Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Jan Urban: Barbarské zbraně ve službách Putina. Šílenství nemá brzdy

Systém TOS-1 Buratino pochází z osmdesátých let. Jeho vylepšená verze TOS-1 Solncepjok z roku 2001. Tato nejbarbarštější zbraň je nejmodernější verzí plamenometu. Z každé z až třiceti hlavní na tankovém podvozku vyletí raketa. Její první část exploduje v nastavené výšce a rozptýlí vysoce explozívní a jedovatý aerosolový mrak. Po několika vteřinách výbuch druhé části rakety mrak zapálí.

Účinek tlakové vlny a následného podtlaku několikanásobně převyšuje destrukci, způsobenou jakoukoliv klasickou výbušninou. V říjnu 2015 ho syrská armáda použila s devastujícím účinkem proti povstalcům uvnitř města Hamá – což je zatím jediný známý případ nasazení této zbraně v městské zástavbě.

Krátce na to to bylo označeno za válečný zločin. V sobotu byly dva tyto systémy vyfotografovány v kolonách ruské armády na území Ukrajiny.

Nic nejde podle plánu

Zdá se, že ruskému vedení nejde nic podle očekávání. Ukrajinská armáda se už pátý den tvrdě brání. Ruská menšina nepovstala na podporu „osvoboditelů“. Ukrajinské vedení a prezident Zelenskyj neutekli ze země a povzbuzují zemi k odporu proti okupaci za každou cenu.

Západ se nerozhádal, prosazuje stále tvrdší sankce, k hranicím Ruska přesouvá významné vojenské prostředky a otevřeně podporuje ukrajinskou obranu dodávkami zbraní. A přes tvrdé represe proti domácí opozici z minulého roku vyšly do ulic desítek ruských měst tisíce lidí protestovat proti válce s Ukrajinou. Představa o jedno či dvoudenní kampani ztroskotala.

A tak ruské jednotky začaly útočit už i na civilní cíle. Dobytí Kyjeva, Charkova a dalších ukrajinských měst je proto i přes jejich obdivuhodnou a hrdinskou obranu jenom otázkou času. Brutální ostřelování v kombinaci s nedostatkem jídla a vody nevyhnutelně začnou vyhánět civilní obyvatelstvo z krytů.

Dokáže si někdo vůbec představit uprchlickou vlnu z milionových městských aglomerací? Pro Vladimíra Putina a jeho diktaturu ale cesta zpátky neexistuje. Šílenství nemá brzdy a utrpení miliónů pro ně neznamená vůbec nic.

Poslední televizní záběry ruského prezidenta byly hodně výmluvné. Tradiční fasáda supermanského otce vlasti zmizela. Strnulý obličej, stále podobnější masovému vrahu Andersu Breivikovi, nenávistné výlevy proti „narkomanům a banderovcům“ na Ukrajině a propukající hysterie s výzvami k provedení vojenskému převratu spolu s vyhrožováním Západu.

A zatím se na ulicích ruských měst tísní desetitisíce lidí v dlouhých frontách před bankomaty, protože přestávají věřit ve stabilitu svých úspor. Proti válce se vůbec poprvé otevřeně začaly vyslovovat i velké hvězdy ruské kultury a sportu. Tohle už se propagandou už spravit nedá.

Rusko bude jen slábnout

V neděli ráno ruské jednotky pronikly do centra Charkova. Je pravděpodobné, že organizovaný odpor ukrajinské armády během příštích dnů podlehne obrovské přesile a přesune se, alespoň na nějaký čas, mimo města. Ozbrojený odpor proti ruské okupaci, pokud máme soudit z historie, ale bude trvat léta. Mezitím už Rusko bude jenom slábnout.

Putinovo nedomyšlené dobrodružství sjednotilo Západ. A nejenom to. Zničilo i zbytky respektu, které Rusko mělo v rozvojových zemích ještě z dob studené války. Snad nejlépe to v debatě o ruské agresi na Ukrajině vyjádřil keňský velvyslanec při OSN Martin Kimani:

„Keňa, stejně jako skoro všechny africké země, vznikla pádem impéria. Naše hranice jsme nevymysleli my. Kdybychom se rozhodli budovat státy na základě etnické, rasové nebo náboženské homogenity, vedli bychom po mnoha desetiletích ještě dnes krvavé války. Namísto toho jsme se raději dohodli, že přijmeme hranice tak, jak jsme je zdědili. A snažíme se postupovat k celoafrické politické, ekonomické a právní integraci. Raději než formovat národy, neustále se v nebezpečné nostalgii ohlížející do historie, jsme se rozhodli dívat se do budoucnosti k velikosti, jakou žádný z mnoha našich národů a společenství nikdy nepoznal.“

Moudrosti velvyslance Kimaniho ale Vladimír Putin, už zcela pohlcený psychickou poruchou syndromu supervelmoci, nemůže porozumět. Žije odtržený od skutečnosti v paralelním vysněném světě, utvrzován svými pochlebovači o správnosti každé svojí myšlenky.

Jenomže věci mají svou logiku bez ohledu na přání diktátorů. Ukrajina, třetí největší vývozce obilnin a největší exportér slunečnicového oleje na světě, exportuje čtyřicet procent své produkce pšenice na Střední východ a do Afriky. Ruské vojenské námořnictvo nyní zablokovalo ukrajinské přístavy a přerušilo dodávky. Během několika dní ceny chleba – základní potraviny v rozvojových zemích – vyletí v Egyptě, Súdánu, Jordánsku či Sýrii a v dalších zemích nahoru. Není tradičnější příčiny sociálních nepokojů.

Rozzlobí se čínský strýček?

Největším odběratelem ukrajinské kukuřice je Čína. Pokud ruská armáda nezastaví ukrajinský odpor a neobnoví rychle dodávky kukuřice a slunečnicového oleje do Číny, může se začít zlobit i velký asijský strýček.

Putinův souputník, loutkový ruský ex-prezident Dmitrij Medvěděv ještě může tvrdit, že Rusko Západ k ničemu nepotřebuje. „Klidně se na sebe můžeme dívat jen přes hledí zbraní. My si budeme moci obnovit trest smrti a zrušit všechna zbrojní omezení“.

Ruská vláda ještě může slabomyslně tvrdit, že chce s Ukrajinci jednat, ale prý pouze bez přerušení bojů a bez prezidenta Zelenského. A mezitím cvakají bankomaty, ze kterých stále znepokojenější ruští poddaní vybírají svoje úspory.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. petrph napsal:

  Bohužel, naprosto hrůzné, něco co si dnešní západní generace ani nedovedly představit že může nastat.
  Jestli vidím nějakou naději na řešení, že si ruská věrchuška sama uvědomí, že ten kdo jí nejvíce škodí je Putin, takže ho ruskou cestou odstraní, a potom začne jednat se Západem o ukončení války a odvolání sankcí ve stylu, „my nic, to Putin“.
  Zní to sice cynicky, ale pokud by někdo z ruských magnátů o přípravě této varianty věděl předem , tak i na tom může ve finančních spekulacích vytřískat ohromné zisky,,,

  • toky napsal:

   Už teď se někteří magnáti topí v dluzích.

  • A. S. Pergill napsal:

   Sankce v podstatě nenaběhly. To hlavní, zastavení odběru Ruského plynu, pořád blokuje Německo, protože jednak je na něm závislé, jednak ho velmi výhodně přeprodává za ceny odpovídající několikanásobku ceny od Ruska. A nějací Ukrajinci je nezajímají, to názorně předvedli za druhé světové války.

 2. Horymír napsal:

  Zvláštní.Když vzniklo Československo a aspoň v Českých zemích respektovalo zděděnou staletou hranici a do té doby privilegované německé obyvatelstvo se stalo národnostní menšinou,tak to podle pana Urbana bylo špatně.Kupodivu v Africe zděděné koloniální hranice,nerespektující etnicitu,jsou dobře.Vida vida!

  • karel3 napsal:

   Československo vzniklo jako umělý slepec, stejně jako Jugoslávie, díky přijetí Washingtonské deklarace (TGM) prezidentem USA W.Wilsonem 18.října 1918.
   Slovensko chtělo v roce 1918 samostatný stát viz Martinská deklarace. V podstatě z nouze přistoupili na slíbenou konfederaci s Čechy viz Pittsburská dohoda. Češi samozřejmě nic ze svých slibů nesplnily a zadělali si na samostatný slovenský stát hned v roce 1918.
   Němci nechtěli žít v nějakém Československu nikdy. V Sudetech chtěli volit s Rakouskem (1919), pořádali demonstrace, které československá armáda na mnoha místech rozehnala a poskvrnila i německými mrtvými. Tak začalo umělé Československo svoji „slavnou“ cestu…

 3. Toky napsal:

  Čekal jsem zánik Ruska, ale válečný zločinec ho dokázal neuvěřitelně zrychlit. Sankce naběhli rychle ale jejich odstranění bude hodně dlouho trvat. Ti, co se naučí na nich vydělávat, je budou neustále protahovat a rusáci budou prodávat cokoliv za směšné sumy.

 4. karel3 napsal:

  Jako vždy, skvělý komentář Jana Urbana.
  Rubl se propadá raketovou rychlostí a vojenské úspěchy Ruska nejsou vidět ani v ruské propagandě. Rusko v podstatě válku již prohrálo. Teď bude jenom vraždit, ničit, loupit a krást.
  Mezinárodní solidarita je úžasná. Bez ohledu na výsledek ruské invaze na Ukrajinu, čeká Rusko jenom mezinárodní izolace. Alespoň po dobu vlády Adolfa Putina.

  • Gustav Svěrák napsal:

   Rubl se od pondělí propadnul „raketově“ o 19%. Odpojení od SWIFTu je opět šaškárna – díky západní části EU, resp. Německa (nelze si nevšimnout, že nejlépe z Evropy reagují Polsko, vyvrženec EU, a Velká Británie, toho času ex-člen EU) . Alespoň Amíci se s tím moc nepářou.
   Západní část EU se na Ukrajinu opět vykašlala. Pokud to Ukrajinci vyhrajou, moc jim to přeju, jsem zvědavý na jejich postoj vůči Západu obecně.

 5. toky napsal:

  Rusko nutně potřebuje humanitární pomoc. Zásoby plastových pytlů na mrtvoly jsou na dně a nové nejdou dokoupit!!!

  • Antonín napsal:

   Prášky na hlavu které berete gaučový válečný hrdino jsou jak se zdá velice slabé, Váš ošetřující psychiatr by měl značně v léčbě přitvrdit. Jestli patříte mezi ty pomatence, co takovým neskutečně hloupým ryze propagandistickým článkům jakého si Urbana, který zřejmě ani netuší, kterou stranou flinta střílí skutečně věří, pak je to s Vámi skutečně zlé. Ale nezoufejte, takových jako jste Vy je dnes u nás celá armáda. Nedivím se, člověk, který není schopen vnímat pravdu a skutečnost, který uvěří každé i té největší lži nemůže ani jinak dopadnout. No a když tak hloubáte nad tím vším, nedivíte se, že čteme již po dlouhá léta jen to o tom ruském zlu a jiné, mnohdy daleko horší nechceme vidět ? Vy nevidíte, že dnes nikdo nesmí mít jiný názor ? Cenzuru a všechny ty hrozby kriminálem za jiný názor také nevidíte ? Pokud ne, tak jste na tom ovšem i zrakově špatně.

   • Toky napsal:

    Zapískej si potichu internacionálu a vrať se do sklepa soudruhu.

 6. Marek Loucký napsal:

  Člověk většinou chce vnímat jen pozitivní zprávy a je evidentní, že se v Kremlu s nečekaným odporem trošku přepočítali, bohužel vojenská síla a vybavenost jsou jednoznačně na straně Ruska. Je nezbytné být optimistou, ale je třeba také vnímat realitu. Možnosti Putina jak z celé invaze vycouvat s „čistým“ štítem se zmenšují, což bude mít důsledek ve stupňování intenzity a používání stále větších, silnějších a sofistikovanějších zbraní. Je čas, aby mezi ruskou vládnoucí oligarchií našel někdo koule a udělal tomuto nesmyslnému šílenství přítrž. Vražda na tyranu není zločinem

  • A. S. Pergill napsal:

   Pro Rusy není tyran, bohužel.
   Je člověkem, který je vytáhl z pekla jelcinovského rozvratu a prozápadní síly jsou pro obyčejného Rusa zločinci, kteří chtějí dostat Rusko zpět pod nadvládu zločineckých gangů, jaká tam byla v 90. letech. Zčásti je to jistě propaganda, nicméně proti Putinovi stojí ti, kdo Rusko do toho svrabu zavedli a ještě mu bránili z toho stát vyvést. Proto spousta Rusů bude Putina podporovat a bude za ním capat až do konce, jak Němci za Hitlerem (který také vyvedl Německo z pekla rozkládající se Výmarské republiky, srovnatelným s tím peklem jelcinovským).

 7. Ferdinand Mravenec napsal:

  Nestačím se divit. Rusko ani Ukrajina nepodepsaly úmluvu o nepoužití zápalných prostředků, takže o nějakém válečném zločinu nemůže být při použití termobarických zbraní řeč. Když USA a Velká Británie zaútočily několika desítkami střel s plochou drahou letu s termobarickými hlavicemi na syrský Hóms v odvetu za údajné použití chemických zbraní vládními jednotkami, nenašel se jediný kritický komentátor… A Rusko za toto velmi riskantní dobrodružství dostává „za uši“, ale kdo si myslí, že ho dostane na kolena, je nekritický blázen. Dostane ho tak maximálně do těsnějšího spojenectví s Čínou, a to je teprve průšvih, ze kterého by měli všichni dostat horečku. Čína má peníze a obrovské kapacity. Chybí ji však technologie, které jí může dát právě Rus. Zatím nechtěl.

  • Dr. B napsal:

   No já si myslím, že používání takového svinstva je válečný zločin nehledě na to, kdo podepsal jakou smlouvu. Dokonce zajdu tak daleko, že si dovolím konstatovat, že válka je sama o sobě zločinem. Tedy minimálně proti lidskosti, nemyslíte?

   • A. S. Pergill napsal:

    Paradoxně čím razantnější zbraně, tím nižší válečné utrpení. Zpravidla. Viz známá Star Trekovská povídka a epizoda Příchuť zkázy.

    • Dr. B napsal:

     No touto optikou jsou pak jaderné zbraně v podstatě humánní. 🙁

     • A. S. Pergill napsal:

      Američané spočetli, že kdyby nevybombardovali Hirošimu a Nagasaki, tak by při vyloďovacích akcích na Japonské ostrovy měli přes půl milionu ztrát a ztráty Japonska (pokud bychom extrapolovali např. podle Okinawy) by byly v desítkách milionů. Plus další miliony civilního obyvatelstva, které by se nedožily americké humanitární pomoci. Ta do Japonska začala proudit prakticky ihned po kapitulaci.
      V Hirošimě a Nagasaki zahynuly řádově desetitisíce lidí a další tisíce na pozdní následky (o nichž se v době toho bombardování moc nevědělo).

  • Gustav Svěrák napsal:

   Proč tedy Čína v posledních dnech je ticho jako pěna?

 8. A. S. Pergill napsal:

  Byly doby, kdy za barbarské a naprosto nepřípustné zbraně byly považovány kuše a trojnožka pro opření ruky lučištníka.

 9. Jaroslav Kovaříček napsal:

  Jak už dávno prohlásil Buddha: „mysl vytváří náš svět, náš život, Jsme co si myslíme!“ Nesmíme proto zapomínat, že Putin byl důstojníkem KGB a to ovlivnilo jeho mysl. Víme tedy co od něho očekávat. Proto žádné rozmluvy či domluvy na něho platit nebudou. Lidi tohoto druhu je nutno odstavit od moci. Jenže nebezpečné marxistické myšlení se rozprchlo po celém moderním světě. Nevidím proto budoucnost nadějně. Jedinou záchranou by mohlo být rozvíjení lidské mysli a mravnosti. Toť však toliko zbožné přání. Svět se rozvíjí karmickými zákony.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost