Hitparáda politiků v České televizi: Babiš dostal prostor pro 7648 výroků, Kalousek má 372 čárek

Napsal/a Robert Břešťan 2. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Mediálně jednoznačně nejvytíženějším českým politikem byl v roce 2018 v České televizi premiér Andrej Babiš. Až s odstupem následoval prezident Miloš Zeman, na třetím místě šéf ČSSD Jan Hamáček. Nová výroční zpráva o činnosti České televize za rok 2018 nabízí i další zajímavá data.

I když to tak často zejména z debat na sociálních sítích a z výroků některých politiků nevypadá, lidé v Česku přiznávají zpravodajství České televizi vysokou důvěryhodnost.

Jak ukazuje následující graf z výroční zprávy o činnosti České televize za rok 2018, nejdůvěryhodnějším hlavním zpravodajským televizním pořadem zůstávají již řadu let Události ČT, které při posledním měření na podzim 2018 označilo za nejdůvěryhodnější 64 % respondentů.

Hlavní zpravodajské pořady konkurenčních televizních stanic, Televizní noviny na Nově a Zprávy FTV Prima, považovalo za nejdůvěryhodnější jen 15 %, respektive 14 % respondentů. Zprávy TV Barrandov označilo za nejdůvěryhodnější jen 7 % respondentů.

Nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajský pořad

Znění otázky: Který z těchto hlavních zpravodajských pořadů je podle vašeho názoru nejdůvěryhodnější?

Zdroj: Tracking ČT, Výroční zpráva o činnosti ČT 2018

I podle nezávislého výzkumu Reuters označili obyvatelé ČR zpravodajskou ČT24 jako nejdůvěryhodnější zdroj informací, před zprávami Českého rozhlasu a všech ostatních médií.

Srovnání médií v ČR z hlediska důvěryhodnosti zpravodajství

Otázka: Jak důvěryhodné jsou podle vás zprávy z následujících zdrojů? Pro hodnocení prosím použijte stupnici, kde 0 je zcela nedůvěryhodné a 10 je zcela důvěryhodné.

Zdroje: Digital News Report 2018, University of Oxford, Reuters Institute, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

Rada ČT každoročně zjišťuje a porovnává, jak velký prostor je věnován ve vysílání jednotlivým politickým stranám a jak velký podíl mají jejich zástupci na celkovém objemu vysílání zpravodajských a publicistických relací.

Následující graf porovnává podíl a tón medializace nejčastěji zmiňovaných politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně v roce 2018 v hlavních zpravodajských relacích předních médií působících v ČR.

Pro porovnání jsou uvedeny Události České televize vedle Televizních novin na Nově a Zpráv FTV Prima a hlavní zpravodajské relace Českého rozhlasu.

Podíl devíti nejčastěji zmiňovaných politických subjektů na politickém zpravodajství
a tón jejich medializace v hlavních zpravodajských pořadech
(hodnoty tónu medializace představují rozdíl mezi podílem pozitivních a negativních výpovědí o příslušném politickém subjektu)

Zdroj: Media Tenor, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

Z hlediska počtu informací o jednotlivých politických stranách a hnutích na celkovém objemu zpravodajství se Česká televize nijak výrazně neliší od ostatních uvedených médií.

Pokud jde o tón medializace, je podíl negativních výpovědí o politických subjektech v České televizi většinou mírně nižší než u jejích konkurentů.

„Tento trend jakési „uměřenosti“ ČT v negativních soudech o politických stranách ve srovnání s ostatními českými médii je dlouhodobý a opakuje se ve výsledcích statistických šetření minulých let. Svědčí o tom, že ČT je relativně umírněná ve vyřčených negativních soudech o politických stranách,“ komentuje to Rada České televize.

Intenzita a tón medializace politických stran v pořadu UDÁLOSTI – rok 2018, počet výpovědí

Zdroje: Media Tenor, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

Nejčastěji prezentovaní politici v relacích ČT24 a tón jejich medializace (rok 2018), počet výpovědí

Zdroj: Media Tenor, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

Rada České televize přiznává, že při hodnocení politické vyváženosti zpravodajství a publicistiky České televize má zásadní význam prostor, který politici dostávají zejména v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Politickou příslušnost hostů v tomto pořadu v roce 2018 a rozdělení hostů s ohledem na jejich profesi vyjadřuje následující graf:

Zdroj: Media Tenor, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

„Rada ČT nezjistila žádné případy „nadržování“ a nezaznamenala ve zpravodajství a publicistice ČT ani „zaujetí“ vůči některému z politických subjektů,“ konstatuje Rada ČT, jakkoli se s jejími závěry pravděpodobně řada diváků a politiků neshodne.


Celé znění zprávy ke stažení ZDE

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)