Babiš jako největší úspěch Institutu V. K., hra na českého Cattaniho a kdy nám budou vládnout bolševici?

Napsal/a Robert Malecký 4. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Začněme od toho nejpodstatnějšího, pak se můžeme bavit. Andrej Babiš navrhl prodloužit životnost Dukovan za horizont vlády ruských místodržících na Pražském hradě. Podle všeho tak nastává chvíle, kdy se nám věrchuška mezi sebou nepěkně poseká. V českých dějinách to pro poražené většinou končilo provazem, lidu se naopak krátkodobě ulevilo. Tak komu fandíte?

  • Už jsme zde dřív nastínili tezi, podle níž Andrej Babiš ve skutečnosti neexistuje, a je jen jakousi zhmotněnou projekcí kolektivních obsahů sdílených ve frontě na uzeniny v Kauflandu. Byl to omyl. Ve skutečnosti je Andrej Babiš produktem a zároveň největším úspěchem Institutu Václava Klause.

„Díky tomu, že mě kritizovali, vyhráli volby, ale teď pochopili, že ta kritika byla naprostým omylem, a proto jsme si názorově mnohem blíže.“
(exprezident vysvětluje, proč se vlísal na návstěvu k předsedovi sněmovny za ANO Radkovi Vondráčkovi, Aktuálně.cz, 2. listopadu)

Předchozí úspěchy Institutu VK zde nemusíme zvlášť vypichovat. Tím největším je samozřejmě zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, ke kterému se Klaus hrdě přihlásil. Vrtá nám ale v hlavě důvod, proč se bývalý prezident po letech do sněmovny vůbec vydal, pokud tedy pomineme fakt, že se na Hanspaulce s Weiglem nudí. Nechceme šířit paniku ani poplašné zprávy, ale k čemu by mohlo být dobré otupení hran s hnutím, které na (mimo jiných) Klausově kritice postavilo svou strategii oblbování lidí? Raději nedomýšlíme, to bychom si snad nezasloužili.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Národ ale stejně nemá čas věnovat se podstatným věcem. Babišův marketing mu vyhodil udičku změny letního a zimního času a lid z nedostatku jiných vážných témat vděčně hlodá stokrát okousanou kost. Do toho začala sněmovna projednávat dorovnání zmrazených platů politiků, čímž byla zkáza veřejné debaty dokonána.

„Já tady stojím, možná jako jediný v tomto sále a říkám – ano, já chci přidat. Já chci přidat, protože všude jinde ve všech ostatních oblastech jsme přidali a přidáváme dál a je to zasloužené, je to dobré. A tady už několik let jsou zmraženy růsty platů a mně to přijde nepřirozené, mně to přijde zvrácené.“
(poslanec STAN Petr Pávek ve sněmovní rozpravě, iDNES.cz, 30. října)

No schytal to, co si budeme povídat. Dokonce si nad poslancem Pávkem populisticky umyli ruce i lidé z jeho vlastního hnutí. My moc nechápeme, v čem přesně je problém. Opravdu chceme parlament, kde dvě stovky tupých ovcí poslušně drží hubu a krok? Takovou sněmovnu můžeme rovnou zrušit, což nám něco velmi připomíná. Nejděsivější na celé věci je, že těch poslanců nebylo víc.

  • Nejvlivnější Češkou je opět vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, což je vzhledem k její profesi samo o sobě dostatečně perverzní vizitka stavu české společnosti. Pak je tu ovšem ještě oficiální zdůvodnění časopisu Forbes, co Bradáčovou do čela žebříčku vyneslo.

„Lenku Bradáčovou do čela žebříčku dlouhodobě nominují její činy, odvaha a pracovitost, s jakou se pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, nebo spíše miliard korun. Jde o kauzy Davida Ratha, Ivo Rittiga, Amun.Re, Key Investments, stále živou kauzu prodeje OKD, korupci mezi soudci i v nejvyšších patrech policie či dohled nad sledovanou kauzou Čapí hnízdo. Za Lenkou Bradáčovou a jejím týmem jde více než 150 velkých případů.“
(šéfredaktor Petr Šimůnek, časopis Forbes, 1. listopadu)

My samozřejmě chápeme, že tyto akce mají jakési dekorativně-byznysovo-společenské pozadí, takže se na nějakou hru s fakty příliš nehraje. Také víme, že karta protikorupční revoluce ještě není v jistých kruzích tak úplně obehraná, aby se ještě nějakou dobu nedala úspěšně tahat z rukávu. Přesto: zmíněné kauzy nejsou vizitkou úspěchu Lenky Bradáčové a jejích podřízených, ale čím dál tím víc důkazem neschopnosti dotáhnout je do konce, navíc v nějakém civilizovaném čase. Co se týče zmíněné korupce v nejvyšších patrech policie, zde asi porotci zmíněné ceny vědí víc než my, protože žádná taková, alespoň co pamatujeme, neexistuje. Je to prostě taková hra na českého Cattaniho, do nějž projektujeme své představy o potírání organizovaného zločinu a dáváme mu za ně ceny.

  • Pokud by měl někdo dojem, že komunisti dostali v posledních volbách výprask a bude od nich nějakou dobu pokoj, hluboce se plete.

„Máme ambici vést Českou republiku.“
(šéf českých bolševiků Vojtěch Filip v Rozstřelu iDNES.cz, 31. října)

Skvělé, moc jsme se pobavili. A teď si ukážeme, jak by to vypadalo v praxi třeba v podání člena výkonného výboru Krajského výboru KSČM Praha (ať už je to tedy cokoli) Milana Krajči.

Tak klidnou mysl a nevěřte jim ani slovo. Zakroutí vám krkem.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)