Protest proti chudobě (Košice, říjen 2022). Foto: TASR / Profimedia

Slováci dál tápou, kdo může za válku na Ukrajině. Češi mají jasno, většina podporuje uprchlíky

Napsal/a -pes- 22. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

V Česku, Maďarsku a zejména v Polsku je podpora ukrajinských uprchlíků stále vysoká, zhruba mezi 70 a 85 procenty. Ukazuje to nový průzkum provedený think tankem Globsec. Naopak na Slovensku v jako jediné zemi takzvané Visegrádské čtyřky převažuje negativní názor na přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Slováci jsou také nejvíce rozděleni v názoru na to, jestli za válku na Ukrajině může Rusko anebo Ukrajina, případně NATO či Spojené státy.

Podle nové zprávy Globsecu vnímá 52 % respondentů na Slovensku ukrajinské uprchlíky negativně, naopak pouze 42 % na ně má pozitivní pohled.

Jak lidé v zemích V4 vnímají ukrajinské uprchlíky. Zdroj: se souhlasem Globsec

To ostře kontrastuje s výsledky v dalších visegrádských zemích. Nejpříznivěji jsou ukrajinští uprchlíci vnímáni v Polsku, kde je 85 % lidí vnímá pozitivně a pouze 11 % negativně. V Maďarsku má příznivý názor vůči uprchlíkům z Ukrajiny 82 % dotázaných, zatímco 15 % vyjádřilo negativní názor. V Česku se vůči lidem prchajícím z válkou zasažené Ukrajiny vyjádřilo kladně 73 % dotázaných, naopak 25 % reagovalo negativně.

Slovenský strach z migrace

Vysoká obecná podpora ukrajinských uprchlíků však automaticky neznamená i souhlas se sociálními benefity pro Ukrajince na útěku.

Podle průzkumu Globsec se většina dotázaných na Slovensku (68 procent) i v Česku (46 procent) domnívá, že pomoc poskytovaná ukrajinským uprchlíkům by se měla snížit. Opačný názor má 25 procent Slováků a 44 procent Čechů. Jedině na Slovensku si pak většina lidí myslí, že by lidé prchající z Ukrajiny neměli získat přístup k bezplatné zdravotní péči.

„Jedním z klíčových faktorů negativního vnímání jsou obavy hostitelského obyvatelstva, které se obává negativních dopadů pomoci uprchlíkům na vlastní ekonomickou situaci. To se odráží v názoru na to, jakou podporu by měli uprchlíci dostávat,“ shrnuje jeden z autorů průzkumu Patrik Szicherle z Centra pro demokracii a odolnost při think tanku Globsec.

Největší obavy ze zhoršení situace ve vlastní zemi kvůli ukrajinským uprchlíkům ukázali v průzkumu znovu Slováci. Jak upozorňuje zpráva, podobný trend se v analýzách ukazuje dlouhodobě. Například letos v březnu 56 procent slovenských respondentů v dalším průzkumu Globsecu označilo migranty jako hrozbu pro vlastní hodnoty a identitu. O dva roky dříve to bylo dokonce 72% dotázaných.

Pracovní trh? Češi vidí v Ukrajincích šanci

Čtyři sledované země se také výrazně liší v tom, zda lidé vidí přicházející Ukrajince jako hrozbu nebo naopak benefit pro pracovní trh. Největší optimisté jsou v tomto ohledu Češi, z nichž 63 procent souhlasilo s tvrzením, že pracovní trh profituje z toho, že Ukrajinci zastávají i ty pracovní pozice, které nikdo jiný nechce. V Polsku mělo stejný názor 52 procent lidí. Naopak na Slovensku (47%) a nejvíce v Maďarsku (50%) převládaly obavy z dopadu ukrajinských uprchlíků na trh práce.

„Dalším rozhodujícím faktorem, který ovlivňuje vnímání lidí prchajících před válkou, je stranická politika. Voliči stran, které hlásají nepřátelskou rétoriku vůči uprchlíkům, výrazně častěji vnímají přítomnost Ukrajinců nepříznivě,“ dodává spoluautorka výzkumné zprávy Jana Kazaz.

Podobné postoje jsou podle Globsecu právě na Slovensku nadprůměrně rozšířené i proto, že Slováci ve srovnání se sousedy dávají větší přednost sociálním sítím jako zdroji svých informací – třeba právě o válce na Ukrajině.

Kdo může za válku?

To, jak lidé vnímají uprchlíky, souvisí s i tím, koho považují za odpovědného za válku. Je tak mnohem pravděpodobnější, že ukrajinské uprchlíky budou negativně vnímat ti, kteří tvrdí, že viníkem konfliktu je Ukrajina, USA nebo NATO.

Právě na Slovensku, kde jsou ze zmiňovaných zemí ukrajinští uprchlíci vnímáni nejméně příznivě, pouze 43 % dotázaných viní z války na Ukrajině Rusko, zatímco sedm procent viní Ukrajinu a 39 % USA nebo NATO. Podle jiného průzkumu zveřejněného letos v září by většina Slováků ve válce na Ukrajině uvítala vojenské vítězství Ruska.

Kdo může za válku: Rusko, Ukrajina, USA nebo NATO? Zdroj: se souhlasem Globsec

V Česku naopak podle dat Globsecu ukázalo na Rusko jako na viníka konfliktu 72 procent lidí, pět procent vidělo přičinu války v Ukrajině a 13 procent ve Spojených státech nebo NATO.

Zpráva Globsecu také úřadům ve všech visegrádských zemích doporučuje několik kroků, jak složité téma uprchlíků z Ukrajiny komunikovat s veřejností. Například pravidelně zveřejňovat informace o každodenním životě uprchlíků, jakým čelí problémům, co všechno museli kvůli válce nechat doma a podobně.

Stejně tak je podle analytiků důležité pravidelně zveřejňovat data o výdajích na sociální pomoc uprchlíkům a transparentně je srovnávat s celkovými – nepoměrně vyššími – sociálními výdaji státu, aby se zmenšoval prostor pro spekulace, kolik pomoc Ukrajincům na útěku skutečně stojí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)