Česko přemýšlí, zda si posvítí na ruské a čínské investice do strategických firem
Zrovna v době, kdy do čínské CEFC – a tím i do jejích aktivit v Česku – vstupuje čínská státní firma CITIC Group, se česká vláda musí zabývat tím, zda a jak do budoucna hlídat tuzemské investice ze zemí jako je právě Čína nebo Rusko.
Po Česku, podobně jako po všech ostatních státech EU, požaduje Evropská komise zavedení „screeningových mechanismů přímých zahraničních investic ze třetích zemí“ – respektive to členským zemím důrazně doporučuje.
Necelá polovina zemí EU již zavedla kontrolní postupy pro investice do oblastí jako je umělá inteligence, robotika, energetika, doprava či finanční infrastruktura. Česká republika mezi ně nepatří.
I když u tuzemských investic (či spíše akvizic) CEFC nelze v drtivé většině případů mluvit o strategických podnicích, kritéria pro strategickou investici splňuje přinejmenším její angažmá v Českých aeroliniích.
Koho se to týká v Česku?
„V EU má screening takových investic zatím 12 států. Ty tak mají možnost zabývat se jakoukoli transakcí s možným vlivem na bezpečnost státu. Myslím, že Česko by apolitický, transparentní screening mělo zavést také,“ říká programový ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií (PSSI) Petr Lang.
„V České republice považuji za nejohroženější kybernetický sektor a IT. Česko nemusí být hlavním cílem rizikové investice samo o sobě, ale třeba i jako subdodavatel dalších firem ve strategických sektorech v zemích EU a NATO,“ doplňuje.
Podle Oty Šimáka, vedoucího oddělení ochranných opatření obchodu Ministerstva průmyslu, je debata o tom, zda Česko vlastní screening zavede, teprve na začátku.
„Vítáme, že se nezřizuje celoevropský povinný screening, považujeme to za citlivé téma národních států. Finální rozhodnutí musí ležet na národní úrovni,“ řekl Šimák na nedávné konferenci pořádané PSSI právě ke screeningu přímých zahraničních investic.
I kdyby se Česko rozhodlo, že žádnou předběžnou kontrolu investic do strategických oborů zavádět nehodlá, vznikne povinnost ostatní členské země o podobných investicích informovat a prověřit je v případech, kdy o to jiný členský stát požádá.
Je také otázka, kolik podniků, jichž by se případná detailní kontrola investora mohla týkat, v Česku potenciálně vůbec je.
„Myslím, že by sem mohla patřit televize Nova, možná telefonní operátor O2, možná přepravce zemního plynu Net4Gas,“ přemítá bezpečnostní analytik Tomáš Pojar.
I bez speciálního zákona zafungovala nedávno kontrolní role České národní banky u zamýšleného navýšení podílu čínské CEFC v česko-slovenské J&T Finance Group na 50 %. ČNB transakci nepovolila s poukazem na nejasné zdroje financování čínské firmy. CEFC se sice odvolala, ale nakonec opakovanou žádost zcela stáhla.
„Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe,“ komentoval to mluvčí CEFC Pavel Bednář.
Made in China 2025
Hlavní analytik Patria Finance Jan Bureš upozorňuje, že odpor vůči čínským investicím roste v poslední době především v Německu.
„Strach tam mají především z projektu Made in China 2025, což je plán Číny proniknout do deseti high-tech odvětví. Německo se obává, že čínská administrativa chce určité klenoty německého průmyslu získat za každou cenu, aby dostala přístup k důležitému know how,“ vysvětluje Bureš.
Německo proto již před rokem přijalo opatření, podle kterého mimoevropské akvizice nad 25 % podílu v daném podniku a ve vybraných sektorech podléhají schválení.
„Poslední měsíce ale ukazují, že k získání citlivého konkurenčního know how stačí i méně; jak ukazuje překvapivý vstup čínské automobilové společnosti Geely do německého Daimleru (10 %). Geely má tak teoreticky přístup k technologii baterií pro elektroauta, kde Daimler hraje v globálu první ligu,“ říká Bureš.
Znepokojující pro německé politiky bylo především to, že o vstupu Číňanů do Daimleru neměli do poslední chvíle ponětí a že čínská společnost při něm využila “šedých míst” v německé legislativě.
Německé ministerstvo průmyslu i proto plánuje hranici pro schvalování čínských investic z dnešních 25 % ještě snížit.
Už nyní má přitom Německo možnost jít u rizikových investic až pět let zpět a vrátit již uzavřený obchod „do bodu nula“.
„Je to ale spíše preventivní prvek. Pokud vím, nikdy to dosud použito nebylo,“ říká Ota Šimák z českého Ministerstva průmyslu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Ještě že máme tu naší milovanou Evropskou unii, která nášim politikům musí pořád říkat co mají dělat, aby se ta naše republika znova nerozkradla..
Protože tyhle rady o tom, že prodej strategických podniků má být pod kontrolou potřebovali naši politici před 20 lety když průmysl téhle země rozprodávali zalevno každému kdo se přihlásil..Ale tehdy to nikoho nenapadlo, přece jak říkával tatiček Klaus, neviditelná ruka trhu zařídí vše a peníze přece nesmrdí…
Zrovna Německo je „zářným příkladem“, jak si dát pozor na Čínské investice. Jinak, na nějaké doporučení z Bruselu bych nebral zřetel. Neumím si představit, že by Číňani měli takový zájem o naše , ehm, zahraniční montovny. Nám už nic „ukrást“ takřka nemohou. To už bylo rozkradeno právě těmi našimi „partnery“ z Bruselu. Namátkou naše zemědělství, voda, apod. kde nejsme ani soběstační, ani majitelé. Tak k čemu proboha tento článek a jeho „moudré plky“?!
Ale mohou, například vynálezy a inovace.
zda se, ze tyto svobodne noviny pritahuji svaby 🙂 neuveritelne co svoboda tisku muze vyplavit. Je rozumne davat pozor ….
Neděje si nic nového . Už za vlády komunistů jsme přišli například o motorky nebo tkalcové stavy . Tentokrát Japonsko vystřídala Čína.. Tenkrát to bylo naši komunistickou blbostí , dnes to bude pronikáním kapitálu a ten se zastavit nedá. Akorát mne překvapuje, že se ve školách ještě neučí čínština, když už na všem je značka Made in China.
Opatrnost vůči prorůstání investic (finančních prostředků) technologicky zaostalých zemí a ještě navíc politicky orientovaných mimo rámec tzv. svobodných zemí (západních) je na místě. Ti, kdo hrají na strunu národní hrdosti a nepodřizování se jednotnému postupu v zájmu právě ochrany technologií a patentů (iniciativa EU) určitě nevědí o čem je řeč, nebo jsou provokatéři, nebo jen rádi kecají. Rusko až na určitou úroveň vojenského arzenálu je technologicky zaostalé a ne že ne, dá se u něj předpokládat, že na vzestupu svého hospodářství půjde „mírovou“ cestou. Zato Čína je největší útvar nečistého boje na hospodářské úrovni, snad netřeba rozvíjet úvahu. Dodnes by měly rozumnému člověku stačit dumpingové ceny čínského (nekvalitního) zboží, které u nás s patřičnou schopností uplatňují na trhu Vietnamští obchodníci. Nestydaté kopírování všeho, krádeže duševního vlastnictví vyspělých států a pod. je tváří právě současné Číny. Likvidaci našich tradičních průmyslových odvětví mají také na triku Číňani právě dumpingovými cenami, otrlým kopírováním všeho, co se jim nechce tvořit vlastní pílí ( na to jsou třeba lidé , vzdělanost), neboť jednodušší je vše ukrást (myšlenky, vzory, patenty). Kdo chce, tak by se měl zamyslet, proč se taková Čína nezaměřuje na expanzi do Indie – zaostalejší než je Čína, prostě proto, že tam čínští průmysloví špioni nic nevytěží, tam prostě nic v této oblasti není, zato Evropa je zlatým dolem průmyslové špionáže. Proč Čína expanduje v Africe – jednoduše, důležité suroviny za pár peněz a j. Takže bych doporučil chytrákům, kteří nevědí která bije, aby raději mlčeli. Zvláště Čína a její snaha se etablovat v Evropě a využít naivity občanů k její expanzi V EU a k tomu jsou ochotni použít všech prostředků, včetně některých korumpovatelných, či hloupých politiků, aby se zde prosadili. Politický podtext snahy Číny „využít“ Evropu je také na stole. Cestou k obraně je ostražitost, jednota a vědomí o tom, kdo má jaké cíle a proč! Rusko je jiná „familie“ tam hrozby „čínské“ nejsou v repertoáru, ale dávat si bacha, je namístě také.
Proč ale nepopíšete, o koho se v Evropě jedná? Já sjem to uý uvedl, že jde o Německo, které má s Čínou techtle mechtle, kdy Čína má v Německu nejvyšší podíl investic. A kdo je nám vnuceným vzorem v Evropě? Německo. Kolik činí náš s Německem vzájemný obchod? 80%, to je závislost jako „píp“.
Takže my jsme vtaženi do podpory čínského obchodu více, než si kdo myslí. Jako chudí subdodavatelé dodáváme komponenty Německu do jejich produktů s vyšší přidanou hodnotou mířící do Číny. Ale pokud bychom chtěli dělat totéž, tak je v tom „ruský šváb Zeman a každý ruský šváb, který to podporuje“. Napsal jsem to teď správně, PM? Jen se divím, že potom neplatí to, „že když dva dělají totéž, není to totéž“. Tím pádem padá i ta PM teorie o ruských a proruských švábech, protože by PM musel k těmto přiřadit i Německo, což určitě bude odmítat a blekotat cosi co nechám na něm, troufne li si vůbec těžce se nad sebou samým zamyslet, jak byl klamán. Prekérka, PM, že?
Tak asi takhle, zařekl jsem se, že na plky ruských trolů, reagovat nebudu a to také trvá. Jsou mi naprosto jasné cíle tohoto Centrálního Mozku Ruska, dále (CMR).
Nechci se totiž stát dodavatelem potřebných dat ke zpracovávání a učení nějaké entity, která zdá se funguje opravdu dokonale. CMR prosím zkuste mě vynechat ze svých útoků, nebo zaútočte na základní principy. Jako je dobro, zlo, pravda, lež to by bylo zajímavé. Pokud CMR vyplodí hromadu textu se směsí lží a pravdy, tak člověk nemá šanci rozklíčovat, o co se vlastně jedná, biologický mozek není schopen, je náchylný, emočně ovladatelný, v té hromadě písmen je vždy kousek ověřitelné pravdy a lži pečlivě vybrané k vyvolání emocí, k nenávisti k čemukoli, nyní je na řadě EU. Rozvrátit společnost vyvolat v ní nálady k jediné možné záchraně a to odchodem z EU, to je hlavní o co běží, že CMR.
Inteligentnímu člověku tedy nezbývá nic jiného než se opřít o zkušenosti z minulosti, je mi líto nové generace, bez osobní zkušenosti s totalitním režimem, nemající možnost porovnávání. A od některých rodičů musí poslouchat moudra aparátčíků nebo prospěchářů, kteří v tom marasmu totality uměly chodit. Takže mládeži věřte, že by se vám totalitní režim opravdu nezamlouval. Ani pod křídly Putina nám nebude dobře.
Ono totiž, nic lepšího a hlavně fungujícího, než parlamentní demokracie, zatím nebylo vymyšleno. Historie to potvrzuje. Proč někdo touží po nějakém GURU / vůdci, který ví nejlépe co je pro nás dobré. Okamura, KSČM, to s demokracií nemá nic společného a z Ruska, kdo může, tak utíká, opačným směrem neznám ani jediný případ, to snad stačí pro pochopení a tyto jednoduchosti nepopře ani CMR. Nebo tedy dodej CMR příklady, statistiky kolik lidí uteklo do Ruska k Putinovi.
A to že Rusů je v ČR opravdu hodně o tom nepochybuji v sauně kam pravidelně chodím je jich vždy skoro polovina. Dnes tam kromě nich byl i jeden Německý pár seniorů, ale ti se nejspíš ze sauny vrátí domů do SRN .
CMR má za úkol, tyto fungující jistoty nesené dělbou moci v parlamentních koalicích rozbít. A nastolit diktátora, vůdce, prostě jednotlivce typu Putin. Který nás silou přesvědčí, jak se máme dobře a jak bude úplně nejlíp. S rozvrácenou společností se dá snadno manipulovat a to je strašně nebezpečné opravdu se bojím o demokratické směřování.
Nechci, aby se o budoucnosti mích vnoučat rozhodovalo v referendu, například 500 000 pomatenců, zpitomělých Okamurou a Komunisty.
Volební výsledky jsou pro mne alarmující, nejsme zralá, vzdělaná společnost, vnímající a rozlišující základní hodnoty a CMR pracuje již dlouhou dobu. Vyhrát volby s heslem „stop migrantům a Drahošovi“ nebo za všechno může Kalousek a všichni kradou je důkazem efektivity CMR.
A ještě příklad z dob totality.
Jelikož si velmi dobře pamatuji léta od r. 68 do r. 89, kdy nám bratři ze země, kde zítra znamená včera, pomáhali i vlastní vojenskou přítomností s tím, co si máme myslet a když jsme si to náhodou nemysleli tak jsme museli být velice opatrní a mlčet.
K ilustraci jeden z dobových vtipů.
Víte, jak se dokázalo, že je země kulatá? „Vys ali jsme se na západ a z východu přišlo ho.no“. Takovýto neškodný vtip, založený na pravdivém základě, kdyby byl pronesen na nevhodném místě, by znamenal nepřehlédnutelné potíže.
CMR zamotal jsem ti hlavu? Máš dost procesorových kapacit, se v tomto textu orientovat?
Omlouvám se za svůj vynucený výlev.
„Ono totiž, nic lepšího a hlavně fungujícího, než parlamentní demokracie, zatím nebylo vymyšleno. Historie to potvrzuje“.
To si mysleli za římského císařství také, kde byl tehdy řecké demokracii konec, když celé Řecko bylo pod nadvládou Říma.
A kde je dnes ten slavný Řím.
Z historie bychom se měli poučit, ale doopravdy, ne jen o tom kecat.
Ono toho nebylo vůlí lidu odsouhlaseno více. Například zastupitelská demokracie v nynější podobě, členství v NATO, apod. velmi citlivé a významné záležitosti. Pojem demokracie se tak dostává do zbytečně pokřiveného pojmu. Jinak, PM jsem odepsal, ale neznám důvod, proč se můj příspěvek neobjevil. Ta doba pro „schvalování “ je pro diskusi negativní a opravdu neznám jiný web, kde toto „funguje“.
Důvod je ten, Frenki, že pokud je něco prvoplánově urážlivé vůči ostatním diskutujícím, vulgární, nebo odkazuje na pochybné externí zdroje, mažeme to.
Frenkie Hunter, a jak je panu-soudruhu Grbeničkovi? Dobrý 🙂
Neznám pana-soudruha „Grbeníčka“.
Grebeníčka nechte na pokoji a neodvádějte pozornost od skutečnosti, že tady bylo všechno rozkradeno, ale hlavně ukradeno. A nadále se vykrádá, to co zbylo po Klausovi – pracovitost a shopnosti našich občanů.
Oskare, o jaké schopnosti našich občanů to píšete? Dříve jste psal o tom, že se rozkradly podniky, které za socialismu vzkvétaly a že jsme přišli o naše zlato. Můžete mi jmenovat alespoň tři továrny, provozy nebo výrobny, které vymysleli, založili a úspěšně provozovali bolševici???? Neuvádějte prosím ty, které sami soudruzi v 48, nebo záhy ukradli a přivedli „zu grunt“!!!!!!!!!!!!!! Nenapadá mě jediný.
Uvedu Vám ten jeden – Lachema Brno, vyráběla a prodávala za cca 800.000 tehdejších Kčs za kilogram na př. veškerou deoxyglukosu) , která byla v USA k disposici, nebo také zásobovala celou Oceánii včetně Austrálie cytostatiky – substancemi (léčivými látkami) na bazi platiny, jejichž byla třetím největším výrobcem na světě na základě vlastních patentů. Vyráběla pro ČSSR, SSSR a NSR i generické lékové formy cytostatik, generika proto, že nebyla farmceutickou firmou a neměla medicinský výzkum.
Z historie : Národní podnik Lachema (což je zkratka vyjadřující zaměření továrny – LAboratorní a čisté CHEmické MAteriály) vznikl v roce 1953, V roce 1964 vznikl Ústav čistých chemikálií, centrum nového podniku, a pod již zavedenou značkou Lachema se spojil s několika jinými závody také zaměřených na výrobu kvalifikovaných chemikálií. Od konce 60. let se výrobní profil stále více zaměřoval na zdravotnictví, v Brně byla zahájena výroba prvních přípravků pro diagnostiku.
V roce 1980 byla vyrobena první injekce generického přípravku s účinnou látkou cisplatina.
Více firem, jako na př. Východoslovenské železárny (VSŽ) n.p. (dnes U. S. Steel Košice, s.r.o.), největší slovenský podnik na výrobu a zpracování oceli, Papírna Větřní n.p. (dnes prakticky rozkradená a zlikvidovaná) a další ( s podobným osudem, by se jistě při troše dobré vůli našly.
Co tak někdy zkusit diskutovat k věci? Já chápu, že je pro Vás pohodlnější napadat své oponenty jakoukoliv hloupostí Vám vlastní, ale děláte se tím medvědí službu. Nevadí Vám to?
Tak asi takhle…Strategicke podniky maji byt kontrolovany statem . Zlata akcie apod. Jinak do ostatniho byznysu, co je v soukromych rukou je statu uplny h…. ! To uz zavani omezenim nakladat se svym majetkem.