charlesdyer / Foter / CC BY-SA,

Je vám vedro? Teplota v Česku bude vyšší o 2 až 3 °C, odhaduje Aladin

Napsal/a Robert Břešťan 7. srpna 2015

Na hodnocení právě probíhajícího sucha je podle klimatologů ještě brzy. Ale několik zajímavých čísel je k dispozici už nyní.

Podobně suché období, jako Česko zažívá nyní, se u nás vyskytlo v roce 2003. Tehdy za prvních sedm měsíců roku napršelo v ČR jen 74 % dlouhodobého průměru.

Letos za prvních sedm měsíců napršelo 76 % průměru. Průměrná teplota za uvedené části roků byla v roce 2003 8,1 °C a letos je 8,6 °C.

Kdy bylo nejdelší vedro

Plošně nejrozsáhlejší a časově nejdelší horkou vlnu statistiky přisuzují roku 1994, kdy na přelomu června a července trvala na některých stanicích až 19 dní.

Teplé a suché počasí před 21 lety trvalo od začátku července až do poloviny srpna téměř bez přerušení. Rok to byl však srážkově normální a sucho tak nebylo nijak výrazné.

Podobně můžeme suché a teplé roky nacházet téměř v každém desetiletí – 1982 a 1983, 1972 a 1973, 1963, 1947.

Poučení nabízí ale i budoucnost, respektive možný vývoj teploty a srážek v ČR v dalších desetiletích.

„Máme k dispozici scénáře vývoje klimatu pro ČR do roku 2100. Není to předpověď, není to popis budoucích srážek a teplot. Je to jen kvalifikovaný odhad vytvořený s pomocí klimatického modelu Aladin,“ upozorňuje ve svém textu pro HlídacíPes.org klimatolog Radim Tolasz.

Vyší riziko budoucího sucha

Scénář odhaduje, že v polovině tohoto století (období 2040-2069) budou roční srážky ve středních Čechách a Polabí mírně vyšší, v jižních Čechách a na severní Moravě mírně nižší (ve srovnání s obdobím 1961-1990).

Teplota bude na celém území ČR vyšší o 2 až 3 °C (vyšší vzestupy budou na Šumavě, na Vysočině a na východní Moravě).

Vyšší teploty znamenají vyšší výpar, což při očekávaném stejném množství srážek znamená méně vody v půdě a tedy vyšší riziko sucha pro ČR v následujících desetiletích.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies