Premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš a Robert Fico (Bratislava, 2018). Foto: Jozef Jakubco/SME/ Profimedia

Jednosměrka nenávisti. Fico po ní už jede naplno, Babiš zatím přešlapuje na rozcestí

Napsal/a Vojtěch Berger 10. února 2023
FacebookXPocketE-mail

ANALÝZA. Už před prezidentskou volbou se směrem k Andreji Babišovi ozývala varování, že mu hrozí „Ficův syndrom“ – tedy neúspěch v boji o Hrad, protože jeho voliči ho chtějí vidět raději v čele vlády. Babiš nakonec prohrál, ale právě příběh slovenského expremiéra Fica mu ukazuje, že návrat k moci je možný. Cesta zpátky ale vede skrze jednosměrku do stále větší radikalizace a rozeštvávání společnosti. Fico se tudy vydal; na úkor celého Slovenska. Bude ho v Česku následovat Babiš?

Když Andrej Babiš pár dní před prezidentskou volbou znenadání poprvé zmínil svůj vztah k Bohu a k Pražskému jezulátku, bylo to pro pozorné česko-slovenské pozorovatele déja vu. Když totiž v roce 2014 kandidoval na slovenského prezidenta tehdejší premiér Robert Fico, udělal v kampani téměř totéž.

I když byl Fico podobně jako Babiš kariérním komunistou, před volbami si náhle vzpomněl na to, jak vyrůstal v katolické rodině, jak byl u prvního svatého přijímání a jak byl biřmován.

Netrvalo dlouho a slovenská média z jeho přihlášky do KSČ zjistila, že soudruhům naopak tvrdil, že „zastává přísně ateistické stanovisko“. Vzkaz voličům byl ale i tak doručen. Podobně jako u Babiše. Oba politiky toho spojuje ale mnohem víc, mimo jiné přesvědčení o tom, jak se proti nim spikla média a vládní moc.

Fico svůj prezidentský souboj s Andrejem Kiskou prohrál podobně výrazně jako Andrej Babiš letos s Petrem Pavlem, ještě čtyři roky však pohodlně zůstal v čele vlády. Pak přišel únor 2018, vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a s ní i politicko-společenské změny, které Fica jako symbol „staré doby“ – pro mnoho Slováků spojené s korupcí, klientelismem a mafií – donutily odstoupit.

Když ale skládal Fico demisi do Kiskových rukou, usmál se a řekl mu: „Já neodcházím, buď klidný, pane prezidente,“ což tehdy znělo spíš jako výhrůžka, protože Fico chtěl dál ovlivňovat politiku z pozadí jako šéf nejsilnější strany Smer.

V podobné situaci je dnes Andrej Babiš. Parlamentní práce ho nezajímá, poslední rok a půl strávil v módu „kampaň“ a je pravděpodobné, že se do něj za čas znovu vrátí.

Kartel, spiknutí, likvidace…

Není smyslem tohoto textu rekapitulovat vše, co se dělo na Slovensku po Ficově odchodu z premiérské funkce, přesto některé momenty krátce připomeňme.

Vražda Jána Kuciaka vytvořila poptávku po radikální změně politických lídrů, prezidentkou se díky tomu stala Zuzana Čaputová a premiérem Igor Matovič. Jeho vláda se ale rychle začala utápět ve vnitřních sporech, řízení státu bylo ještě chaotičtější než za Babišovy vlády v Česku a touha po změně skončila v deziluzi. Letos v září Slovensko čekají předčasné volby a – jakkoli se to s Ficovým životopisem zdálo nemožné – do čela posledního průzkumu se vyhoupl právě Ficův Smer.

Už více než deset let se mluví o tom, že Andrej Babiš měl v dobách Ficova politického vzestupu poslat straně Smer utajený finanční dar ve výši několika desítek milionů korun

Představa, že se do vlády, nebo dokonce do premiérského křesla, může vrátit člověk, jehož okolí mělo prokazatelné kontakty s italskou mafií, který byl za svých deset let v premiérské funkci spojován s řadou klientelistických a korupčních kauz a ještě loni v listopadu byl stíhán za vytvoření zločinecké skupiny, vypadala jako čistá fikce. Jenže Ficovo stíhání zastavil generální prokurátor a expremiér naplno rozjel teorie o tom, jak si celou věc vymyslela současná vláda, aby zničila opozici – v čele s ním.

Není těžké v tom slyšet ozvěnu nářků Andreje Babiše o „mediálním spiknutí“ a „polistopadovém kartelu“. Pro Babiše, který Fica celou dobu nepochybně pozorně sleduje, může být zmrtvýchvstání slovenského kolegy povzbuzením. Oba se ostatně dlouho znají a i Ficovy vlády znatelně pomohly Babišovu byznysu na Slovensku.

Babišovy miliony pro Fica?

Šlo zejména o o daňovou úlevu pro Babišovu chemičku Duslo Šaľa ve výši 58 milionů eur (zhruba 1,5 miliardy Kč). Desetileté daňové prázdniny pro Duslo kabinet Roberta Fica schválil v roce 2014. Byli u toho i lidé, s nimiž tehdejší český ministr financí dříve podnikal či pracoval.

První z nich byl poslanec SMER Maroš Kondrót, který zná Babiše z doby, kdy oba pracovali ve firmě Petrimex. Kondrót prosadil v parlamentu změnu zákona, díky níž daňové úlevy pro investice nad 200 milionů eur (což byl i případ Dusla) nemusela schvalovat celá vláda, ale stačil na to jen podpis ministra.

V té době byl státním tajemníkem ministerstva hospodářství další Babišův známý Pavol Pavlis. S ním Babiš v 90. letech podnikal ve společnosti Port Service Bratislava. Pavlis se stal následně ministrem poté, co z úřadu odešel Tomáš Malatinský, který zmíněnou daňovou úlevu pro Duslo podepsal.

Malatinský byl také začátkem roku 2018 poradcem tehdejšího českého ministra průmyslu za hnutí ANO Tomáše Hünera.

Už více než deset let se také mluví o tom, že Andrej Babiš měl v dobách Ficova politického vzestupu poslat straně Smer utajený finanční dar ve výši několika desítek milionů korun.

Babiš to popírá, jeho údajný dar ale znovu připomněly nahrávky odposlechů z takzvané kauzy Gorila, které se do slovenských médií dostaly v roce 2019.

Češi, pozor na Sorosovo dítě

Fica s Babišem však nespojuje jen starší minulost, ale i aktuální boj o politické přežití. Když Babiše v lednu nepravomocně soud osvobodil v kauze Čapí hnízdo, byl to právě Fico, kdo ze Slovenska přispěchal s gratulací:

„Andreji, blahopřeju. Tebe aspoň nechtěli zavřít do vazby jako mě (…) Takhle musí skončit každý pokus zneužití trestního práva k likvidaci politického oponenta,“ řekl Fico a popřál Babišovi štěstí v tehdy nadcházejících prezidentských volbách. Dodal, že si snad Češi „nevyberou Sorosovo dítě jako my A. Kisku nebo Sorosovu služku Z. Čaputovou“.

Ficovo strašení finančníkem a filantropem Georgem Sorosem po vzoru maďarského premiéra Viktora Orbána není náhodné. Fico po svém nuceném odchodu z premiérské funkce vsadil na své sbližování s antisystémovou scénou a otevřeně se hlásil ke spolupráci s hnutím Republika založeným odpadlíky z krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby.

Fico dal také volný průchod svým prokremelským postojům, odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu a podobně jako Babiš „volá po míru“. Minulý týden však dostal jasnou a na diplomatické poměry nezvykle ostrou zpětnou vazbu od velvyslanců zemí EU, Spojených států a Velké Británie, kteří se sešli s vedením Smeru:

Voliče v kulturním domě v Novém Meste nad Váhom Fico ujišťoval, že když se Smer dostane k moci, „udělá pořádek“ s neziskovkami a s médii.

Britský velvyslanec na Slovensku Nigel Baker na setkání „vyjádřil hluboké znepokojení nad vyjádřeními některých poslanců strany Smer-SD, kteří opakovaně šíří dezinformace o dodávkách západních zbraní, o spojeneckých státech anebo o Severoatlantické alianci“, napsala po schůzce britská ambasáda.

Fico se také otevřeně zastal slovenského šéfa evropské pobočky prokremelského motorkářského klubu Noční vlci Jozefa Hambálka, když ho Evropská unie loni dala na sankční seznam a úřady mu zabavily majetek a obstavily účty.

Andrej Babiš před volbami zase hledal (a našel) podporu u komunistů nebo Trikolóry. Námluvy s antisystémovou scénou se nepovedly jen s hnutím SPD, za nějž u Babiše sondoval podmínky poslanec Jaroslav Foldyna. Podobou prezidentské kampaně se hnutí ANO obracelo právě i na voliče Okamurovců a nepochybně na ně bude cílit i dál.

„Udělat pořádek“ s neziskovkami a médii

I tak by se mohlo zdát, že Česko je od problémů slovenské politiky daleko. Čerstvě zvolený prezident Petr Pavel je silně prozápadní, stejně jako vláda Petra Fialy disponující pohodlnou sněmovní většinou. Jenže prozápadní prezidentku má i Slovensko, a přesto mu už brzy hrozí vláda s účastí nebo podporou extremistů.

Vhled pod místy ještě stále uhlazenou fasádu Ficova Smeru nabídlo i jedno z nedávných vystoupení poslance Luboše Blahy. Voliče v kulturním domě v Novém Meste nad Váhom ujišťoval, že když se Smer dostane k moci, „udělá pořádek“ s neziskovkami a s médii.

Vzhledem k tomu, že na antikampaň médií vůči své osobě si dlouhodobě stěžuje i Andrej Babiš, je zjevné, že společnou řeč s Robertem Ficem by – nejen v tomto ohledu – jistě našli. Ostatně při zmíněné gratulaci k osvobozujícímu rozsudku Fico o Babišovi napsal: „Jeho trestní stíhání od začátku smrdělo politickou objednávkou.“

Když pak Babiš prohrál prezidentskou volbu s Petrem Pavlem, byla Ficova gratulace vítězi o poznání „chladnější“: „Pan generál ukázal za dva dny přesně co je, kdo je. Hned věděl, komu má telefonovat a že Ukrajina patří do NATO. Dnes už nikdo nemůže pochybovat, kdo za ním je, kdo ho tlačil dopředu, jak ho vymysleli,“ řekl Fico a přirovnal Pavla ke slovenské prezidentce Čaputové, která s Pavlem slavila volební vítězství přímo v pražském štábu.

Maska hodného strýčka

To vše v situaci, kdy dlouhodobé sociologické průzkumy ukazují vážný problém slovenské společnosti. Většina Slováků věří kupříkladu tvrzení, že světu vládnou Židé nebo různé tajné spolky, třetina lidí v zemi ještě v půlce loňského roku viděla vinu za válku na Ukrajině na straně Západu, podle aktuální zprávy ministerstva vnitra o monitorování extremismu na Slovensku projevy extremismu zesilují.

V roce 2020 začala policie o 28 procent víc trestních stíhání za extremismus než o rok dříve. Přibylo zejména nenávistných projevů vůči Židům (až pětinásobně oproti roku 2019), ale i vůči Romům nebo migrantům či konkrétně vůči lidem jako George Soros nebo Bill Gates.

Fico s tím vědomě kalkuluje a využívá toho. Pokud by nakonec s návratem do vlády uspěl a hledal partnery v Česku, je zřejmé, že Andrej Babiš by byl jasná volba: „Málokdy jsem viděl pracovitějšího a pragmatičtějšího člověka s obrovskými zkušenostmi,“ vyslal k němu v lednu celkem jednoznačný vzkaz Fico.

Nasadit po volbách znovu už notně zaprášenou masku hodného strýčka, kterou jsme na věčně napjatém slovenském expremiérovi viděli naposledy před řadou let, nebude možné. Andrej Babiš sice něco podobného po vypjaté podpásové prezidentské kampani možná ještě zkusí, když se do dalších voleb na čas alespoň stáhne do pozadí. Robert Fico už ale nemá kam ustoupit. A dost možná už ani nechce.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)