FreddieBrown via Foter.com / CC BY-NC,

České školy trénují jak reagovat na teroristický útok. Místo evakuace přichází invakuace

Napsal/a Robert Břešťan 25. května 2016

Přibývá českých škol, které se připravují na rizika teroristické útoku v bezprostředním okolí školy, případně nacvičují reakci pro případ, že do budovy školy vnikne šílený střelec.

Podobné situace nejsou v zahraničí výjimkou, nešťastný konec měl předloni i případ na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou, kde útočnice s nožem pobodala několik studentů a 16 letý student na následky zranění zemřel.

To, že je nácvik s podivným názvem „invakuace“, reakcí na dění ve světě a rizika, na něž se ve školách příliš často netrénuje, připouští i zřizovatelé škol.

Reagovat rychle a správně

„Mohou to být psychicky nemocní jedinci ohrožující životy a zdraví občanů ve veřejně přístupných místech, školách, úředních budovách… Je to ale i nácvik reakce pro případ úniku nebezpečných látek do ovzduší a podobně,“ vysvětluje Monika Sára Lindová, bezpečnostní ředitelka a vedoucí oddělení krizového řízení a bezpečnosti radnice Prahy 6.

Invakuace je tak de facto evakuace naruby, kdy nebezpečí nehrozí uvnitř budovy školy (například požár), ale naopak v jejím okolí a v rámci bezpečnostních opatření je žádoucí se ukrýt uvnitř.

Účast škol na nácviku invakuace pro školy povinná není, ministerstvo školství ale novinku podporuje.

„V případě nutnosti se například počítá i s možností několikadenního ubytování a stravování ve škole, dozoru a zajištění poskytování lékařské péče žákům ve škole,“ říká za ministerstvo školství mluvčí Klára Bílá s tím, že nácvik invakuace je „iniciativou ředitelů škol, zřizovatelů a složek integrovaného záchranného systému“.

Žáci a učitelé by se podle Richarda Smejkala, velitele Ústředního krizového týmu českého Červeného kříže, měli na krizovou situaci naučit reagovat rychle a také správně.

„Cílem je dát jednoduchý návod a postup, jak na mimořádnou situaci reagovat. Invakuace musí být provedena rychle,“ zdůrazňuje Smejkal.

700 lidí za 25 minut

„Díky důkladné přípravě to nezabere více než 25 minut a to při počtu žáků přes 650 a dalších 40 dospělých zaměstnanců školy,“ dává příklad Monika Sára Lindová. Součástí invakuace je i zdravotní minimum. „Například to, jak řešit možné zdravotní komplikace způsobené stresem z mimořádné situace a jejich řešení,“ říká Lindová.

Cvičí se i například zdánlivá banalita jako rychlé svolání žáků z okolí školy a prostor školy, převzetí učiteli, zavření oken i dveří ve třídách, jež se v případě nutnosti mají zabarikádovat vším, co se hodí.

Zatímco evakuace je pouhý únik z budovy a shromáždění na určeném místě, invakuace je podle Smejkala náročnější. „Nebezpečí není často bezprostředně vidět, slyšet, cítit. Cvičí se i to, že škola dokáže spustit invakuaci na autorizovaný pokyn z vnějšku, například od policie, hasičů, radnice a podobně,“ říká Smejkal za Červený kříž, který školám pomáhá s praktickým nácvikem.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies