Jednosměrka nenávisti. Fico po ní už jede naplno, Babiš zatím přešlapuje na rozcestí
ANALÝZA. Už před prezidentskou volbou se směrem k Andreji Babišovi ozývala varování, že mu hrozí „Ficův syndrom“ – tedy neúspěch v boji o Hrad, protože jeho voliči ho chtějí vidět raději v čele vlády. Babiš nakonec prohrál, ale právě příběh slovenského expremiéra Fica mu ukazuje, že návrat k moci je možný. Cesta zpátky ale vede skrze jednosměrku do stále větší radikalizace a rozeštvávání společnosti. Fico se tudy vydal; na úkor celého Slovenska. Bude ho v Česku následovat Babiš?
Když Andrej Babiš pár dní před prezidentskou volbou znenadání poprvé zmínil svůj vztah k Bohu a k Pražskému jezulátku, bylo to pro pozorné česko-slovenské pozorovatele déja vu. Když totiž v roce 2014 kandidoval na slovenského prezidenta tehdejší premiér Robert Fico, udělal v kampani téměř totéž.
I když byl Fico podobně jako Babiš kariérním komunistou, před volbami si náhle vzpomněl na to, jak vyrůstal v katolické rodině, jak byl u prvního svatého přijímání a jak byl biřmován.
Netrvalo dlouho a slovenská média z jeho přihlášky do KSČ zjistila, že soudruhům naopak tvrdil, že „zastává přísně ateistické stanovisko“. Vzkaz voličům byl ale i tak doručen. Podobně jako u Babiše. Oba politiky toho spojuje ale mnohem víc, mimo jiné přesvědčení o tom, jak se proti nim spikla média a vládní moc.
Fico svůj prezidentský souboj s Andrejem Kiskou prohrál podobně výrazně jako Andrej Babiš letos s Petrem Pavlem, ještě čtyři roky však pohodlně zůstal v čele vlády. Pak přišel únor 2018, vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a s ní i politicko-společenské změny, které Fica jako symbol „staré doby“ – pro mnoho Slováků spojené s korupcí, klientelismem a mafií – donutily odstoupit.
Když ale skládal Fico demisi do Kiskových rukou, usmál se a řekl mu: „Já neodcházím, buď klidný, pane prezidente,“ což tehdy znělo spíš jako výhrůžka, protože Fico chtěl dál ovlivňovat politiku z pozadí jako šéf nejsilnější strany Smer.
V podobné situaci je dnes Andrej Babiš. Parlamentní práce ho nezajímá, poslední rok a půl strávil v módu „kampaň“ a je pravděpodobné, že se do něj za čas znovu vrátí.
Kartel, spiknutí, likvidace…
Není smyslem tohoto textu rekapitulovat vše, co se dělo na Slovensku po Ficově odchodu z premiérské funkce, přesto některé momenty krátce připomeňme.
Vražda Jána Kuciaka vytvořila poptávku po radikální změně politických lídrů, prezidentkou se díky tomu stala Zuzana Čaputová a premiérem Igor Matovič. Jeho vláda se ale rychle začala utápět ve vnitřních sporech, řízení státu bylo ještě chaotičtější než za Babišovy vlády v Česku a touha po změně skončila v deziluzi. Letos v září Slovensko čekají předčasné volby a – jakkoli se to s Ficovým životopisem zdálo nemožné – do čela posledního průzkumu se vyhoupl právě Ficův Smer.
Už více než deset let se mluví o tom, že Andrej Babiš měl v dobách Ficova politického vzestupu poslat straně Smer utajený finanční dar ve výši několika desítek milionů korun
Představa, že se do vlády, nebo dokonce do premiérského křesla, může vrátit člověk, jehož okolí mělo prokazatelné kontakty s italskou mafií, který byl za svých deset let v premiérské funkci spojován s řadou klientelistických a korupčních kauz a ještě loni v listopadu byl stíhán za vytvoření zločinecké skupiny, vypadala jako čistá fikce. Jenže Ficovo stíhání zastavil generální prokurátor a expremiér naplno rozjel teorie o tom, jak si celou věc vymyslela současná vláda, aby zničila opozici – v čele s ním.
Není těžké v tom slyšet ozvěnu nářků Andreje Babiše o „mediálním spiknutí“ a „polistopadovém kartelu“. Pro Babiše, který Fica celou dobu nepochybně pozorně sleduje, může být zmrtvýchvstání slovenského kolegy povzbuzením. Oba se ostatně dlouho znají a i Ficovy vlády znatelně pomohly Babišovu byznysu na Slovensku.
Babišovy miliony pro Fica?
Šlo zejména o o daňovou úlevu pro Babišovu chemičku Duslo Šaľa ve výši 58 milionů eur (zhruba 1,5 miliardy Kč). Desetileté daňové prázdniny pro Duslo kabinet Roberta Fica schválil v roce 2014. Byli u toho i lidé, s nimiž tehdejší český ministr financí dříve podnikal či pracoval.
První z nich byl poslanec SMER Maroš Kondrót, který zná Babiše z doby, kdy oba pracovali ve firmě Petrimex. Kondrót prosadil v parlamentu změnu zákona, díky níž daňové úlevy pro investice nad 200 milionů eur (což byl i případ Dusla) nemusela schvalovat celá vláda, ale stačil na to jen podpis ministra.
Související články
Slovensko ve spirále nenávisti. Politici ji sice odsuzují, sami ji ale pomáhají rozfoukávat
Politická sázka na extremisty. Expremiéru Ficovi mají pomoct zpět na vrchol
V té době byl státním tajemníkem ministerstva hospodářství další Babišův známý Pavol Pavlis. S ním Babiš v 90. letech podnikal ve společnosti Port Service Bratislava. Pavlis se stal následně ministrem poté, co z úřadu odešel Tomáš Malatinský, který zmíněnou daňovou úlevu pro Duslo podepsal.
Malatinský byl také začátkem roku 2018 poradcem tehdejšího českého ministra průmyslu za hnutí ANO Tomáše Hünera.
Už více než deset let se také mluví o tom, že Andrej Babiš měl v dobách Ficova politického vzestupu poslat straně Smer utajený finanční dar ve výši několika desítek milionů korun.
Babiš to popírá, jeho údajný dar ale znovu připomněly nahrávky odposlechů z takzvané kauzy Gorila, které se do slovenských médií dostaly v roce 2019.
Češi, pozor na Sorosovo dítě
Fica s Babišem však nespojuje jen starší minulost, ale i aktuální boj o politické přežití. Když Babiše v lednu nepravomocně soud osvobodil v kauze Čapí hnízdo, byl to právě Fico, kdo ze Slovenska přispěchal s gratulací:
„Andreji, blahopřeju. Tebe aspoň nechtěli zavřít do vazby jako mě (…) Takhle musí skončit každý pokus zneužití trestního práva k likvidaci politického oponenta,“ řekl Fico a popřál Babišovi štěstí v tehdy nadcházejících prezidentských volbách. Dodal, že si snad Češi „nevyberou Sorosovo dítě jako my A. Kisku nebo Sorosovu služku Z. Čaputovou“.
Ficovo strašení finančníkem a filantropem Georgem Sorosem po vzoru maďarského premiéra Viktora Orbána není náhodné. Fico po svém nuceném odchodu z premiérské funkce vsadil na své sbližování s antisystémovou scénou a otevřeně se hlásil ke spolupráci s hnutím Republika založeným odpadlíky z krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby.
Fico dal také volný průchod svým prokremelským postojům, odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu a podobně jako Babiš „volá po míru“. Minulý týden však dostal jasnou a na diplomatické poměry nezvykle ostrou zpětnou vazbu od velvyslanců zemí EU, Spojených států a Velké Británie, kteří se sešli s vedením Smeru:
Voliče v kulturním domě v Novém Meste nad Váhom Fico ujišťoval, že když se Smer dostane k moci, „udělá pořádek“ s neziskovkami a s médii.
Britský velvyslanec na Slovensku Nigel Baker na setkání „vyjádřil hluboké znepokojení nad vyjádřeními některých poslanců strany Smer-SD, kteří opakovaně šíří dezinformace o dodávkách západních zbraní, o spojeneckých státech anebo o Severoatlantické alianci“, napsala po schůzce britská ambasáda.
Fico se také otevřeně zastal slovenského šéfa evropské pobočky prokremelského motorkářského klubu Noční vlci Jozefa Hambálka, když ho Evropská unie loni dala na sankční seznam a úřady mu zabavily majetek a obstavily účty.
Andrej Babiš před volbami zase hledal (a našel) podporu u komunistů nebo Trikolóry. Námluvy s antisystémovou scénou se nepovedly jen s hnutím SPD, za nějž u Babiše sondoval podmínky poslanec Jaroslav Foldyna. Podobou prezidentské kampaně se hnutí ANO obracelo právě i na voliče Okamurovců a nepochybně na ně bude cílit i dál.
„Udělat pořádek“ s neziskovkami a médii
I tak by se mohlo zdát, že Česko je od problémů slovenské politiky daleko. Čerstvě zvolený prezident Petr Pavel je silně prozápadní, stejně jako vláda Petra Fialy disponující pohodlnou sněmovní většinou. Jenže prozápadní prezidentku má i Slovensko, a přesto mu už brzy hrozí vláda s účastí nebo podporou extremistů.
Vhled pod místy ještě stále uhlazenou fasádu Ficova Smeru nabídlo i jedno z nedávných vystoupení poslance Luboše Blahy. Voliče v kulturním domě v Novém Meste nad Váhom ujišťoval, že když se Smer dostane k moci, „udělá pořádek“ s neziskovkami a s médii.
Související články
Fico: „Už víme, kdo tlačil dopředu Petra Pavla.“
Slováci dál tápou, kdo může za válku na Ukrajině. Češi mají jasno, většina podporuje uprchlíky
Vzhledem k tomu, že na antikampaň médií vůči své osobě si dlouhodobě stěžuje i Andrej Babiš, je zjevné, že společnou řeč s Robertem Ficem by – nejen v tomto ohledu – jistě našli. Ostatně při zmíněné gratulaci k osvobozujícímu rozsudku Fico o Babišovi napsal: „Jeho trestní stíhání od začátku smrdělo politickou objednávkou.“
Když pak Babiš prohrál prezidentskou volbu s Petrem Pavlem, byla Ficova gratulace vítězi o poznání „chladnější“: „Pan generál ukázal za dva dny přesně co je, kdo je. Hned věděl, komu má telefonovat a že Ukrajina patří do NATO. Dnes už nikdo nemůže pochybovat, kdo za ním je, kdo ho tlačil dopředu, jak ho vymysleli,“ řekl Fico a přirovnal Pavla ke slovenské prezidentce Čaputové, která s Pavlem slavila volební vítězství přímo v pražském štábu.
Maska hodného strýčka
To vše v situaci, kdy dlouhodobé sociologické průzkumy ukazují vážný problém slovenské společnosti. Většina Slováků věří kupříkladu tvrzení, že světu vládnou Židé nebo různé tajné spolky, třetina lidí v zemi ještě v půlce loňského roku viděla vinu za válku na Ukrajině na straně Západu, podle aktuální zprávy ministerstva vnitra o monitorování extremismu na Slovensku projevy extremismu zesilují.
V roce 2020 začala policie o 28 procent víc trestních stíhání za extremismus než o rok dříve. Přibylo zejména nenávistných projevů vůči Židům (až pětinásobně oproti roku 2019), ale i vůči Romům nebo migrantům či konkrétně vůči lidem jako George Soros nebo Bill Gates.
Fico s tím vědomě kalkuluje a využívá toho. Pokud by nakonec s návratem do vlády uspěl a hledal partnery v Česku, je zřejmé, že Andrej Babiš by byl jasná volba: „Málokdy jsem viděl pracovitějšího a pragmatičtějšího člověka s obrovskými zkušenostmi,“ vyslal k němu v lednu celkem jednoznačný vzkaz Fico.
Nasadit po volbách znovu už notně zaprášenou masku hodného strýčka, kterou jsme na věčně napjatém slovenském expremiérovi viděli naposledy před řadou let, nebude možné. Andrej Babiš sice něco podobného po vypjaté podpásové prezidentské kampani možná ještě zkusí, když se do dalších voleb na čas alespoň stáhne do pozadí. Robert Fico už ale nemá kam ustoupit. A dost možná už ani nechce.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Lidé dnes nevěří ničemu. Bez důvěry se ale můžeme s demokracií rozloučit
Okamurovci obdivují extremistický dorost AfD. Ta chce své mladé křídlo zkrotit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
31 komentářů
Slovenští politici se v každé době vyznamenali at jde o odtržení r.1938 Slovenský štát, r.1968 sen o federaci ,no a nakonec Mečiar -Klaus totální odluka .Takže k čemu nám celý léta byli no na nic a proto je dobře že Slovák Babiš nevyhrál buh ví komu by nás přihrál. Vyhnali jsme Němce a ze Slovákama jsme tomu dali korunu-holt pravda bolí ale bez nich bude lépe.
Němci se jenom vrátili „Domů, do Říše“, po čemž tolik toužili. Jenom tu museli nechat tu zemi, na kterou je nalákali čeští králové, když je sem zvali.
No a Slováky také nešlo držet násilím, když se v těch Horních Uhrách chtěli osamostatnit. Jenom mě zarazilo, že se tak rychle vzdali vlastní měny, čímž uznali, že ta samostatnost nebyl tak úplně nejlepší nápad.
V sudetském pohraničí vznikly problém s nástupem nacismu v Německu v Čechách jsme tomu řikali vlastenectví ,nemohlo dopadnout jinak a 2.svět valka to dovršila! Mýlite se nemyslím ,že je špatně ,že kooperujeme s Německem to je na rozdil od SSSR nyni Ruska demokratické! A EU pro nasí malou zemi v podstatě spása!!!!!!! Sledujete jak sami čachrujeme s eurem ? Nbyl bych ,tak kritický?!
S tuzemskými Němci byly problémy minimálně od konce 30leté války. Přičemž oni útočili a my se jen bránili. Když němečtí nacionalisté vyřvali (ještě za Rakouska – Uherska) zrušení Badeniho jazykové reformy, bylo jasné, že se od tohoto státu musíme odtrhnout.
Slováci měli s maďarštinou ten problém, že maďarština je kvalitnější komunikační prostředek, protože má pravidelnější gramatiku, fonetický zápis a relativně snadnou výslovnost. Podobně dobře vychází i finština a blíží se jim španělština (v podstatě umělý jazyk vytvořený po sjednocení země na začátku novověku). Lepší už je jen esperanto a některé další umělé jazyky.
Čeština a němčina vycházejí v uvedených kritériích +- na stejno, takže tento problém jsme my neměli, jen mocenské protlačování němčiny (jako se dnes protlačuje angličtina, což je jen chaotická hatmatilka, kterou se většinou nezvládnou naučit ani rodilí mluvčí).
Vem čert Fica a Tica i Mečiara! Ještě dnes vidím jak Slováci pochodovali a nesli vlajky Andreje Hlinky !
Na Slovensku stále žije a je živá éra socialismu ,nehledě na cca 1000000 mil členů KSČa KSS.
Jenomže no právě, jak i uvedeno, „..Vražda Jána Kuciaka vytvořila poptávku po radikální změně politických lídrů, prezidentkou se díky tomu stala Zuzana Čaputová a premiérem Igor Matovič, atd.
.Ovšem nutno dodat, že objednavatelé vraždy Jána Kuciaka nebyli ještě stále odsouzení. To by bylo na samostatnou story – ale meritum věci je že soudy opakovaně odmítají důkazy předložené policii jako nedostačujících. Pak tam bylo několik silně medializovaných policejních zásahů proti vysokým činitelům v bezpečnostních složkách, které „vyvrcholily“ podezřelým úmrtím policejního exprezidenta Lučanského ve vyšetřovací vazbě.
No a pak taky připomeňme že loňskou vraždu v bratislavském gay klubu, kterou sice slovenská policie řešila jako terorismus, ale jí označený pachatel spáchal sebevraždu..
Jinak řečeno, právě to co se slibovalo s nástupem naprosto nové, nové prezidentky Čaputové , totiž rapidní zklidnění situace na Slovensku vůbec nenastalo. Stejně jako se tedy paní prezidentka Čaputová nestala jakous moderátorkou společenské diskuze., v rámci ní by se dala řada problémů společně řešit.
Splnilo se to co někteří říkali už před její volbou, že se stane, sice sice diplomaticky noblesní ( proti Zemanovi jistě velký rozdíl), jenomže nic víc, větší efekt než souhlasné mediální titulky v loajálních listech to nemělo, a ta situace na Slovensku zůstala špatná, nebo se i zhoršovala.
Čili, tohle je bohužel, ta lepší, horší cesta, kterou se nyní vydává i Česko. Sice máme, „co jsme chtěli“, dle adorací těch nezávislé loajálních médií, tu nejlepší množnou vládu, toho nejlepšího premiéra , nyní i toho nejlepšího prezidenta,, ovšem ani tím a čistě jejich mediálními projevy, se ta situace u nás nezklidňuje, ani se ty závažné interní problémy neřeší.
Že jsem se jen ráno podíval co píší média o práci naší vlády „..Drtivá většina ministrů nepřišla na poslanecké interpelace. Na dotazy opozice odpovídali pouze tři, ale i ti ty položené dotazy spíše „odbavili“ než vysvětlili..
Slovenska interní politika je zalezitost Slovenska. Pokud někdo hledá souvislosti s českou politikou je na kuse koleji. Slovensko řeší vládní krizi dlouhym.politickym time aut, což je sporné řešení, snad se situace za půl roku zlepší, je to omyl. Expremiér Babiš Je na stridacce, hokejové řečeno,.Fotbalove čeká a připravuje se na odvetne utkání, prohrál. Petikoalice má před sebou složité ekonomickosocialni turbulence s přesahem do zahraniční a vojenské politiky. To nemusí zvládnout, následoval by strmý sesup. Hospodářská krize je za dveřmi a premier Fiala dělá jakoby nic. Jarní tání bývají prudká, zvlášť když do toho zacne pršet. Expremiér Babiš řekl, že Fiala není schopen zvládnout větší hospodářský pokles. Tak uvidíme, kdo bude mít pravdu.
Ještě jsi zapomněl dodat „ruce pryč od fica a bureše“, milánku. Jaký se na Slovensku směrem od fica šiří vylhaný hnus je vidět například zde: https://twitter.com/Posledniskaut/status/1623965133675397121
Myslím, že PravdaLáska s.r.o. udělala strategickou chybu, když nenechala Babiše vyhrát prezidentské volby a uklidit ho na Hrad. Takhle Babiš velice pravděpodobně vyhraje příští volby do parlamentu a bude z něj premiér. A ten se nezakecá!
Já myslím, že Hrad je nutno uklidit a že vyhraje Babiš příští volby, není vůbec jisté (i když pro to dělají dnešní vládní strany maximum).
Ty volby vyhrál Andrej Babiš už v roce 2021 a bylo mu to starou belu platné. Nadpoloviční většinu nezíská a koaliční potenciál má nulový. Díkybohu!
Nikoli „bohu“ ale burešovi. Může si za to sám.
Nejsem volič soc.dem. a Fico je v podstatě socální demokrat. Tedy není to můj šálek kávy to určitě ne. To ale neznamená že někdy s takovým člověkem nemohu souhlasit. Celý Ficův problém je že má jiný názor na rusko-ukrajinskou válku než současná česká vláda a jí pronatovský zaměření novináři. Naopak poslouchal jsem Ficovy návrhy a podle mne s nimi musí souhlasit každý rozumný člověk. Co je špatného na tom že navrhuje ukončení bojů a chce jednání mezi NATO (USA) Ruskem a Ukrajinou o řešení problému ? Dříve než válka přeroste třeba v celosvětový konflikt nebo přinejmenším v konflikt mezi NATO a Ruskem a dalšími jemu spřátelenými zeměmi. (Bělorusko atd).Navíc Fico zdůrazňuje jednu věc se kterou souhlasím i já a mysli si to mnozí vojenští analytici. Dokonce i naši a sice že tuto válku konvenčními zbraněmi nelze vyhrát a když tak to bude trvat nekonečně dlouho a bude to reprezentovat jen desítky tisíc nebo možná sto tisíce dalších mrtvých. Nemluvě o finančních a materiálních ztrátách.
Problém spočívá v tom, že i kdyby se za cenu obrovských územních ústupků ze strany Ukrajiny podařilo přivést Rusko k jednání, pak Rusko žádná ujednání a dohody nedodrží a poruší je pokaždé, když uzná za vhodné a bude chtít víc a další území. Diktátoři se chovají podle stejného schematu, ať už se jedná o Hitlera nebo Putina. A pokud se snad současná válka nedá vyhrát konvenčními zbraněmi, já si to nemyslím a rád bych, kdybyste uvedl ty „vojenské odborníky“, kteří něco takového tvrdí, pak to vysvětlete především Vladimíru Putinovi.
Platné smlouvy poruší v podstatě jakýkoli stát, pokud je to pro něj výhodné. Najdete v EU alespoň jeden, který něco takového ve své historii neudělal?
Někdy v dávné historii asi ano vážená umělá inteligence sloužící Pergillovi/Šimůnkovi. V současné době se touto vlastností vyznačuje v Evropě stát jeden a tím je Rusko.
Minské dohody porušila Ukrajina a její západní spojenci.
Minské dohody skutečně Rusko neporušilo, protože je nikdy ani nezačalo dodržovat.
Pokud je mi známo, tak se Ukrajina v Minsku zavázala k ochraně ruskojazyčné menšiny a zrušení některých zákonů, které ji diskriminovaly.
Je jistě otázka, zda by to stačilo.
Němci u nás měli takovou míru jazykových svobod, že Němec, s jedinou výjimkou, a tou byla státní služba, nemusel za celý život promluvit jinak než německy. A i to minimum češtiny (aby se domluvil s českojazyčnými občany a úředníky) bylo na úrovni toho, co běžně za minulého režimu zvládali studenti i z velmi exotických zemí, hovořící neindoevropskými jazyky, během jednoho roku před nástupem do česky vyučovaného VŠ studia (v rámci pomoci rozvojovým zemím). A přesto jim to bylo málo.
Oni i ti ruskojazyční byli zvyklí na stav: „U vás doma mluvíte ukrajinsky? Já myslel že tatínek pracuje ve státní službě.“ Což vyslechl jeden kolega během stáže v SSSR.
O diskriminaci ruskojazyčné menšiny začalo ruské vedení blábolit na základě jednoho projevu jednoho poslance v ukrajinském parlamentu, který nikdo kromě Rusů nebral vážně. Já osobně si myslím, že tento projev byl pronesen na ruskou objednávku. Ostatně jak je v současné době vidět, ruskojazyční Ukrajinci bojují za Ukrajinu stejně odhodlaně, jako Ukrajinci ze západní části Ukrajiny a nijak se necítí jako utlačovaní. Mnozí z nich dokonce přestávají hovořit rusky a přecházejí na ukrajinštinu. Tak že ruské bláboly o ochraně ruskojazyčných Ukrajinců lze brát se stejnou vážností, jako Hitlerovy bláboly o ochraně sudetských Němců.
To co píšete na konci je pravda. jenomže současně platí i ta jiná pravda. Že ani jedna strana války zatím není schopna přijmout podmínky příměří.
Ukrajinská strana ne, protože nesouhlasí s jakoukoliv ztrátou svého území (což je pochopitelné).
A ruská strana nemůže ukončit bez nějakých zisků, protože pak by se ta válka stala z její strany naprosto zbytečnou, od úplného začátku. Za což by měl někdo nahoře zodpovědnost.
k čemu tedy přidejme další požadavky Ukrajiny, jako třeba vstup do NATO, což by Rusko taky nemohlo akceptovat – rozumějme stále jako podmínky dojednávaného příměří.
Takže, a jak píšete, na konci ta válka bude pokračovat tak dlouho, než se jedna ze stran vyčerpá natolik, že přijme – i pro ní nevýhodné podmínky druhé strany.
Z čehož taky plyne, že zatím jsou všichni zahraniční dojednavači zbyteční, a svou avízovanou nabídkou si jen dělají mediální reklamu.
Za pravdu vám dává první světová válka, kdy existovala řada mírových iniciativ, včetně mezi panovnickými rody a jejich příbuznými na druhé straně konfliktu, ale Německo s Rakousko – Uherskem musely padnout na ústa, aby jejich zástupci začali seriózně jednat o ukončení bojů.
Vždyť ona nám budoucnost ukáže kde byla a je pravda. Slovenská ne/vláda se už tak bojí opozice, že se jí snaží seč může zničit všemi způsoby. Jinak to není ani v ČR. „naše,, vláda nám říká co je dezinformace a co není. Přitom samotná vláda nás dezinformuje v hodně ohledech. Z toho plyne jediné?!…. bojí se. A kdo se bojí nemá čisté svědomí.
Dodání stíhaček MIG-29 na Ukrajinu ASR je sporné, p. Fico má validní protiargumenty. Slabá vláda a prezidentka je současná situace Slovenska. Poprvé od rozdělení ČSSR musím konstatovat, situace je prekerni a ČR si musí řešit své problémy, Slovensko je mimo. Maďarsko nebo Polsko. To jsou alternativy současného Slovenska
Velmi rád si poslechnu Roberta Fica na YT a jeho názory na současný stav, Ukrajinu, slovenskou vládu a jiné. Má pravdu, ten chlapec, a také odvahu říkat to, co se říkat nesmí. V tomto směru je Babiš zcela neškodný, opakuje probruselsko-americkou rétoriku podobně, jako ukrajinský premiér Fiala. Fico je skvělý. O soudruhu Pavlovi a Čaputce to řekl přesně a jasně. Takový politik v česku není.
nj..to by jeste schazelo,aby se tito dva gauneri a v podstate mafiani dostali k moci..bohuzel stat se to muze,ale Fico ma prece jen o neco vetsi sanci..ANO sice pristi volby nejspis vyhraje,ale dojede na radikalizaci,ktera je nepochybna – pujde po dezolatech apod,tato linka uz je jasna a to jim ve vysledku uskodi tak,ze nebudou mit s kym vladnout..aspon verim,ze to tak bude,navrat zlodeje,ktery nelegalne prisel k holdingu z ukradenych penez a za velmi pochybnych okolnosti a dotacniho sibra agenta burese do vlady by bylo pro nasi zem velke nestesti a verim,ze se tomu podari zabranit,ale bude to jiste boj a to velmi nepekny a podly ze strany buresovcu,to uz je jiste.
Směřování Slovenska musíme brát jako varování ! Tamní politická scéna je v obrovském chaosu a nezdá se, že by z něj vykrystalizovalo něco pozitivního. Fico i Babiš se inspirovali u Orbána a zcela zjevně o tento oligarchický systém vládnutí usilují. Překvapuje mě ta totální zabedněnost a hloupost Slováků ohledně konspirací a podpory Ruska…To je hodně těžký soupeř 🙁 🙁 🙁
Ta totální hloupost a zabedněnost Slováků se v plné míře projevila už začátkem devadesátých let. Kdo tu dobu pamatuje, příliš se nediví. Tehdy bylo na Slovensku v módě vymlouvat se na Čechy. Nyní, kdy se už na Čechy vymlouvat nemohou, vymlouvají se na Evropskou unii, na Židy, na Romy a bůhví na koho ještě.
Na EU není nutné se vymlouvat. Stačí střízlivé konstatování fakt.
Tak přesně to nedělají ani Slováci, ani umělá inteligence používaná Pergillem/Šimůnkem.