Cena ministerstva kultury pro Petra Svobodu. Bývalý ředitel mostecké galerie odešel ze severu Čech do Čáslavi

Napsal/a Robert Malecký 30. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministr kultury vyznamenal dlouholetého ředitele mostecké Galerie výtvarného umění Petra Svobodu. Jednoho z pětice ředitelů kulturních institucí, které loni odvolal Ústecký kraj. Svoboda se na protest proti postupu krajské rady už v následném konkursu o obhajobu svého postu neucházel, odstěhoval se na Čáslavsko, kde se dál věnuje kurátorské činnosti.

Petr Svoboda, dlouholetý ředitel Galerie výtvarného umění v Mostě a stálý kurátor každoročních výstav, organizovaných v Čáslavi místním spolkem Třiatřicet, převzal ve středu významné ocenění ministerstva kultury, medaili Artis Bohemiae Amicis.

Informoval o tom David Novák z čáslavského spolku, se kterým Svoboda spolupracuje.

Vyznamenání Svoboda obdržel při komorním ceremoniálu v pražském Nostickém paláci z rukou náměstka Vlastislava Ourody, a to zejména za svoji dlouholetou nepřetržitou systematickou kurátorskou, osvětovou a publikační činnost, za vybudování a více než pětadvacetileté řízení významné umělecké galerie a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí.

Petr Svoboda se zařadil po bok dalších významných osobností – například čáslavského rodáka Josefa Svobody, Jiřího Bělohlávka, Ennia Morriconeho, Josefa Koudelky, Lubomíra Lipského či Sira Charlese Mackerrase – které byly touto medailí oceněny v uplynulých letech.


Kdo je Petr Svoboda

Petr Svoboda. Foto: Miroslav Lepeška

Absolvent Střední průmyslové školy keramické v Karlových Varech se po jedenácti letech práce v porcelánce ve Staré Roli stal v roce 1985 odborným kurátorem v Galerii umění Karlovy Vary a v roce 1990 byl jmenován ředitelem Okresní galerie výtvarného umění v Mostě. V roce 1991 tuto galerii delimitoval a převedl pod ministerstvo kultury; současně pro ni vyhledal a administrativně i technicky zajistil nové, vysoce reprezentativní prostory v přestěhovaném děkanském chrámu Nanebevzetí Panny Marie. V květnu 2017 se Petr Svoboda stal jednou z obětí personální čistky, během níž rada Ústeckého kraje ovládaná KSČM a ČSSD odvolala bez relevantního zdůvodnění z funkce pět ředitelů tamních galerií a muzejí. Vedení kraje navíc vzápětí zahájilo za velmi podezřelých okolností kroky k faktické likvidaci GVU Most formou jejího sloučení s regionálním muzeem.


Petr Svoboda se nedávno přestěhoval z Mostecka na Čáslavsko, aktuálně v Čáslavi připravuje další výstavu, tentokrát obsáhlou výběrovou retrospektivu významné české fotografky Gabiny Fárové; její vernisáž by měla proběhnout v místním Dusíkově divadle počátkem října.

Podezřelé odvolání i konkursy

HlídacíPes.org detailně zmapoval podezřelé okolnosti odvolání ředitelů kulturních institucí i následnou snahu o spojení mostecké galerie s tamním oblastním muzeem.

O tom, zda se nakonec ke sloučení dojde, nemají rozhodnout odborná kritéria, ale čistě ekonomické ukazatele. Kraj totiž zadal analýzu vhodnosti sloučení auditorské společnosti Scott & Hagget, která jako jediná podala přihlášku do výběrového řízení. Proti sloučení se zdvihla vlna nevole v odborné veřejnosti, žádnou respektovanou instituci Ústecký kraj k podání nabídky neoslovil.

HlídacíPes.org opakovaně upozornil na podivné okolnosti, které po celý loňský rok provázely výměnu ředitelů krajských příspěvkových organizací. Stejné to bylo i v tomto případě: Komise, která měla pouze doporučit jméno nového ředitele, žádného nevybrala a místo toho vymyslela sloučení s muzeem. Dodnes není jasné, kdo s nápadem do komise přišel. Nikdo ze zúčastněných se k němu nehlásí.

Bývalý šéf krajského odboru kultury a památkové péče Radek Spála připravil sloučení galerie s muzeem jako jedinou cestu. Pracoval přitom zejména s návštěvností, která se v oblastním muzeu v poslední době zvýšila po výstavách terakotové armády nebo výstavy kachlových kamen.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)