Dělníci z drůbežárny politiky, fňukání jako vývozní artikl Agrohnutí a ministryně-skořápkářka Schillerová

Napsal/a Robert Malecký 14. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Česká republika je krásná země plná nejrůznějších paradoxů. Tak třeba sociální demokracii potkala zvláštní smůla, když se minulý víkend tak tak odrazila ode dna, a hned ten následující týden potkala další. Ano, i tentokrát nás ještě budou zaměstnávat volby, a to jak dozvuky těch komunálních, tak čerstvé senátní.

  • Předseda vlády a hnutí ANO (pokud to není totéž) Andrej Babiš se druhého kola voleb do senátu neúčastnil, prostě jako sorry jako měl jiné věci na práci.

„Odlétám za mojí dcerou, která studuje v zahraničí a já jsem jí to slíbil. My jsme se dávno neviděli.“
(Andrej Babiš pro Novinky.cz, 12. října)

Nejspíš udělal dobře, přišel tak o výprask, který vládní strany utrpěly: ANO jeden mandát, ČSSD jeden mandát, KSČM ze senátu vypadla úplně. My si odpustíme státotvorné řečičky o tom, jak asi na voliče působí, když předseda vlády dá před volbami přednost rodinným radovánkám a co to vypovídá o jeho vztahu k demokracii jako takové. Když si dělá šoufky on z nás, budeme si ji dělat my z něho, třeba tímto úryvkem z fiktivního rozhovoru:

Faltýnek: Předsednictvo hnutí po debaklu ve volbách vyzvalo k rezignaci.
Babiš: My máme hento predsedníctvo? Dobre, nech rezignujú.

 

 

A teď vážně. Občas není od věci připomínat si, jak to v politice fungovalo za normálních okolností. Zas tak dávno, abychom si to nepamatovali, to není. Představa, že vládní strana s třetinovým zastoupením ve sněmovně získá v senátu jedno křeslo a všichni její členové dělají, že se nic neděje, by byla nemyslitelná. Jenže kdo to kdy viděl, aby dělníci z drůbežárny politiky kritizovali majitele?

  • I když jednu historickou paralelu bychom možná našli. V roce 2004 nezískala vládní ČSSD pod vedením tehdejšího premiéra Stanislava Grosse dokonce ani jedno křeslo. Reakce? Můžou za to média a Špidla. Vzteklý Gross chtěl dokonce senát zrušit.

„Mohu potvrdit, že o tom v budoucnosti zauvažujeme.“
(Stanislav Gross hledí do budoucnosti, ale nevidí blížící se bytovou aféru, iDNES.cz, 13. listopadu 2004)

To nám něco připomíná, ne?


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Jestli má Agrohnutí nějaký exportní artikl, je to bezpochyby schopnost fňukat. Rychle se učí třeba zběhlý bývalý unionista, dnešní poslanec Patrik Nacher.

„Tohle není téma pro veřejnoprávní média.“
(poslanec Nacher odmítá odpovídat na otázky Radiožurnálu o své nové poslanecké asistentce a dřívější starostce Prahy 10 Radmile Kleslové, iRozhlas.cz, 12. října)

Rozhovor se mu prostě příliš nevydařil, obhájit si asistentku koneckonců taky ne, Novinkám pak řekl, že s ní spolupráci ukončil. Když neustál piruetku, kopl si aspoň do rozhlasu.

Čili si to shrneme. O tom, co je téma pro (nejen) veřejnoprávní média, si ještě stále média rozhodují sama. Okruhy – neokruhy, poslanec má být kdykolik připraven odpovídat na otázky, tím spíš, když se týkají jeho kauzy a zaměstnávání lidí z veřejných peněz. Ten útok ad personam o chození brečet do sněmovny je pak už jen obyčejný nevkus. Doporučujeme hopem do lékárny pro nějaká ta homeopatika na křivdu.

  • A zatímco všichni řeší volby, státu krachuje výkladní skříň hazardu, udavačská loterie Účtenkovka. Vyslal tedy do boje agentku s teplou vodou, ministryni financí Alenu Schillerovou.

Co nám Alena Schillerová (přesněji ten, kdo za ní píše na Twitter) neříká? Že pravděpodobnost výhry 1:15 se netýká možnosti vyhrát milion. Ta je samozřejmě o několik řádů nižší, přesně 1:3920010, jak pod tweetem spočítal jeden z diskutujících (neověřovali jsme to). To ale na věci není to nejpodstatnější. Účtenkovku ovládli šíbři, kteří jsou měsíčně schopni zaregistrovat tisíce účtenek. Na jejich výměnu dokonce existují šedé burzy. Ministerstvo pod vedením Aleny Schillerové to ví a nic s tím nedělá. Tváří se, že je vše podle pravidel. A teď do té valchy láká další hráče, kteří jsou při nastavení systému předem odsouzeni do úlohy křenů neboli kavek. Stát jako naháněč skořápkářů.

  • Mediální expert sociální demokracie Štěpán Kotrba se navždy zapsal do našich myslí, když letos na sjezdu ČSSD v Hradci Králové napadl pepřovým sprejem bezdomovce. Stálo ho to členství ve straně i spolupráci s Českým rozhlasem, za který byl na sjezdu akreditován. Teď jsme zaznamenali Kotrbův překvapivý coming-out.

Tak klidnou mysl, vždycky na tom někdo může být hůř než vy.

Follow @malecak

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)