Černobyl bez proudu: inspektoři a zaměstnanci popsali, co se stane, pokud se dodávky neobnoví
Jaderná elektrárna Černobyl je bez proudu od středečního poledne. Odborníci se neshodují v tom, nakolik je v současné situaci ohrožena veřejnost. Personál elektrárny ale upozornil na to, že sklad vyhořelého paliva je přeplněný a svět o tom zřejmě neví.
Zástupce generálního ředitele jaderné elektrárny Černobyl Valery Seida napsal ve středu 9. března po poledni prohlášení, které otiskla některá zahraniční média. „Jediné externí napájení (kyjevské vedení 750 kV) bylo ztraceno v 11:22. Všechny systémy v elektrárně Černobyl jsou nyní bez napájení. Kritické bezpečnostní subsystémy jsou poháněny nouzovými dieselovými generátory. Zásoby nafty vystačí na 48 hodin. Pak bude kontrola jaderné bezpečnosti zcela ztracena,“ napsal.
Dispečeři podle něj vedení elektrárny informovali, že příčinou výpadku je přerušené elektrické vedení, ale přesné místo není známo. „Pro obnovení dodávky energie je naléhavě nutné co nejdříve zajistit bezpečný koridor pro opravárenský tým,“ zdůraznil Seida v dopise.
Směna dlouhá druhý týden
Společnost Ukrenergo novinářům řekla, že se již pokusila uskutečnit výjezd do uzavřené zóny, aby opravila škody na vedení vysokého napětí, ale kvůli neustálému ostřelování a zastrašování ze strany ruské armády nemohla opravy provést.
Státní podnik Energoatom, který ukrajinské jaderné elektrárny provozuje, připomíná, že ve skladu je uloženo asi 20 000 souborů vyhořelého paliva, které potřebují neustálé chlazení. „To je možné pouze pokud je elektřina. Pokud není, čerpadla nefungují a nechladí se. V důsledku toho se zvýší teplota v záchytných bazénech, dojde k prudkému vzestupu a úniku radioaktivních látek do prostředí. Vítr může přenést radioaktivní mrak do dalších oblastí Ukrajiny, Běloruska, Ruska a Evropy,“ cituje vyjádření Energoatom server Radio Svoboda.
Dalším důležitým objektem je nový bezpečný prostor (NSC), vybudovaný nad krytem 4. energetického bloku zničeným v důsledku havárie v roce 1986. „Ten vyžaduje ventilaci a udržování podtlaku, aby se zabránilo úniku radioaktivních látek. Speciální ventilátory, které to zajišťují, také musí být elektricky napájeny. Rovněž hasicí systém vyžaduje elektřinu,“ řekl médiím Yuriy Nedaškovskij, bývalý prezident Energoatomu.
Související články
Zaměstnanci okupovaného Černobylu jsou v práci už týden. Příbuzní se bojí o ně i o elektrárnu
Velké obavy vyjádřila také jedna ze zaměstnankyň Černobylské elektrárny. Zhruba dvě stovky jejích kolegů jsou ve službě už dva týdny v kuse. Konkrétně od 24. února, kdy byl Černobyl obsazen ruskou armádou. „Pokud přestanou čerpadla cirkulovat a chladit vodu v bazénech, kde je vyhořelé palivo uskladněné, začne se tato voda zahřívat a poté vypařovat. Personál tak nadýchá neuvěřitelně vysoké dávky radiace,“ vysvětlila pro HlídacíPes.org jedna z inženýrek zaměstnaných v elektrárně, jejíž manžel je mezi těmi, kteří uvízli v Černobylu.
Navíc bazény s vyhořelým palivem jsou podle ní přeplněné. Je v nich údajně až o 40 % paliva více, než by mělo být. „Zhruba před sedmi lety bylo povoleno zavážení rezervního chladicího bazénu ve skladu vyhořelého jaderného paliva. Je velmi těžké tento proces stručně vysvětlit. Ale dnes není v tomto skladu žádný rezervní bazén. Pokud zvýšení teploty povede k poškození bazénů, není tam žádný další prostor, kam palivo uložit. Rovněž bylo povoleno zavážet všech pět bazénů množstvím paliva o 40 procent vyšším oproti normě,“ tvrdí inženýrka.
Kromě toho mělo být také vyměněno recirkulační potrubí v chladicích bazénech z původního průměru 159 mm na současných 57 mm. „Tím se výrazně snížila účinnost chlazení bazénů s vyhořelým palivem,“ dodává pracovnice elektrárny. Podle jejích slov zřejmě evropské ani světové organizace nemají informaci o tom, že sklady jsou nadměrně zaplněny.
Inspekce popsala, co se může stát
Státní inspekce jaderného dozoru Ukrajiny ve čtvrtek na svém webu potvrdila, že ztratila s pracovníky černobylské elektrárny veškerý kontakt. „Není možné komunikovat s pracovníky, kteří jsou na místě. Regulační kontrola jaderné a radiační bezpečnosti v lokalitě Černobylu a v ochranné zóně, stejně jako kontrola jaderných materiálů v elektrárně Černobyl, byla zcela ztracena,“ uvedla inspekce.
Zároveň úřad detailně popsal, co se může stát, pokud dodávka elektřiny do objektu nebude včas obnovena.
„Pokud teplota vody v chladicím bazénu dosáhne 40 °C v důsledku intenzivního odpařování, povede to k podmínkám, kdy může dojít k selhání přístrojového vybavení a pro personál bude velmi složité přijmout opatření ke zvládnutí případných mimořádných událostí a havárií. Radiační situace v mokrém skladu ISF-1 se také výrazně zhorší a personál bude vystaven dalším dávkám. Rovněž může v případě nefunkčnosti ventilačního systému a nemožnosti přijmout kompenzační opatření vzniknout radiolýzou výbušná koncentrace vodíku,“ popisuje instituce.
„Dlouhodobá odstávka elektřiny v černobylské jaderné elektrárně proto spolu s omezenými možnostmi obsluhujícího personálu, který je nyní fyzicky i psychicky vyčerpán kvůli nemožnosti střídat směny a neustálé přítomnosti ozbrojených osob, povede ke ztrátě kontroly nad bezpečnostními parametry a neschopnosti účinně reagovat na vnitřní i vnější iniciační události, jako jsou požáry, pokud k nim dojde, což může následně vést k závažným radiačním účinkům,“ varuje úřad.
MAAE nepomáhá, zní z Ukrajiny
Podle středeční tiskové zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ale nebude mít odpojení Černobylu od sítě kritický dopad na základní bezpečnostní funkce v areálu elektrárny.
„Pokud jde konkrétně o sklad vyhořelého paliva v lokalitě, objem chladicí vody v bazénu je dostatečný k tomu, aby se udržel účinný odvod tepla z vyhořelého paliva bez dodávky elektřiny,“ tvrdí agentura.
Přiznává, že odpojení od elektřiny zřejmě povede k dalšímu zhoršení radiační bezpečnosti provozu v lokalitě a způsobí další stres pro přibližně 210 technických odborníků a strážců, kteří se v posledních dvou týdnech nemohli střídat ve službě a v podstatě zde žijí nepřetržitě.
„Opakuji svůj naléhavý apel na síly, které mají elektrárnu fakticky pod kontrolou, aby respektovaly vnitřní postupy radiační ochrany, umožnily bezpečné střídání personálu a podnikly další důležité kroky k zajištění bezpečnosti,“ vyzval opět generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi.
Z Ukrajiny se ale už ozývají kritické hlasy na adresu agentury. „Bohužel je třeba poznamenat, že MAAE kromě vyjádření obecných obav neposkytuje žádnou účinnou pomoc v těchto věcech. Nyní, pokud vím, specialisté Státního vědeckotechnického centra pro jadernou a radiační bezpečnost provádějí naléhavé výpočty, aby určili časovou rezervu pro obnovení dodávek energie do lokality Černobyl,“ konstatoval Yuriy Nedaškovskij pro Radio Svoboda.
Česku nic nehrozí, věří SÚJB
Zprávu k aktuální situaci v Černobylu vydal ve středu také český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
„Jaderná elektrárna Černobyl je odstavená víc než 20 let a v tamních bazénech je skladován značný počet vyhořelých palivových článků (cca 21 000). Není ale reálné, aby se toto vyhořelé jaderné palivo kvůli výpadku chlazení poškodilo natolik, aby nás to ohrozilo,“ tvrdí úřad.
Svá slova podložil také výpočtem. „Parametry paliva (zbytkový tepelný výkon) jsou po takto dlouhé době skladování velmi nízké. Výpadek chlazení, který by palivo poškodil, by musel trvat velmi dlouho. Proč? Jedna palivová kazeta má výkon cca 75 W, to odpovídá jedné žárovce v kuchyni. Kazet je tam ovšem 21 000. To dává dohromady 21 000 x 75 W = 1,5 MW, což se chladit se musí,“ vysvětluje SÚJB.
Aby se při výpadku chlazení palivo poškodilo, bylo by údajně nutné nejdřív ohřát veškerou vodu v bazénech na 100 stupňů, pak část této vody odpařit, aby se palivo obnažilo.
„Palivo by se pak muselo ještě samovolně přehřát na teplotu cca 400 – 500 stupňů, možná i víc, aby se natavilo. Takový růst teploty je již nereálný, protože toto palivo se dnes již prakticky uchladí vzduchem. Samovolná exploze tohoto paliva je fyzikálně vyloučena.“
Pokud nebude palivo černobylské elektrárny terčem vojenského útoku, únik radioaktivity podle SÚJB bezprostředně nehrozí. „Případný vojenský útok by okolí elektrárny samozřejmě zamořil, radiační situaci v České republice by ale nezhoršil,“ věří čeští odborníci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Zase ty jaderné elektrárny. Dneska je to jasné.
Putinovi vojáci budou svítit a vyřazovat gama paprsky.
Hezká ruská tradice
Trochu se zapomíná, že v bratrském Ruském impériu nebyl pouze „Černobyl“.
Jedna z dalších jaderných katastrof se udála r. 1957, právě v důsledku nechlazení úložiště jaderného odpadu.
Viz Kyštymská katastrofa, http://cs.wikipedia.org/wiki/Ky%C5%A1tymsk%C3%A1_katastrofa
Prostě: Jako obvykle, máme se nač těšit, díky našim starším ruským bratřím.
Richard Švehla