Václav Klaus mladší, zakladatel a bývalý předseda hnutí Trikolóra. Foto: PATRIK UHLÍŘ / MFDNES + LN / Profimedia

Rozhlasový radní Nerušil otevřeně fandí Trikolóře: „Jen se zajímám o politiku, jsem nezávislý,“ tvrdí

Napsal/a Vojtěch Berger 1. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Funkce v politických stranách členům mediálních rad zákony zakazují, někteří se ale svými politickými sympatiemi netají. A to i v případě, kdy je radní fanouškem hnutí, které by veřejnoprávní média nejradši zrušilo nebo jim alespoň výrazně omezilo příjmy. To je případ člena Rady Českého rozhlasu Josefa Nerušila, podporovatele Trikolóry.

Jméno Josef Nerušil se na transparentním účtu hnutí Trikolóra objevuje od předloňska třikrát, naposledy letos v únoru. Mezi dárci ho zmiňuje i zpráva o financování kampaně hnutí před krajskými volbami v loňském roce.

Transparentní účet hnutí Trikolóra. Registrovaný příznivec strany Josef Nerušil se o rok později stane radním ČRo. Foto: HlídacíPes.org

Nejde o velké sumy, vesměs stokorunové, respektive stopadesátikorunové částky, i tak jde o zjevný projev sympatie. Sám radní odhaduje celkovou finanční podporu straně v součtu na necelou tisícikorunu.

Za pozornost proto stojí spíše poznámka, která některé jeho dary doprovází. Označení RP znamená registrovaný příznivec.

„Jen se zajímám o věci veřejné“

Kdo se chce takovým příznivcem stát, musí mimo jiné ve webovém formuláři zaškrtnout, že souhlasí s programovými pilíři Trikolóry. Podle Nerušila to z hlediska nezávislosti radního nic neznamená.

„Z ‚registrace‘ u Trikolóry mi nevyplývají žádné povinnosti, berte tedy tuto skutečnost jako můj zájem o politiku a veřejné dění,“ říká Josef Nerušil s tím, že v minulosti opakovaně kandidoval v komunálních volbách i za hnutí STAN a přispěl i na jeho kampaň řádově vyšší sumou než nyní Trikolóře.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Mám svoje názory, které jsou nezávislé. Je pod moji úroveň, abych někomu prokazoval, že mne Trikolóra, či paní Majerová (úřadující šéfka Trikolóry po odstoupení Václava Klause mladšího, pozn. red.) neřídí,“ tvrdí.

Hnutí Trikolóra je dlouhodobě k veřejnoprávním médiím kritické. Českou televizi v programových pilířích hnutí rovnou označuje za televizi státní.

„Česká televize je státní televizí (není soukromá), a proto má být Příspěvkovou organizací jako například Národní divadlo, přímo řízená ministerstvem kultury. Televizní daň, nazývaná ‚koncesionářský poplatek‘ musí sloužit k tvorbě a vysílání pouze nekomerčních pořadů (sport postižených; klasická hudba; vysílání pro menšiny a podobně). Pořady komerční, zábavné a zpravodajské mají dostatek bezplatné alternativy,“ tvrdí Trikolóra. Hnutí si také dlouhodobě stěžuje, že ho mainstreamová média, včetně těch veřejnoprávních, ignorují.

Radní blízcí Trikolóře

Josef Nerušil, který od loňského září zasedá v Radě Českého rozhlasu, není jediný nově zvolený radní, který má k hodnotovému profilu Trikolóry blízko. Už předloni si tehdy nově vzniklé hnutí Václava Klause mladšího pochvaloval současný šéf Rady České televize Pavel Matocha. Ten byl radním zvolen loni v květnu.

„Pozitivní a optimistický dojem z Trikolóry.“ Pozdější šéf Rady ČT Pavel Matocha popisuje oslavu 50. narozenin Václava Klause mladšího. Zdroj: Facebook Pavel Matocha, Foto: HlídacíPes.org

„V kratším horizontu (tedy ještě před parlamentními volbami) čekám, že Trikolóra získá několik dalších poslanců (…) a že její preference půjdou k deseti procentům. Ve střednědobém horizontu (po příštích parlamentních volbách) se bude podílet na sestavování vlády. A v delším horizontu budou dvě hlavní politické strany právě Trikolóra a Piráti, mezi nimi se budou odehrávat zásadní politické střety (jako v Německu to bude mezi AfD a Zelenými),“ odhadoval Matocha.

Realita je po půldruhém roce podstatně střídmější a zakladatel Trikolóry Václav Klaus mladší nedávno oznámil odchod z politiky.

Nejviditelnějším úspěchem hnutí zatím bylo dosazení svých sympatizantů do mediálních rad, konkrétně loňská volba nových členů Rady České televize. V ní uspěl i Lubomír Veselý, kterého nominoval Klausův spolek Centrum pro občanské svobody, v současnosti de facto stranická neziskovka Trikolóry.

Kandidáti Dominika Duky?

Radní ČRo Josef Nerušil popisuje okolnosti svého zvolení do Rady. Zdroj: Facebook Josef Nerušil, Foto: HlídacíPes.org

Josef Nerušil je PR spolupracovníkem kardinála Dominika Duky, pod jehož vedením Česká biskupská konference loni poslala do Rady kontroverzní Hanu Lipovskou. Ta ještě před kandidaturou vzbudila pozornost výroky, jaké nemají daleko ke zmíněným pasážím z programových pilířů Trikolóry – tedy že „nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií“ a že jejich zrušení by se „bolestně dotklo pouze jejich zaměstnanců“.

Nerušil při loňském slyšení ve sněmovně poslancům řekl, že nechtěl nominaci od biskupů proto, aby nezpochybňoval svou nezávislost.

Do Rady ho tak formálně poslal brněnský spolek Bydlíme v Králově Poli. Krátce po zvolení však Nerušil v jednom facebookovém příspěvku vylíčil okolnosti své nominace poněkud barvitěji:

„Původně jsem usiloval o nominaci ČBK, ale biskupové měli po ‚úspěchu‘ v předchozí volbě pocit, že jejich nominace bude jaksi opět úspěšná sama o sobě. Jeden nejmenovaný biskup pak připravil dotazníček, ve kterém se kandidát na biskupskou nominaci měl vyznat ze své lásky k EU, smířlivosti vůči progresivistickým nápadům apod., který on by si schoval do šuplíčku, a podle potřeby použil, což jsem však logicky odmítl a rozhodl se jet zcela po vlastní ose, s nominací za brněnský okrašlovací spolek,“ napsal Nerušil.

Pro vysvětlení – tou předchozí úspěšnou nominací České biskupské konference byla právě zmiňovaná Hana Lipovská do Rady ČT, tou neúspěšnou pak Antonín Randa o pár měsíců později do Rady ČRo – v této volbě na rozdíl od Randy nakonec uspěl právě i Jiří Nerušil.

Vy jste z nějaké strany?

O tom, že nominanti na první pohled apolitických spolků do mediálních rad mají ve skutečnosti blízko k některým stranám, které je pak pomohou protlačit volbou ve sněmovně, se ví dlouho.

Loni tato otázka zazněla i na Radě Českého rozhlasu a byl u toho právě i nový radní Nerušil. Někteří radní tehdy tvrdili, že v rozhlasovém vysílání jsou určité strany zastoupeny méně, než by odpovídalo jejich parlamentní síle. Kromě Josefa Nerušila se na to ptal i radní Tomáš Kňourek, který zmiňoval zejména absenci zástupců hnutí SPD.

„Vy jste exponent nějaké politické strany?“ zeptal se Kňourka radní Marek Pokorný právě v narážce na Kňourkovy dotazy směřující k SPD. Na to nesouhlasně reagoval radní Vítězslav Jandák: „Nebylo zvykem, dokud jste nepřišel, abychom se napadali, že jsme exponenti politických stran,“ ohradil se Jandák, v minulosti sám člen několika partají a loni neúspěšný kandidát do Senátu za hnutí ANO.

 

 

„Při vší úctě, pokud zjistím, že u dvou sněmovních stran, s obdobným volebním výsledkem (plus mínus 11%) jsou referováni poslanci v poměru 5:1 (a čistě už jenom omezeno na Poslaneckou sněmovnu, tedy bez úvah senátorů, hejtmanů apod.), pak se asi shodneme, že něco není dobře,“ shrnul výhrady k vysílání rozhlasu s odkazem na vlastní rešerše dříve pro HlídacíPes.org Josef Nerušil. Dodal, že „ta pětkrát méně citovaná strana je SPD“ a že jako člen Rady má „v takovém případě jaksi imperativ jednat.“

Nerušila zaráží také – podle něj – nízký podíl zástupců KSČM, nejde mu však jen o veřejnoprávní rozhlas. Sám už dříve spočítal zmínky také o jednotlivých politických stranách v hlavní zpravodajské relaci České televize Události. Vyšlo mu totéž – málo SPD.

Od té doby jeho „analýzu vysílání ČT“ opakovaně sdílí špičky Okamurova hnutí i jeho příznivci jako údajný důkaz o tom, že veřejnoprávní televize není nestranná.

Zpravodajství České televize (i Českého rozhlasu) však v minulosti kritiku za malý počet respondentů z SPD odmítalo tím, že zástupci Okamurova hnutí zkrátka odmítají do pořadů přijít. Podle ředitele zpravodajství Českého rozhlasu Jana Pokorného navíc výsledky parlamentních voleb nejsou „maticí, která formuje zpravodajství“ – to se řídí hlavně aktuálními událostmi, bez ohledu na stranickou příslušnost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)