Česká stopa extremismu v německé AfD. Bystroňovu spolupracovnici vyšetřují kvůli zbraním
Když poslanec německé AfD s českými kořeny Petr Bystroň čelil v minulosti dotazům na spojení své strany s pravicovým extremismem, označil to za „účelovou dehonestaci“. Ve skutečnosti má k extremistům tak blízko, že ho nějakou dobu sledovala i bavorská kontrarozvědka. Teď podle německých médií jednu z Bystroňových spolupracovnic vyšetřuje policie – kvůli pašování zbraní.
Podle německého deníku Tageszeitung státní zastupitelství v Mnichově momentálně vyšetřuje 16 lidí převážně z prostředí krajní pravice, kteří se měli podílet na pašování zbraní z Balkánu do Německa. O vyšetřování případu už dříve informovala německá veřejnoprávní televize ZDF, podle které měly zbraně končit také právě u Alternativy pro Německo (AfD).
Mezi podezřelými má být i spolupracovnice mnichovské kanceláře Petra Bystroně, poslance německého Bundestagu s českými kořeny, který kdysi po emigraci z Československa zakotvil právě v Bavorsku. Před několika lety se bavorská kontrarozvědka o Bystroně zajímala například kvůli jeho blízkosti k takzvanému Identitárnímu hnutí .
Ženy se zbraní
Tentokrát je člověk z Bystroňova blízkého okolí podezřelý s nelegálního obchodu se zbraněmi; německý týdeník Spiegel napsal, že jde o jeho spolupracovnici Dagmar S., která měla podle policejních informací přechodně ve svém bytě přechovávat i „válečnou zbraň“, byť se při domovní prohlídce nenašla. Žena také měla zprostředkovat kontakt s potenciálním kupcem zbraní v Bavorsku pro hlavního obviněného Alexandra R.
Související články
Provokatér s citem pro kvalitní boty. Českou filharmonii už léta obouvá poslanec AfD Bystroň
Hlavním vchodem do Lán. Jak se prezident Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů
I on podle deníku Tageszeitung působil v AfD. Při komunikaci o zbraních obvinění používali jako krycí slova názvy autodílů – například namísto samopalů a granátů mluvili o „převodovkách“.
Není to poprvé, co se v médiích probírají Bystroňovi spolupracovníci v souvislosti s extremismem. Loni v létě týdeník Spiegel informoval o kauze Češky, která se také dlouhodobě pohybuje uvnitř AfD a nějaký čas spolupracovala i přímo s poslancem Bystroněm.
O mladé ženě, která se na Instagramu nechala fotit při střelbě z pistole a chlubila se výcvikem aktivních záloh Armády ČR, psal Spiegel pod změněným jménem jako o „Anně Novákové“. Češka žijící dlouhodobě v Německu měla podle informací Spiegelu před několika lety kývnout na placenou spolupráci s bavorskou kontrarozvědkou, která údajně měla zájem o její zkušenosti z německých mešit.
Ve službách kontrarozvědky se měla vydávat za konvertitku k islámu, nosit nikáb a informace z mešit během svého pobytu v Německu předávat (vedle psaní diplomové práce na stejné téma) právě bavorské kontrarozvědce – a to pod krycím jménem Mája (německy Maja), psal vloni Spiegel.
Případ tehdy prověřovalo i české ministerstvo obrany: „Nezjistili jsme, že by dotyčná žena měla nějakou souvislost s Armádou ČR,“ řekl tehdy na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
„Podezřelý případ“
Už po vstupu AfD do parlamentu v roce 2017 německá média našla mezi spolupracovníky poslanců strany desítky aktivistů z krajně pravicové scény. Dlouhodobá blízkost k extremismu se teď AfD vrací jako bumerang.
Německá kontrarozvědka zvažuje, že stranu prohlásí za „podezřelý případ“. To by umožnilo zpravodajský monitoring strany včetně odposlechů či nasazení agentů mezi její členy.
Už před dvěma lety kontrarozvědka označila AfD za „případ k přezkoumání“ a některým stranickým organizacím (Junge Alternative) či frakcím (Der Flügel) se kvůli extremismu věnovala podrobněji. Zmiňovala konkrétně i sympatie poslance Bystroně k radikálům.
Frakce Der Flügel byla sice loni formálně rozpuštěna a jeden z jejích představitelů Andreas Kalbitz vyloučen ze strany, podle německých médií ale kontrarozvědka vychází z toho, že šlo jen o krycí manévr, zatímco vliv extremistů v AfD dál posiluje.
Favorit Václava Klause
Ještě předloni to přitom vypadalo, že strana je na začátku vítězného tažení. AfD byla úspěšná v zemských volbách na východě Německa a chystala se na parlamentní volby v letošním roce. Jenže koronavirus s její podporou výrazně zatřásl, přišla o třetinu potenciálních voličů a v průzkumech je momentálně s deseti procenty až čtvrtá.
Související články
Krajní pravice v Německu a Rakousku znovu na námluvách. I tentokrát je u toho Čech Bystroň
Václav Klaus znovu hostem německé krajní pravice. Nejde o extremisty, tvrdí jeho institut
Dlouholetým sympatizantem Alternativy pro Německo i samotného Bystroně je i český exprezident Václav Klaus. S AfD chtělo na začátku existence spolupracovat i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Petr Bystroň byl také jedním z hostů ustavujícího sněmu Trikolóry v září 2019.
Ještě o rok dříve se Bystroň zúčastnil schůzky v lánském zámku, když za prezidentem Milošem Zemanem přivedl bývalého poradce amerického (ex)prezidenta Trumpa Steva Bannona. Ten tehdy objížděl evropské populistické strany s nabídkou na vzájemnou spolupráci.
V následných volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 však nacionalistické strany zůstaly ve volebním výsledku za svým očekáváním.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
– Zdalipak do Německa vyšleme pozorovatele k ověření, zda tamní volby proběhnou regulérně a nedochází k policejní perzekuci opozice?
V demokratických zemích nejsou mezinárodní pozorovatelé problém a voleb se pravidelně účastní. To pouze totalitní režimy vraždící opoziční politiky typu rusko dostávají hysterické záchvaty, když se jim někdo nezávislý kouká na prsty.
Například demokraté v USA 🙂
Například. A například potvrzují jejich bezproblémovost.
Takže čistky vůči politickým oponentům, asi na způsob řádění komunistů po únoru 1948, plány na „převýchovu“ obyvatel (dtto) a podobné věci, jsou ok?
Jaké čistky „na způsob řádění komunistů po únoru 1948“ se odehrály v USA? Prosím konkrétně s odkazy.
To Pavel
Tady:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/usa-bidenova-barevna-revoluce.A210207_150558_p_zahranici_wag
je výčet podvodů, ke kterým se veřejně přiznávají sami „demokraté“, a bez nichž by volby nevyhrály.
Tady:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/rozhovor-miliardari-v-usa-stvorili-totalitu.A210211_112826_p_zahranici_wag
zase rozhovor mj. o totalitních prvcích v chování Bidenovy vlády a „demokratů“. Ještě existuje na toto téma podrobnější článek, i s výčtem vyhozených VŠ profesorů (asi jako u nás po „Vítězném únoru“), ale ten takhle spatra nemohu najít.
.. a Vy jako mezinárodní pozorovatel jezdíte dozajista i do Saúdské Arábie, že ?
A odkdy se v monarchii konají volby, josef?
V řadě monarchií se konají volby. A konaly se za Rakousko-Uherska i u nás.
A v saudské arábii snad mají volené samosprávy a parlament jako v RU? Nebo že by tam dokonce volili panovníka? To jsem netušil.
Ad Pavel:
Jenom, že jsem se náhodou nachomýtl k tomuto rozhovoru… Tak volby do nějakých místních rad v Saúdské Arábii také probíhají, ale jistě, že ani náhodou nemůžeme o Saúdské Arábii hovořit jako o nějaké demokracii, že by to třeba byla konstituční monarchie či pod. (neřku-li, aby se dokonce volil panovník)…
Jako když se podíváme hlouběji do minulosti, tak stačí, jak obecně jako problém mohla být z pohledu politického liberalismu brána dědičná či prostě dynastická monarchie (jako v samotném principu zcela jasně nedemokratická forma vlády) v 19.století. Jistěže politický vývoj a trendy zejména ve 20.století tohle jaksi „přebily“… Na jednu stranu tu máme třeba moderní evropské konstituční monarchie, v nichž jsou králové či jinak titulovaní panovníci (jakkoliv také pořád nevolení) v podstatě političtí „chudáci“. Na druhou stranu, třeba Hitler, Stalin a většina dalších tyranů 20.století už (a na rozdíl třeba od Napoleona) jistě neměla potřebu proklamovat sebe za monarchy (a třeba Mussolini sám vládl jako premiér vedle krále, že)…
Přesto, i dnes tu máme republikánské diktatury (viz Severní Korea nebo Sýrie), které se tomu monarchistickému principu vlastně poněkud blíží…
Jakési parodie na volby probíhají i v té SA (s tím, že je významná část „poslanců“ jmenována panovníkem. Volby jsme měli i za komunistů, volby byly i za Hitlera, pouze byly uspořádány tak, aby nemohly nic ovlivnit.
1. Leitmotivem AfD je odpor proti masové imigraci do Německa, potažmo Evropy. Je-li to příznakem „krajního pravičácství“, pak se Evropa pravičáky jen hemží (což bych viděl jako určitou naději do budoucnosti)
2. hnojomet na Bystroně podle vzoru „to je bratr toho zavražděnýho, to bude asi taky pěknej syčák“ je klasickým faulem. BTW – vyšetřovaná měla mít doma zbraň. Ta se sice nenašla, ale sprostá podezřelá ji tam mohla klidně mít, kdyby chtěla
3. i když na dotyčnou nic nenajdou, mohou ji vždycky bez soudu zavřít do koncentráku, pardon, do detenčního zařízení pro porušovatele karantény
4. kopnutí si zcela off topic do exprezidenta Klause, to už je vážně ubohost
Restrikce držení zbraní (ale i možnosti naučit se s nimi zacházet) má v Německou dlouhodobou tradici. Zavedl ji A. Hitler krátce poté, co se dostal k moci. A nedávno byla v Německu odsouzena žena, která se ubránila sexuálnímu útočníkovi pepřovým sprejem, který je v Německu také zapovězen (patrně z důvodu zvyšování genetické pestrosti obyvatelstva).
Nemohou, nežije ani v rusácku ani v číně.
Já mám stejný vztah k oběma zmíněným komunitám. Do jaké části politického spektra asi spadám?