Foto: Václav Šlauf/ MAFRA/ Profimedia

Jan Urban: Důvěra ve stát vyžaduje pocit spravedlnosti. Máme ji? Máme ho?

Napsal/a Jan Urban 24. srpna 2023
FacebookXPocketE-mail

POLEMIKA. Diskuse spotřebitelů spravedlnosti a uživatelů justice v České republice nemá tradici, přesto, že jde o jedno z nejdůležitějších témat života demokratického společenství. Ti první jsou právními laiky, kteří se snaží v justici vidět záruku obrany svých práv a společných hodnot. Ti druzí jsou právními profesionály, pro které je justice pracovištěm či kolbištěm zájmů.

Profesionalita je dána nejenom znalostí zákonů, ale v českém podání, bohužel, až příliš často známostmi na soudech a v politice. Spotřebitel spravedlnosti je nutně za hlupáka. A tento rozdíl pohledů je prostorem problému a, doufejme, i začínající diskuze.

Proto je dobře poděkovat Tomáši Sokolovi za jeho vehementní „Obranu práva, justice a taky trochu právníků“ (kterou publikoval jako polemiku s textem „Bezpráví ve jménu zákona“) Představil brilantní ukázku advokátského pojetí práva, čistě účelového a oproštěného od hledání spravedlnosti.

Klasické prohřešky vůči čistotě a férovosti diskuze, jako jsou nesprávné citace či překroucení smyslu oponentova výroku si každý čtenář může ověřit prostým porovnáním obou našich textů.

Největší a zcela zásadní rozdíl se však projevuje v chápání práva a spravedlnosti.

Čemu se říká civilizace

Tomáš Sokol zcela odmítá klasickou argumentaci žalobce norimberského tribunálu Roberta Jacksona, kterou si pro přesnost dovolím zopakovat: „Bezpráví … bylo natolik promyšlené, zhoubné a ničivé, že není možné, aby je civilizace tolerovala, neboť jeho další zopakování by nepřežila. Skutečným žalobcem při tomto procesu je civilizace.“

Kolega Sokol spolu s naprostou většinou polistopadového politického establishmentu považuje komunistický režim za ve své podstatě regulérní právní stát a zapomíná, že jsme změně režimu říkali, alespoň na chvíli, revoluce.

Mnozí z nás doufali, že v nových pořádcích zmizí ponižující služebnost justice a právních profesí obecně. Stal se opak.

Prakticky všechny zločiny komunistického režimu mezi roky 1948 – 1989 přikrylo pseudopolitické heslo o bezpodmínečné potřebě „zachování právní kontinuity“.

Listina práv a svobod nebyla vzata vážně. Základem stavovského myšlení českého „právního stavu“ po listopadu 1989 se tak stala prakticky povinná stavovská amnézie.

Proto může Tomáš Sokol o více než třicet let později napsat: „Zásadu, že obžalovaný může být stíhán jen za skutek, který byl trestný v době, kdy měl trestný čin spáchat, a jen v případě, že již v té době byl trestným činem, prostě obejít nelze. Tedy pokud bychom se nechtěli vyloučit z civilizované společnosti“.

S prominutím – civilizované společnosti stíhají nepromlčitelné zločiny proti lidskosti. Tomu se říká civilizace.

Vymontujeme vám štěnice

K tomu si dovolím připojit jednu osobní vzpomínku. Na jaře roku 1990 mě oslovil někdo z vedení nového ministerstva vnitra, že by rádi demontovali odposlechová zařízení, která StB instalovala, pravděpodobně v březnu 1988, v mém bytě.

Prosili, aby to „bylo diskrétní“, protože to možná budou demontovat stejní „specialisté“, kteří je tam kdysi dávali. A že sice vědí, že to bylo od první chvíle protiprávní, ale co prý se dá dělat, vymontovat se to teď musí.

V té době byl Tomáš Sokol městským prokurátorem. Požádal jsem ho, aby byl demontáži zařízení přítomen a aby zařízení z moci svého úřadu zabavil jako důkazy pro trestní oznámení, které jsem chtěl okamžitě podat.

Shodli jsme se, že jde o zjevný sled celé řady trestných činů podle tehdejšího práva a městský prokurátor se ochotně schoval v mém bytě předtím, než jsem odešel na konec naší ulice vyzvednout trojici nervózních pánů.

Pánové vešli, pan prokurátor se identifikoval služebním průkazem – a pak se všechno zvrtlo. Velitel té trojice si ho vzal stranou, a když se pánové vrátili, oznámili mi, že nesmím být přítomen demontáži zařízení a o osudu technických zařízení prý bude rozhodnuto na vyšších místech.

Takže jsem nesměl být ve vlastním bytě přítomen zajištění důkazů protiprávního jednání a poškozování svých práv. Místo, abych je všechny okamžitě vyhodil, sedl jsem si v kuchyni a spolehl se na slib městského prokurátora, že věc nenechá usnout.

Naštěstí jsem alespoň zavolal kamarády z Lidových novin, kteří se domohli alespoň vyfotografování jednoho ze čtyř mikrofonů, skrytých pod omítkou ve třech místnostech našeho bytu včetně ložnice.

Fotografie, spolu s malou notickou, aspoň v Lidovkách vyšla. Když to skončilo, Tomáš Sokol odešel – údajně i s mikrofony – aby se k věci už nikdy nevrátil. Za pár týdnů z něj byl ministr vnitra.

Když jsem chtěl podat trestní oznámení na neznámého pachatele, nebyly žádné důkazy. Právo? Spravedlnost? Civilizovaná společnost? Ale jděte.

Nejde jen o ty paragrafy

Důvěra společenství ve stát pramení téměř výhradně v něčem tak efemérním a prakticky nezměřitelném, jako je pocit spravedlnosti.

Všichni jako spotřebitelé spravedlnosti chápeme, že nic takového jako absolutní spravedlnost neexistuje. Jen toužíme vidět a vědět, že všechny instituce a moci státu, včetně justice, používají právo právě a jen k tomu, aby se pocitu spravedlnosti co nejvíce přiblížily.

Česká politika a právnická elita k tomu mají, bohužel, velmi daleko. Jak bezelstně pravil bývalý premiér a organizátor drsně protiprávních „operací“ Jiří Paroubek (který si shodou okolností Tomáše Sokola vybral za osobního advokáta pro těžké případy):

„Vždycky je dobré si najmout ty nejlepší advokáty, což já jsem udělal… Protože tady nejde jenom o paragrafy, ale také o kontakty na soudech a podobně.“ (MfD, 2. duben 2016).

Už od nejstarších historických zákoníků bylo pojmenování zločinu, tedy samo přednesení otázky viny soudu, vnímáno jako stejně důležitý a bezpodmínečný krok nalézání spravedlnosti jako vyhlášení trestu.

Česká justice však dokázala všechny pokusy dostat před soud alespoň vlastizrádce, kteří se podíleli na přípravách a průběhu okupace Československa v roce 1968 s desítkami mrtvých a stovkami zraněných československých občanů zamést pod koberec.

K odmítnutí důkazních dokumentů, předložených Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, často stačilo tvrzení, že jde o pouhou kopii nebo že dokument postrádá čitelné razítko.

Masové zločiny padesátých let se stovkami mrtvých a miliony zničených životů a rodin se nikdy nestaly, protože stavovská amnézie uživatelů české justice se jimi prostě odmítla zabývat. Ale podle kolegy Tomáše Sokola „uniformní stavovské myšlení“ přesto neexistuje.

Už staří latiníci před dvěma tisíci let vnímali, že „nejvyšší právo může být nejvyšší nespravedlností“. „Summum ius, summa iniuria“ zní v latině ona stará moudrost.

Jinak řečeno – instrumentálně použitý jazyk, principy a paragrafy práva, vyhýbající se pojmům slušnosti a spravedlnosti, se kdykoliv mohou stát nespravedlností. Můj oblíbený právní filozof John Rawls to vyjádřil ještě lakoničtěji: „Spravedlnost je slušnost“.

P.S. Za odkaz na výborně napsaný text Aleše Pejchala, poukazující na zásadní pochybení senátu prvního Ústavního soudu ve věci restituční kauzy rodiny Ottů a privatizace Rakony v Rakovníku velmi děkuji. Zmíněný judikát znám a doufám, že se členové zmíněného senátu ÚS za něj styděli stejně jako soudce Kessler nebo já jako občan. Přesto jsem nucen trvat na tvrzení, že první sestava českého Ústavního soudu byla úctyhodnější a kvalitnější než velká většina jejich následovníků.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)