,

Hitparáda politiků v České televizi: Babiš dostal prostor pro 7648 výroků, Kalousek má 372 čárek

Napsal/a Robert Břešťan 2. dubna 2019

Mediálně jednoznačně nejvytíženějším českým politikem byl v roce 2018 v České televizi premiér Andrej Babiš. Až s odstupem následoval prezident Miloš Zeman, na třetím místě šéf ČSSD Jan Hamáček. Nová výroční zpráva o činnosti České televize za rok 2018 nabízí i další zajímavá data.

I když to tak často zejména z debat na sociálních sítích a z výroků některých politiků nevypadá, lidé v Česku přiznávají zpravodajství České televizi vysokou důvěryhodnost.

Jak ukazuje následující graf z výroční zprávy o činnosti České televize za rok 2018, nejdůvěryhodnějším hlavním zpravodajským televizním pořadem zůstávají již řadu let Události ČT, které při posledním měření na podzim 2018 označilo za nejdůvěryhodnější 64 % respondentů.

Hlavní zpravodajské pořady konkurenčních televizních stanic, Televizní noviny na Nově a Zprávy FTV Prima, považovalo za nejdůvěryhodnější jen 15 %, respektive 14 % respondentů. Zprávy TV Barrandov označilo za nejdůvěryhodnější jen 7 % respondentů.

Nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajský pořad

Znění otázky: Který z těchto hlavních zpravodajských pořadů je podle vašeho názoru nejdůvěryhodnější?

Zdroj: Tracking ČT, Výroční zpráva o činnosti ČT 2018

I podle nezávislého výzkumu Reuters označili obyvatelé ČR zpravodajskou ČT24 jako nejdůvěryhodnější zdroj informací, před zprávami Českého rozhlasu a všech ostatních médií.

Srovnání médií v ČR z hlediska důvěryhodnosti zpravodajství

Otázka: Jak důvěryhodné jsou podle vás zprávy z následujících zdrojů? Pro hodnocení prosím použijte stupnici, kde 0 je zcela nedůvěryhodné a 10 je zcela důvěryhodné.

Zdroje: Digital News Report 2018, University of Oxford, Reuters Institute, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

Rada ČT každoročně zjišťuje a porovnává, jak velký prostor je věnován ve vysílání jednotlivým politickým stranám a jak velký podíl mají jejich zástupci na celkovém objemu vysílání zpravodajských a publicistických relací.

Následující graf porovnává podíl a tón medializace nejčastěji zmiňovaných politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně v roce 2018 v hlavních zpravodajských relacích předních médií působících v ČR.

Pro porovnání jsou uvedeny Události České televize vedle Televizních novin na Nově a Zpráv FTV Prima a hlavní zpravodajské relace Českého rozhlasu.

Podíl devíti nejčastěji zmiňovaných politických subjektů na politickém zpravodajství
a tón jejich medializace v hlavních zpravodajských pořadech
(hodnoty tónu medializace představují rozdíl mezi podílem pozitivních a negativních výpovědí o příslušném politickém subjektu)

Zdroj: Media Tenor, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

Z hlediska počtu informací o jednotlivých politických stranách a hnutích na celkovém objemu zpravodajství se Česká televize nijak výrazně neliší od ostatních uvedených médií.

Pokud jde o tón medializace, je podíl negativních výpovědí o politických subjektech v České televizi většinou mírně nižší než u jejích konkurentů.

„Tento trend jakési „uměřenosti“ ČT v negativních soudech o politických stranách ve srovnání s ostatními českými médii je dlouhodobý a opakuje se ve výsledcích statistických šetření minulých let. Svědčí o tom, že ČT je relativně umírněná ve vyřčených negativních soudech o politických stranách,“ komentuje to Rada České televize.

Intenzita a tón medializace politických stran v pořadu UDÁLOSTI – rok 2018, počet výpovědí

Zdroje: Media Tenor, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

Nejčastěji prezentovaní politici v relacích ČT24 a tón jejich medializace (rok 2018), počet výpovědí

Zdroj: Media Tenor, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

Rada České televize přiznává, že při hodnocení politické vyváženosti zpravodajství a publicistiky České televize má zásadní význam prostor, který politici dostávají zejména v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Politickou příslušnost hostů v tomto pořadu v roce 2018 a rozdělení hostů s ohledem na jejich profesi vyjadřuje následující graf:

Zdroj: Media Tenor, výroční zpráva o činnosti ČT 2018

„Rada ČT nezjistila žádné případy „nadržování“ a nezaznamenala ve zpravodajství a publicistice ČT ani „zaujetí“ vůči některému z politických subjektů,“ konstatuje Rada ČT, jakkoli se s jejími závěry pravděpodobně řada diváků a politiků neshodne.


Celé znění zprávy ke stažení ZDE

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

2 komentáře

  1. Petr Kaminsky napsal:

    Pak nema mit ANO v pruzkumech neustale 30%.

  2. Tondach napsal:

    Zajímavé čtení! Především pro ty, kteří pořád křičí, že v ČT je jenom Kalousek….ale ti tomu nebudou stejně věřit, protože ČT přece lže! Že ano!

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama