Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Já sám o sobě s fotkou sebe sama. Jak Jiří Ovčáček obohatil českou žurnalistiku

Napsal/a Robert Malecký 9. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Jsou to pouhé čtyři měsíce, co se bývalý hradní mlčí Jiří Ovčáček přesunul zpět do podhradí, mezi prostý lid. Konkrétně do redakce internetové revue Život v Česku, jejíž zaměření lze označit jako cokoli o čemkoli, co přinese kliky. Speciálně se zde vyjímá rubrika „Komentář Jiřího Ovčáčka“, v níž bývalá hvězda hradních sociálních sítí popisuje, co dělá … Jiří Ovčáček.

Je to nový level novinařiny, v níž je redaktor zároveň objektem i subjektem vlastního psaní. Ovčáček ho neomylně načrtl už v dubnu, kdy se do českých redakcí vrátil.

Zdroj: Život v Česku, 13. dubna

Článek Jiřího Ovčáčka s fotkou Jiřího Ovčáčka se ještě mohl tvářit jako prosté zpravodajství, ovšem jen do chvíle, než jsme v něm našli citaci – ano, Jiřího Ovčáčka:

„Nechystáme žádné stříhání pásky. Bude se od počátku pracovat. Po přivítání se spolupracovníky a seznámení se s kanceláří poskytne pan prezident první rozhovory pro média. Na středu jsou naplánovány hned dva,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz mediální zástupce bývalého prezidenta Jiří Ovčáček.

Glosovali jsme to tehdy v rubrice Psí uši takto: „Co my, staromilní novináři, kteří ke svým článkům složitě sháníme citace! Tadyhle Jiří si článek napíše, ocituje v něm sebe a ještě si tam flákne svoji fotku. Jaká inovace! Jen brzy nebudou mít novináři co žrát.“

Uplynuly čtyři měsíce a Jiří Ovčáček svou metodu rozvinul k ještě větší dokonalosti.

Zdroj: Život v Česku, 31. července

Mohl by to být i zpravodajský text, který nejprve informuje (majitel Seznamu Ivo Lukačovič čelí vydírání a rozhodl se věc zveřejnit a vypsat odměnu), v článku vystupuje respondent, bezpečnostní expert Josef Kraus, který se k věci fundovaně vyjadřuje („Jestli to k něčemu povede, to si nejsem jistý, klidně by ale mohlo.“), a dokonce je zde citován bývalý prezident Miloš Zeman, kterého se sice nikdo na nic neptal, ale zásoba jeho citací je nepřeberná („S teroristy a vyděrači se nevyjednává.“).


Co je Život v Česku?

Podle Wikipedie je ŽivotvČesku.cz zpravodajsko společenský portál, který přináší aktuální informace z oblastí – politika, domácí, ekonomika, cestování, počasí, zdravotnictví, kultura, společnost, sport, lifestyle, zahraničí, horoskopy, ale i vlastní reportáže a rozhovory. Podle ratingu Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky byl server ohodnocen A-, tedy stejnou hodnotou jako například regionální Deník, Novinky.cz, Forum24 nebo týdeníky Reflex a Respekt.


Komentář z možná zvláštního, ovšem pořád zpravodajského textu, ale dělá úplný závěr, kde se k věci vyjadřuje autor. („Majiteli Seznamu Lukačovičovi držme palce. V době všeobecného neklidu a zhrubnutí mezilidských vztahů je důležité, že projevil odvahu a rozhodl se neustupovat zlu. Je to vlastně i boj za nás za všechny.“)

A šup se sebou do titulku. A na fotku. Jiří Ovčáček se zastal majitele Seznamu. A aby nebyla žádná pochybnost, fotku opatříme popiskem „Jiří Ovčáček, Foto: Se svolením Jiřího Ovčáčka“.

Rubrika Komentář Jiřího Ovčáčka pak trochu připomíná hradní Twitter, blahé paměti.

V kreativní práci se žánry není ovšem Jiří Ovčáček vynálezcem, jen ji dále rozvíjí. Průkopníkem metody „já o sobě s fotkou sebe sama“ je jiný velikán české žurnalistiky, zasloužilý člen Holubí letky Milan Rokytka.

Zdroj: Týdeník občanské právo Milana Rokytky

Jiří Ovčáček se má ještě hodně co učit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)