známá věc. Nicméně stojí za to si připomenout, že propouštění zaměstnanců příspěvkových organizací se řídí nějakými pravidly, zejména tedy zákoníkem práce. Mezi zákonné důvody samozřejmě nepatří, že „by to Nechybová chtěla“, a to ani v případě, kdy ještě byla primátorkou. Sledujeme tady hezký příklad opilosti mocí a přejeme městu hodně štěstí u soudu.

Tak klidnou mysl, užijte zbytek léta.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)