Čau lidi, položím život za vlast. Jak premiér Babiš útočí na city pomocí argumentačních faulů

Napsal/a Robert Malecký 21. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Přesně po dvou měsících a šesti dnech ve funkci premiéra je Andrej Babiš na zhroucení. V pondělí na Facebooku zveřejnil obsáhlý status, v němž popisuje své pracovní tempo. „Prý mám zvolnit nebo to nepřežiju a položím život za vlast,” píše mimo jiné.

Nejsme personalisté, a tak se zdržíme komentáře o tom, že zaměstnance v podobném pracovním rozvalu by citlivý manažer vyměnil, nebo aspoň poslal na dovolenou.

Na Babišův nezvykle dlouhý status se ovšem podíváme z hlediska argumentačních faulů (též zvaných řečnické triky), kterých obsahuje celou řadu.

Jde o logické konstrukce porušující pravidla vedení diskuze, často působící na emoce místo na rozum, jejichž cílem je prosazení vlastního názoru bez ohledu na pravdivost zastávaných tvrzení.


Celé pondělní prohlášení Andreje Babiše najdete zde.

 

 

 

 

 

 


Nebudeme se tedy zabývat prostým ověřováním pravdivosti tvrzení (fact-checkingem), jakkoli v Babišově projevu najdeme i zjevné a snadno odhalitelné nepravdy.

Jen jeden příklad z úvodu premiérova statusu: „Potřebujeme rychle udělat analýzy jednotlivých rezortů, stanovit cíle a úkoly. Makáme na věcech, které nikdo nikdy nedělal.”

Nebyla tu vláda, která by nezačala vládnutí právě takovou analýzou a stanovením cílů a priorit. Běžně se tomu říká programové prohlášení. Ale to skutečně jen na okraj.

Útoky na city

Když je řeč o útoku na emoce, ty patří do běžného arsenálu nynějšího předsedy vlády. Jde o tvrzení, která se místo věcné argumentace snaží působit na city, patří mezi ně i argumenty vzbuzující soucit (přepis doplňujeme o autenticky použité emotikony, pozn. red.) 

„Čau lidi, tak kolegové na mě začali už normálně řvát ? Prý mám zvolnit nebo to nepřežiju a položím život za vlast ? Holky na sekretariátu dokonce stávkujou a odmítají mi vařit kafe. Místo něj mi začaly nosit čaj proti tlaku. Uznávám, těch kafí jsem za jeden den vypil asi deset. Doteď mi pomáhaly zvládat pracovní tempo. Lidi kolem mě tvrdí, že je smrtící. Já ale teda fakt nevím, jak funkci premiéra vykonávat jinak.“

V premiérově projevu najdeme věty, které jsou vůči sobě v rozporu. Jde o inkonzistenci, klam založený na předpokladu, že jsou pravdivé dva odporující si výroky.

„Makáme na věcech, které nikdo nikdy nedělal. V koalici to ani nebylo možné.“

vs.

„Jsme na vládnutí sami, nikdo nám nechce pomoct.“

Vidíme zde celou sérii úhybných manévrů, které mají nakonec znovu vzbudit soucit s osamoceně stojícím hnutím ANO. Věci, na kterých vláda maká, samozřejmě jsou možné i v koalicích.

Navíc není pravda, že hnutí ANO nechce nikdo pomoct. Ve sněmovně jsou minimálně čtyři subjekty, které deklarovaly ochotu vládní projekt podpořit, nebo se na něm dokonce přímo podílet. O čemž by měl být informován především Babiš jako šéf hnutí ANO, který podporu vyjednává.

Kruhem se tedy vracíme na začátek – Babiš volá po tom, aby na vládnutí nebyl sám, ale koalici odmítá.

Dál ovšem úvahu rozvíjí:

„Jsme na vládnutí sami, nikdo nám nechce pomoct. Takže vstávám v 5:00, posílám první smsky kolegům v 5:30, v kanceláři začínáme v 6:30. Celý den mám jednání a schůzky.”

Jde o nevyplývající jevy, tzv. non sequitur. Kdyby na vládnutí nebylo hnutí ANO samo a mělo partnera, Babiš by vstával až v osm? SMSky posílal až o půl deváté? A co nám vlastně o výkonu funkce premiéra říká fakt, že má celý den jednání? Očekává někdo, že si po obědě odskočí k soustruhu?


Co jsou argumentační fauly a jak na ně nenaletět? Přečtěte si zde.


„Ale uznávám, že není úplně normální, abych makal dvakrát víc než když mi bylo 50 a řídil jsem firmu s 35 tisíci zaměstnanci.”

Jde o další emotivní klam oslavující úspěch. Ten předpokládá, že dosažené výsledky nutně souvisí s pravdivostí tvrzení.

„Chceme rychle stavět dálnice, obchvaty, už vím, kde nás vydírají pozemkoví spekulanti a kde Děti země brání lidem, aby normálně jezdili do práce a s dětmi do školy.”

Zde si Babiš připravuje útok, kde mu jako fackovací panák poslouží ekologické organizace. Prozatím se dopouští falešného dilematu (kdo nejde s námi, jde proti nám), při současném použití citového vydírání (brání dětem jezdit do školy).

„U Přerova prý Děti země našly nějaké živočichy a ty nesmíme ohrozit dálnicí, na kterou čeká celý kraj už desítky let ?”

Zčásti jde o zesměšňování. Babiš předkládá argumenty oponenta v takové podobě, aby vyvolaly posměch (nějaké živočichy, na jiném místě zmiňuje žáby a křečky).

Proti tomu staví zájmy celého kraje, mluví o desítkách let. Jde o dovolávání se falešné autority, navíc anonymní. Jsou přitom jistě i lidé, pro které argumenty ochrany přírody převáží.

Klamu, který zdůvodňuje myšlenku tím, že s ní ostatní souhlasí, aniž by to mělo vliv na její faktickou správnost, se říká společenský apel.

„Kvůli tomu jsme přišli o automobilku Land Rover na přerovském letišti a získali ji bohužel Slováci.”

Jev má větší počet příčin, ale je označena jen jedna z nich. Průmyslová zóna u Přerova nebyla na příchod strategického partnera připravena v mnoha dalších ohledech.

„Vlaky budou od 65 let zdarma za paušální průkazku. Celkem to bude stát naši kasu 34,7 miliard korun. Já už jsem 15 miliard našel ? Najdeme i zbytek. Jasně, že ODS bude říkat, že jsem levicový populista, ale to se mýlí. Jsem i pravicový ?”

Podsunutý argument, neboli slaměný panák. Jeho podstatou je slabý argument (Babiš je levicový populista), který by mohla zastávat protistrana (zde nevíme, zda to ODS vůbec řekne).

Tento podsunutý argument je vyvrácen (zde velice povrchně – jsem i pravicový), což budí zdání, že se všemi argumenty protistrany se lze takto snadno vypořádat.

Problém jízdného zdarma pro seniory má řadu vážných negativ, například předpokládaný odliv platících cestujících, na některá upozorňuje i sám Babiš (musí najít dalších 20 miliard, které nemá).

Přesto je publiku podsouváno, že je věc vyřešena odmítnutím levicového populismu.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)