
Investor Brůna: Proč restaurace odmítající platby kartou škodí samy sobě
KOMENTÁŘ. Zaplatit platební kartou je pro zákazníky samozřejmostí a přináší to i větší tržby a zisky pro podnikatele. Navíc je to pro obě strany mnohem jednodušší. Přesto ale pořád existují podniky, které přijímají pouze hotovost.
Majitelé restaurací často argumentují tím, že za užívání terminálu platí vysoké poplatky. Z platby kartou je to dnes 0,8–1,0 procenta. Pokud někdo platí více, měl by určitě výši poplatku přejednat nebo přejít tam, kde nebudou požadovat více než jedno procento. Poplatek jedno procento není zásadní, majitelé restauraci ztrácí více, když platbu kartou odmítají.
Jak vzešlo z průzkumu společnosti Dotykačka, restaurace přijímající platební karty mají v průměru o 30 procent vyšší návštěvnost než podniky pouze s platbou hotovostí.
Pětina Čechů u sebe už vůbec nenosí hotovost. Nepřijímat platbu kartou je pro restaurace dlouhodobě neudržitelné. Je pouhá výmluva, že platební terminály jsou složité, technicky to jde i na odlehlých místech mimo civilizaci.
Třeba majitel legendárního bufetu Maringotka na Hřebečné v Krušných horách Vašek Zápotočný má jasno déle než osm let: „Karty beru od počátku své hostinské činnosti a jsem přesvědčený, že se mi to vyplácí.“
Hotovost je nákladná a riziková
Ochrana hotovosti a její skladování s sebou nese nemalé náklady a rizika. Kromě trezoru je to hlavně čas. Pokud vezmu mzdový náklad zaměstnance, tak počítání velkého množství hotovosti a převážení peněz do banky se nevyplatí a radši zaplatím do jednoho procenta poplatek za to, že tuto starost nemám.
Já sám provozuji areál v Perninku v Krušných horách, kde máme vedle bistra a pokladny na skipasy ještě platební terminály v lyžařské škole, půjčovně lyží a půjčovně elektrokol.
Nejraději bych byl, kdyby veškeré transakce proběhly bezhotovostně. Návštěvníci jsou ale zvyklí vozit na hory hotovost, protože někteří provozovatelé nepřijímají platby kartou.
Nemyslím si, že to dělají jen proto, aby krátili stát na daních, i když Jan Adámek ze společnosti Jan Hospitality, který se pohybuje v oboru hotelnictví a gastronomie 22 let, říká:
„Platby v hotovosti lze snadno zatajit. Zejména, pokud ani hostovi nedáte účet. Ale i když mu ho dáte, dá se s tím pracovat. Restaurace umí nechat účet v jejich pokladně zázračně zmizet. Host se o tom nedoví.“
Podle něj je matematika jasná: Pokud majitel restaurace nepřizná tržbu, neplatí daně ve výši zhruba 21,2 %. Průměrná DPH v restauracích je cca 17 %. K tomu majitel neplatí daň z příjmu (průměrně 4,2 %), při průměrné optimální marži 20 % v restauraci by firemní daň z příjmu činila 21 % z té marže 20 %, tedy 4,2 %). Tedy oproti konkurenci ušetří 21,2 %.
K čemu se hodí hotovost
Některé podniky stále vyplácejí zaměstnance takzvaně bokem. Bohužel dost lidí pracujících v gastru je v exekucích, proto by ani jinak, než za hotovost vyplacenou denně, nepracovali.
Někdy majitelé restaurací vyplácí částečně na pásku, zbytek v hotovosti – bez odvodů. Zaměstnanec dostane více peněz, majitel zaplatí méně, než kdyby bylo vše oficiálně.
Platbami pouze v hotovosti a nepřiznáváním části příjmů vzniká restauracím a barům nekalá konkurence. Jan Adámek dodává: „Podnik, který neodvádí daně, má nižší náklady a může nabídnout nižší ceny nebo vyšší mzdy. Poctivé podniky nemají šanci konkurovat.“
Co by se stalo, kdyby restaurace musely akceptovat platbu kartou? Řada podniků by zkrachovala ve chvíli, kdy by přiznávala všechny nebo většinu tržeb. Přibylo by číšníků, servírek a kuchařů na trhu.
Trh by to uvítal, protože nedostatek lidí v oboru, je v současné době největší problémem v profesionální gastronomii.
Autor je podnikatel a investor. V současnosti provozuje areál se zimním a letním provozem v krušnohorském Perninku.
Pop-up mobil Mobile (207451)SMR mobil článek Mobile (207411)SMR mobil článek 2 Mobile (207416)SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)SMR mobil pouze text Mobile (207431)Recommended (5901)Více z HlídacíPes.org
Čtěte též

Investor Brůna: V čem jsou české banky lepší než ty švýcarské

Investor Brůna: Ceny stavebních pozemků v Česku dál rostou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)

24 komentářů
Ano ze zákona je povinnost mít u sebe hotovost.Tak o co jde.Kdo bere karty dobře,kdo ne jeho chyba.Co víc dodat.
Kde je ta povinnost zakotvena? Takový zákon či obecně závazný předpis neznám.
Když ono je to takhle nešikovně popsané obráceně.
Mít hotovost u sebe pochopitelně nemusíte, ale pak platí prastará zásada, bez peněz do hospody nelez. Čili, Vám bez zaplacení nikde nic neprodaj.
Ale když je u sebe máte – tak je povinnost obchodníka je od Vás přijmout na zaplacení, jako zákonné platidlo v našem státu. To už v těch zákonech stojí.
Zatímco v případě těch karet – tam je nutné si ale říct, že – nejde o to že „ten obchodník je v tom okamžiku odmítne“.. Protože – on je v tom okamžiku ani technicky přijmout nemůže. Na to by musel už mít zavedený v obchodě zavedený a zaregistrovaný platební terminál s online datovými přenosy, uzavřené smlouvy s bankou, karetními systémy. atd – je toho spoust
Ale jestli to už nemá, tak to prostě nemá, soráč, kartou u něj platit nelze.
Proč se ptáte pane Brůna, když to dobře víte. Rozumný člověk je nemíní podporovat, aby jenom hrabali. Komu smrdí peníze, může se odstěhovat na Mars a platit tam daně vetřelcům. Dost bylo daní.
Článek hodný současné okurkové sezóny, jen škoda, že se autor nenamáhal místo psaní nesmyslů si ověřit skutečnosti. Majitel restaurace nepotřebuje peníze hlavně na černé výplaty zaměstnanců, ale hlavně na platby dodavatelům, terminál je sice dražší položkou, ale majitele mnohem víc „bolí“, že své peníze dostává i s třídenním zpožděním, poplatek banky 0,8 – 1%??, pracuji ve firmě s několika provozovnami, a u žádné z bank jsme se nedostali poplatkem pod 1,4%.
Platba kartami je podvod na konečného zákazníka od bank, které stejně vlastní zahr. firmy, tím zisk bank zmizí v nedohlednu a erár opět ostrouhá za přispění „politiků“+ ÚS … Za každou platbu kartou si banka strhne pár procent z částky zboží, kterou nezaplatí obchodník, hospodský .. ale zákazník.
Přesně tak to je a o to jde.
Jde o tringelty, proto to nejde a nepujde. To je jasně každému se základním vzděláním. „Peníze su peníze mile, Vavro“…
No kdyby šlo „jenom o tringelty“, tak na to už jsou v USA vycvičení zákazníci dávno, že když už platí kartou, tak k tomu ďýško přidali pinglovi v hotovosti.
Ale voť těchnika, moderní restaurační přenosné termínály už jsou naprogramované tak, že pro potvrzení platby tam i to políčko Spropitné tam je uvedené, obvykle s předem určenou navrženou částkou :)…
Říkalo se, že obchodníci odvádějí bankám za každou platbu kartou 3 % z platby. To už tedy není pravda?
Pořád to tak funguje, procenta se neustále zvyšují i když každá banka to má jinak. Výsledek je stejný, vlastníci bank zkouší co ještě … zákazníci v Česku snesou. Po Evropě tak vysoká procenta=výpalné banky nemají, někde vůbec neexistují. Je o tom spoustu článků na webech, ale i zkušenosti neprovládních ekonomů v zahraničí. To je stejné jako je kartel =mafie mobilních operátorů. Taky jsou to zahr. firmy z tkz. západu, vřele doporučenými „demokraty“ po převratu89. Stačí porovnání stejných operátorů s Tureckem, Francii …
Skutečně platí to co píše pan Brůna, že záleží na ekonomické síle toho obchodníka, kolik si s tou bankou usmlouvá. Takže, kdyby měl miliardové tržby , a ještě k tomu si platil obchodního ředitele – jehož jedinou prací je tvrdé vyjednávání podmínek obchodních smluv, tak si může usmlouvat hluboko pod to 1%.
Ovšem, malej obchodníček, kterej jedná leda s nějakým provizákem , co mu tu „výhodnou “ nabídku placení kartami přinese do kvelbu – stačí jen podepsat. Tak se skutečně může dostat až na ta 3 procenta. Asi jako tak, když jiní lidé „výhodně“ podepíší tarif u mobilního operátora..:))
Věc druhá, ona tam není jenom ta „jedna platba procento z platby, tam je těch položek poněkud více, něco poplatek, něco procento, něco paušál“,takže v globálu to tak 3 procenta hodí..
kdyz se zavadlo eet, tak andrej na posledni chvili zrusil eet pro rychly obcerstveni.
takze v jeho retezci rychlyho obcerstveni parky’s, kde uz pred skoro 10 lety byl parek v rohliku od 60kc, zadna eet nebyla a uctenka se nedavala ani na vyzadani.
podle andreje to bylo narovnani konkurencniho prostredi
.
v obchodnich retezcich – v obcerstvenich, kde si jidlo odneses ke stolu eet zadna, ale o 5 metru dal v restauraci, kde ti cisnik jidlo prinese ke stolu eet byt musela. pritom obrat u rychlejch obcerstveni mnohem vetsi nez vedle v restauraci.
ale podle anderej narovnani konkurencniho prostredi
.
bruna v clanku kope za eet, ktery sam andrej za chinsky chripky zrusil, aby podnikatele podle jeho slov nezatezovalo, predtim si ale pro sebe zaridil vyjimku.
podobne, jako kdyz si za chinsky chripky zaridil vyjimku v prodeji kytek, protoze vlastni velkoobchod s kytkama, ale vse ostatni krome potravin bylo zavreny
.
jestli bruna kritizuje dane pouhy 4% z trzeb hospod, tak proc nekritizuje, ze andrejuv agrofert vloni na danich odved na danich 7mld z trzeb pres 200mld, tedy pouhy 3.5%, po odpocteni dotaci 1.7mld pouhy 2.5% ?
.
a tohodle cloveke z ciziny, kterej si prihrava xefty pro sebe a ostatni zaklekava, tady chce 1/3 naroda za premiera ??
uved jsem to nepresne
hospody podle clanku dan z prijmu 4.2% z trzeb
.
agrofert vloni vydelal 7.1mld pri trzbach 212mld
dan z pravnickych osob 21% = 1.5mld bez odpoctu dotace
tedy dan z prijmu pouhe 0.7% z trzeb, tedy 6x min nez u kritizovanych hospod
.
ve skutecnosti agrofert na dani odved opet min nez vycerpal na dotacich
ale hospody jsou ty spatny …
Co kdyby to pan pisatel nechal na majiteli,jak se rozhodne.Je to jen a jen jeho věc.Pindy o šedé ekonomice v miliardách,nechte makakům.EET 2 je pitomost,makaci si jen potřebují znovu namastit kapsy.
Který pisatel si dovolil něco nenechat na majitelích?
No neviděl bych to tak optimisticky.
1) Ty poplatky nejsou 0,8–1,0 procenta, to je pouze jeden z dílčích poplatků, které musí obchodník platit, aby mohl platby kartou přijímat. Těch poplatků je povícero, různým subjektům, kde záleží na řadě parametrů, jak to nakrásně ukazuje kalkulačka poplatků zde https://dotypay.com/poplatky/
Takže – celkové náklady – se uvádějí právě u malých prodejců přes 2 procenta.. (antož něco z toho procentem, něco paušálně).
Jestli se pak Brůna cítí vyjednat to za ně na zmíněných 0.8-1 procenta dohromady se vším všudy, tak ať jim to nabidne, třeba bude zájem.
2) V čem je problém, z čeho jsou ta 2 procenta – z celkové ceny. Zjednodušený příklad – obchodník nakoupí zboží, třeba za 1 000 Kč, a prodá ho za 1200 Kč. Marže 200 Kč poměrně slušná ,ovšem poplatek z platby kartou je z celkové sumy 1200 Kč, je 24 Kč – a to už je z jeho marže víc jak deset procent (a musí si ještě veškeré další provozní náklady).
3) Ergo – dá se sice souhlasit – s tím že je to z některých aspektů pro obchodníka i pro některé zákazníky výhodná a pohodlná služba – ale „něco to stojí navíc“, a to „něco“ musí naúčtovat obchodník do prodejní ceny.
Ale vzhledem k tomu že u nás zákazníkovi (kromě zákonem určených vyjímekl) ten poplatek za platbu kartou účtovat nemá, tak mu nezbývá než ty náklady rozúčtovat do jednotné vyšší ceny kterou pak platí všichni zákazníci, i když platí hotovostí. Soráč. Včera totéž , za 1180 Kč, dneska za 1 205, za týden 1230 Kč zákazník snad pochopí že náklady stoupají, a jestli se mu to nelíbí, může si jet nakoupit třeba do Polska, kde mu to prodají levněj, ale z toho potom už opravdu soudruh stát nemá na daních ani kačku…
Pro ilustraci z praxe: Dnešní tržba 10.550,- Kč, z toho kartou 7.824,- .
takze pri jeste mirnem poplatku 2% z platby to za kartu dela pres 150kc za den, 4tis za mesic, cca 50 tis za rok.
za to se da poridit levna dovolena pro rodinu.
jeste se nekdo divi, ze ti mali nejchtej brat karty ??
kdo ze zastancu karet je ochotnej vyhodit 50tis za rok jen tak ??
jakých 21.2 % cena piva je v restauraci 45 kč nákup je do 20 kč daň je to poslední o co jde o tvrdém a jídle se nebudu ani bavit .
Řadu restaurací drží štamgasti , a ti vědí, jak to v té jejich restauraci chodí. Náhodní návštěvníci mohou být u řady konkrétních restaurací zanedbatelní.
Karta se vypne snadno, v podstatě jedním stisknutím po vyvolání příslušného bankovního programu. Peněženka naplněná penězi se vypíná mnohem hůř, zlato se vypnout nedá vůbec, jen ukrást.
Ono je sice hezké, že „karta se vypne snadno“.. Ale když se zeptáte, odkud ti lidé ty peníze berou, tak jim stejně výplata příjde na účet, a ty hotové peníze si vyberou z bankomatu, aby měli u sebe nějakou rezervu.
Připočtěte k tomu, že stejně po ekonomice i mezi dodavateli a obchodníky jde většina peněz online převody, a zjistíte že ekonomicky by celý ten systém brzy zkolaboval, a spadli by jsme někam na úroveň Gazy, kam by se vozily potraviny rozdávat kamiony aby lidi nepomřeli hlady.
Má tohle někdo i z politiků zapotřebí?
Pokud je karta vypnutá, nevyberete z ní ni hotovost v bankomatu. Ty peníz jsou prostě fuč, pro vás nedostupné. Někdo na to jistě vydělá, ale vy to nebudete.