Další spor mezi Jurečkou a sedláky: Ministr vyházel jejich zástupce z poradního sboru, přibral rybáře Vágnera
Ministr zemědělství Marian Jurečka dál posiluje pověst politika, který straní velkým zemědělským koncernům na úkor malých sedláků a neziskových organizací. Počátkem listopadu ze svého poradního sboru vyházel zástupce sedláků z Asociace soukromého zemědělství, se kterými je dlouhodobě na nože, a posílil naopak roli velkoagrárníků. Do svého týmu zařadil i televizní hvězdu Jakuba Vágnera, který mu má radit s chovem ryb.
Marian Jurečka se sedláky sdruženými v Asociaci soukromého zemědělství ostře válčí už od léta. Nejprve ho kritizovali za účast na oslavách založení JZD v Oprostovicích na Hané, pak se s ním ostře střetli o podobu Programu rozvoje venkova, který ministr nastavil tak, že straní velkým hráčům a místo rozvoje venkova je spíš o rozvoji průmyslu.
O vztazích mezi sedláky a vedením resortu svědčí i ve středu pořádané vyhlášení Farmy roku. Ministr Jurečka pozvánku od sedláků neobdržel – zastoupil ho jeho stranický kolega, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, který nad akcí převzal záštitu.
Sedláci a ekozemědělci pryč
Z jedenáctičlenného sboru poradců ministra počátkem listopadu bez předchozího projednání zmizeli zástupci Asociace soukromého zemědělství, Společnosti mladých agrárníků nebo PRO-BIO, což je svaz ekologických zemědělců. Dohromady pět jmen, nahradili je čtyři noví lidé, mezi nimiž je třeba zástupce Svazu chovatelů českého strakatého skotu nebo generální ředitel velkého zemědělského holdingu Rabbit Zdeněk Jandejsek.
Sedláci museli pryč – odejiti byli předseda ASZ Josef Stehlík a další zástupce asociace David Smetana. Původně měli drobní zemědělci zástupce tři, Václav Koutný poradcem zůstal, jenže ne jako zástupce sedláků, se kterými se rozkmotřil a ztratil jejich mandát. Ve sboru naopak zůstali oba zástupci Agrární komory. Mezi dalšími, s nimiž Jurečka ukončil spolupráci, je i zástupce Potravinářské komory Tomáš Kreutzer. Potravináři a Agrární komora mají ovšem poprvé v historii jednotné vedení, v čele obou komor stojí bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman.
Do funkce poradce se vrací i známý sportovní rybář Jakub Vágner. Ten již na ministerstvu působil v roce 2012, kdy coby poradce vyinkasoval i půlmilionovou částku na dvacet přednášek na základních školách. TV Nova tehdy spočítala, že za hodinu tehdy Vágner dostal 13 tisíc korun, rybář se hájil tím, že platil celý tým lidí. Jurečka ho přivádí do týmu nově, v původní sestavě nebyl.
Stehlík: Je to kvůli naší kritice
„My si to nemůže vysvětlit jinak, než že pan ministr reagoval na spory, které jsme s ním měli,“ říká předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Asociaci vadí, že nadále nebude mít možnost předkládat přímo ministrovi návrhy a vyjadřovat se ke krokům ministerstva.
Jurečka a oslava nucené kolektivizace:
Sedláci: Jurečka oslavoval vznik komunistického JZD. Urazil oběti kolektivizace
Kauza kolektivizace: Bělobrádek drží Jurečku. Ten tvrdí, že logo ministerstva bylo zneužito
Kauza kolektivizace: Starosta Oprostovic bere vinu za lživou publikaci na sebe
Jurečkův úřad k novému složení uvedl, že sbor poradců mají tvořit konkrétní jednotlivci, nikoliv zástupci nevládních organizací. Má jít o odborníky z oblasti zemědělské prvovýroby, rybářství, potravinářství i akademické sféry. „K tomuto kroku se ministr rozhodl, protože se stávalo, že poradci připomínkovali materiály ministerstva názorově v rozporu se stanoviskem své vlastní organizace, a dokonce často nefungovali jako poradci, ale hájili pouze své vlastní zájmy,“ tvrdí mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Organizacím, na které místo nezbylo, prý bude při tvorbě zákonů ministr nadále naslouchat v rámci připomínkového řízení.
Co je mezi Jurečkou a sedláky?
Marian Jurečka se letos v červnu zúčastnil oslav založení JZD v Oprostovicích na Přerovsku. Právě od Asociace soukromého zemědělství, která sdružuje sedláky ze starých rodů nejhůř postižených komunistickým bezprávím, za to sklidil tvrdou kritiku. Ta se týkala i doprovodné publikace, která k výročí založení JZD vyšla a která se pyšnila ministerskou záštitou.
“Vzhledem k tomu, že mnoho mladých lidí po druhé světové válce odešlo z vesnic do měst pracovat do továren, což se projevilo na vesnici značným úbytkem lidí, tak si rolníci začali vzájemně vypomáhat, ale tyto výpomoci moc neřešily zvláště sezónní práce, a tak se postupně různými způsoby začala zakládat zemědělská družstva, která byla vybavována moderními traktory a kvalitnější sklizňovou technikou a spolehlivější stájovou mechanizací,” psalo se v brožuře s oficiálním logem ministerstva.
O sporech sedláků s Jurečkou jsme psali:
Josef Stehlík: Evidence tržeb poškodí venkov a rozšíří šedou ekonomiku
Ministerstvo se od publikace po upozornění redakce HlídacíPes.org distancovalo, logo ministerstva prý bylo zneužito. Vinu na sebe tehdy vzal starosta Oprostovic Karel Dudík.
Do sporu s ministrem se ale sedláci dostali i kvůli vyhlášenému Programu rozvoje venkova. Vadí jim, že ministr otočil kormidlem projektu směrem k podpoře větších podniků, což je v rozporu se zájmy venkova. Šéf asociace Josef Stehlík dokonce tvrdí, že i když takové peníze na venkově skončí, napáchají tam spíš škodu. „Oblast zatíží ekologicky, sociálně, pracovníci se budou za projektem svážet, zatíží to infrastrukturu. Nebo peníze skončí ve větší obci, zkoncentrují se do jedné části okresu a zbytek jako by nebyl,“ řekl Stehlík v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Je nám zapotřebí více takových Vágnerů.
Osvěta na školách totiž muší bejt.
Chodil přednášet i do škol ve vyloučených lokalitách ?
Je důležité naučit děti chudých lidí ryby chytat, než aby si je chtěli pouze vyžebrat.
Zorat, zasít, sklidit…to umí dnes kdekdo. Ale chytit rybu, ve volné přírodě, velkou rybu….
Rybář, rybář, rybář,
jště jednou rybář.
Rybář , rybář, rybář
je velký pán !
Tak třeba u pana Ing. Stehlíka, to fakt spíš bylo o hájení vlastních zájmů.
Viz jeho úspěšnost v získávání dotací. Pan Stehlík si vyjednal na dotacích cca 900 až 950 tisíc za hektar obdělané půdy – u většiny těch 8 druhů dotací co mám pan Stehlík, tak neznám jediného člověka který by nějakou takovou dotaci kdy získal
Já s rostlinnou výrobou jsem na dotacích za dodržování přísných pravidel jak šetrně hospodařit dostal cca 6 tisíc na hektar.
Taky směšná byla letní kritika Stehlíka (z ODS) na adresu Jurečky (z KDU).
Pan Stehlík kritizoval to, co Jurečka navrhl proti erozi půdy (=že se výživná vrstva ornice ztenčuje odplavováním a navíc ještě ucpává potoky). Pokud vím, tak Jurečka byl první ministr po 20 letech, který něco konkrétního pořádně navrhl.
Ale podle pana Ing. Stehlíka to bylo málo. Tak co pan Stehlík udělal proti erozi půdy za těch 10 let na Ministerstvu zemědělství působí, a kde bere 40 tisíc měsíčně působí už nějakých deset let?
A druhá strana mince ohledně údajného protěžování velkých zemědělců: http://www.marianjurecka.cz/clanek/224-male-a-stredni-podniky-maji-historicky-poprve-novy.html
Zdravím, myslím, že autor článku tak nějak kecá. Podle mě Jurečka nehledí na to kdo je odkud, ale hledí podle výkonnosti.
Proto skončil náměstek Šnejdral (výsoká šarže v ČSSD). Proto skončil zástupce velkých JZĎáků (Zemědělský svaz), protože zemědělství moc nerozumí.
Že je Stehlík je na prachy je jasné (proto je taky ve vedení regionální ODS a kamarádí s Bendlem a spol). A proto Stehlík šel proti Jurečkovi, protože Jurečka na rozdíl od Bendla a Gandaloviče něco reálně proti korupci dělá.
Proč skončil Smetana (mmch člen KDU-ČSL) nevím, ale jak jsem ho poslouchal na youtube, tak to nějaký velký génius není.
Bohužel si malí rolníci můžem sami za to, že ve vedení naší asociace převládli fanatici, které nezajímá reálná práce, ale jediné o co se snaží je víc pro sebe (viz prosazování dotačních pravidel výhodných pro menší – větší sedlák bude potrestán, protože na menší část hektarů bude stát dávat menší částku za dodržování pravidel hospodaření a kulturní krajiny).
A to s tím Koutným (dosud členem předsednictva naší asz.cz), tak to je taky hezká ukázka demokracie v praxi. Na valné hromadě v létě obhájil mandát v předsednictvu, ale jak vidím už tam není… nevím čím mu vyhrožovali Němec a spol z ODS.