Index globálního terorismu 2014: Česko horší než Belgie, Nizozemsko či Dánsko

Napsal/a Robert Břešťan 19. ledna 2015

Česká republika je v aktuálním „Globálním indexu terorismu 2014“ výše, než by se dalo očekávat. Jen těsně za Německem a o několik míst před Belgií, Dánskem či Nizozemskem.

Německé úřady přitom čerstvě zrušily z obavy před teroristickými útoky některá veřejná shromáždění, v Belgii policie nedávno překazila přípravy teroristického útoky a zastřelila přitom dva podezřelé. A někteří dánští a nizozemští novináři a politici jsou vysoko v pořadí plánované odplaty teroristických organizací.

Ze zprávy ale plyne i to, že Česká republika (a šířeji země EU) leží v relativně bezpečné části světa. „Faktem je, že 82 % lidí, kteří byli zabití při teroristických útocích zemřelo v pětici zemí: v Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Nigérii a Sýrii,“ konstatuje studie, již zpracoval Institut pro ekonomiku a mír (IEP), který problematiku terorismu dlouhodobě sleduje a analyzuje.

Kompletní databáze IEP zahrnuje zhruba 125 tisíc teroristických útoků jež se ve světě dosud odehrály. Jsou v ní i útoky a incidenty zaznamenané v průběhu let v Československu a v České republice.

Například výbuch bomby na Staroměstském náměstí v Praze v červnu 1990, rasově motivovaná vražda súdánského studenta z roku 1997, či výbušné zařízení objevené v září 2011 v odpadkovém koši poblíž prodejny IKEA v Praze na Zličíně.

„V současné době nemá BIS ani od svých zpravodajců, ani od zahraničních partnerů nějakou varovnou informaci, která by signalizovala, že České republice hrozí bezprostřední riziko související s islámským terorismem,“ říká mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.

Čtyři skupiny stačí

Statisticky vzato sice polovina teroristických útoků nemá žádné oběti, podle studie IEP počet teroristických útoků v roce 2013 (za nějž jsou k dispozici poslední kompletní data) meziročně vzrostl a v jejich důsledku zemřelo 17 958 lidí (nárůst o 31 % oproti roku 2011).

Počet zemí, v nichž při útocích v jednom roce zemřelo více než 50 lidí se v roce 2013 zvýšil z 15 na 24. Teroristické útoky se ve sledovaném období odehrály v 87 státech.

Drtivou většinu útoků (66 %) má na svědomí čtveřice teroristických organizací: Islámský stát, Boko Haram, Taliban a Al Káida a její odnože.

Z pohledu hrozby terorismu je na světě také 39 zemí, které mají (či v době vzniku zprávy měly) ve výpočtu rizik teroristických útoků číslo bula. Patří mezi ně například Finsko, Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko a další. Na zcela opačném pólu jsou Irák, Afghánistán a Pákistán.

Index Globálního terorismu 2014
(výběr z pořadí)

1. Irák
2. Afghánistán
3. Pákistán
4. Nigérie
5. Sýrie
(…)
11. Rusko
27. Velká Británie
30. USA
56. Francie
83. Německo
85. Česká republika
89. Nizozemsko
93. Belgie
124. O příčku se dělí 39 zemí s nejnižším možným rizikem
(mj. Finsko, Slovensko, Nový Zéland, Vietnam aj.)

 

Teroristické útoky ve světě 2000 – 2013

(pro zvětšení klikněte)

mapa terorismus

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies