České školy trénují jak reagovat na teroristický útok. Místo evakuace přichází invakuace

Napsal/a Robert Břešťan 25. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Přibývá českých škol, které se připravují na rizika teroristické útoku v bezprostředním okolí školy, případně nacvičují reakci pro případ, že do budovy školy vnikne šílený střelec.

Podobné situace nejsou v zahraničí výjimkou, nešťastný konec měl předloni i případ na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou, kde útočnice s nožem pobodala několik studentů a 16 letý student na následky zranění zemřel.

To, že je nácvik s podivným názvem „invakuace“, reakcí na dění ve světě a rizika, na něž se ve školách příliš často netrénuje, připouští i zřizovatelé škol.

Reagovat rychle a správně

„Mohou to být psychicky nemocní jedinci ohrožující životy a zdraví občanů ve veřejně přístupných místech, školách, úředních budovách… Je to ale i nácvik reakce pro případ úniku nebezpečných látek do ovzduší a podobně,“ vysvětluje Monika Sára Lindová, bezpečnostní ředitelka a vedoucí oddělení krizového řízení a bezpečnosti radnice Prahy 6.

Invakuace je tak de facto evakuace naruby, kdy nebezpečí nehrozí uvnitř budovy školy (například požár), ale naopak v jejím okolí a v rámci bezpečnostních opatření je žádoucí se ukrýt uvnitř.

Účast škol na nácviku invakuace pro školy povinná není, ministerstvo školství ale novinku podporuje.

„V případě nutnosti se například počítá i s možností několikadenního ubytování a stravování ve škole, dozoru a zajištění poskytování lékařské péče žákům ve škole,“ říká za ministerstvo školství mluvčí Klára Bílá s tím, že nácvik invakuace je „iniciativou ředitelů škol, zřizovatelů a složek integrovaného záchranného systému“.

Žáci a učitelé by se podle Richarda Smejkala, velitele Ústředního krizového týmu českého Červeného kříže, měli na krizovou situaci naučit reagovat rychle a také správně.

„Cílem je dát jednoduchý návod a postup, jak na mimořádnou situaci reagovat. Invakuace musí být provedena rychle,“ zdůrazňuje Smejkal.

700 lidí za 25 minut

„Díky důkladné přípravě to nezabere více než 25 minut a to při počtu žáků přes 650 a dalších 40 dospělých zaměstnanců školy,“ dává příklad Monika Sára Lindová. Součástí invakuace je i zdravotní minimum. „Například to, jak řešit možné zdravotní komplikace způsobené stresem z mimořádné situace a jejich řešení,“ říká Lindová.

Cvičí se i například zdánlivá banalita jako rychlé svolání žáků z okolí školy a prostor školy, převzetí učiteli, zavření oken i dveří ve třídách, jež se v případě nutnosti mají zabarikádovat vším, co se hodí.

Zatímco evakuace je pouhý únik z budovy a shromáždění na určeném místě, invakuace je podle Smejkala náročnější. „Nebezpečí není často bezprostředně vidět, slyšet, cítit. Cvičí se i to, že škola dokáže spustit invakuaci na autorizovaný pokyn z vnějšku, například od policie, hasičů, radnice a podobně,“ říká Smejkal za Červený kříž, který školám pomáhá s praktickým nácvikem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)