Foto: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Jak Zeman umravňoval Babiše, věčný prezident Klaus a storýčka Aleny Schillerové

Napsal/a Robert Malecký 19. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Andrej Babiš se vydal do jakéhosi školního AZ kvízu a dělal tam ostudu. Čili se vlastně nic zvláštního nestalo. Na celé té povedené taškařici s otázkami studentů výběrového gymnázia je pozoruhodný jen ten moment, kdy bývalý předseda vlády nevěděl, co stojí psáno nad oponou Národního divadla. Přece Národ Agrofertu, to ví každé malé dítě.

  • Byla jen otázka času, kdy padnou poslední zábrany a Andrej Babiš ve snaze nahnat voliče Okamurovy SPD vynese naplno protiukrajinskou kartu. Stalo se ve sněmovně, kam po delší době přišel do práce, aby zneužil rozpravu ke své prezidentské kampani.

„My nejsme ve válce. (…) Tato vláda se stále vymlouvá na válku na Ukrajině. Ano, je to hrozná věc. Nemělo se to stát. A někdo stále tvrdí, že je to těžší, než byl covid. A není to pravda.“
(Andrej Babiš ve sněmovně, 13. prosince)

Srovnávat vořežprutství svého vlastního kabinetu v době koronavirové epidemie s barbarskou válkou Putinova Ruska už chce opravdu silný žaludek. Situace dokonce došla tak daleko, že Babiše musí umravňovat Miloš Zeman, ještě nedávno největší Putinův zastánce na české politické scéně (Václav Klaus promine).

„Tím, že takto masivně pomáháme, jsme de facto, nikoliv de jure, ve válce. Nestyděl bych se si to přiznat. Jsme ve válce proti agresorovi.“
(Miloš Zeman na CNN Prima News, 18. prosince)

Od Zemana zazněla ještě jiná fráze, tolik odlišná od toho, co říkal ještě před pár lety třeba k anexi Krymu, a od toho, čím teď krmí voliče SPD Babiš.

„Ukrajinci prchají z důvodu války. Máme mít jistou míru soucitu, humanismu, a ne jenom si zaplácat hubu humanistickými frázemi. Musíme jim poskytnout reálnou pomoc, což děláme. A já si toho vážím.“
(Miloš Zeman na CNN Prima News, 18. prosince)

A teď klíčová otázka. Koho bude Miloš Zeman v lednu volit jako svého nástupce? Hádat můžete jen jednou, není to těžké. Ano, Andreje Babiše.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Těžce zkoušenou republiku už postihly všelijaké pohromy a zdá se, že vydrží všechno. Jsou tu ale vždycky ještě nové výzvy, a to když společně rukou nerozdělnou začnou v Ústavě kutat Václav Klaus s Alenou Schillerovou.

„Já si nedokážu představit, že prezidentem této země je kdokoli, o kom vůbec nic nevím. Včera jsem četla rozhovor Václava Klause, ve kterém byl krásný citát, jestli můžu, dovolím si ho říct. On tam říkal, parafrázuji: Prezidentství by mělo být vyvrcholením politické kariéry, člověk, který neprošel žádnými volbami, tzn. žádným testem voleb, by na prezidentskou funkci neměl mít nárok. Líbilo se mi to, dala jsem si to na Instagramu do příběhu.“
(Alena Schillerová pro týdeník Respekt, 11. prosince)

Tak storýčko bychom měli. Ale paní Schillerová zase nic nepochopila, Klaus přirozeně nechtěl říct, že by prezidentem měl být Babiš, ale Klaus. Nápad na „test volbami“ je pak prakticky návrat k nepřímé volbě, modifikované navíc do modelu, v němž se prezident vybírá ze stávajících či minulých poslanců a senátorů, obecní zastupitelé někde v Horní Dolní by asi Klause neuspokojili. Možná by prostě stačilo do Ústavy napsat, že prezidentem bude Klaus, pokud bude chtít, případně někdo, kdo se mu líbí. Třeba Okamura.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Alena Schillerová je původní profesí právnička, což se při jejích úspěších na poli makroekonomie často pomíjí. Svou erudici nám proto sama připomněla pozoruhodnou konstrukcí, když se ve zmíněném rozhovoru pustila do rozboru procesních otázek trestního řízení.

„Do prvního kola voleb v půlce ledna může padnout maximálně prvoinstanční nepravomocné rozhodnutí, nic jiného z toho nebude. Buď bude osvobozen, pak se nemáme o čem bavit, nebo nepravomocně odsouzen. Předpokládám, že by se v druhém případě určitě odvolal. Pro mě jako pro právníka je důležité až pravomocné rozhodnutí, takže za sebe si myslím, že by do prezidentské volby měl jít.“
(Alena Schillerová pro týdeník Respekt, 11. prosince)

Pokud by ovšem byl Babiš prvoinstančním nepravomocným rozhodnutím osvobozen, pořád je tu celkem pravděpodobná možnost, že se odvolá státní zástupce a máme se zase o čem bavit. Tato běžná varianta paní Schillerové z analýzy vypadla, čímž se z analýzy stala obyčejná bramboračka. Poučení je zřejmé: Pokud by se nějakým řízením osudu stalo, že by se Alena Schillerová přestala ku prospěchu republiky věnovat stabilitě rozpočtu a vrátila se k právu, případným delikventům příliš nedoporučujeme spoléhat na její rady v trestním řízení. Mohlo by to dopadnout jako s veřejnými financemi.

  • Celá tato debata je ovšem dávno bezpředmětná, neboť Babiš už svůj rozsudek zná. Nebo to tak aspoň vypadá:

Tak klidnou mysl, věci už zase jdou správným směrem.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)