Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: ČRo - Radiožurnál, zdroj

Dusno v rozhlase kvůli propouštění. Za problémy nemůžeme my, ale vedení, píší zaměstnanci Zavoralovi

AKTUALIZOVÁNO. Dva týdny poté, co generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral oznámil, že firma propustí až 120 lidí, předali rozhlasoví odboráři vedení rozhlasu otevřený dopis. Požadují v něm, aby vedení od propouštění ustoupilo a předložilo personální koncepci a jasnou vizi rozvoje programu veřejnoprávního rádia. Spíš než samotné snižování počtu pracovních míst jim vadí jeho nepromyšlenost.

„Nepříznivou finanční situaci Českého rozhlasu nezavinili zaměstnanci, a proto nemohou na překotné řešení situace doplatit ztrátou místa. Za vývoj finanční bilance nesou zodpovědnost představitelé managementů – minulých i současného,“ stojí v otevřeném dopise.

Text dopisu ve středu odbory představily na setkání se zaměstnanci v budově rozhlasu (viz foto z akce níže).

Pod dopis se už během setkání podepsalo přes 100 lidí, kromě odborářů také další zaměstnanci. Podle informací HlídacíPes.org odbory také od prvního setkání s ředitelem předminulý týden evidují zhruba dvacet nových zájemců o členství. Sběr podpisů pod otevřený dopis potrvá týden.

Příliš levný rozhlas

Rozhlasovým odborům vadí, že ředitel Zavoral neusiluje o zvyšování koncesionářského poplatku. Ten rozhlasový nevzrostl od roku 2005 a jeho výše je nyní pro domácnosti 45 korun měsíčně.

Den po setkání zaměstnanců vedení rozhlasu vydalo prohlášení, kde se zavazuje usilovat o zvýšení koncesionářského poplatku. Mluvčí ČRo Jiří Hošna pak ČTK řekl, že by to mohlo být až o desetikorunu měsíčně.

Politická vůle ke zvýšení poplatků za vysílání veřejnoprávní televize a rozhlasu je však dlouhodobě velmi nízká. Přibývají naopak výzvy k zestátnění těchto médií, respektive k navázání jejich financování na státní rozpočet.

Kvůli chystanému propouštění a hlavně jeho formě se odbory dostaly do otevřeného střetu s ředitelem Zavoralem před dvěma týdny.

Když tehdy odboráři na setkání zaměstnanců s ředitelem přednesli své nesouhlasné stanovisko s koncepcí chystaného propouštění, Zavoral je obvinil z nekorektního jednání a z „faulu proti němu“, protože ho se svým postojem neseznámili předem.

To odbory odmítají a „faul“ vidí naopak u ředitele: „Debatu o tom, jak se bude vyvíjet program, nám slíbil už předtím, než vyhlásí tuto optimalizaci. A to se nestalo,“ řekl tehdy pro HlídacíPes.org Jiří Hubička.

Propouštět ano, ale promyšleně

Generální ředitel na setkání začátkem června naopak několikrát zdůraznil, že rozhlas se nechystá rušit stanice ani služby ČRo nebo zužovat programovou nabídku. Odborům pak vzkázal, že „sníží otevřenost komunikace vůči nim“.

Podle předsedy odborové organizace ROZO Jiřího Hubičky přitom prostor pro propouštění v rozhlase je. Odmítá ale systém kvót, podle kterých se určitá stanice bude muset zbavit předem daného počtu lidí.

Zavoral tvrdí, že za peníze ušetřené propouštěním zvýší mzdy zbylým zaměstnancům. „Zvyšování mezd je naším cílem, ale ne za každou cenu. Propouštět se musí uvážlivě,“ oponuje Hubička.

Jak také informoval HlídacíPes.org, kromě aktuálního sporu s vedením ČRo o propouštění uvažují rozhlasové odbory i o podání přihlášky do Českomoravské konfederace odborových svazů.

Vstoupit by do ní odboráři z ČRo mohli prostřednictvím svého zastřešujícícho odborového svazu OSMedia (odborový svaz hromadných sdělovacích prostředků, který sdružuje odborové organizace v ČT, ČRo a ČTK).

Šéf ČMKOS Josef Středula se rozhlasových odborářů zastal a řekl, že jeho organizace je vstupu mediálního svazu otevřená.

„Rozhodně ano, rozhodují o tom ale orgány ČMKOS. Takže jedna strana věci je jejich zájem vstoupit a proti tomu pak následné rozhodnutí ČMKOS, zda se vstupem souhlasí,“ říká Středula.

OSMedia (jehož předsedou je také Jiří Hubička – šéf rozhlasových odborů) svolá na září mimořádný kongres, který bude o celé věci jednat. Od vstupu do ČMKOS si rozhlasoví odboráři slibují posílení své vyjednávací pozice proti vedení ČRo a lepší právní servis.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Podivejte se na ty fotky poradne. Jake odhadujete vekove slozeni zamestnancu? Kolik procent je pod 50 let? Kdysi jsem delal v CTK a nedelam si iluze. Nedivim se, ze tam maji silne odbory. 2) Ze by konecne smysluplne pusobeni odboru? Vzpominam si, ze odbory se zaslouzily o zakonzervovani stavu na zeleznici, liberalizace probiha az v poslednich letech (LeoExpress, RegioJet). Skodovacke odbory se pravidelne pokouseji o scenar „nemecke platy a ceske ceny“. Byl to odborarsky boss, ktery v tzv. Potuckove duchodove komisi tvrdil, ze jednopilirovy system je ufinancovatelny pri 6% rustu ekonomiky. Stredula, ktery tady pravidelne predklada pozadavky na rust platu statnich zamestnancu mimo realitu. 3) Zavoral – to je typicky politicky nominant, ktery plni zadani tech, kteri ho nominovali. Pripomenu kauzu Janka Kroupy a jeho reportazich o dotacich pro Agrofert. To ze neumi komunikovat se zamestnanci je jasnym signalem, ze by mel zvednout kotvy. Verim ze v nejake firme z Babisova holdingu by mohl uspet. Co treba reditel (Babiso)radia Impuls?

  • A.Nonym napsal:

   Pane Kaminsky, podle fotografií soudit nemůžete. Je na nich jen část zaměstnanců ČRo. Soudím, že tam byli přítomni ti, kteří měli z propouštění největší obavy i kvůli věku, jelikož pro starší lidi mají mnohem větší obtíže při získávání práce. Rozhlas vysílal obrazový přenos, který byl dostupný zaměstnanců v jejich počítačích. Neznamená to, že průměrnému zaměstnanci rozhlasu je 50+. Dotazy, kterým tam pan Zavoral čelil mu evidentně nebyly příjemné. Tato reorganizace nepochybně poznamená kvalitu a rozsah služeb, které rozhlas veřejnosti poskytuje. Soudím, že přeceňujete i sílu zdejších odborů… situace je vážná. Rozhlasáci si jí uvědomují, rozhodně nejde o nějaké socialistické manýry. Jde o to, že tato „optimalizace“ probíhá bez koncepce a pouze na základě plošně vypsaných kvót. V praxi to vypadá tak, že některá oddělení jsou přebujelá, jiná osekaná z dřívějších let na dřeň. Procentuálně se ale bude propouštět v obou stejně. Asi není těžké odpovědět, které z těchto typů oddělení bude zasaženo více. Tohle je věc, která rozhlasákům vadí…. Pan Zavoral sáhl k nejrychlejšímu a z manažerského pohledu nejjednodušímu způsobu, který však může vážně narušit fungování Rozhlasu (a samozřejmě si nepohněvá politiky tak, jako kdyby jednal o navýšení koncesionářského poplatku o pětikorunu). Sami si odpovězte, zdali se rozhodl dobře….

  • Pamětník - bohužel napsal:

   Iluze jsou dnes luxus snad ve všech oblastech, – v mediích asi až trestuhodné. Ale věk nemusí být měřítkem hodnot a potřebnosti, k veřejnému prospěchu.
   Vzpomínám na úžasné páteční 10ˇ – Malé meditace paní Jindry Klímové. Zdá se,že byla první, kdo v Českém rozhlase začal pravidelně nastavovat velmi věrné zrcadlo neřádstvům. Nevíte, jak dopadla? Údajně se pražskému vedení rozhlasu znelíbila a byla odejita. Že by ku prospěchu vrchnosti – managerů, Je to právě naopak, což potvrzuje osud i další ctěné redaktorky – paní Jany Lorencové, (pořady Kklekánice, Nadoraz, Krvavé oleje aj.) i té se velmi podivným způsobem zbavil druhý veřejnoprávní hlasatel morálky Česká televize !!! Pane Kaminsky, – mýlím se?

 2. Admirál napsal:

  Pro mne lepší Zaoral, co se snaží o vyváženost, než nějaký Bakalův nominant.

 3. Pamětník - bohužel napsal:

  Pane Kaminsky, neútočte prosím na veřejnoprávní rozhlas. Dnes jsem jej poslouchal a musím potvrdit že mi jeho redaktoři velmi rozšířili obzor. Bez ČR bych mohl zemřít jako hlupák. Dnes už to nehrozí, – v obsažné relaci se mi z ČRo dostalo jinak velmi zasvěcené, obtížně vyhledávatelné informace – o velmi vážných potížích zvláštního druhu skotských koček…

Přidávání komentářů není povoleno