Foto: Profimedia

Fialo octup, úřednická premiérka Nerudová a the Reds from Strakovka

Napsal/a Robert Malecký 11. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Když jsme byli ještě malí, trval rok rok, a ne dva týdny. Jenže to byly ještě pořádné roky, festovní. Ne dneska ten šunt, Fialo octup. Dlouho bylo vedro, pak zase chvilku pršelo a za pár dní jsou tu Vánoce. Prostě chceme říct, že Psí uši jsou po prázdninách zpátky a s nimi i nálož šílenství, které nám každý týden servírují naši politici, ti zvolení i nikdy nikam nezvolení.

  • Červencová a srpnová vedra byla dlouhá a úmorná, s následky se potýkáme ještě teď v září. Třeba bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová se ještě nerozhodla, zda bude spíš europoslankyní, příští prezidentkou, předsedkyní nové strany, poslankyní sněmovny nebo rovnou premiérkou. Každopádně až to Fiala zabalí a octoupí, tak by to prý vzala.

Takže kdyby například padla vláda Petra Fialy a vás by někdo požádal o sestavení vlády, odešla byste z evropských institucí?
Pak bych samozřejmě vládu sestavit šla. To jsou okolnosti, které mohou nastat. Proto se zdráhám říct, že mandát musím dokončit.

(Danuše Nerudová v rozhovoru pro týdeník Respekt, 9. září)

Tolik krásných kdyby, to se jeden nechá strhnout a zasní se. Kdyby padla Fialova vláda, kdyby někdo (no kdo asi?) pověřoval někoho sestavením vlády, kdybych tou dobou měla mandát ve Štrasburku… Hodně zajíců, nejistá budoucnost zejména s ohledem na nutnost vůbec na kandidátce STAN do europarlamentu projít.

Situace po pádu vlády patří v Česku k ústavně nejméně zakotveným. V zásadě proti sobě stojí dva modely: První si vyzkoušeli Mirek Topolánek a Jiří Paroubek po pádu vlády v roce 2009. Tehdy se dokázali shodnout na jménu premiéra Jana Fischera i poměrném zastoupení koalice a opozice v kabinetu. Druhý model předvedl o čtyři roky později Miloš Zeman, když si vládu Jiřího Rusnoka najmenoval proti vůli sněmovny.

Jen chceme říct, že se nám tu naznačuje možnost, která spíše směřuje k zemanovským móresům (dokážeme si představit, že by se na Danuši Nerudové coby úřednické premiérce shodl Pavel Blažek s Andrejem Babišem?). A nevíme, zda se nám to úplně líbí.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Co na to všechno premiér Petr Fiala? Nic. Představil svoji vizi Česka pro rok 2033 (lithium, čipy a hlavně ty dálnice, hahaha) a dál se drží svých fotbalových analogií. Rozdal nějaké ty žluté karty (ministr Pavel Blažek, hahaha) a přirovnal svou vládu k Liverpool FC.

Kdybych měl přirovnat svoji vládu k nějakému týmu, tak k Liverpoolu. 🙂
Mám rád způsob, jakým Jürgen Klopp tým vede a trénuje.
Na fotbale je krásné třeba to, že když do průměrného týmu s menšími finančními prostředky přijde zajímavý trenér, dokáže udělat dobré výsledky.

(Petr Fiala na svém Facebooku, 9. září)

Liverpool FC je podle francouzského fotbalového týdeníku pátým největším klubem na světě, devatenáctkrát vyhrál Premier League, šestkrát Ligu mistrů a dřívější PMEZ, třikrát pohár UEFA a jednou pohár vítězů národních pohárů. Je to nejúspěšnější anglický klub v evropských soutěžích. Asi bylo opravdu vedro.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Po Česku se volně pohybuje muž, který se dříve živil jako Mikuláš v obchodních centrech. Podle policie není okolí nebezpečný, vyznačuje se především žvanivým projevem na různá ad hoc témata.

Vkusnost válečné analogie ponecháme na posouzení laskavého čtenáře. Jen připomeneme staré dobré pravidlo pro veřejná vystoupení, které zní: Napadne-li tě příměr s Hitlerem nebo nacismem, počítej do deseti a mlč. Obecně platné po mnoho generací.

  • Existuje v Česku zakleté místo, je to takový bludný kořen komunikace. Přicházíte k němu jako expert, studovaný a soudný člověk, překročíte ho a v tu ránu se z vašich úst linou věty, které byste do sebe snad ani neřekli. To místo je v Praze na Palackého náměstí a je známé též jako ministerstvo zdravotnictví. Jeho excelence Adam Vojtěch nebo docent Blatný by mohli vyprávět.

Radši budu pálit penicilin podobně jako vakcíny, než aby nějakému pacientovi chyběl.

(ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, iDNES.cz, 8. září)

Úplně nás nadchla ta představa, jak si ministr sehnal partu zkušených vařičů z Ústí nad Labem a na koleně doma kutí penicilin. Pak nám došlo, že asi myslel trochu jiné pálení, a naše nadšení zase trochu opadlo. Pak se ale ministr pustil do vysvětlování, jak to tedy se zásobami antibiotik je, a bylo všechno zase fajn.

Léky jsou, problém je, že nejsou v každé lékárně.

Češi mají se sháněním nedostatkového zboží letité zkušenosti, čili nevidíme problém. Prostě penicilin někde je, nikdo sice neví kde, ale o to už se Češi postarají a sami si ho vyhledají. Když ne v lékárně, tak třeba na lampárně, v Tuzexu nebo u překupníka. Škoda, že už nevládne Andrej Babiš, ten by se jmenoval předsedou komise pro distribuci penicilinu, vyházel by pár ministrů a pochválil se u Xavera. Tímhle tempem se ale už brzy zase dočkáme.

Tak klidnou mysl, zase bude líp.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)