Jak se nám rozmáhají některá slovíčka: v kurzu jsou kádrováci, neomarxista a progresivisté
Pokud dnes ve veřejném prostoru čteme slovo sluníčkář, máme obvykle jasno, koho tím pisatel míní, i jakou nálepku tím uděluje. Už tak jasné to není u jiných stále populárnějších slov jako je progresivista nebo neomarxista. Použití je časté, i když často autor sám netuší, koho a co tím vlastně myslí.
Výskyt některých slov ve veřejném prostoru si zaslouží pozornost. S využitím dat a grafiky společnosti Newton Media jsme se podívali, jak se za posledních pět let změnila četnost vybraných pojmů v tuzemských médiích.
Níže uvedené grafy u jednotlivých slov popisují celkový výskyt daného slova (a jeho jazykových podob). Statistika nijak nezohledňuje sentiment, případné ironické označení, citaci z cizího textu a podobně. Výsledky vydavatelství MAFRA zkreslují texty na blogu idnes.cz.
Přesto vývoj ukazuje zajímavý trend i to, že nálepkování je zejména doménou internetových médií. Tištěná média, natož rozhlas či televize, s těmito slovy pracují jen výjimečně.
Vybrali jsme „moderní“ a aktuálně velmi populární slova: kádrováci, neomarxismus a progresivisté. Zajímalo nás, jak se daří slovu sluníčkáři… Ukázalo se, že po citelném propadu v roce 2017 se opět vrátilo v plné síle.
Jako novinku jsme vybrali slovo anoisti (můžeme prozradit, že se zatím prakticky neujalo a cestu do slovníku si teprve hledá).
V grafech níže si prolistujte obrázky k jednotlivým slovům – dozvíte se, jaká konkrétní média je nejčastěji používají, i kdo je nejpilnějším autorem.
Neomarxismus
Progresivisté
Kádrováci
(často ve spojení bolševičtí kádrováci)
Sluníčkáři
Anoisti
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhlas zrušil vánoční večírek. Nechce dráždit před hlasováním o poplatcích
Poradci ředitele ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Dokud se budou někteří lidé klanět před sochami masového vraha Karla Marxe, na základě jehož učení byly povražděny až stovky milionů lidí (přesná čísla neexistují, komunističtí zločinci stále ještě mají moc zametat stopy), tak si je prostě lidé budou spojovat s těmi gulagy, uranovými lágry, státem vytvořenými hladomory apod. A bezcenné žvásty, které vydávají, tomu prostě nejsou s to zabránit.
Btw, od teorií Karla Marxe k masovým obětem bolševismu je poněkud daleko, přes půl století aby za to mohl . Ale pokud připomeneme třeba pařížskou Komunu z roku 1871) – tak už tam masové oběti byly, jenže na druhé straně.. Pak taky květen 1886 v Chicagu… Ona zkrátka ta historie Evropy je dost složitá na to aby se dala vykládat jen na základě vulgárního antikomunismu..
Jen bych dodal – oni ti komunardi taky pobili desítky zajatců, rukojmích, včetně pařížského arcibiskupa Georgese Darboye, ale tak jistě, že to nedosáhlo rozsahu těch represí proti nim z vládní strany… Na druhou stranu, samozřejmě, že i během občanské války v Rusku po roce 1917 se masového teroru nedopouštěli zdaleka jenom bolševici, ale i opačná strana, a stejně tak třeba tzv. „bílý teror“ v Maďarsku v reakci na tu Republiku rad z roku 1919, atd. atd.
Ale s tím Marxem… Nejsem nějakým znalcem jeho (dost rozsáhlého) díla, které ani nemusí být názorově tak úplně konzistentní, ale takové ty slogany typu „násilí- porodní bába společnosti“, to s jeho ideami spojováno je…
Problém je, že populární označení „neomarxista“ nemá s K.Marxem vůbec nic společného. Třeba já osobně jsem tak byl x-krát onálepkován, i když jsem nikdy komunista ani marxista nebyl, nikdy jsem nevolil žádnou levicovou stranu, nebyl v odborech atd. Jen kvůli tomu, že jsem si dovolil polemizovat s některými názory typu „pryč z EU!“, „Instanbulská smlouva je čiré zlo“ atd. V článku to není uvedeno, tak jen pro pořádek …
Dalo by se rict, ze se povazuju za slunickare/pravdolaskare/eurohujera/prazskou (nebo spis ostravskou) kavarnu – nestydim se za to. Ty novejsi terminy se mnou nedelaji vubec nic. Luza vzdycky nalepkovala/znevazovala elitu. Nema argumenty, tak se musi uchylovat k osobnim utokum. Nakonec je dobre, ze nalepkuji. Aspon je zrejme, kdo je kdo. Nejvic me rozesmeje, kdyz se tihle lide zastituji zdravym/selskym rozumem a pritom se ozyva duneni prazdnych hlav.
Zase jeden článek o ničem. Nálepkuje každý, komu se nelíbí názor druhého. Třeba Vy, elita, hned máte po ruce nálepku lůza. Nejste tak nějak kádrovák? Nesmějete se náhodou sám sobě? Víte, kolikrát je lepší mít ten vysmívaný selský rozum, než mít titul z nějakého zbytečného gender studia na univerzitě. Teď podle Vás jsem asi lůza, přestože mám titul ing. z VUT. Mám nálepku od elity a směji se.
Macte !
Jak pravíme my latiníci z ČVUT, jinak též příslušníci lůzy :-).
Jakožto absolvent VUT s titulem Ing. se též hlásím k lůze, která z důvodu absence kritického myšlení a argumentů dehonestuje samozvané elity.
Nešlo si dát s článkem trochu víc práce? Spárovat „Lenka Zlámalová“ a „LENKA ZLÁMALOVÁ“ přece není tak těžké…
Dva omyly, jednako tvrzení že prý „..často autor sám netuší, koho a co tím vlastně myslí.“: Ono je to spíše naopak, autor obvykle velice dobře ví co tím myslí (i pokud to je pouze nezažitý slang) a proč právě ten termín používá. Háček je v tom, že jsme nyní v politicko-korektní době, kde se lze oficiálně tvářit že takto označené subjekty neexistují a tomu problému se vyhýbat.
Věc druhá, v tom článku se pro účely té analýzy používají dva rozdílné termíny – jednal média a jednak veřejný prostor (obé na internetu). Ono to ani dnes není totéž, liší se jak svou rolí, tak i způsobem vyjadřování.
Jakože pak se pak ztrácí i legitimita takového výzkumu. Pokud totiž překlopíme ten pojem „veřejný prostor“ do reálu, tak si uvědomíme že pokud by tam někdo odposlouchával hovory lidí a dělal si poznámky kolik se v nich vyskytuje „nekorektních slov“, těžko by to pak obhajoval kdyby ho při tom chytili :))))
Autor tím obvykle myslí své oponenty, které potřebuje zaškatulkovat, tak použije uvedenou nálepku. Pokud by ji měl vysvětlit, tak to nedokáže. Takže žádná politická koreknost (to by se to slovo nepoužívalo, ne?), ale prázdnota …
Za prvé, obecně „zaškatulkování“ je racionální přístup, vždycky je vhodné si daný problém či skupinu nějak kategorizovat, aby bylo zřejmé o kom se vlastně mluví, a co lze z toho . Abych dal takový hloupý příklad z hlavy, dejme tomu že u hub nebudete mít předem rozlišení jedlé – nejedlé – jedovaté. Řešit to pokaždé až podle toho jak Vám bude po polívce z nich bych nikomu nedoporučoval 🙂
Ovšem za druhé, pokud se Vám nelíbí ten pojem politická korektnost pro popis dnešní doby, tak alespoň vezměte na vědomí že toto je oblast společenských věd, kde se pojmy a jejich definice liší podle různých skupin, které je různě uznávají (odborně se tomu říká různé filozofické školy). Tudíž na tom, že jejich odpůrci tvrdí že tyto názvy nepopisují nic a nikoho, je sice logické, leč není důkazem, protože oni si zase vytvářejí svůj vlastní slovník pro segragaci a degradaci svých oponentů, jako třeba takový islámofob, nebo rovnou rasista..
Jen přirozená reakce občanské společnosti na předchozí inflaci nálepek jako „neonacista“, „pravicový extrémista“, „populista“, „rasista“ a „xenofob“. Aneb, jak praví jedno trefné české přísloví: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Byla to právě extrémní progresivistická levice, která zdevastovala veřejný prostor svou sprostotou, sklonem k totalitářství a celkovou tupostí.
Kdo všechno je to ta „extrémní progresivistická levice, která zdevastovala veřejný prostor svou sprostotou, sklonem k totalitářství a celkovou tupostí“. Zahrnujete do ní i meziválečné levico vě orientované básníky a spisovatele, dnes opomíjené (na příklad : Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura, Adolf Hoffermeister, Karel Teige. Vítězslav Nezval, Ivan Olbracht a další, na které jsem si právě nevzpomněl)?
Kdo jiný dělá hnůj z češtiny než media?