Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Foto: Profimedia

„A ruského velvyslance jste zvali?“ Rada Českého rozhlasu utahuje šrouby jako na Kavčích horách

Napsal/a Vojtěch Berger 30. dubna 2021
FacebookXPocketE-mail

Radním Českého rozhlasu se nelíbí vysílání ČRo Plus. Veřejnoprávní stanice mluveného slova podle nich „nedbá dostatečně o objektivitu, nestrannost a vyváženost“. Poslední zasedání rozhlasové Rady bylo na její poměry nezvykle konfrontační. Generální ředitel ČRo byl z výsledku „smutný“ a jeden z radních sepsal proti usnesení vlastní nesouhlasné stanovisko. Celá situace začíná připomínat vypjaté dění v Radě ČT, která je pod mnohem větším drobnohledem.

Napětí při jednání obstaral hlavně bod, který inicioval místopředseda Tomáš Kňourek; radní se u něj zdrželi přes hodinu. Podle Kňourka nejsou ve vysílání ČRo Plus dostatečně zastoupeny všechny názorové proudy.

Na úvod přečetl jednu z nedávných stížností „od jednoho nejmenovaného pána“, kde posluchač vyzývá mimo jiné ke zrušení ČRo Plus. Kňourek k tomu dodal, že to „posluchač trefil a že s ním souhlasí“.

Kopat za rozhlas, nebo do rozhlasu?

„Mám pocit, že ČRo Plus se mě snaží přesvědčit, co si mám myslet, koho mám mít rád, koho mám mít nerad,“ shrnul radní a zmínil i některá jména, která mu coby komentátorské hlasy ve vysílání chybějí – shodou okolností jde vesměs o tváře, které jsou názorově spojené s takzvanou alternativní mediální scénou, včetně serveru Parlamentní listy, kde sám Kňourek dlouhodobě publikuje.

V následné víc než hodinové debatě mluvil prakticky jen on, další radní Josef Nerušil a dále zástupci vedení a zpravodajství Českého rozhlasu – kteří s ním většinou nesouhlasili. Do diskuse občas vstoupil jen radní Vítězslav Jandák, který přítomné ujistil, že všichni v Radě „kopeme za tento tým, který se jmenuje veřejnoprávní rádio“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle ředitele zpravodajství Českého rozhlasu Jana Pokorného však například radní Nerušil „vytrhl z kontextu jen kritická slova ze čtyř analýz“. Debata je podle něj potřeba, ne ale na základě anonymních dopisů, jak to udělal radní Kňourek.

Jan Pokorný se pak obrátil přímo na radního Nerušila: „Vy se usmíváte, pane Nerušile, proč?“ Nerušil: „Srovnával jsem si sestavu komentátorů v roce 2015 a 2020 a mám na to svůj názor.“ Pokorný: „Já taky, jsou to Názory a argumenty, já se tady snažím používat argumenty,“ reagoval v narážce na tradiční pořad ČRo, který zmínění radní kritizují za malou názorovou pestrost.

Kňourek: Chybí migrace, cenzura, euroskepse

Tomáš Kňourek také dodal, že ve vysílání Plusu „zaznívá strašně málo“ dalších „hlavních názorových proudů této společnosti“, jako jsou podle Kňourka například euroskepticismus, odmítání migrace nebo cenzura na sociálních sítích. Zmínil také, že si „ČRo Plus zve do pořadu Interview Plus aspoň jednou ročně ukrajinského velvyslance, bylo to teď nedávno, tuším 14 dnů“.

Kňourka zajímalo, jestli pozvání dostal i ruský velvyslanec: „Ano, opakovaně, bez úspěchu,“ odpověděl šéfredaktor Plusu Petr Šabata.

Celá debata skončila přijetím následujícího usnesení: „Rada Českého rozhlasu na základě dodaných nezávislých analýz, interních analýz Českého rozhlasu a na základě přetrvávajícího počtu stížností posluchačů zaslaných k rukám Rady a ombudsmana Českého rozhlasu, konstatuje nespokojenost s tím, jak je dbáno zásad objektivity, nestrannosti a vyváženosti ve vysílání stanice Český rozhlas Plus.“

Radní vyzvali vedení Českého rozhlasu „k nápravě nedostatečné názorové plurality a k zajištění větší vyváženosti zastoupení představitelů společensky relevantních názorových proudů a skupin“.

Dva proti, zbytek pro

Proti tomu se už na jednání – a později i zvláštním nesouhlasným stanoviskem ohradil radní Marek Pokorný:

„Rozprava pak rozhodně nevyzněla ve prospěch znění tohoto usnesení, přijatého v podobě naformulované ještě před danou rozpravou. Přes dílčí připomínky k jednotlivým příspěvkům a některým dílčím aspektům vysílání stanice, které lze ve vysílání stanice Český rozhlas Plus identifikovat a které má smysl individuálně diskutovat a žádat jejich objasnění či hledat cestu k nápravě, se nemohu ztotožnit s tímto usnesením Rady Českého rozhlasu.“

Vysílání stanice Český rozhlas Plus je podle Marka Pokorného „dlouhodobě vyvážené, objektivní, nestranné, vyhýbající se protežování extrémních názorových proudů z obou stran politického spektra a ponechávající posluchačům dost prostoru na utváření vlastního názoru na základě ověřených informací o společenské a politické realitě stejně jako na základě názorové plurality stanicí posluchačům zprostředkovávané“.

Kromě Pokorného však hlasoval proti usnesení jen radní Ondřej Matouš, ostatní byli pro. Rada už jednala bez Petra Arenbergera, který se křesla radního musel vzdát po nástupu do funkce ministra zdravotnictví.

„Z textu toho usnesení jsem smutný,“ řekl následně radním generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral: „Ony se dají ty věci různě formulovat, ale já myslím, že formulace, která byla použita, je poměrně tvrdá,“ dodal.

Miroslav Dittrich, předseda Rady ČRo se následně ještě na závěr snažil napětí uvolnit: „Věřte, že Rada ČRo skutečně podporuje veškeré záležitosti, které ČRo koná a podporuje i zpravodajství ČRo.“

Inspirace z Rady ČT

Výše popsané jednání v řadě ohledů připomíná dění v Radě České televize, jen zatím s řádově nižšími emocemi a kratší dobou zasedání.

Podobně jako nové vedení televizní Rady si i část té rozhlasové už od loňska stěžuje, že ve zpravodajství ČRo nejsou zastoupeny rovnoměrně všechny politické strany (téma opakovaně zvedli zejména radní Kňourek a Nerušil), konkrétně KSČM a SPD. Za zmínku zde stojí připomenout, že například radní Nerušil je registrovaným příznivcem hnutí Trikolóra a finančně ho podporuje.

 

 

„Televizní“ rukopis má i kritika vysílání rozhlasu za údajnou malou názorovou pestrost a výzvy pustit do éteru víc hlasů z alternativních (někdy však novinářsky víc než problematických) médií. Televizní radní letos od vedení ČT chtěli analýzu hostů ve vysílání, včetně redakční příslušnosti pozvaných novinářů-komentátorů.

Totožné je i to, že se kritici vysílání ČRo v Radě stejně jako ti na Kavčích horách odvolávají na údajný vysoký počet stížností, které na vysílání například ČRo Plus podle nich míří. Například zmíněný radní Pokorný, který se proti kritickému usnesení postavil, si však nemyslí, že by „stížnosti byly natolik četné nebo natolik věcně alarmující“, aby vedly k přijetí takového závěru.

Připomeňme, že televizní Rada pod vedením Pavla Matochy odmítla stížnosti na vysílání ČT zveřejnit úplně, zatímco malá část těch rozhlasových je k přečtení na webu.

Příznačné je, že hlavní tváří kritiků vysílání zpravodajství a publicistiky v rozhlasové Radě je právě Tomáš Kňourek, který se jako radní dříve chtěl jet přiučit, jak vypadají veřejnoprávní média v Rusku. „Nechtěl jsem do Budapešti, ale do Moskvy,“ řekl loni konkrétně na dotaz HlídacíPes.org. Na poznámku, že v Rusku žádná veřejnoprávní média nejsou, už nereagoval.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)