Jak se plave v přecpaném bazénu, kdo je tady fašista a vyměníme Koněva za Krym?

Napsal/a Robert Malecký 17. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Tam, kde všechna špatná legrace končí, vláda Andreje Babiše se začíná teprve rozcvičovat. A jede podle známého hesla: Začneme naplno a pak už budeme jenom přidávat. Čili tady máme policejní hodinu. Opět úplně beze smyslu – virus se totiž nejspíš probouzí ve 23:00 a pod rouškou noci skáče na lidi v hospodě. Bylo by to celé k pláči, kdyby to nebylo už jenom k smíchu. Pojďme k detailům.

  • Teploty po zmrzlých překročily slibných 15° C, a tak národ český už rozechvěle čeká na pokyny, jak bude smět při své dovolené na Mácháči cachtat svá sejratá těla ve vodě. Vláda vyšla těmto požadavkům operativně vstříc a vytasila se s dalším pokračováním volného cyklu „Náhodný generátor nablblých opatření“.

Z nařízení vrchnostenského zdravotnického úřadu, Novinky.cz, 15. května

Dobrá práce. Moc se těšíme, jak si národ popelnicových polí, co si právě zrušil maturitu z matematiky, doma procvičuje odmocniny prvočísel. A to je jen cachtání. Zajímavá situace na několik rovnic o celé řadě neznámých pak nastává, když se jeden z plavců dává do pohybu. Pak už jde o vyspělou verzi synchronizovaného plavání. Též zajímavá je úvaha o čtvercích o hranách 1.73205080757 metru (u neplavců) a 2.2360679775 metru (u plavců). Proč právě tolik a proč u neplavců méně? Jediné, co nás napadá, aby u potápějícího se neplavce byl blíže jiný neplavec, který se ho pokusí zachránit, čímž se utopí spolu a úloha je vyřešena.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Vláda se prý pokusí zachránit čínského národního leteckého dopravce Smartwings a potažmo České aerolinie, což je dobře, protože jeden z majitelů Jiří Šimáně je kamarád premiéra a byl mu na svatbě a vůbec nechte si ty blbé otázky. Prostě to tak bude. Přijde nás to všechny z erární kasy na slabých pár miliard.

„Je to otázka investice, která se může navrátit. Logika je dát dnes zdroje a v určité době ji prodat a lze na tom i vydělat.“
(ministr průmyslu, obchodu, dopravy, vesmíru a kosmonautiky Karel Havlíček pro Českou televizi, 16. května)

Poněkud nám uniká, kde přesně je stanoveno, že stát podniká v oblasti vyhledávání rizikových aktiv a vstupuje na tento trh. Jinak v této oblasti samozřejmě působí celá řada firem, které se živí právě tím, že firmy v úpadku kupují, nalijí do nich peníze, někoho vyhodí a pak se ziskem prodají. Když jsou Smartwings pro stát tak skvělá příležitost, proč už u Šimáněho dávno tyto firmy nestojí frontu? (Otázka je samozřejmě řečnická, správné odpovědi můžete zasílat na VSZ v Praze.)

  • Velké emoce způsobila angličtina ministryně financí Aleny Schillerové a krok televize CNN Prima, která ji konfrontovala otázkou položenou v cizí řeči. Není nic jednoduššího než nechat laskavého čtenáře, ať tuto otázku posoudí sám:

Když vidíme, jak paní ministryně čte (fonetické?) přepisy, vzpomněli jsme si na zasutou vzpomínku z dětství. Tehdy jsme se podobně v Bambini di Praga učili texty koled a jiných cizojazyčných národních písní. Vypadalo to zhruba takto:

Le zánž da nó kampá ň. On tantoné limné desjé.
(Les anges dans nos campagnes Ont entonné l´hymne des cieux, francouzská koleda)

nebo:

Ou litl taun of bééétlehém hau stil vísídí láj.
(Oh little town of Bethlehem how still we see thee lie, americká koleda)

A tak dále. Čili za nás u paní ministryně zcela v pořádku, jen nám tedy tehdy bylo osm let. A říkáme si, kde se tohle vůbec zastaví? Požádá příště CNN Prima premiéra Babiše o rozhovor v češtině?

  • Objevily se nám poslední dobou povážlivé trhliny ve vztazích se Sovětským svazem, dnes označovaným též jako Rusko. Rozbuškou se jak dobře známo stalo odstranění sochy maršála Koněva z pražské Bubenče, což některým zdejším demokratickým politikům, toho času například ve funkcích místopředsedy demokraticky zvolené sněmovny, nedá spát.

„Kromě toho lze v naší společnosti v posledních letech pozorovat zjevný růst fašistických tendencí, které v řadě případů zůstávají nepotrestány. A někteří lidé záměrně podporují neonacismus a oslavují banderovce a vlasovce. Považuji to za mezinárodní ostudu.“
(předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro ruské armádní noviny Rudá hvězda, 15. května)

Jedním z požadavků, které na české straně zaznívají, je snížení počtu diplomatů na ruské ambasádě. Sami se divíme, proč jich tu má Kreml tolik, když za ně spoustu práce zastanou zdejší – no jak to říct slušně – motivovaní politici? Ruská strana naopak striktně vyžaduje (nařizuje), aby se Koněv vrátil zpátky na podstavec, nebo aspoň do Ruska.

iDNES.cz, 15. května

Má to jednoduché řešení. Česká strana by měla s Kremlem vyjednávat, že vrátíme Koněva, když Rusko vrátí Krym. Win-win.

Tak klidnou mysl, tanky jsou zase o něco blíž.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)