Jen jsem pomohl, vše bylo v režii prezidenta fondu, říká ke kauze Folivora šéf dozorčí rady zoo Eichler
Zakladatelem nadačního fondu Folivora, se kterým ústecká zoo rozvázala veškerou spolupráci a neviděla od něho za tři a půl roku jedinou korunu, je bývalý zastupitel Jan Eichler (dříve ČSSD a Sportovci). V nynějším sporu se tak ocitl ve zvláštní pozici: od roku 2017 je totiž Eichler předsedou dozorčí rady zoo, kde měl hájit zájmy města jako zřizovatele.
Nadační fond Folivora vybral pro ústeckou zoo přes dva miliony korun, aktuálně je na účtech něco přes 1,2 milionu. Prakticky to znamená, že zhruba 700 tisíc korun nenávratně spolkla vlastní režie fondu za tři roky existence, zoo nedostala nic.
O možných potížích, které při špatně nastavené formě spolupráce s fondem hrozily, přitom roky věděla dozorčí rada zoologické zahrady. Tedy poradní orgán, který zřídilo město poté, co se ukázalo, že zahrada není v dobré finanční kondici. Například na zasedání 5. prosince 2017 upozorňoval člen dozorčí rady Petr Brázda (za KSČM) že by se při spolupráci s fondem mělo postupovat opatrně. O dva měsíce později na jednání rady zaznělo, že zoo nebude realizovat žádné společné akce, dokud nebude vše projednáno se zřizovatelem, tedy s městem Ústí nad Labem. Na dalším zasedání pak zazněla informace, že činnost nadačního fondu odsouhlasil tehdejší náměstek primátorky Jiří Madar (Ústecké fórum občanů).
Vše bylo na prezidentovi
Po celou dobu, kdy dozorčí rada tyto varovné signály měla, byl jejím předsedou Jan Eichler. Dlouholetý ředitel Domu dětí a mládeže, bývalý zastupitel za ČSSD a Sportovce a rovněž muž, který s Karlem Sladkým nadační fond Folivora založil. Zůstal v roli zakladatele, zatímco Sladký se stal prezidentem.
Po několika urgencích Eichler poskytl redakci HlídacíPes.org rozhovor, v němž svou roli vysvětluje.
- Jak vnímáte současnou situaci, kdy zoo vypověděla spolupráci s fondem Folivora?
Mrzí mě to, byl jsem ubezpečen že nadační fond plnil podmínky statutu, které mu byly nastaveny v roce 2016 vedením zoo.
- Jak jste se ocitl v pozici jednoho ze dvou zakladatelů fondu?
Oslovil mě pan Sladký a zoo mě odsouhlasila. Já do toho šel s cílem podpořit zoo a jejich aktivity.
- Jaké jsou vaše vztahy s prezidentem fondu Sladkým?
S panem Sladkým komunikuji a snažím se, aby předal pověřenému vedení zoo všechny informace.
- Po delší čas jste byl v pozici zástupce fondu i dozorčí rady zoo, tedy na obou stranách sporu. Co jste v těchto pozicích dělal pro odvrácení současné situace a zpřehlednění spolupráce mezi fondem a zoo? Jde například o fakt, že mezi fondem a zoo neexistovala žádná písemná smlouva.
Opakovaně osobně i písemně jsem vyzval pana Sladkého k odstranění nedostatků a ke komunikaci s ředitelem zoo. Písemná smlouva byla připravována zoo a pan Sladký se na ní aktivně podílel.
- Jak komentujete to, že fond z vybraných zhruba dvou milionů korun uspokojil svou režii ve výši cca 700 tisíc korun, ale nevyplatil zatím jedinou korunu na projekty ústecké zoo?
Nemám důvod to komentovat, rád bych, aby prezident vše uvedl na pravou míru. Nadační fond dodržuje statut. Ze strany zoo Ústí nad Labem nebyl zahájen žádný projekt tak, aby bylo možné peníze vyplatit, projekty si zadala sama zoo. 700 000,- jsou náklady na 45 měsíců činnosti, tedy cca 15 555,- Kč na měsíc. 35% bylo stanoveno ze zákona o nadacích a nadačních fondech.
- Jak funguje vnitřní struktura fondu? Kolik osob a které se podílejí na jeho chodu? Jaká byla vaše úloha coby zakladatele?
Pomohl jsem skutečně k založení a vše ostatní bylo v režii prezidenta. Jsem zakladatelem, nadační fond funguje podle statutu a je v kontaktu s rejstříkem nadačních fondů při krajském soudu, o čemž vedení zoo bylo informováno. Na práci se podílejí dva lidé, kteří musí dodržovat statut a limit 35% nákladů na provoz.
- Hodláte ze situace vyvodit nějaké další kroky, ať už ve vztahu k fondu nebo vašemu členství v orgánech zoo?
Určitě jsem chtěl pomoci dobré myšlence a všechny své aktivity jsem vždy vykonával jako dobrovolník – bezplatně. Zvažuji, jak svou pomoc při vzniku podpory zoo ukončit. Naší zoo však stále budu přát to nejlepší, a především dostatek prostředků na její provoz i další rozvoj. Je to zařízení města, které si pozornost nás všech jistě zaslouží.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Za zásluhy o Visegrád. Maďarské státní vyznamenání pro Babišovu Tünde Bartha
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Pan Sladký patrně trpí nějakou formou regrese , takže už si ani nepamatuje čemu se věnuje a na co vybírá peníze fond, který zakládal. Jak se dá ale dočíst na webu fondu
https://www.folivora.cz/page10.html
je tam nově sice uvedeno „Stanovisko NF Folivora k ukončení spolupráce se ZOO Ústí nad Labem“, ovšem níže oslovuje další potenciální dárce se žádostí o finanční podporu v dnešní CORONAVIROVÉ době z důvodu propadu tržeb Zoo ..“
Je tam uveden dokonce na odkaz „na zcela transparentní účet u KB“, kde je ovšem vidět právě a jen to, jak tam důvěřiví dárci posílají nadále finanční dary pro zoo zatímco vedení fondu si je (bez udání důvodu) převádí někam jinam, Takže tam ke dni 19.2. zbývá úctyhodných „..18 702,72 CZK“.. A to se vyplatí…
K tomu čerpání 35% prostředků na náklady fondu podle zákona o nadacích a nadačních fondech (zřejmě nutno rozumět zák, č. 227/1994 Sb., ve znění pozdějších předpisů), poznamenávám, že uvedený zákon byl zrušen k 31.12.2013. Od 1.1.2014 je právní úprava nadačních fondů obsažena v ust. § 394 až 401 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. O žádných 35% nákladů tam samozřejmě žádná zmínka není. Nadbytečně je nutno uvádět, že Nadační fond Folivora vznikl až dne 23.6.2017.
V článku 10 Zakládací listiny nadačního fondu je uvedeno, že jeho majetek tvoří majetkový vklad zakladatelů a nadační dary. Podle článku 13 odst. 1 téže listiny celkové roční náklady spojené se správou fondu činí 35% hodnoty majetku fondu k 31. prosinci téhož roku; toto ustanovení je však nutno vnímat toliko jako vnitřní úpravu Nadačního fondu, která ve vztahu ke třetím osobám nemá oporu v žádném právním předpisu. Lze mít za sporné, zda peněžité dary poskytované zejména fyzickými osobami, často s výslovnou poznámkou, že jde o dar pro ZOO Ústí nad Labem, naleží do majetku Nadačního fondu. Je však třeba uvést, že podstatné příjmy a zřejmě vyšší než z darů Nadační fond získával ze smluv o reklamě, jež by měla být umístěna snad v ZOO Ústí nad Labem (že nic takového nebylo nikdy realizováno zbytečné uvádět); z těchto příjmů však Nadační fond nebyl oprávněn hradit náklady spojené se svou správou. Že Nadační fond k výkonu reklamní činnosti nemá potřebné živnostenské oprávnění (živnost volná „Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení“) je už jen na doplnění.
Za speciálně pozoruhodné lze považovat skutečnost, že revizorem Nadačního fondu (tedy osobou realizující kontrolu hospodaření fondu atd.) je pí Sladká, manželka prezidenta p. Sladkého, jinými slovy manželka kontrolovala manžela, jak ten nakládá se spravovanými prostředky jiného subjektu.