Cena ministerstva kultury pro Petra Svobodu. Bývalý ředitel mostecké galerie odešel ze severu Čech do Čáslavi
Ministr kultury vyznamenal dlouholetého ředitele mostecké Galerie výtvarného umění Petra Svobodu. Jednoho z pětice ředitelů kulturních institucí, které loni odvolal Ústecký kraj. Svoboda se na protest proti postupu krajské rady už v následném konkursu o obhajobu svého postu neucházel, odstěhoval se na Čáslavsko, kde se dál věnuje kurátorské činnosti.
Petr Svoboda, dlouholetý ředitel Galerie výtvarného umění v Mostě a stálý kurátor každoročních výstav, organizovaných v Čáslavi místním spolkem Třiatřicet, převzal ve středu významné ocenění ministerstva kultury, medaili Artis Bohemiae Amicis.
Informoval o tom David Novák z čáslavského spolku, se kterým Svoboda spolupracuje.
Vyznamenání Svoboda obdržel při komorním ceremoniálu v pražském Nostickém paláci z rukou náměstka Vlastislava Ourody, a to zejména za svoji dlouholetou nepřetržitou systematickou kurátorskou, osvětovou a publikační činnost, za vybudování a více než pětadvacetileté řízení významné umělecké galerie a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí.
Petr Svoboda se zařadil po bok dalších významných osobností – například čáslavského rodáka Josefa Svobody, Jiřího Bělohlávka, Ennia Morriconeho, Josefa Koudelky, Lubomíra Lipského či Sira Charlese Mackerrase – které byly touto medailí oceněny v uplynulých letech.
Kdo je Petr Svoboda
Absolvent Střední průmyslové školy keramické v Karlových Varech se po jedenácti letech práce v porcelánce ve Staré Roli stal v roce 1985 odborným kurátorem v Galerii umění Karlovy Vary a v roce 1990 byl jmenován ředitelem Okresní galerie výtvarného umění v Mostě. V roce 1991 tuto galerii delimitoval a převedl pod ministerstvo kultury; současně pro ni vyhledal a administrativně i technicky zajistil nové, vysoce reprezentativní prostory v přestěhovaném děkanském chrámu Nanebevzetí Panny Marie. V květnu 2017 se Petr Svoboda stal jednou z obětí personální čistky, během níž rada Ústeckého kraje ovládaná KSČM a ČSSD odvolala bez relevantního zdůvodnění z funkce pět ředitelů tamních galerií a muzejí. Vedení kraje navíc vzápětí zahájilo za velmi podezřelých okolností kroky k faktické likvidaci GVU Most formou jejího sloučení s regionálním muzeem.
Petr Svoboda se nedávno přestěhoval z Mostecka na Čáslavsko, aktuálně v Čáslavi připravuje další výstavu, tentokrát obsáhlou výběrovou retrospektivu významné české fotografky Gabiny Fárové; její vernisáž by měla proběhnout v místním Dusíkově divadle počátkem října.
Podezřelé odvolání i konkursy
HlídacíPes.org detailně zmapoval podezřelé okolnosti odvolání ředitelů kulturních institucí i následnou snahu o spojení mostecké galerie s tamním oblastním muzeem.
Související články
Sloučení galerie a muzea v Mostě: Zapomeňte na odborné hledisko, rozhodovat budou jen čísla
Další podezření kolem krajských konkursů: Byl návrh na sloučení muzea a galerie v Mostě připraven předem?
HlídacíPes.org opakovaně upozornil na podivné okolnosti, které po celý loňský rok provázely výměnu ředitelů krajských příspěvkových organizací. Stejné to bylo i v tomto případě: Komise, která měla pouze doporučit jméno nového ředitele, žádného nevybrala a místo toho vymyslela sloučení s muzeem. Dodnes není jasné, kdo s nápadem do komise přišel. Nikdo ze zúčastněných se k němu nehlásí.
Bývalý šéf krajského odboru kultury a památkové péče Radek Spála připravil sloučení galerie s muzeem jako jedinou cestu. Pracoval přitom zejména s návštěvností, která se v oblastním muzeu v poslední době zvýšila po výstavách terakotové armády nebo výstavy kachlových kamen.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
ANO poprvé ve vedení Plzeňského kraje. Lidovci se vrací s pomocí kontroverzního podnikatele
Zemanův Hlas samospráv? V regionech se bouří proti odcizení názvu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Však na severu si můžeme dovolit, aby nám odborníci odcházeli jinam. (Všeho) schopných lidí tu máme dost.
Uz jsem to tady jednou psal – chapou odbornici na Usteckem krajskem urade rozdil mezi galerii a muzeem?
Kdyby na krajském úřadě byli nějací odborníci, tak se toto vůbec neděje.
Manželka hlavního „odborníka“ na krajském úřadu pracuje odnedávna v regionálním muzeu. Týž „odborník“, který stál na počátku loňské personální čistky mezi řediteli krajských kulturních institucí, v jejímž rámci byl „vyakčněn“ i ředitel mostecké galerie, nyní za velmi podezřelých okolností pracuje na variantě sloučení mostecké galerie s regionálním muzeem. Dobrý mouřenín, který odvedl špinavou práci, dostal za odměnu ředitelský pašalík a jeden falešný denár. A tak dále…
Nevím, proč se všichni tak starají, jak pozvednout Sudety. Je to zbytečná péče, páč sudeťáci si za svůj marasmus mohou sami. Tak jim ten chlív dopřejme a přijměme mezi sebe ty slušné lidi, co odtamtud prchají. Dobře dělají, s takovým materiálem se fakt nedá dělat.
Pokusím se formulovat alternativní názor, když je pan Svoboda takový odborník, tak ať si jde jinam, kde bude lépe využit.
O co totiž jde. že jak muzea, tak galerie by měla sloužit zájmům a potřebě lidí v té oblasti. (když už jsou placena z jejich státem vynucených daní).
A stačí se podívat na demografické rozložení Ústeckého kraje a zjistíme, že je na tom o několik levelů níž, než jaké jim pan Svoboda, co by vysoký odborník může nabídnout. Tedy – nabídnout=provozovat za veřejné peníze, nikoliv dostat k lidem ,protože když o to vyšší umění lidé zájem mít nebudou, tak tam stejne chodit nebudou.
Tudíž – údaj o tom že „..návštěvností, která se v oblastním muzeu v poslední době zvýšila po výstavách terakotové armády nebo výstavy kachlových kamen“ není údaj ekonomický ale sám o sobě kulturní, říká o jaký kultury (resp. umění) mají občané zvýšený zájem..Ignorovat takový zájem a říkat, že kraj musí mít vysoké umění (o které lidé zájem nemají) jest projevem elitářského velikášství.
Btw samozřejmě to není argument pro nějakou pokleslou kulturu, naopak…ale kurátor či provozovatel kulturního zařízení za veřejné peníze by vždycky měl vědět komu za ty veřené peníze poskytuje má tu kulturu poskytovat a čeho chce dosáhnout..
A pokud má někdo zájem o ijńý, hlubší typ kultury, naše republika je tak směšně malá, že zajet si do ní do Prahy, nebo i Čáslavi and není problém, kulturní elity snad na to mají, na rozdíl od většiny „obyčejných lidí“, co si snad párkrát za rok zajdou do místního muzea či galerie – pokud jim tedy něco zajímavého nabídne..