Brusel chce lépe hlídat čínské investice do evropských technologií. Připojit by se muselo i Česko
Evropská unie plánuje novou legislativu, jež by vedla k omezení čínských nákupů evropských technologií. Konkrétně u investic zjevně motivovaných politicky, nebo snahou získat jednostranné výhody.
Evropská unie se rozhodla kousnout do kyselého jablka a vytvořit právní rámec pro čínské nákupy v citlivých odvětvích. Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker plánuje soupis pravidel pro přebírání strategických firem čínskými společnostmi. Ochrana před politicky motivovanými akvizicemi už podle Bruselu začíná být naléhavá.
Podívejte na Kuku
Snaha ochránit klíčová odvětví, která v USA již před časem vedla k radikálním krokům, je v EU čím dál viditelnější; nejpozději od chvíle, kdy ve Francii vyhrál prezidentské volby Emmanuel Macron. Ten svou kampaň postavil právě na ochraně evropského strategického průmyslu.
V Berlíně je téma na politickém jednacím stole již dlouho, naléhavěji od loňska; od nákupu výrobce robotů Kuka čínskou Mideou. Kuka byla dle slov německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela “obětována na oltář volného trhu”.
Související články
Jak Čína dobývá svět? Pád Venezuely ke dnu je dlážděn čínskými penězi
Českým prezidentem opěvovaný projekt Hedvábné stezky může změnit geopolitické uspořádání světa
Banky, luxusní cestovka, síť hotelů. Co všechno si Číňané za 27 miliard chtějí koupit vstupem do J&T
“Podívejte se na Kuku a další nedávné případy v Německu. Požadujeme hlubší právní základ pro hlubší zkoumání investic a chceme mít možnost odmítnout například takové investice, jež nejsou motivovány ekonomicky, ale politicky,” řekl Matthias Machnig, státní tajemník na německém Ministerstvu pro hospodářské záležitosti a energetiku, minulý týden předtím, než Německo postoupilo Bruselu svůj vlastní návrh regulací.
O právním rámci pravidel, jejichž předběžné vypracování Juncker zamýšlí představit v polovině září, se vede horká debata. Má být do budoucna závazný pro všechny členské státy EU, nebo se má ponechat coby pouhé doporučení?
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang říká, že „Čína má z dotyčných kroků obavy”.
České monitorování investic
Někteří oslovení diplomaté z dalších členských zemí EU jsou přesvědčeni, že některé aspekty plánu půjdou dále než popisuje Machnig, a „budou muset znamenat víc než jenom uvolnit jednotlivým zemím ruce k případné akci“.
Komise prý zvažuje i závazné sledování konkrétních fúzí a akvizic. V těch členských státech, které pro monitorování investic nemají vlastní instituce, budou muset vzniknout.
Cílem je nenechat čínské nákupčí proklouznout do EU skrze ty členské země, které žádnou ochranu proti nákupům ve strategických odvětvích nemají. Mezi takové země patří i Česká republika a většina států v uskupení pro kooperaci s Čínou 16+1. Regulace by se měla týkat těch nákupů, kde bude převáděn vyšší než 25 procentní podíl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
To to trvalo, než EU politikům došlo, že Číňane dávno přišli na to, že výhodnější, než pracně a většinou nedokonale kopírovat, je jednodušší koupit originál i s firmou co ho vyrábí. Jenom dříve na to neměli peníze. Teď je mají od USA občanů, co houfně kupují jejich zboží, ale i od USA firem, které tam v touze po vyšších ziscích přesunuli špičkové výroby a také od obyvatel EU, co všechny ty špičkové výrobky kupují. Není náhodou „pozdě bycha honiti“?