Andrej Babiš. Foto: Profimedia

Prodá Babiš Mafru? S novelou zákona o střetu zájmů bude muset své vlastnictví vyřešit

Napsal/a Robert Břešťan 11. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Novela zákona o střetu zájmů bude mít kromě jiných dopadů i jeden mediálně-politický. Zavede pro politiky – mimo jiné poslance či členy vlády – zákaz vlastnit média. Současná podoba zákona byla podle vládní koalice „v praxi nevymahatelná“, nová by kumulaci politické a mediální moci měla prý účinně zabránit. Zatím ale změně brání hlavně poslanci hnutí ANO.

Podle novely by už k naplnění požadavků zákona o střetu zájmů nestačilo „zaparkovat“ firmy formálně ve svěřenských fondech. Změnu měla původně minulý týden v pátek na pořadu svého jednání Poslanecká sněmovna, ale obstrukce poslanců a poslankyň hnutí ANO tomu nakonec zabránily.

Podle nyní platné verze zákona nesmějí být politici v pozici „ovládající osoby“, což svěřenské fondy naplňují. Novela ale do budoucna počítá s pojmem „skutečný majitel“ právnické osoby provozující rozhlasové a televizní vysílání nebo vydávající periodický tisk.

Definice skutečného majitele je vyřešena jednoduše: je to osoba zapsána do evidence skutečných majitelů. Andrej Babiš je – poté, co vloni začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů – veden jako koncový vlastník Agrofertu a tedy i Mafry.

ZDROJ: Evidence skutečných majitelů

Vládní koalice zdůrazňuje, že nejde o zákon kvůli Babišovi; vztahuje se také obecně na poslance, senátory, členy vlády a členy krajských, městských a obecních rad.

Současný striktní výklad znemožňuje například i komunálním politikům vlastnit menší vydavatelství, která vydávají například místní noviny. Novela zákaz změkčuje: umožňuje jim vlastnit média ve vydavatelstvích zhruba do čistého obratu přes 80 milionů nebo do 50 zaměstnanců. Povolena jsou i stranická periodika.

Médií nad tento rámec by se ale dle požadavků zákona museli do 60 dní od platnosti novely vzdát (na internetová média se ovšem omezení nevztahuje): například je prodat, nikoli však „osobě blízké“, případně – například v případě Babiše – složit poslanecký mandát.

Pokud by to neudělali, sankce počítají se zabavením výnosu z činnosti mediálního domu či s pokutou ve výši tří procent aktiv firmy. I s ohledem na některé vládní připomínky je však pravděpodobné, že se znění zákona ještě v průběhu legislativního procesu změní.

„V demokratické zemi jsou svobodná média a občané hlídacími psy mocných. Ničení svobody tisku vede ke korupci a úpadku životní úrovně. Na základě zákona, který jsme připravili už v minulém období, ale tehdejší vláda jej odmítala projednat, nebudou vrcholoví politici moct vlastnit mediální domy a zneužívat je v politické soutěži,” říká pirátský poslanec Jakub Michálek, který na přípravě novely pracoval.

S kým mají tu čest

Andrej Babiš o Agrofertu, kam v rámci holdingu spadá i Mafra, sice mluví jako o „své bývalé firmě“, její stanovisko ke kritickému článku na webu Seznam Zprávy ale ochotně pomáhal dále šířit na svém Twitteru, kde má bezmála půl milionu followerů:

Babiš si již v roce 2013 pořídil vydavatelství Mafra či rozhlasovou stanici Impuls. Vlastní média prý chtěl, „aby konečně psala pravdu“. Zapsal se hned na úvod telefonátem autorovi textu z Lidových novin, který po Babišově soudu trestuhodně opomenul citovat vyjádření jeho hnutí ANO. „Doufám, že kluci vědí, co dělají. Asi nevědí, s kým mají tu čest,“ řekl tehdy.

Poté se dušoval, že už „nikdy nezavolá žádnému svému novináři“. V květnu 2017 se ale objevily nahrávky, na nichž Babiš s tehdejším novinářem MF Dnes Markem Přibilem řešil kauzy spojené se sociální demokracií i jejich načasování. „Teď by byla docela příležitost. Tak máte to, ne?“ zněl mimo jiné hlas tehdejšího ministra financí Babiše – mělo jít o materiály o tom, jak premiér Sobotka pracoval jako koncipient právníka Radka Pokorného.

MF Dnes také opakovaně tiskne Babišovy autorské komentáře, jako majitele jej neuvádí:

Nedávno přibyl další Babišův komentář:

V roce 2018 se součástí Mafry stalo vydavatelství lifestylových časopisů Bauer Media. Jak už dříve upozornil HlídacíPes.org, v titulech jako je třeba Rytmus života nebo Chvilka pro tebe se poté začaly objevovat například texty o spokojeném rodinném životě manželů Babišových.

Šedesát dní poté

Sám Babiš nyní u většiny médií ostatních vidí hlavně nekritičnost k vládě Petra Fialy.

„Většina médií nadále této vládě fandí. Před volbami to bylo stejné, všemožně se je snažila podpořit, aby mohli sundat toho nenáviděného Babiše. Někteří aktivističtí novináři jsou prostě součástí polistopadového kartelu, je to i obrovsky vidět,“ řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Podobně se vyjadřují i sami někteří novináři. Například Petr Holec z webu Info.cz, taktéž pro Parlamentní listy, prohlásil, že „Fialova vláda už znervózňuje i zástupce byznysu“. Podnikatelé prý v době, kdy kvůli cenám energií mají potíže, „nemohou vládu kritizovat ani v médiích“. „Jednak mají strach, a jednak média, většinou fandící vládě, nemají zájem,“ řekl Holec.

Jeho výroky pak na svém Twitteru sdílel právě Babiš.

Analýza na téma, jak vážné je to s nemožností podnikatelů promlouvat kriticky v médiích, neexistuje. Holec ovšem sám pracuje pro firmu spojenou s miliardářem Danielem Křetínským, od roku 2013 vlastníkem největšího českého vydavatelského domu CNC. Na přístup do médií si nemohou stěžovat například ani ve společnosti Penta, která od roku 2015 vlastní vydavatelský dům Vltava-Labe Media. PPF má Novu, Zdeněk Bakala Economii, Ivo Lukačovič Seznam, Ivan Zach Primu…

Jak se k novele zákona o střetu zájmů Babiš a právní tým Agrofertu postaví, ukáže budoucí vývoj – nejpozději 60 dní poté, co vládní koalice novelu zákona o střetu zájmů přes odpor a obstrukce ANO prosadí a zákon v nové podobě vstoupí v účinnost.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)