Kdo platí kampaň Jiřího Drahoše: byznysmeni, vědci, mecenáši, ale také běžní lidé

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 23. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Na prezidentskou kampaň Jiřího Drahoše přispěli sponzoři 46,6 miliony korun. Zatímco na účtu Drahošova protivníka Miloše Zemana přibývají pouze haléřové částky od vtipálků a odpůrců současného prezidenta, Drahoš i před druhým kolem získává nové dárce. Nyní je zůstatek na jeho kontě 9,6 milionu korun.

Drahoše podporují někteří známí podnikatelé, vědci, mecenáši i běžní lidé, kteří posílají částky v řádu tisíců či stovek korun, často doplněné podpůrnými vzkazy.

Celkem se na účtu Drahošovy kampaně sešlo 46,6 milionů korun, dalších téměř 3,2 milionu korun bylo proplaceno v rámci nepeněžitého plnění.

Redakce HlídacíPes.org v uplynulých dnech mapovala také sponzory Zemanovy kampaně. Ukázalo se však, že původci peněz na kampaň stávajícího prezidenta jsou nedohledatelní – skrývají se za spolkem Přátelé Miloše Zemana a stranou SPO. Zástupci obou organizací odmítli objasnit, odkud peníze pochází.

Přes tři miliony

Kampaň Jiřího Drahoše lze naopak označit za průhlednou: jména donorů jsou vypsána na transparentním účtu, dohledatelní jsou i podporovatelé v rámci nepeněžního plnění.

Nejštědřejším sponzorem byl do dnešního dne Martin Hájek, vlastník firmy Adelsman a spolumajitel společnosti Livesport, která vytváří úspěšnou aplikaci na sledování sportovních výsledků. Hájek jako soukromá osoba na Drahošův účet zaslal ke dni vydání článku celkem 3,2 milionu korun.

Hned za ním, s třímilionovým darem, je podnikatel a mecenáš Dalibor Dědek. Společným jmenovatelem hned několika významných dárců je nadační fond na podporu vědy Neuron, do kterého přispívá jak Dědek, tak například další z Drahošových podporovatelů Václav Dejčmar, či Martin Wichterle.

Zdroj dat: transparentní účet Jiřího Drahoše. ©HlídacíPes.org

Částku 2,5 milionu korun zaslali také další filantropové – Nadace Blíž k sobě, kterou založili na konci roku 2016 čtyři úspěšní podnikatelé: Hana Hradská, Martin Vohánka, Petr Husák a Šimon Petr.

Vohánka patří mezi 40 nejbohatších Čechů, vlastní společnost W.A.G. Payment solutions, která provozuje platební řešení Eurowag používané řidiči po celé Evropě.

Nadace si klade za cíl podporovat aktivní občanskou společnost. To byl také důvod, proč se tito mecenáši rozhodli podpořit Jiřího Drahoše.

„Věříme v jeho úspěšnou volbu a souzníme s jeho hodnotami. Rozhodli jsme se proto k jeho podpoře,“ zdůvodňuje nadace dar na podporu Zemanova protikandidáta.

„Přejeme si prezidenta, jenž bude ctít ústavu, naši společnost bude spojovat a pozitivně inspirovat, zasadí se o zlepšení životních podmínek nejchudších a diskriminovaných, obnoví prestiž naší země v zahraničí a prohloubí vztahy s našimi nejbližšími přáteli a spojenci sdružených v EU a NATO. Chceme presidenta, který bude odrazem toho nejlepšího v nás,“ vysvětluje dále.

Lázně volí Drahoše

Částkou v součtu tři miliony korun přispěly také dvě majetkově propojené lázeňské společnosti – Lázně Luhačovice a Léčebné lázně Jáchymov. Obě firmy jsou vlastněny třineckým miliardářem Martinem Burdou, který má majoritní podíl, Evou Kropovou a Eduardem Bláhou.

„S myšlenkou na jeho podporu (Jiřího Drahoše – pozn.red.) přišel původně majoritní akcionář pan Martin Burda, který je ze stejného regionu a pana prof. Drahoše zná jako slušného člověka,“ uvádí ve svém vyjádření generální ředitel lázní Bláha. „Jak já, tak další akcionářka paní Eva Kropová jsme nebyli proti, protože jej vnímáme jako důstojného reprezentanta prezidentského úřadu i České republiky, kterého si všichni zasloužíme.“

Dalším z podporovatelů je například v Brně sídlící společnost Y Soft Corporation, světová špička v oboru tiskových řešení, vlastněná Václavem Muchnou. Ta Drahošovi přispěla 1,5 milionem korun.

Po milionu korun pak daroval například developer Luděk Sekyra, jenž je vlastníkem jedné z největších developerských skupin v Česku Sekyra Group, či majoritní vlastník Škoda Transportation Tomáš Krsek. Plzeňská škodovka na konci loňského roku uzavřela dohodu o prodeji společnosti Kellnerově PPF.

Milionem korun přispěla také společnost BPD partners, za kterou stojí bývalí spolumajitelé skupiny Czech Coal Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský.

Přes svou tzv. family office investují peníze do realit, solárních elektráren a nedávno podpořili také výzkum diagnostiky rakovinných buněk. Skupina je také hlavním donorem neziskové organizace Post Bellum mapující osudy Čechů ve 20. století.

Další půlmilion pak zaslala chemička Lučební závody Draslovka, kterou skupina BPD ovládá.

Důstojně oslavit stovku

Částkou 900 tisíc korun přispěli také vydavatelé webového projektu MotejlekSkocdopole.com. Bývalý novinář Miroslav Motejlek a jeden ze spolumajitelů společnosti dostal v minulosti pokutu ve výši jednoho milionu korun od ČNB za manipulaci s kurzem veřejně obchodovaných akcií.

Významné částky zaslaly také osobnosti i mimo byznysový svět 200 tisíc korun darovala bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, 100 tisíc pak přispěl její někdejší nástupce v čele akademie Václav Pačes. Přes 100 tisíc daroval Ivan Havel, bratr bývalého prezidenta Václava Havla.

Klíčoví sponzoři pak podepsali prohlášení, že jejich podpora je nezištná „Chceme prezidenta, který v nás – občanech České republiky – znovu spojí to dobré; prezidenta, který spolu s námi 28. října důstojně oslaví sté výročí vzniku Československé republiky,“ uvádí sponzoři v dokumentu.


Údaje platné ke dni 19. 1. 2018. Zdroj dat: transparentní účet Jiřího Drahoše, aplikace Cribis. Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)