
Europarlamentem otřásá korupční skandál, nyní v režii Huawei. Jména v kauzách se opakují
Ještě nebylo dokončeno vyšetřování kauzy Katargate a v Bruselu vypukl další skandál: europoslance měla tentokrát uplácet čínská firma Huawei, která se zajímala především o zakázky na technologie 5G v Evropské unii. Protikorupční opatření v europarlamentu jsou podle řady poslanců stále nedostatečná. V kauzách se navíc opakovaně objevují stejná jména.
V souvislosti s novou kauzou Huawei probíhá nyní vyšetřování několika lobbistů a asistentů poslanců, kteří jsou podezřelí z účasti na uplácení až 15 poslanců Evropského parlamentu. Informace o vyšetřování jako první odhalil investigativní web Follow the Money spolu s belgickými deníky Le Soir a Knack.
Podle informací těchto médií belgická prokuratura tvrdí, že firma Huawei zaplatila dvěma zprostředkovatelským firmám za to, že poslaly v roce 2021 platby europoslancům za podepsání dopisů adresovaných Evropské komisi.
Hlavními postavami v kauze jsou podle vyšetřovatelů italský europoslanec Fulvio Martusciello (Forza Italia, EPP) a jeho tým. Sám Martusciello měl obdržet od Huawei zprostředkovaně 6700 eur, jeho asistentka měla dostat tisíc eur a europoslancům, kteří dopis podepsali, mělo být vyplaceno každému 1500 eur.
V případu údajně hraje roli také bývalý parlamentní Martusciellův asistent Valerio Ottati, který nyní pracuje pro Huawei v Bruselu, a v jehož počítači vyšetřovatelé nalezly zmíněné dopisy. Ottati je podezřelý ze spoluautorství dopisů a policisté mají také záznamy odposlechu jeho telefonátů.
Podle zatykače převody peněz, které měly zakrýt úplatky, schvalovali čínští vedoucí pracovníci společnosti Huawei, zejména Abraham Liu, který byl v té době viceprezidentem společnosti pro evropský region a jejím hlavním zástupcem v EU, uvedl web Follow The Money.
S distribucí finančních prostředků pocházejících od Huawei europoslancům, kteří podepsali dopisy Evropské komisi, měla údajně pomáhat Martuscielliho asistentka.
V dopisech byly vyjádřeny údajné obavy z politizace hospodářské soutěže v evropském sektoru 5G, dále obsahovaly velmi naléhavé a emotivní formulace, proč EU potřebuje neprodleně zavést 5G a vyvarovat se „technologického rasismu“.
Co je v dopisech Evropské komisi
Níže podepsaní poslanci Evropského parlamentu z různých politických skupin sdílejí společné obavy ohledně politizace zavádění technologie 5G v celé naší Unii… Odemykání nevyužitého potenciálu Evropy začíná nezpolitizovaným nasazením 5G. To je nezbytné, zvláště v těžkých dobách. Evropa si nemůže dovolit promeškat roky pokroku, protože někteří se rozhodli hrát šipky s 5G – v mnoha případech s použitím diskriminačních argumentů, které jsou v zjevném rozporu s našimi společnými hodnotami, jak jsou zakotveny v čl. 2 Smlouvy… Naše digitální suverenita začíná tím, že evropským občanům poskytneme nejlepší dostupnou technologii, ne vágní, protekcionistické debaty. Má-li být Evropa v této digitální éře světovým lídrem, musí být schopna prosadit rozhodnutí na základě vlastních zájmů – nikoli zájmů třetích stran. Proto žádáme Evropskou komisi, jakož i ministry telekomunikací a obchodu EU, aby podpořili hlavní principy sady nástrojů 5G, jejichž součástí je předpoklad, že všichni hráči v oboru budou mít rovné podmínky bez diskriminace na základě jejich původu (jinými slovy „technologický rasismus“), pokud splňují technická kritéria založená na faktech.
Kontrolovat tok peněz
Spolustraníkem Fulvia Martusciella z lidovecké frakce EPP je český europoslanec Tomáš Zdechovský, který je již třetím obdobím členem Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT). Martusciello má podle Zdechovského za sebou již řadu skandálů a mnoho europoslanců ve frakci má problém s ním spolupracovat.
„Problém je vždycky mít důkaz. Ten získali vyšetřovatelé v kauze Huawei až na základě odposlechů lobbistů,“ řekl pro HlídacíPes.org
„Bohužel, tyto případy ukazují, že ani evropské instituce nejsou imunní vůči korupci. O to víc je důležité na problémy upozorňovat, volat po transparentnosti a přísně kontrolovat tok peněz, které mají sloužit občanům, nikoliv jednotlivcům,“ konstatuje Zdechovský a připomíná největší kauzy posledních let.
Skandál Katargate vypukl v prosinci 2022, kdy policejní razie v Bruselu odhalily 1,5 milionu eur v hotovosti v domech řecké europoslankyně a tehdejší místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailiové a bývalého italského europoslance Piera Antonia Panzeriho. Vyšetřování případu stále probíhá.
„Belgická policie zadržela několik současných i bývalých europoslanců a jejich spolupracovníků kvůli podezření, že přijímali úplatky od Kataru a Maroka výměnou za politický vliv a ,měkčení‘ postoje EU v otázkách lidských práv a pracovní situace v těchto zemích,“ upřesňuje Zdechovský.
Podle informací serveru Politico šlo konkrétně o snahy o zmaření šesti parlamentních rezolucí odsuzujících dodržování lidských práv v Kataru a snahy o uzavření dohody o bezvízovém styku mezi Dauhá a EU. Všichni bývalí europoslanci popřeli, že by se na skandálu Qatargate podíleli.
Jedna z prvních kauz, která upozornila na korupci v europarlamentu, je z roku 2011 a získala název „Cash for Amendments“. Novináři Sunday Times tehdy odhalili, že někteří europoslanci byli ochotni za úplatu předkládat pozměňovací návrhy k legislativě. Usvědčeni byli tři poslanci – z Rakouska, Rumunska a Slovinska –, z toho jeden dokonce přijal nabídku od novinářů vydávajících se za lobbisty.
Prevence korupce je nedostatečná
Co se týká reakce na kauzu Huawei, Evropský parlament již v polovině března s okamžitou platností dočasně zamezil vstup lobbistů a zástupců této čínské firmy do svých budov v Bruselu a ve Štrasburku. To ale podle některých europoslanců nestačí a požadují další opatření.
Německý europoslanec Daniel Freund ze skupiny Zelených konstatoval, že další kauza není bohužel žádným překvapením. Prevence korupce v EU je podle něj nedostatečná.
Jako člen protikorupční europarlamentní skupiny vyzval evropské instituce k zavedení opatření, která navrhl v dopise adresovaném předsedkyni Evropského parlamentu Roberte Metsolaové a předsedkyni Evropské Komisi Ursule von der Leyenové. Dopis podepsalo 45 europoslanců.
Jejich prvním požadavkem je odstranění všech zařízení Huawei ze sítí Evropského parlamentu a Evropské komise. Dále vyzývají k nezávislému dohledu nad lobbingem:
„Nový etický orgán EU musí neprodleně zahájit svou činnost. Přestože interinstitucionální dohoda o zřízení tohoto orgánu byla podepsána před deseti měsíci, Parlament dosud blokoval jeho první schůzi a jmenování nezávislých odborníků. Vzhledem k současnému vývoji musí etický orgán urychleně zasednout a konečně zahájit svou práci.“
Třetí bod dopisu upozorňuje na mezery v registru transparentnosti. „Současný systém má vážné nedostatky: nejsou v něm zahrnuty důležité subjekty, jako jsou velvyslanectví, chybí finanční transparentnost a důsledky pro neregistrované lobbisty, kteří porušují pravidla, jsou příliš malé. Vyzýváme Komisi a Parlament, aby se těmito problémy zabývaly v rámci připravované reformy registru transparentnosti.“
Kritiku vystřídaly pochvaly
Že dosavadní opatření nebyla příliš účinná, si myslí i Tomáš Zdechovský. „Ten, kdo byl transparentní, zůstal transparentní. Kdo chtěl podvádět, pořád podvádí. Je to o nastavení lidí a jejich etickém kodexu a svědomím. Nejnovější skandály s Huawei a dalšími podvody ukazují, že jsou to pořád stejní lidé.“
Fakt, že se jména v některých kauzách opakují, potvrzují informace, které získali novináři od vyšetřovatelů kauzy Huawei.
Policie prohledala v polovině března 21 domů v Bruselu, belgických regionech Flandry a Valonsko a Portugalsku. Při razii v europarlamentu zapečetila také kanceláře dvou parlamentních asistentů, informoval server Politico.
V jedné kanceláři měli sedět asistenti italských europoslanců Fulvia Martusciella a Marca Falconeho (Itálie/EPP) a druhá kancelář patřila Adamu Mouchtarovi, dlouholetému úředníkovi a současnému asistentovi nově zvoleného bulharského europoslance Nikoly Minčeva (Renew). Mouchtar měl podle vyšetřovatelů kauzy Huawei obdržet zprostředkovaně 14 800 eur.
Němec Adam Mouchtar je dlouholetý europarlamentní úředník a byl také spoluzakladatelem a ředitelem skupiny s názvem EU40, jejíž předsedkyní byla řecká politička Eva Kaili – klíčová postava ve vyšetřování kauzy Katargate. Mouchtar pracuje podle webu EU40 jako „politický konzultant uvnitř Evropského parlamentu již 10 let a za tu dobu sloužil více než desítce poslanců Evropského parlamentu z různých politických skupin“.
Byl také poradcem slovinského europoslance Franca Bogoviče (EPP). Ten se do hledáčku médií dostal na konci roku 2022 poté, co se společně s dalším europoslancem Enginem Eroglu zúčastnil cesty do Ázerbájdžánu.
Cestu naplánoval a částečně zaplatil ázerbájdžánský režim, potvrdil později webu Blankspot sám Bogovič. „Po této cestě byla jejich kritika Ázerbájdžánu vystřídána pochvalou a pozitivními poznámkami o plynových dohodách s touto zemí,“ napsal v prosinci 2022 server Blankspot.
Cestu do Ázerbájdžánu zorganizovala mezipolitická skupina RUMRA & Smart villages (Chytré vesnice). Jejím prezidentem byl v té době právě Franc Bogovič, jeho tehdejší asistent Adam Mouchnar a zároveň koordinátor skupiny RUMRA se cesty rovněž zúčastnil.
Hlavním cílem delegace byla údajně návštěva tzv. chytrých vesnic v ázerbájdžánské oblasti Zangilan v částech Ázerbájdžánu, které režim v roce 2020 násilím odebral Arménům v Náhorním Karabachu. Výstavbu „chytrých vesnic“ v této oblasti financuje ázerbájdžánský stát, přičemž zakázky na výstavbu dostávají lidé s úzkými vazbami na rodinu diktátora Ilhama Alijeva, podotýká Blankspot.
Franc Bogovič byl nyní rovněž citován v několika zprávách o vyšetřování kauzy Huawei. Médiím sdělil, že byl čínskou firmou pozván na konference a účastnil se jednoho internetového projektu, ale ničeho nezákonného se nedopustil.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Ano, můžete dítěti pořídit jedovatou hračku. Ale musíte vědět, že je jedovatá

Lidé mají právo i na čínský šunt. Ale měli by vědět, že jim může shořet byt
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
v Rusku takové vyhazují z okna.V Bruselu s nimi udělají co ? -nic !
A to bude náš konec…..
No a kdo by v tom Bruselu pak seděl když by většinu i s Uršulou učili létat…..
Očividně by se nejdřív musela naučit lítat lepenka.
A co Von der Leyenová,,?
Pěkný večer ,
občas čtu tyto nesmyslné články. Už z textu je zřejmé ,že něco není jak má být.
Už z logiky věci kdy se hraje o miliardy z budování sítí G5 tak poslanci se nechají korumpovat za čtvrtinu Německého platu??? To chcete říct že se tam sešli lidé s troskou místo mozku???
1400 EUR jako úplatek za něco co má nést miliardy???
Ani těch 14 000 EUR není přiměřené jako úplatek. Navíc za tak mrzký peníz přijít o teplé místo s platem, který je měsíčně minimálně desetkrát tak vysoký??? A riziko ,že mne mohou i zavřít???
To by snad udělal jenom zoufalec. A pokud by to skutečně byla pravda ,tak už se nedivím tomu co se tam v EU parlamentu děje. Co se to tam dostalo za sestavu?
A pak jsme tam kde jsme a Titanik narazil do kry a začíná se potápět.
No, zkuste se na to podívat z druhé strany.
Europoslanecký plat je 8 400 eur (po zdanění, jistě), tak že „vybírat“ ještě vedle toho všimné od 1 500 eur výše, za podepsání různých petic a doporučujících dopisů je poměrně efektivní způsob, jak si tam přivydělat. Stačí když takových podpisů udělá za měsíc několik a má tím ten plat prakticky zdvojnásobený.
S čím asi nepočítali, že by se taková lidumilná činnost měla trestat 🙂
Věc druhá – že na protlačení těch „správných zájmů“ jsou skutečně tisice eur drobné částky. To si musí zájemci připlatit jinde.
Ono že taky ze zjistilo, tak ty špatné jsou nejenom produkty z Číny, ale dokonce dnes i z USA. Takže těch „správných“ dodavatelů už po světě moc není, a ceny pochopitelně rostou …
To už dneska nejsou miliardy, ale stovky miliard..
Máte pocit, že v EU parlamentu sedí někdo jiný, než dutohlavové???Moc to nevypadá při pohledu na zdevastovanou Evropu.
Proč by měla EU rozhodovat o tom, od koho budou její členské státy kupovat techniku na sítě 5 G? Je naprosto jasné, že čím méně úředníků o tom bude rozhodovat, tím více bude v tom rozhodování korupce. Nezkorumpovatelný je jen ten úředník, který žádné pravomoce nemá, jen maximálně posuzuje správnost stranami dodaných podkladů a integritu jejich formy.
Bohužel, název toho článku by spíš měl znít „těžký život (nejen euro) poslance“..
Protože, když si přečtete onen publikovaný velezrádný dopis, , tak zjistíte, že formulace je je naopak velice pozitivní , totiž požadavek aby EU pohnula s moderními technologiemi. Chce tohle samo o sobě někdo popírat?
Jistě, určité potenciální nebezpečí tu je – a ať nekopíruji , před pár lety je oficiálně popsal i náš NÚKID a naše média se tomu taky věnovala. (Tedy – navíc s tím závěrem, ani NÚKID nezakazoval, pouze doporučoval .
Takže to gró je někde jinde. Takových a podobných motivačních dopisů a petic, kde se něco vysoce pozitivního doporučuje, běhá (nejen) po (euro)parlamentu spousty. Skutečně se snad někdo domnívá (že zase nejen ‚euro) poslanec dá tu námahu aby
–nejenom že by si takový dopis přečetl celý úplně celý, doslova do každého slova a písmene, hluboce si ho rozmyslel, zda souhlasí se všemi jeho slovy, nejen obecně, ale i ve všech (všech konkrétních) významech. Nebo že by si snad měl udělat nějakou právně informační rešerši, která by ho upozornila, čeho a koho konkrétně se týká onen termín „..„technologický rasismus“?????
Odpověď zní, že samozřejmě, ne, že by to takto nedokázal zanalyzovat nikdo. Ovšem potom druhá otázka pak stojí – co má následovat. Demokraticky smýšlející člověk by řekl že i potom by měla následovat diskuze – i s takovým poslancem – a v rámci té diskuze mu vysvětlit v čem spočívá jeho chyba, nebo omyl?
Bohužel řešit to hned kriminalizací onoho poslance za to že „něco podepsal“ to opravdu příliš demokratické nepřipadá :(((((((
Bohužel – že si dovolím to odsunout – samotný fakt, že si (i euro) poslanec, nechá za podpisy takových (jakýchkoliv) dokumentů něco platit, je sice rovněž nelegitimní, ovšem v takovém případě padni komu padni – ve všech případech, bez hodnocení zda to je správný nebo nesprávný názor…