Expanze z východu. Rusové vlastní více než 12 tisíc českých firem
Více než dvojnásobně vzrostl za posledních devět let počet ruských vlastníků tuzemských firem. Podíl firem s ruskými vlastníky tak nyní tvoří téměř 15% ze všech společností vlastněných zahraničními majiteli. Vyplývá to z unikátní analýzy koncových vlastníků firem společnosti CRIF, kterou má HlídacíPes.org k dispozici.
Více než pětina firem v Česku je v současné době vlastněna zahraničními majiteli. Z analýzy srovnávající stav od roku 2007 do letoška vyplývá, že Česko je u zahraničních podnikatelů stále oblíbenější.
Nejčastějšími zahraničními konečnými vlastníky českých firem jsou v současné době Rusové. Ti figurují u více než 3% všech českých společností. Obdobný podíl ale tvoří v Česku také utajení vlastníci – neznámý majitel byl zaznamenán celkem u 11,5 tisíce firem. Teprve poté následují Slováci a Ukrajinci.
U výše uvedených zemí se počet firem s jejich majetkovým vlastnictvím od roku 2007 více než zdvojnásobil. Jediné dva státy, u kterých podíl jejich vlastnictví v Česku za dané období klesl, bylo Německo a Rakousko. Přesto se i nadále řadí na vrchol tabulky zahraničních vlastníků českých firem.
Jednoznačným rekordmanem za uplynulých devět let je ale podle analýzy portálu Informaceofirmach.cz společnosti Crif Rumunsko. Z této destinace je v současné době vlastněno o 3 tisíce procent víc českých firem než v roce 2007. K výraznému nárůstu došlo také u dalších států jako je například Lotyšsko, Srbsko nebo Bulharsko. Za českými firmami také stále častěji figurují offshorové destinace.
Výjimečné postavení
Nárůst počtu ruských vlastníků jde ruku v ruce s nárůstem počtu osob s ruským občanstvím žijícím v Česku. K němu dochází v průběhu celého sledovaného období. Od roku 2007 se jejich počet zvýšil o polovinu. Zatímco v roce 2007 u nás žilo 23 278, v letošním roce jich je v Česku registrováno už přes 34 tisíc. Přičemž Rusové vlastní 12 486 českých firem.
Dobrat se reálného počtu vlastníků českých firem je díky složitým majetkovým strukturám komplikované. O tom svědčí i fakt, že před rokem vydala společnost Bisnode obdobnou analýzu, ze které vyplynulo, že Rusové vlastní v Česku téměř 17 tisíc firem.
ČTĚTE TAKÉ: Ruský byznys v Česku. TOP 10 ruských firem podle tržeb a kapitálu. Kdo vede?
Rozdíl mezi letošní a loňskou analýzou spočívá v metodice sběru dat. Zatímco analýza Bisnode zaznamenávala vlastnictví i pokud bylo sdílené s další zemí, společnost CRIF se soustředila pouze na majoritní vlastnictví a sledovala až koncové vlastníky.
V obou případech ale platí, že Rusové jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky.
“Rusko má na českém trhu výjimečné postavení a představuje z hlediska počtu vlastněných firem největší zahraniční skupinu,“ říká analytik společnosti CRIF Jan Cikler. „Mezi příčiny vysokého počtu ruských firem v ČR mohou patřit jednak společné historické vazby a případně i strategická poloha našeho státu, který mohou využívat k další expanzi na západní trh.“
Tranzitní země
Také z toho důvodu Ministerstvo financí ve Výroční zprávě Finančního analytického útvaru za rok 2014 upozornilo na skutečnost, že Česko slouží jako tranzitní země, přes niž ruští obchodníci a jejich firmy vyvádějí stovky milionů korun do daňových rájů.
„Vyvádějí se vysoké objemy finančních prostředků ze zahraničních společností, velmi často s ruskými vlastníky, kdy Česká republika měla sloužit jako tranzitní země pro převody do dalších, z hlediska boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu „bezpečných“ destinací jako je například Kypr,“ stojí ve zmíněné zprávě.
ČTĚTE TAKÉ: Ruský byznys v Česku: miliardy v česko-ruských bankách
Vysoký počet ruských vlastníků českých firem koresponduje také se zjištění, že na českém seznamu Panama Papers je každý devátý vlastník společnosti založené Mossack Fonseca je ruského původu.
ČTĚTE TAKÉ: Panama Papers: Každý devátý na českém seznamu má ruské jméno
Vlastníci z ráje
Z analýzy také vyplývá, že během uplynulých devíti let došlo k nárůstu počtu firem vlastněných z daňových rájů. Oblíbená offshorová destinace Kypr dokonce figuruje na 11. místě mezi zahraničními vlastníky. Zatímco v roce 2007 existovalo v Česku pouze 550 firem, které měly majoritního vlastníka z Kypru, letos je takových společností už téměř 2 tisíce.
Stálé více firem je vlastněno také z dalších destinací umožňujících eliminovat placení daní, popřípadě skrýt skutečného majitele, jako například Britské Panenské ostrovy (404), Seychelly (917) nebo z Panamy (238). Zdaleka největší nárůst ze zemí daňových rájů ale v Česku zaznamenaly firmy s majiteli na Marshallových ostrovech – zatímco v roce 2007 zde byly takové firmy pouze 4, dnes jich tu je přes sto.
Naopak čínští vlastníci, o nichž se v poslední době díky expanzi čínské finanční skupiny CEFC hodně hovoří, zaznamenaly pouze nepatrný nárůst. V roce 2007 vlastnili Číňané podle analýzy společnosti CRIF 539 společností, letos je lze dohledat u 714 firem.
Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Co jsem měl možnost pozorovat, tak v tisku, rozhlasu a televizi nebylo během uplynulých 2 dekád dne, kdy by nějaký novinář neadoroval ten fakt, že jsme velmi otevřenou ekonomikou.
Řada novinářů pak na tomto nadšeném přijímání takovéhoto prostředí vystavěla svou profesní kariéru.
Kdy peníze nejenže nesnrdí, ale v zemích washingtonského konsenzu také neznají hranic. Znají jen zisků či ztrát (a mírných regulací, of course).
Pročež fandím všem novinářům, jejichž úvahy, snahy a konání nevycházejí pouze z tohoto hlavního, univerzálního leitmotivu našich motivací k práci.
A též těm, kteří dokáží uvažovat o ziscích a ztrátách stále ještě i dnes poněkud kvalitněji, než jak umí běžný pokračovatel evoluce opičáků.
K těm daňovým rájům…je dosti trapné se nějak nad nimi pohoršovat. My sami jsme spoluobčany daňových rájů, my sami je podporujeme, my je bráníme, někteří z nás za ně dokonce i umírají (např. v tkzv. mírových misích apod.).
No schválně – dám domácí úkol (nejen pro novináře):
Vyjmenuj aspoň tři bratské státy EU , které jsou považovány za daňové ráje !
Premianti pak jistě zodpoví i tuto otázku :
Znáš nějakého vrcholného představitele EU, který na vládní úrovni aktivně spoluvytvářel nějaký takový daňový ráj, rámec jeho fungování, budovat ?
Domácí úkol zkontrolují pan Homoláč spolu s panem Josefem, oni znají “ celé pravdy“, nejen ty obyčejné, fragmentární. Oni skutečně ví.
Drž se od Rusa jak nejdál můžeß.
To je jedna z mála těch skutečných pravd, ovšem zato neprůstřelných.
Spokojen, žvanílku?
Tykejte si prosím tam, kde se to sluší a patří (například mezi svými súdruhy).
Děkuji za porozumění.
Budu se držet tam, kam uznám za vhodné já sám – o své svobodné vůli.
Nejsem spokojen, zadání bylo jiné.
Hezký den.
co to je 12tis fy.oproti nemeckym americkym vlastnikum smnesny pocet,jen banky komu t patri a dalsi ..