Jan Urban: Hladovka pánů Gruntoráda a Boka. Důstojnost, spravedlnost a krajina hovniválů
KOMENTÁŘ. Dva ctihodní starci, jejichž životy by vydaly na roky televizních seriálů, jedni z mála dosud žijících hrdinů odporu proti komunistickému režimu, hladovějí a mrznou od sedmnácti hodin sedmnáctého listopadu v Praze před Úřadem vlády. Jde o důstojnost a spravedlnost. Nic víc a nic míň.
Na Národní třídě prý ten den oslavovalo na devadesát tisíc lidí a z politiků tam chyběl jen málokdo. Oslavy by nám šly.
Jenomže více než třicet let po té oslavované „sametovce“ řada obětí komunistického režimu a disidentů, kteří po desítky let nesměli pracovat ve slušných anebo aspoň slušně placených zaměstnáních, zažili desítky výslechů, vězení, provokace nebo dokonce vyhnání do emigrace, žije na konci života na hranici chudoby, zatímco jejich estébáci, vyšetřovatelé a bachaři berou vysoké důchody a výsluhy k tomu. Spravedlnost? Důstojnost? Pro koho?
Sliby, důchody a výsluhy
A tak se Jiří Gruntorád (71 let, dvakrát vězněn, čtyři roky za podvracení republiky za rozšiřování básní Jaroslava Seiferta a Bohuslava Reynka; když si stěžoval na bití dozorců, dostal dodatečný trest čtrnáct měsíců za to, že se údajně sám zranil, jen aby mohl dozorce pomlouvat, po propuštění další tři roky tvrdého „ochranného dohledu“, nesměl pracovat ani jako topič) rozhodl v ten slavný den a státní svátek zahájit protestní hladovku.
Související články
Škrty v důchodech komunistických šéfů: stovky lidí dostanou o tisíce méně
Trest pro komunistu Skálu, zlom v užití paragrafu o popírání genocidy, říká náměstek šéfa ÚSTR
Okamžitě se k němu připojil jeho přítel John Bok (78 let, syn rodičů z legendární 311. perutě britského Královského letectva za druhé světové války, jeden z mála disidentů sedmdesátých a osmdesátých let, kteří vzbuzovali respekt a obavy i u estébáků).
Hladovkou teď chtějí třicet čtyři let po listopadu 1989 přinutit vládu konečně splnit sliby dané v jejím programovém prohlášení a od té doby jen mnohokrát opakované.
Vláda, a v ní především ministr Jurečka, už v lednu 2022 mnohomluvně líčili, že by se mělo sáhnout na vysoké důchody a výsluhy všem příslušníkům bývalé StB, členům komunistických vlád a vysokým důstojníkům komunistické armády a tajných služeb.
Pan ministr to měl už tehdy dobře spočítané: „Pro nás je nepřípustné, abychom ze státního rozpočtu vyplatili bezmála tisícovce bývalých příslušníků StB zhruba jednu miliardu korun jako odměnu za to, že se v minulosti podíleli na represích,“ prohlásil tehdy Jurečka.
Měl v té chvíli podporu nejen celé vládní koalice a jejich poslanců, podpořila ho i řada nevládních organizací. Třeba Mikuláš Kroupa ze známé organizace Post Bellum to pojmenoval jasně: „Estébáci, kteří šikanovali a terorizovali odvážné lidi a dostávali je do kriminálů, nyní na důchodech berou desetitisíce korun. A ti stateční, které režim zatlačil na okraj společnosti, dostávají měsíčně několik tisícovek.“
Pro vládu Petra Fialy jde po dalších více než dvaceti měsících nicnedělání o „píárové“ Waterloo. Byla zvolena s příslibem a nadějí na slušnější a lidštější politiku, než jakou předváděla její populistická předchůdkyně „estébáka“ Andreje Babiše a jeho loutek.
A najednou, přesně v polovině jejího mandátu, jí dva starci připomněli tak dramatickou formou nesplněné sliby.
A tak hned druhý den ráno zasedla pracovní skupina a místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka přerušili raději víkend a přijeli před Úřad vlády.
Takže přibyl ještě jeden slib, tentokrát ten, že v úterý si pan místopředseda konečně s protestujícími chartisty sedne přímo na Úřadu vlády a seznámí je s návrhy na řešení této tak nedůstojné situace.
Hovniválové se svou kuličkou
Marián Jurečka přitom už vlastní návrh přednesl ještě v opozici v létě 2021. Inspiroval se na Slovensku, které už podobné omezení přehnaných příjmů příslušníků bývalé komunistické nomenklatury a utlačovatelských struktur přijalo.
Podle tehdejších Jurečkových propočtů by se podobný zákon v České republice týkal údajně až patnácti tisíc osob. Ušetřil by stovky milionů, které by mnohonásobně přesahovaly částku potřebnou pro vyrovnání nejnižších důchodů obětí komunistického režimu. Měl pravdu, ale čin utekl.
(Nyní také ministerstvo práce a sociálních věcí hovoří o škrtech spíše u stovek lidí, ještě žijících členů ÚV KSČ, různých tajemníků exministrů a vysokých funkcionářů StB, SNB či Pohraniční stráže…)
Václav Černý, drsný kritik české zbabělosti, kdysi řekl, že česká politika od třicátých let odmítá pravdu a odvahu a stává se „krajinou hovniválů“, lidí zaujatých jen „svojí kuličkou“.
Každý z nich prý namísto hájení zájmů pospolitosti jen zadníma nohama koulí kuličku hnoje do nory, kterou zuřivě brání před celým světem. Nakonec do co největší hromady samička naklade vajíčka. Larvy se pak hnojem živí až do dospělosti. „Nic jiného česká politika není. Tragédií národní ale je, že z hovnivála nic jiného než hovnivál nevyroste.“
Příští dny ukážou, zda je vláda Petra Fialy jenom pokračováním „krajiny hovniválů“, nebo zda zoufale odvážný čin dvou starých bývalých disidentů, nebojujících za sebe, ale rytířsky za svoje starší a slabší druhy, dokáže přinutit o generaci mladší české politiky konečně ke splnění daného slova.
Jde přece jen o důstojnost a spravedlnost. A také o zprávu, zda někomu v české politice vadí ostuda a nehoráznost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
55 komentářů
Tedy, omlouvám se, ale nejde náhodou o omyl? Ten vlastní zákon o snížení důchodů komunistických prominentů už byl v parlamentu předložen a odhlasován před rokem, a je stanoveno že ty důchody jim budou sníženy od března roku 2024. Ten důvod je zřejmý – ono je nutné si je dohledat ve státních archivech a ty důchody jim pak taky řádné přepočítat. Jenom mediální výkřiky že „komunisti jsou s**“ jako důkaz, ani podklad k výpočtu důchodu nestačí.
Takže je naprostá záhada, o čem se to vlastně chce mimořádně radit Fialová vláda, když toto už vlastně plněno je. No, napadají mne dvě věci – buď už v tom mají takový chaos, že už si ani nepamatují co se udělalo před rokem – a žádný jejich poradce či podržtažka jim to nepřipomene.
A nebo si to chtějí vychutnat čistě propagandisticky, pár projevů se na tom dá, aby lidi viděli jako Fialová vláda „maká“.
A už docela hloupý by bylo teď slibovat že disitentům naopak ty důchody mimořádně zvýší. Sice bych jim to i přál. Jenomže a zrovna letos, když vládní politici přesvědčuju lidi že na důchody peníze nebudou, by si taky občané mohli (opět) řict, že si z nich politici dělaj srandu
Ti dva jsou nepochybne ctihodni starci… zcela bez ironie.
Ale ano, ti dva si hraji se svou kulickou.
Kde byli, disidenti, kdyz byl zlodej ministrem financi?
Kde byli, kdyz bxl agent stb premierem a kdyz se arogantne domahal prezidentovani?
Ne, nepodeziram je ze zlych umyslu. Myslim, ze je nekdo podle a proradne zneuzil.
🙁
Jak určitě víte, tak za Babiše tady protestovalo milion každou chvíli (nebo tak nějak), čili nějací dva protestující amatéři by asi ani média nezajímali..
Být disident není zásluha ani práce pro výpočet důchodu . I kdyby to bylo hrdinství, dostávají všichni hrdinové, rodiny padlých, minulí i současní za to snad důchod?
Je to jednoduché .Ať Jurečka vezme část platu, nebo výsluh současného presidenta .Ten dokonce u jedné z represivních složky pracoval, nebo ne ?
No, pokud si dobře vzpomínám, tak represivní složky byly SNB, STB a Lidové milice. Vy máte nějakou informaci o tom, že by se tam současný prezident nějak angažoval?
… vojenská rozvědka patřila pod StB – pod její 1.správu „vnější nepřítel“, 2.správa byla „vnitřní nepřítel“. Čili je to správně pod tou StB…
Nakonec ty dva osloví Andrej Babiš nabídkou doživotní renty.. – ze svého – a bude mít PR jak vymalované ať už ti dva přijmou či ne
Babiš už mohl dávno jejich důchody v době expanze zvýšit, proč se všichni ozývají až teď v době recese, po estébákovi nechtěl nikdo nic. Jako za komunistů, drželi všichni hubu a krok. Jen se ukáže, že vláda je ochotná pro lidi něco udělat, ozvou se všichni najednou – není to divné? Možná opozičně podplacené, ne? Mě už to přijde, že si ti dva zasloužilí disidenti plácli s Babišem, jinak si jejich počínání po třiceti letech svobody neumím vysvětlit.
Vidím to stejně.
Nezdá se vám každý 5y denně o Babišovi ? Vy budete členka nového náboženství antibabiš .. založeného teologem pétou … —Tito dva nejsou žádnými disidenty … skuteční disidenti makali na uranu a jsou znechuceni po převratovým vývojem s vénou láhev i těmito protestujícími soudruhy …
Co vím tak za vlády Nečase dostal každý disident 100tisíc a byl jim zvýšen důchod!Jak řekl Havel,za komunistickou érou udělat tlustou čáru!To se nějak nedaří.Tady se komunismus zmiňuje stále ve všech pádech zrovna jako socialismus!Proč?V Německu byl fašismus ale nikdo ho stále dokola nikdy nezmiňuje.Proto jsou podstatně dál.Tady se přešlapuje a vymlouvá se na cokoliv.
Chápu, že vláda musí řešit hromadu kostlivců a řádově složitějších problémů, ale tyto „soft“ věci se přece dají schválit během 5 minut…Minimální politické náklady (většina lidí s tím jednoznačně souhlasí), nízká byrokratická složitost (snadné spočítat příjemce podobných důchodů), navíc se jedná o nápravu dlouhodobého „restu“…to přece musí být parlament schopen prohlasovat během 5 minut…
Parlament to nemůže prohlasovat za 5 minut, protože se opozice musí vykecávat dva dny.
Tyhle soft věci je nutné projednat v PS a přijmout příslušnou novelu zákona. A vážně se domníváte, že tohle je otázka 5 minut, zejména v době, kdy opozice jednání PS blokuje jak se dá?
Babiš už mohl dávno jejich důchody v době expanze zvýšit, proč se všichni ozývají až teď v době recese, po estébákovi nechtěl nikdo nic. Jako za komunistů, drželi všichni hubu a krok. Jen se ukáže, že vláda je ochotná pro lidi něco udělat, ozvou se všichni najednou – není to divné? Možná opozičně podplacené, ne? Mě už to přijde, že si ti dva zasloužilí disidenti plácli s Babišem, jinak si jejich počínání po třiceti letech svobody neumím vysvětlit.
nechci se zastávát STBáku,ale byla to jejích práce,stejně jako pohraničníku,to by do hladovky mohli všichni lidé co pracovali za socialismu,že jim firmy málo platily.
Jejich práce byla šmírovat lidi, v posteli i na hajzlíku, šikanovat každého, kdo jen ceknul (je věčný omyl tvrdit, že ubližovali jen statečným disidentům, otravovali každého, kdo znal někoho, o kom chtěli sbírat drby), vydírat, mučit, mládit, vyhrožovat smrtí… Příliš často porušovali zákony a právní předpisy socialistického státu, a vojenská prokuratura je nedměla stíhat ani za takové zločiny, které nesouvisely s výkonem jejich hezkého povolání, rozkrádačky aj.
Nechci se nikoho zastávat, ale náš kat v Osvětimi poctivě pracoval, samé přesčasy, pracovmí povinnosti a starosti. Proto mu platíme generáský důchod. Zatímco katovy oběti, tedy ty, které před ním utekly, schovaly se a celou osvětimskou dobu strávili nicnedělání v nějakém úkrytu, po českém právu zaslouží místo důchodu vyhladovět a zimou zcepennět…
Ne nadarmo chartistům komunisté říkali ztroskotanci a samozvanci. Za minulého režimu dělali binec a po právu, (tehdejšího), byli za porušení zákona odsouzení. Jak je vidět, i za současného režimu jim práce příliš nevoněla, a proto mají nízké důchody. A teď řvou o hladu a o jakési spravedlnosti. Proč by měl stát doplácet na ty, kteří nepracovali, nebo neplatili zcela záměrně odvody, jako každý slušný člověk, který pracuje? Teď jeden ztroskotanec drží hladovku aby druhému ztroskotanci vydíráním vylepšil důchod. Ten druhý prožil kus života v Austrálii. Pracoval tam poctivě, nebo dělal disidenta? To je otázka, proč nemá z Austrálie důchod. A za to minulý ani současný režim nemůže. Každý je strůjcem svého štěstí a žádné vydírání na tom nemůže nic změnit. Disidenti věděli co dělají a za rozvracení republiky dostali zasloužený trest. 34 let po převratu si mohli dostatečně vydělat na stáří. Jurečka nemůže ustoupit vydírání. Můj soused říká, že za komunistů kradl jako straka a tím škodil režimu. Má také nárok na zvýšení důchodu, když krádežemi bojoval proti totalitě? V podstatě se jednalo o 3. odboj. Měl by dostat vyznamenání od komunisty na Hradě a měl by mu být zvýšen důchod. Spravedlnost musí být. Podle hesla: „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina.“
Vyjádřeno naprosto přesně.
Výborně.
Patrně jsme každý žili v jiném státě. Nebo v jiné éře? Já si tu dobu dobře pamatuji, a vypadalo to u nás podobně jako třeba dnes v Bělorusku.
Někteří disidenti, bývalý vědečtí pracovníci, pracovali v kotelně naší vysokoškolské koleje. A v horních patrech nad námi bydleli posluchači Vysoké školy politické ÚV KSČ („Vokovické Sorbonny“), aby potom mohli „hrdě“ nosit titul RSDr. – rozumově slabší doktor či rozhodnutím strany doktor. Na fakultě a koleji jsem několik spolupracovníků StB zažil. Jeden třeba hladce procházel studiem, i když jsme ho nikdy neviděli skládat zkoušku a ve škole se vyskytoval minimálně. Jiný měl na koleji udavačskou kartotéku v krabici od bot.
Nikdo nepopírá, že disidenti měli špatně placenou práci. Ale ta doba skončila před 34 lety a pokud je disidentům 70+, tak všichni měli minimálně 20 let na to si najít lepší práci a na důchod si i něco přispořit či zainvestovat. Nebo mi chcete tvrdit, že v té kotelně byli až do svého důchodu? I herci si stěžují, že mají malý důchod, ale že většina jejich tantiém nepodléhala sociálnímu pojištění a všichni si platili jen to nejnutnější sociální pojištění, tím u se většinou nechlubí.
Ano, ti lidé zažili ústrky a nepohodlí, často kriminál, ale to přeci nezakládá právo na lepší důchod. Vždyť za těch hůře placených pozicích pracovalo za minulého režimu tisíce lidí a těm nikdo na důchodu nepřilepší (tedy přilepší tato vláda, protože budou mít rychleji valorizované důchody).
důchody mají svá pravidla a souběh důchodu z jiného státu k nim patří a výsledky, pokud si to ti lidé vyřídí, nejsou vůbec špatné. Myslím, že tomu disidentovi by se mělo dostat odborné pomoci, jak si důchod v Austrálii vyřídit, pokud na něj má nárok a neměla by se z toho dělat chyba Jurečky,
Dle wikipedie si tento pán v Austrálii asi moc nevydělal a ani nic moc nezaplatil. Zřejmě klasické nemakačenko.
Nechal se živit partnerkami, nadělal děti a zdrhnul do Austrálie, kde žil jako „poustevník“- nemakal. Typický vyžírka.
Tomuhle týpkovi máme platit důchod za 3.-tí odboj ?
Ani náhodou, je to looser non plus ultra.
To myslíte Rumla a mladého Bendu a ostatní disidenty, co hladce vystudovali v Plzni práva?
Mimochodem, vědecký pracovník pracující v kotelně měl vyšší plat než na fakultě a dost času k sebevzdělání. Nesrovnávejte Bělorusko s vyspělou ČSSR. Vyráběli jsme tehdy vše, od špendlíků až po lokomotivu a měli námořní dopravu a byli jsme bez dluhů. Viz: statistická ročenka 1989.
Sice bez dluhů, ale ekonomicky daleko za vyspělými zeměmi. Ekonomika položila komunistické režimy ve střední a východní Evropě.
Máš pravdu, předsedo! Není co dodat.
Toto populisticky slibovala,každá vláda.Ale nakonec splnili odkaz Václava Havla,o nepronásledování Komunistů.
Pane Urbane, napsal jste to přesně a skvěle a doufám, že tam pánové nebudou dlouho a budou splněny jejich požadavky. Jen se trochu divím, že se to neřešilo dříve , kdy byli mnohem mladší a mohli si ten důchod více užit. Vůbec jsem netušil, že jejich důchody jsou tak směšné..Jo, nejsme jako oni.. Bohužel
Pardon, ale kolik tedy vlastně mají důchod? Nikde jsem se to nedočetl.
Pan novinář se mohl více rozepsat. Napsat, že za celým protestem stojí nepřiznaný důchod pro bývalého disidenta a undergroundového písničkáře Karla „Charlieho“ Soukupa. Asi věděl proč být stručný, informace o tomto pánovi jsou dostupné. Už dva roky žije u nás, vrátil se kvůli nemocem. Proč mu Austrálie nevyplácí důchod? Nechci mu křivdit, buď selhala ta země, nebo je to proto, že žil mimo jejich systém a chlubil se tím. Pan novinář tyhle možná pomluvy to mohl objasnit, neudělal to. Něco si o tom nastudujte a teprve potom chvalte novináře.
Vysoké důchody komoušů a ostatních normalizačních
přisluhovaců a nízké důchody disidentů = největší
hanba polistopadové politiky
diskriminace disidentů stejně tak jako nepotrestání exponentů a přisluhovačů bývalého režimu či teze kontinuity právního řádu se ukazuje i s odstupem času jako stinná stránka sametové revoluce …
To vše je smutná pravda. Pánové svým hladověním dávají pořádnou ťafku všem polistopadovým hovniválům. Článek je trafně napsaný. „Staříkům“ držím pěsti.
taky jim držím palce!!! uvidíme, jak vše dopadne!!!
Nechápu ony pány, že čekali až na tuto vládu. Proč s tím nepřišli dřív, což by bylo naprosto v pořádku. Vnímám oba muže jako někým a něčím nyní účelově zneužité.
Demokracie ano, ale tohle je vydírání. U hlupáků by se to mohlo jevit jako někým snadná účelová manipulace. Avšak u těchto dvou jistě inteligentních a ne hloupých mužů se divím, že takto a teď chtějí jednat. Jednat? Vždyť to je prachsprosté a hloupé vydírání.
S panem Urbanem souhlasím, je to moc smutné jak se naše společnost staví ke skutečným bojovníkům za svobodu.
Kdo přivedl hovnivály k moci v ČR?
Právě takoví, kteří 34. let po převratu89 si najednou vzpomněli, že by z toho mohli opět něco vytřískat, ale zase jen pro sebe, stejně jako byli zvyklí před pučem89 …
Oni ti pánové po revoluci nepracovali? Odváděli, co měli? Jestli jo, tak nechápu. A pokud jim jde o princip nebo systémové řešení, proč protestují až teď? Co minulé vlády?
Ovšem podle toho, co Gruntorád zveřejnil, domáhá se důchodu pro člověka, který si odpracoval podle údajů ČSSZ v českém důchodovém pojištění 3206 dní a
v australském důchodovém pojištění (tzv. době pobytu v Austrálii v produktivním věku) 9364 dní. A Gruntorád podle všeho chce, aby se mu vyplácel v Česku alespoň průměrný důchod, tedy důchod jako by v Česku odpracoval celých 35 let. Ale on odpracoval 25 let v Austrálii a má tedy nárok na australský důchod za 25 let.
Člověk, který pracoval 25 let v Austrálii nemůže mít nízký důchod. Leda by si o něj nepožádal. Výše mzdy u někoho, kdo žil celou dobu v ČR , nebyla do roku 1986 relevantní. Pro výpočet výše důchodu se mi počítala až od roku 1986, takže někdo, kdo pracoval 30 let od revoluce + škola bude mít na důchod nárok. Jak vysoký? Podle toho, jak pracoval. Moje kamarádka má důchod 12600….většina občanů nemá průměrný důchod. A poznámka-seznamy STB skartoval ministr Sacher po revoluci, tak nevíme ani, kým byl náš soused..
Je příznačné, jak se všichni „bojovníci za spravedlnost“ vyhýbají jedné věci.
Státní moc je zajištěna ozbrojenými silami. A jejich činnost je legitimizována soudy. Byli soudci, kteří byli schopni odsoudit člověka za vtípek, za věcnou kritiku systému natvrdo a nadlouho. Lidi, kteří byli ve vězení a v lágrech vždycky Někdo odsoudil. Komunističtí funkcionáři, policajti, stbáci? Ne, soudili soudci.
Proč se tihle“bojovníci za pravdu“ tomuto vyhýbají?
Protože to pokračuje?
Vystihl jste to přesně. Konečné slovo měli soudci. S minulostí jako náš pan prezident..soudí jistě i dále. A požadují stále vyšší platy.
Tyto otázky se měly řešit nejpozději v r.1990,ale díky panu V.Havlovi a jeho postoji ,,nejsme jako oni “ se tyhle zlořády a nepotrestaní soudruzi s námi vlečnou stále.A to už nemluvím o slovenském stbákovi,který nám se svými nakradenými miliony dokonce dělal premiera a chtěl by být i českým prezidentem,přestože neumí česky.Bohužel většině občanů tyhle zhůvěřilosti nevadí…..
Havel byl dovezen až pár dní po demonstraci, StB ho držela v nevědomosti, aby to hned nevyzpíval do novin … tento … byl nachystaným kádrem co kdyby se něco zvrtlo … ono se nic nezvrtlo, vše jeho kámošům z StB vyšlo … pak si všeho schopného zvolili na hrad … jen něco za něco ..
Hlavně,že je ve státní pokladně vždycky nemálo financí pro 3 generace nepracující etnikum a jejich všemožné dotace….
Oni hnědočesi nemůžou pracovat,bo si všichni chorý, nebo jim UK ukradli lopaty.
Kdyby demonstrovali i za minulé vlády, a že vládla podstatně déle, tak bych to chápala. Za dva roky bych nedokázala zbavit se velkých dluhů ani vlastní domácnost. Cením si jich, že zůstali věrni svému přesvědčení, ale pak museli počítat, s určitým postihem. Nespravedlivým, ale postihem. Nevyčítám nikomu, že jsem nemohla studovat, nevyčítám a nechci odškodnění, že mám malý důchod. Otec šel po revoluci k volbám, i když mu v padesátkách vzali volební právo a nikdo mu ho nevrátil ani se neomluvil. on protestoval z přesvědčení, ne pro nějakou výhodu.
Vyrozuměla jsem, že ten člověk s malým důchodem pracoval mnoho let v Austrálii a měl by odtamtud pobírat důchod, tedy má mít jednu část z Česka a jednu z Austrálie. Ten důchod z Austrálie mu zřejmě nechodí, což může mít různé příčiny, třeba to správně nedoložil, nebo se v Austrálii nezapojil do důchodového systému a tím se o důchod připravil. Důchod z Česka nemůže mít ve výši ani průměru, protože tu prostě roky nepracoval. Souběh důchodů má mnoho důchodců, kteří část života pracovali v zahraničí. Debata o spravedlnosti poněkud zakryla faktickou stránku věci, o které máme jen malé informace z médií. Navíc, v naší zemi žije mnoho lidí, kteří nejsou mediálně známí, ale přesto kvůli svým postojům přišli o kvalifikovanou práci a živili se roky za příjem menší, než by měli, kdyby v původním zaměstnání mohli zůstat. Tato nespravedlnost by se dala odstranit nějakým jednorázovým odškodněním, ale důchody mají svá pravidla a souběh důchodu z jiného státu k nim patří a výsledky, pokud si to ti lidé vyřídí, nejsou vůbec špatné. Myslím, že tomu disidentovi by se mělo dostat odborné pomoci, jak si důchod v Austrálii vyřídit, pokud na něj má nárok a neměla by se z toho dělat chyba Jurečky, ten přece za výpočet důchodu na české straně nemůže.
Kdyby Jiří Gruntorád a John Bok začali hladovku za důstojné důchody pro odpůrce zločinného, kolaborantského režimu ČSSR ještě na podzim 1989, hladověli by marně již čtyřiatřicátý rok…
Měl jsem v okruhu známých pána, který byl vězněn, a dokonce i zmrzačen, v koncentráku za protinacistický odboj, a minulý režim mu za to byl s to poskytnout důchod, přestože na něj „neměl odpracováno“. Takže něco je špatně.
Já vám nevím.. Ano, je špatné, že bývalí komunističtí funkcionáři si ještě v důchodu chrochtají s vysokým důchodem a bývalí političtí vězni doplácejí na své přesvědčení. Ale – málokdo z nich je v důchodu od devadesátých let, aby na tom nemohl svou prací aspoň něco změnit, pokud někdo desetiletí žil mimo stát, nic kromě vlastní schopností a ochoty mu nebránilo, aby se nemusel živit jen prací v kotelně nebo poustevničením. A naposled – pan Gruntorád si prý stěžuje, že jeho důchod je jen 18 600,- https://www.extra.cz/zpravy-hladovejici-disidenti-pred-uradem-vlady-tepou-jurecku-estebaci-a-funkcionari-berou-duchod-ctyricet-tisic-my-mame-osmnact-rikaji-8bb76?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context … naši zahradníci (ve školství) i nyní mají plus mínus na stovku stejně čistého a musí z toho živit děti nebo celou rodinu..
Jak byli odškodnění opravdoví odpůrci, političtí vězni z padesátých let? Co pro ně udělali chartisté, disidenti? Političtí vězňové po roku 1989 narazili mezi chartisty i na soudruha Hromádko. Tento chartista, disident byl v padesátých letech velitel všech uranových dolů, kde političtí vězni pracovali. Poté racoval jako velitel pohraničního vojska. Z čeho počítali jeho důchod? Za zásluhy pro komunisty a poté za disidenty?